Home theatre dedicated room

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδια καλησπέρα πριν λίγο καιρό είχα αναφερει στην ομάδα ότι έχω έναν χώρο κάτω στην αποθήκη που θέλω να τον κάνω dedicated room τον έχω αδειάσει και θέλω να ακούσω γνώμες για το πώς θα τοποθετούσαμε πανελς και όλη την εγκατάσταση με ηχοπερατη οθόνη κτλπ ας υπολογίσουμε ένα budget 3 με 5 χιλιάρικα ευχαριστώ περιμένω απόψεις
 

Attachments


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Εννοείς 5000€ για όλα τα μηχανήματα, ηχεία και φτιάξιμο χώρου;
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Εννοείς 5000€ για όλα τα μηχανήματα, ηχεία και φτιάξιμο χώρου;
Σωστή διευκρινηση όχι έχω τα μηχανήματα ενισχυτή ηχεία και τον πρότζεκτορα θα τον βγάλω εκτός αλλά βάλε μέσα την οθόνη την κατασκευή της τα πανελς ολα την μοκέτα και οτι άλλο χρειαστεί εκτός από ενισχυτή και ηχεία
Σωστή διευκρινηση όχι έχω τα μηχανήματα ενισχυτή ηχεία και τον πρότζεκτορα θα τον βγάλω εκτός αλλά βάλε μέσα την οθόνη την κατασκευή της τα πανελς ολα την μοκέτα και οτι άλλο χρειαστεί εκτός από ενισχυτή και ηχεία
Επίσης να αναφέρω ότι το δωμάτιο είναι 5 Χ 3.30 Χ 2.08 μέτρα ύψος
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Αν βγάλεις έξω την οθόνη (που φαντάζομαι θα πάει κανένα 800αρι), έμειναν 4200€ για όλα τα υπόλοιπα.
Δεν ξέρω. Μόνο με πολύ προσωπική εργασία το κόβω.

Ας γράψει και κάποιος που τα έχει κάνει.

Υγ: γράψε τι μηχάνημα - ηχεία έχεις και αν θες Atmos
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Αν βγάλεις έξω την οθόνη (που φαντάζομαι θα πάει κανένα 800αρι), έμειναν 4200€ για όλα τα υπόλοιπα.
Δεν ξέρω. Μόνο με πολύ προσωπική εργασία το κόβω.

Ας γράψει και κάποιος που τα έχει κάνει.

Υγ: γράψε τι μηχάνημα - ηχεία έχεις και αν θες Atmos
Βεβαίως ναι έχω τα prime towers μπροστά prime bookselfs για surround ultra center και θα πάρω back surround και 4 ατμός επάνω τα prime elevation τα οποία όμως δεν τα βάζω στο μπάτζετ για τον χώρο οπότε όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου πει ιδέες επίσης από ενισχυτή έχω τον 4700 denon ακούω παιδιά γνώμες
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
καλή αρχή :party:


προσωπικά θα ξεκινούσα με ένα πάμφθηνο λάμινειτ με μια αφράτη στρώση από κάτω έτσι για να μην έχεις άμεση επαφή με το τσιμέντο..και μετά από πάνω μοκέτα (αν θέλεις με αστεράκι)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
καλή αρχή :party:


προσωπικά θα ξεκινούσα με ένα πάμφθηνο λάμινειτ με μια αφράτη στρώση από κάτω έτσι για να μην έχεις άμεση επαφή με το τσιμέντο..και μετά από πάνω μοκέτα (αν θέλεις με αστεράκι)
Αγόρι μου εσύ χαχα τι είναι το λαμινειτ και επίσης πόσα εκατοστά τσιμέντο να έχει από κάτω? Θα ήθελα επίσης να μην έχει και υγρασία από κάτω προς τα πάνω τι μπορώ να κάνω για αυτό
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Οθόνη στην πλευρά που είναι το παράθυρο, τη μεγαλύτερη που χωράει, εγώ θα κοιτούσα και 2,35:1. Καλή ξύλινη κατασκευή να βάλεις και τα ηχεία μέσα και ότι περισσεύει μαύρο βελούδο περιμετρικά από την οθόνη. Θα κοιτούσα πως θα τα καταφέρω να γίνει η οθόνη από πάτωμα μέχρι ταβάνι.
Στο πάτωμα αν είναι οκ και δεν θέλει τρίψιμο, θα έβαζα υπόστρωμα μοκέτας κατευθείαν και από πάνω μοκέτα.

