Home cinema Klipsch

Μηνύματα
59
Reaction score
19
γεια χαρα σε όλους,θέλω την γνώμη σας σε μια ιδεα.σκέφτομαι να κάνω upgrade στο ήδη υπάρχον σύστημα (5 pascal Sony & 1 Klipsch sub 10’) κ χαζεύω στο eBay το Klipsch theatre reference home theatre που σκέφτομαι να το συνδυάσω με το 15’ sub πάλι της Klipsch (σούμα όλα μαζί στο χιλιάρικο).το βρίσκετε καλό σαν ιδέα ή θεωρείτε ότι το sub θα επισκιάζει τα πάντα; Να τονίσω σε όποιον θέλει να μου αντιπροτείνει κάποιο άλλο setup ότι έχουμε χαμηλό wife acceptance factor όποτε μιλαμε αποκλειστικά για δορυφόρους.το sub κρύβεται κ δεν μας πολυνοιάζει . Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
1. Σε τι χώρο θα μπουν (τ.μ, κάτοψη, απόσταση ακρόασης)

2. Με τι ενισχυτη;

3. Τα σαμπ πάνε δγιο δγιο! Μπορείς να πάρεις και δεύτερο;

4. Έχω την εντύπωση ότι τα κλιψ σαμπζ εμφανίζουν θέμα στον ενισχυτή τους.

5. Η χρήση ενεργών ηχείων, θα σε πείραζε;

Αυτά για αρχή! Τα υπόλοιπα θα στα ρωτήσουν οι πιο σχετικοί απο μένα (οι οποίοι θα σου απαντήσουν κιόλας, εγώ σου λέω τις βασικές ερωτήσεις που θα σου έκαναν ούτως ή άλλως)!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Το sub της Klipsch καλύτερα ξέχνα το.
Πάρε κάτι άλλο πιο αξιόπιστο που να μην τα παίζει ο ενισχυτής του κάθε λίγους μήνες.
Κοίτα για SVS, Rel, Arrendal, Presonus
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
1. Σε τι χώρο θα μπουν (τ.μ, κάτοψη, απόσταση ακρόασης)

2. Με τι ενισχυτη;

3. Τα σαμπ πάνε δγιο δγιο! Μπορείς να πάρεις και δεύτερο;

4. Έχω την εντύπωση ότι τα κλιψ σαμπζ εμφανίζουν θέμα στον ενισχυτή τους.

5. Η χρήση ενεργών ηχείων, θα σε πείραζε;

Αυτά για αρχή! Τα υπόλοιπα θα στα ρωτήσουν οι πιο σχετικοί απο μένα (οι οποίοι θα σου απαντήσουν κιόλας, εγώ σου λέω τις βασικές ερωτήσεις που θα σου έκαναν ούτως ή άλλως)!
1) περίπου 15τμ είναι αφιερωμένα στο setup.η απόσταση από τα μπροστινά είναι κοντά στα 3,5 μέτρα.
2)με έναν φτωχό πλην τίμιο onkyo 525
3)15’ κ να βάλω κ δεύτερο; Δεν θέλω να κάνω κατεδάφιση 😂
4) ρε γρουσούζηδες Klipsch έχω κ τώρα κ δεν έχει κάνει κιχ
5)ναι
Το sub της Klipsch καλύτερα ξέχνα το.
Πάρε κάτι άλλο πιο αξιόπιστο που να μην τα παίζει ο ενισχυτής του κάθε λίγους μήνες.
Κοίτα για SVS, Rel, Arrendal, Presonus
Το 10’ που έχω είναι δεκαετίας κ έχει αντέξει.τα πιο καινούργια είναι ζαβά;
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αναφορικά με το τρίτο, εφόσον έχεις λιγα τμ, πάρε δυο μικρότερα. Τα πολλά δεν μπαίνουν για λόγους κατεδάφισης, αλλά για λόγους ομοιογένειας και εξάλειψης των ακυρώσεων που γίνονται απο τον χώρο, ο οποίος ειναι και αυτός που κάνει κουμάντο στις χαμηλές. Καλύτερα πολλά μικρά παρά ένα τεράστιο.
Εϊχα ένα μεγάλο (pb4000) kai έβαλα κάποια στιγμή άλλο ένα μικρό στο χωρο. Η διαφορά ήταν μεγάλη... Εν τέλει κατέληξα με τέσσερα μεγάλα, αλλά αν ξεκινούσα τώρα, για λόγους κόστους/απόδοση, θα είχα πάρει τέσσερα παλι, αλλα μικρότερα.

Τα 3.5 μετρα, ειναι πολλά... Δλδ θες μεγάααλα γούφερ για τέτοια απόσταση. Υπάρχει ένα διάγραμμα που δείχνει το μέγεθος του μεγαφώνου συναρτήσει της απόστασης, αν το έχει κάποιος ας το ανεβάσει.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Αναφορικά με το τρίτο, εφόσον έχεις λιγα τμ, πάρε δυο μικρότερα. Τα πολλά δεν μπαίνουν για λόγους κατεδάφισης, αλλά για λόγους ομοιογένειας και εξάλειψης των ακυρώσεων που γίνονται απο τον χώρο, ο οποίος ειναι και αυτός που κάνει κουμάντο στις χαμηλές. Καλύτερα πολλά μικρά παρά ένα τεράστιο.
Εϊχα ένα μεγάλο (pb4000) kai έβαλα κάποια στιγμή άλλο ένα μικρό στο χωρο. Η διαφορά ήταν μεγάλη... Εν τέλει κατέληξα με τέσσερα μεγάλα, αλλά αν ξεκινούσα τώρα, για λόγους κόστους/απόδοση, θα είχα πάρει τέσσερα παλι, αλλα μικρότερα.

Τα 3.5 μετρα, ειναι πολλά... Δλδ θες μεγάααλα γούφερ για τέτοια απόσταση. Υπάρχει ένα διάγραμμα που δείχνει το μέγεθος του μεγαφώνου συναρτήσει της απόστασης, αν το έχει κάποιος ας το ανεβάσει.
Μωρέ δίκιο έχεις αλλά να βάλω κ μεγαλύτερα δεν με παίρνει.σε εντάσεις με τα pascal καλά είμαι,απλά πιθανόν λόγω ηλικίας αλλά κ λόγω μεγέθους των mid woofer χάνονται σε κάποιες «φωνές» όποτε σκέφτηκα να τα αλλάξω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.940
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top