Home studio (αναβάθμιση-ρυθμίσεις-συνδέσεις)

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Καλή χρονιά σε όλη την κοινότητα!
Εδώ και πολλά χρόνια ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη μουσική και κάποια στιγμή αποφάσισα
να φτιάχνω τραγούδια και να τα εγγράφω, με τα μέσα που είχα κάθε φορά.
Θυμάμαι τα πρώτα τραγούδια ήταν δεκαετίες πριν με κονσόλες και μίκτες σε κασέτα (χμ... όποιος δεν ξέρει τι είναι η κασέτα μπορεί να το γκουγκλάρει χε χε).
Κρίμα που δεν έχω κρατήσει κάτι από εκείνη την εποχή για να κάνουμε συγκρίσεις με τα τωρινά μέσα που διαθέτουμε.

Ας έρθουμε όμως στο επόμενο στάδιο με τον ερχομό του υπολογιστή που άλλαξε εντελώς τον τρόπο που ηχογραφούμε μουσική.

Πριν από 15 χρόνια περίπου έβαλα στον υπολογιστή μια κάρτα ήχου της RME (κορυφή τότε, εσωτερική) και με το Cubase έγραφα τη μουσική εκεί με μικρόφωνα και ακουστικά της πλάκας. Το αποτέλεσμα σε σχέση με το παρελθόν ήταν καλύτερο.

Μετά από διάλειμμα κάποιον χρόνων ξαναφτιάχνω ένα studio ηχογράφησης έχοντας ως βάση το mac μινι αυτή τη φορά κάρτα ήχου μια scarlet 2ης γενιάς και πρόγραμμα ηχογράφησης το garageband που υπάρχει στο mac.


Το garageband δεν έχει σίγουρα τα εργαλεία που έχει το cubase αλλά κάνει τη δουλειά του καλά. Είναι και αρκετά απλό για να το μάθει κάποιος. Το cubase αν θες να αξιοποιήσεις τις δυνατότητές του πρέπει να το σπουδάσεις. Χωρίς υπερβολή!
Άλλωστε δεν έχουμε καμιά ορχήστρα με πολλά όργανα. Μια κιθάρα ένα μπουζούκι και φωνητικά.

Όλο και κάτι με έτρωγε για αναβάθμιση και έτσι αλλάζω την κάρτα ήχου και παίρνω την Motu m4.


Ίδιας φιλοσοφίας με την προηγούμενη με περισσότερες εισόδους- εξόδους λίγο πιο κρυστάλλινο και καθαρό ήχο και περισσότερη
ένταση στα ακουστικά.

Τέλος αλλάζω πάλι την κάρτα ήχου και παίρνω την Zen go


Εδώ έχουμε κάτι διαφορετικό όχι τόσο στην ποιότητα του ήχου κατά την αναπαραγωγή, αλλά με τα εργαλεία (plug ins) που σου δίνει
μπορείς να επεξεργαστείς σε πραγματικό χρόνο το σήμα που στέλνεις μέσα στο πρόγραμμα ηχογράφησης ξεχωριστά για το κάθε όργανο και τα φωνητικά.
Αν κάποιος θέλει μια κάρτα ήχου για να ακούει μουσική δεν έχει κανένα λόγο να την αγοράσει η motu είναι εξίσου καλή επιλογή

Αυτό που δεν μου αρέσει στη zen go είναι η ένταση της εξόδου ακουστικών.
Πραγματικά είναι εκνευριστικό με τόσα χρήματα που ζητάνε να μην βάζουν μέσα ενα ενισχυτή που να οδηγεί σωστά τα ακουστικά.
Σκεφτείτε οτι τα ακουστικά μου είναι μικρής αντίστασης (akg 32 Ωμ και AudioT 55Ωμ) δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει αν βάλω πάνω ακουστικά που δουλεύουν στο 250Ωμ.
Συγκριτικά από τις 3 κάρτες που προανέφερα η motu m4 έχει τη μεγαλύτερη ένταση στην έξοδο ακουστικών.