Για πόσους θεατές το θες δεν είπες.

Ότι και να αποφασίσεις, πρώτα κατασκευές και μετά βαψίματα, laminate, μοκέτες κλπ.

Edit: υπάρχει στο εμπόριο υπόστρωμα για υγρασία που μπαίνει πριν το laminate.
 
Last edited:

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Οθόνη στην πλευρά που είναι το παράθυρο, τη μεγαλύτερη που χωράει, εγώ θα κοιτούσα και 2,35:1. Καλή ξύλινη κατασκευή να βάλεις και τα ηχεία μέσα και ότι περισσεύει μαύρο βελούδο περιμετρικά από την οθόνη. Θα κοιτούσα πως θα τα καταφέρω να γίνει η οθόνη από πάτωμα μέχρι ταβάνι.
Στο πάτωμα αν είναι οκ και δεν θέλει τρίψιμο, θα έβαζα υπόστρωμα μοκέτας κατευθείαν και από πάνω μοκέτα.

Για πόσους θεατές το θες δεν είπες.

Ότι και να αποφασίσεις, πρώτα κατασκευές και μετά βαψίματα, laminate, μοκέτες κλπ.

Edit: υπάρχει στο εμπόριο υπόστρωμα για υγρασία που μπαίνει πριν το laminate.
3 θέσεις αδερφούλη η κεντρική θα είναι σε φάση μιας καλής πολυθρόνας που υψώνει τα πόδια οι δίπλα θα ναι ποιο λαιτ ... Από πού να ξεκινήσω όμως πρώτα τα ντουβαρια θέλουν περιποίηση έχουν σκόνη και γενικά η αποθήκη θέλει ένα φρεσκαρισμα επίσης να πω ότι επειδή θα κλείσει με πόρτα και θα σφραγίσει ο χώρος ρώτησα για εξαερισμό και μου είπαν 800 ευρώ κάτι που το βρησκω υπερβολικό σε χρήματα και έλεγα αν μπορώ να κάνω κάτι ποιο απλό σε φάση όπως μου είπε και ο κύριος Μανώλης έναν απλό εξαερισμό για κανένα μισαωρο να βουλώσω μετά τον εξαερισμό να μην βγαίνει ήχος και μετά να μπαίνω μέσα και να τα κλείνω όλα για κάνα 2ωρο αλλά όταν το πρότεινα αυτό στο μάστορα για τον εξαερισμό μου είπε ότι σε καμιά ώρα λόγω των μηχανημάτων ενισχυτές πρότζεκτορες κτλπ θα ανέβει πολύ η θερμοκρασία εσείς τι προτείνετε γιαυτό?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Με μια σκούπα και μετά αστάρι η σκόνη δεν είναι πρόβλημα, αλλά δεν νομίζω να είναι το μοναδικό πρόβλημα στο δωμάτιο.

Έχεις εδαφική υγρασία; Μήπως να το δει μηχανικός πρώτα; Να γίνει βιώσιμος ο χώρος και μετά τα υπόλοιπα;

Edit: έχεις δει μήπως θερμοκρασία χώρου και ποσοστά υγρασίας το χειμώνα;
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.702
Επιλογές υπάρχουν πολλές.
Το budget ορίζει τι είναι δυνατό και τι όχι.

Αν μπορείς να κάνεις μερεμέτια μόνος σου να γλιτώσεις εργατικά μπορεί να γίνει κάτι με 5k που λες.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Με μια σκούπα και μετά αστάρι η σκόνη δεν είναι πρόβλημα, αλλά δεν νομίζω να είναι το μοναδικό πρόβλημα στο δωμάτιο.

