Home cinema και μουσική all in one

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ζητήσω συγνώμη προκαταβολικά γιατί μάλλον θα μακρυγορησω.
Έχω ένα ταπεινό σύνολο home cinema εδώ και 11 χρόνια, av receiver yamaha rxv 263 και roister ht 4000 5.1.
Πριν περίπου 6 μήνες είπα να ξεσκονίσω τα παλιά 45αρια του παππού και τους παλιούς μου δίσκους και πήρα ένα rega planar 2, το οποίο κουμπωσα πάνω στο ήδη υπάρχον setup. Όπως καταλαβαίνετε ο εξοπλισμός δεν συνάδει με το πικάπ για ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Όπως ήταν λογικό μπήκα στη διαδικασία να ψάχνω ενισχυτές προενισχυτες και ηχεία μόνο για το πικάπ. Επιλογές απεριόριστες με ένα μόνο κωλυμα. Τον χώρο.
Όσο και να έψαξα κάποια λύση, χώρος για να μπει ξεχωριστά ένα δεύτερο setup αναλογικού ήχου μόνο, δεν υπάρχει.
Η σκέψη λοιπόν που έκανα, είναι να πάρω ένα ζευγάρι hifi ηχεία, έναν ενισχυτή, και έναν προενισχυτη, και να τα στήσω στο ήδη υπάρχων setup του home cinema, αντικαθιστωντας τα μπροστινά δεξι αριστερό roister, με τα καινούργια hifi ώστε να μπορώ να τα χρησιμοποιώ και για ταινίες.
Πρώτον θέλω τη γνώμη σας για αυτήν τη σκέψη και
Δευτερον σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω πως πρέπει να πάρω και ένα άλλο av receiver, ώστε να το γεφυρωσω με τον στερεοφωνικό ενισχυτή. Για αυτή τη διαδικασία θα ήθελα επίσης τα φώτα σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας και τις οποίες απαντήσεις σας.
Κώστας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Ας ξεκινήσουμε την αναζήτηση κάνοντας την παραδοχή πως αυτη την στιγμή δεν υπαρχει καθόλου σύστημα, και πως πρέπει να στηθεί απο την αρχή και να ειναι ικανό για αναπαραγωγη μουσικής και ταινιών.
Τα υπάρχοντα πήγαινε τα σε κάποιο εξοχικο, υπνοδωμάτιο, στη δουλειά....κάπου. Δεν κάνουν για την χρήση που τα θέλεις.

Πρέπει να καθορίσεις τρεις βασικούς παράγοντες :
Μπάτζετ, αποστάσεις ακρόασης και διαστάσεις χώρου
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Ας ξεκινήσουμε την αναζήτηση κάνοντας την παραδοχή πως αυτη την στιγμή δεν υπαρχει καθόλου σύστημα, και πως πρέπει να στηθεί απο την αρχή και να ειναι ικανό για αναπαραγωγη μουσικής και ταινιών.
Τα υπάρχοντα πήγαινε τα σε κάποιο εξοχικο, υπνοδωμάτιο, στη δουλειά....κάπου. Δεν κάνουν για την χρήση που τα θέλεις.

Πρέπει να καθορίσεις τρεις βασικούς παράγοντες :
Μπάτζετ, αποστάσεις ακρόασης και διαστάσεις χώρου
Στην ουσία αυτό θέλω να κάνω κρατώντας μόνο το κεντρικό ηχείο το subwoofer και τα δύο πίσω ηχεία της roister. Ο χώρος είναι γύρω στα 10 τμ και το budget θα κυμανθεί αναλόγως όταν καταλάβω τι ακριβώς χρειάζομαι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Ο χώρος ειναι μικρός και άρα θα έχουμε σχετικά χαμηλότερο κόστος.

Οταν στήνεις σύστημα, πρέπει ολα τα ηχεία σου να ειναι ίδια εταιρία-ίδια σειρά. Θα αγόραζες για δικαναλο σύστημα αριστερό ηχείο απο μια εταιρία και δεξί απο άλλη;

Επισης το κεντρικό ειναι το βασικό ηχείο για home cinema. Πρέπει να ειναι σοβαρό.

Πάμε ξανα:
Μπατζετ, απόσταση ακρόασης, και σχεδιάγραμμα χώρου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top