Εδω θέλω τη βοήθειά σας για επιλογή ενισχυτή ακουστικών.
Η πρώτη σκέψη μου είναι το Zen can.
Θα ήθελα να ακούσω γνώμες υπάρχει κάτι καλύτερο;
Θα ήθελα να ενισχύει τον ήχο αλλά όχι να τον αλλάζει, να τον χρωματίζει.
Αυτό θα το κάνω εγώ με την κάρτα ήχου.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Την Anteloop μου την προτειναν και εμενα σαν upgrade αλλα σε αυτα τα χρήματα θα πηγαινα μαλλον σε focusrite clarett.
Τα ακουστικα που έχεις τι αντίσταση έχουν;τα 250 και ανω ειναι περισσοτερο για χρηση σε κονσολες που έχουν αντίστοιχες αντιστάσεις εξοδου.
Το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπίζαμε με τα ακουστικα ως djs γιατι οι περισοτεροι μίκτες ειναι χαμηλοέξοδοι και χρειαζόντουσαν ακουστικα με μικρη αντισταση για να παίζουν δυνατα(τοτε η koss ηταν βασιλιας).
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Όπως ανέφερα και παραπάνω η πρώτη μου κάρτα ήταν focusrite clarett. Πολύ καλή ήταν αλλά πιστεύω οτι η motu που πήρα μετά ήταν μια μικρή αναβάθμιση στον ήχο αλλά και στην έξοδο ακουστικών σε ένταση.
Η antelope έχει την ποιότητα της motu αλλά έχει και plugins με τα οποία μπορείς να βελτιώσεις τον ήχο στις εισόδους της κάρτας πριν τον στείλεις στο πρόγραμμα ηχογράφησης. (κομπρέσορες και εκουαλάιζερ)
Για την έξοδο των ακουστικών τελικά βρήκα τη λύση.
Υπάρχει δυνατότητα να βάλεις στην έξοδο της κάρτας plugins που δυναμώνουν πολύ την ένταση και κάνουν τα ακουστικά να χορεύουν.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Στη συλλογή μου προστέθηκαν νεα ακουστικά AKG K712 pro.
Η κάρτα ήχου δεν μπορεί να τα οδηγήσει σωστά.
Ψάχνω λοιπόν για ενισχυτή ακουστικών ή dac με ενισχυτή σε αυτό θέλω τη βοήθειά σας.
Διαβάζοντας διάφορα ξεχώρισα κάποια.
Όπως:
1.Zen can διαθέτει αρκετή ισχύ.
2.Zen dac με μικρότερη ισχύ αλλά με dac. Θα κάνει καλύτερη δουλειά από τον dac της κάρτας μου;
3. https://www.skroutz.gr/s/34357197/F...ών-Μονοκάναλος-με-DAC-USB-και-Jack-6-3mm.html
4. https://www.odes.gr/el/musical-fide...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0
5. https://www.odes.gr/el/pro-ject-hea...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0
6. https://www.odes.gr/el/akoustika-1/enisxisiakoutikwn//taga-harmony-thda-500t-v-2.html

Η επιλογή θα πρέπει να είναι με γνώμονα την ποιότητα στον ήχο αλλά και την ισχύ ώστε να μπορεί να καλύψει και κάποια μελλοντική αναβάθμιση με πιο απαιτητικά ακουστικά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Θα πήγαινα σε ενισχυτή ακουστικών χωρίς dac....
Αν έχει dac, τότε θα το βλέπει ο υπολογιστής σου σαν ξεχωριστή κάρτα ήχου που ίσως κάποιες φορές να είναι πρόβλημα στο πως θα το διαχειριστείς... π.χ. monitoring κατά την ηχογράφηση (και ανάλογα με το DAW πάντα).
Παρόλα αυτά, οι επιλογές που έδειξες έχουν και αναλογική είσοδο εκτός του dac οπότε αυτό που έγραψα μάλλον δεν έχει και πολλή σημασία...
Ε μην ξεπεράσεις και το κόστος του audio interface όμως! :p
Οπότε σαν λογικές επιλογές βλέπω το Fiio K5 pro και το Zen can.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Αλήθεια, αν πάρω τον Κ5 που έχει και dac ποιος θα κάνει τη μετατροπή του σήματος; Η κάρτα ήχου ή το Κ5;
Ρώτησα για το τροφοδοτικό του zen can και μου είπαν οτι έχει μέσα στη συσκευασία ένα απλό τροφοδοτικό 5V.
Αν κατάλαβα καλά υπάρχει κι άλλο τροφοδοτικό που βγάζει η εταιρία.
Θα λειτουργεί σωστά με αυτό το απλό ή θα έχει τίποτα φυσήματα και θα με αναγκάσει να πάρω και το ορίτζιναλ μετά;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Αλήθεια, αν πάρω τον Κ5 που έχει και dac ποιος θα κάνει τη μετατροπή του σήματος; Η κάρτα ήχου ή το Κ5;
όπως θες εσύ... ή θα το συνδέσεις από την αναλογική του είσοδο οπότε τη μετατροπή θα την κάνει το audio interface σου ή θα το συνδέσεις από την usb και θα αναλάβει και τη μετατροπή (ξαναθυμίζω πως με το δεύτερο τρόπο θα φαίνεται σαν μια ακόμη κάρτα ήχου στον υπολογιστή)
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
ΟΚ κατάλαβα.
Άρα τώρα μένει να συγκρίνουμε από ποιο θα πάρω καλύτερη ενίσχυση σήματος.
Από το Κ5 ή το Zen Can ή να πάω σε κάποιο άλλο από τα παραπάνω.
Κάτι μου λέει πως από αυτά τα δύο σαν ενισχυτής καλύτερο είναι το ZEN KAN.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Με κανένα από τα 2 μάλλον δε θα κάνεις λάθος... αν αποφασίσεις πως δε θέλεις dac, το zen can φαίνεται πιο "πλούσιο" από συνδεσιμότητα, ποτέ δε λέμε όχι ...ιδίως στα studios κι ας είναι και σπιτικά!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.486
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top