Έχεις εδαφική υγρασία; Μήπως να το δει μηχανικός πρώτα; Να γίνει βιώσιμος ο χώρος και μετά τα υπόλοιπα;
Χρειάζεται μηχανικός δηλαδή απλά για να σταματήσεις την υγρασία στο δωμάτιο? Το έχω σκουπίσει αλλά σε τι μηχανικό να απευθυνθώ για τις υγρασίες?
Επιλογές υπάρχουν πολλές.
Το budget ορίζει τι είναι δυνατό και τι όχι.

Αν μπορείς να κάνεις μερεμέτια μόνος σου να γλιτώσεις εργατικά μπορεί να γίνει κάτι με 5k που λες.
Ναι βέβαια μπορω και μόνος μου να τα κάνω έχω άτομα αλλά με τι να ξεκινήσω αρχικά αυτό είναι το θέμα δηλαδή με ποια βήματα να κινηθώ όπως προανέφερα είναι το θέμα με την υγρασία και τον εξαερισμό πολύ σημαντικά
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Χρειάζεται μηχανικός δηλαδή απλά για να σταματήσεις την υγρασία στο δωμάτιο? Το έχω σκουπίσει αλλά σε τι μηχανικό να απευθυνθώ για τις υγρασίες?

Ναι βέβαια μπορω και μόνος μου να τα κάνω έχω άτομα αλλά με τι να ξεκινήσω αρχικά αυτό είναι το θέμα δηλαδή με ποια βήματα να κινηθώ όπως προανέφερα είναι το θέμα με την υγρασία και τον εξαερισμό πολύ σημαντικά
Και ποιός θα σταματήσει την υγρασία, αν υπάρχει; Εμείς οι άσχετοι από το φόρουμ;

Φέρε ένα μηχανικό, από αυτούς που χτίζουν σπίτια 🏠, πες τι θες να κάνεις και τι θα βάλεις μέσα γιατί ο χώρος θα αλλάξει χρήση, και κάνε ότι σου πει.

Εκεί μέσα θα μπουν μηχανήματα που έχουν χιλιάρικα και είναι κρίμα να τα πετάξεις μετά από καιρό εξαιτίας προβληματικού χώρου. Συν ότι εκεί μέσα θα αναπνέεις για κανένα τρίωρο σε κάθε προβολή.

Για παράδειγμα, βλέπω διπλή σωλήνωση. Έχει κάπου εκεί καυστήρα; Τον δουλεύεις; Μπορεί να σου πει να βάλεις θέρμανση.

Και όπως είπα καί παραπάνω, έχεις δει μήπως θερμοκρασία χώρου και ποσοστά υγρασίας το χειμώνα;
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Edit: υπάρχει στο εμπόριο υπόστρωμα για υγρασία που μπαίνει πριν το laminate.
απ αυτό που λέει ο Αλέξης να βάλεις....
το σκέτο τσιμέντο από κάτω κρατάει υγρασία...και ίσως και μυρωδιές
είμαι κατά της απευθείας μοκέτας για αυτό τον λόγο

το λαμινέιτ είναι ψευτοσανίδια παζζλ , μην τρελαίνεσαι
μπαίνουν και βγαίνουν πανεύκολα....

 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Και ποιός θα σταματήσει την υγρασία, αν υπάρχει; Εμείς οι άσχετοι από το φόρουμ;

Φέρε ένα μηχανικό, από αυτούς που χτίζουν σπίτια 🏠, πες τι θες να κάνεις και τι θα βάλεις μέσα γιατί ο χώρος θα αλλάξει χρήση, και κάνε ότι σου πει.

Εκεί μέσα θα μπουν μηχανήματα που έχουν χιλιάρικα και είναι κρίμα να τα πετάξεις μετά από καιρό εξαιτίας προβληματικού χώρου. Συν ότι εκεί μέσα θα αναπνέεις για κανένα τρίωρο σε κάθε προβολή.

Για παράδειγμα, βλέπω διπλή σωλήνωση. Έχει κάπου εκεί καυστήρα; Τον δουλεύεις; Μπορεί να σου πει να βάλεις θέρμανση.

Και όπως είπα καί παραπάνω, έχεις δει μήπως θερμοκρασία χώρου και ποσοστά υγρασίας το χειμώνα;
Ναι βέβαια θα το κάνω αυτό έχεις απόλυτο δίκιο εκείνοι οι σωλήνες είναι απτά καλοριφέρ που πάνε πάνω στο σπίτι και απλά περνάνε κάτω απτό υπόγειο πρέπει να κάνω κάτι ώστε να βεβαιωθω ότι δεν θα έχω καθόλου υγρασία ίσως να βάλω και αφυγραντήρα όπως είπες είναι κρίμα να τα πετάξεις και κοστίζουν χιλιάρικα αλλά αυτό με τον εξαερισμό δεν ξέρω πως να το κάνω γάμωτο
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
απ αυτό που λέει ο Αλέξης να βάλεις....
το σκέτο τσιμέντο από κάτω κρατάει υγρασία...και ίσως και μυρωδιές
είμαι κατά της απευθείας μοκέτας για αυτό τον λόγο

το λαμινέιτ είναι ψευτοσανίδια παζζλ , μην τρελαίνεσαι
μπαίνουν και βγαίνουν πανεύκολα....

Ναι θα βάλω μάλλον λαμινειτ και από πανω μοκέτα αν και δεν θα φένεται το λαμινειτ αλλά Κλάιν χάρη για τον εξαερισμό εσύ τι λες γιατί η πατέντα με τις μονώσεις ηχοπαγιδες κτλπ μου ειπαν 800 ευρώ και έλεγα να βάλω
απ αυτό που λέει ο Αλέξης να βάλεις....
το σκέτο τσιμέντο από κάτω κρατάει υγρασία...και ίσως και μυρωδιές
είμαι κατά της απευθείας μοκέτας για αυτό τον λόγο

το λαμινέιτ είναι ψευτοσανίδια παζζλ , μην τρελαίνεσαι
μπαίνουν και βγαίνουν πανεύκολα....

Ναι το ξέρω έτσι θα το κάνω ξεκάθαρα και από πάνω την μοκέτα αλλά με τον εξαερισμό ρε αγόρι μου είναι λίγο μανίκι 800 ευρώ με είπαν με τις ηχοπαγιδες κτλπ πολλά λεφτά οι άτιμοι και έλεγα μήπως μπορούσα να βάλω έναν απλό να τον αφήνω να βάζει μέσα αέρα και όταν βλέπω την ταινία να τον κλείνω με ένα καπάκι εκεί στην τρύπα όσο παίζει η ταινία αλλά μου είπε ο μηχανικός Άπτον εξαερισμό ότι σε καμιά ώρα θα αρχίσει να φορτώνει ζεστή ο χώρος απταα μηχανήματα αυτό πωςς το εξηγείς τι πρέπει να κάνω τελικά υπάρχει κάποια λύση?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
δεν ξέρω ι μηχανισμό εξαερισμού σου πρότειναν για 800 ευρώ

για ηχοπαγίδες εξαερισμού δες εδώ

 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
δεν ξέρω ι μηχανισμό εξαερισμού σου πρότειναν για 800 ευρώ

για ηχοπαγίδες εξαερισμού δες εδώ

Όλο το σύστημα πάσα μου όλη την κατασκευή δηλαδή μαζί με τις 2 τουρμπίνες όλα τα πάντα 800 ευρώ υπάρχει κάποιος άλλος εδώ μέσα που μπορεί να προτείνει καμιά εναλλακτική?
 

Μηνύματα
27.259
Reaction score
25.253
Αχ σε βλέπω να ζορίζεσαι στα απλά πράματα .
Πάρε έναν μηχανικό να σου πεί τι ακριβώς να κάνεις , και να έχει και την ευθύνη .
Ναι να πάρει λεφτά για την δουλειά του αλλά να βάλει και υπογραφή .
Απλά πράματα.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Αχ σε βλέπω να ζορίζεσαι στα απλά πράματα .
Πάρε έναν μηχανικό να σου πεί τι ακριβώς να κάνεις , και να έχει και την ευθύνη .
Ναι να πάρει λεφτά για την δουλειά του αλλά να βάλει και υπογραφή .
Απλά πράματα.
Ωραία ας φερω έναν για να το δει λοιπόν
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.652
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top