HP PC570 PAVILLION μήνυμα θερμοκρασίας

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
φίλοι ο ολοκαίνουργιος 2 μήνες υπολογιστής μου desk top hp570pavillion βγάζει κάποιες φορές μήνυμα ότι θα κλείσει λόγω υπερθέρμανσης ενώ δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ( συνήθως στην έναρξη) γνωρίζεται κάτι επ'αυτού ? την πρώτη φορά μου έβγαλε σωστά το μήνυμα και διέκοψα την λειτουργία γιατί όντως η θέση στην οποία τον είχα τοποθετήσει δεν ήταν και η καλύτερη -σημειωτέον ότι το μοντέλο είναι με το μικρό κουτί - δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω ε;aν αυτό το πρώτο περιστατικό προκάλεσε ζημιά , η μήπως είναι θέμα ενημερώσεων λειτουργικό windows 10 δίσκος ssd256 ......σημειωτέον ότι στον έλεγχο προβλημάτων συσκευής και λειτουργικού όλα φαίνοται οκ.....δεν εμφανίζεται κανένα πρόβλημα και όλες οι ενημερώσεις είναι update. σημ. στις προδιαγραφές αναφέρεται εύρος λειτουργίας 5-35 κελσίου .....αυτό με υποψιάζει κάπως για τα αίτια.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
όταν λες στην έναρξη...εννοείς στο bios?
στο σφάλμα 90D αναφέρεσαι?

σε σταθερό δεν μου έχει παρουσιαστεί ποτέ...

εφόσον όμως το έχεις 2 μήνες...καλό είναι να μην το σκαλίσεις...,τσάμπα παίδεμα,...
και να αναφέρεις το πρόβλημα από εκεί που το πήρες...
έχεις εγγύηση...
χρησιμοποίησε την ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
φίλοι ο ολοκαίνουργιος 2 μήνες υπολογιστής μου desk top hp570pavillion βγάζει κάποιες φορές μήνυμα ότι θα κλείσει λόγω υπερθέρμανσης ενώ δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ( συνήθως στην έναρξη) γνωρίζεται κάτι επ'αυτού ? την πρώτη φορά μου έβγαλε σωστά το μήνυμα και διέκοψα την λειτουργία γιατί όντως η θέση στην οποία τον είχα τοποθετήσει δεν ήταν και η καλύτερη -σημειωτέον ότι το μοντέλο είναι με το μικρό κουτί - δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω ε;aν αυτό το πρώτο περιστατικό προκάλεσε ζημιά , η μήπως είναι θέμα ενημερώσεων λειτουργικό windows 10 δίσκος ssd256 ......σημειωτέον ότι στον έλεγχο προβλημάτων συσκευής και λειτουργικού όλα φαίνοται οκ.....δεν εμφανίζεται κανένα πρόβλημα και όλες οι ενημερώσεις είναι update. σημ. στις προδιαγραφές αναφέρεται εύρος λειτουργίας 5-35 κελσίου .....αυτό με υποψιάζει κάπως για τα αίτια.
μόλις πατήσω το On...........δεν θυμάμαι εάν είναι το συγκεκριμένο σφάλμα......πιθανόν να είναι εάν μου ξανασυμβεί θα το προσέξω.....
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
μόλις πατήσω το ο On...........δεν θυμάμαι εάν είναι το συγκεκριμένο σφάλμα......
δηλ στην μαύρη οθόνη με τα άσπρα γραμματάκια?(αυτό είναι το Bios)
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
φίλοι ο ολοκαίνουργιος 2 μήνες υπολογιστής μου desk top hp570pavillion βγάζει κάποιες φορές μήνυμα ότι θα κλείσει λόγω υπερθέρμανσης ενώ δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ( συνήθως στην έναρξη) γνωρίζεται κάτι επ'αυτού ? την πρώτη φορά μου έβγαλε σωστά το μήνυμα και διέκοψα την λειτουργία γιατί όντως η θέση στην οποία τον είχα τοποθετήσει δεν ήταν και η καλύτερη -σημειωτέον ότι το μοντέλο είναι με το μικρό κουτί - δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω ε;aν αυτό το πρώτο περιστατικό προκάλεσε ζημιά , η μήπως είναι θέμα ενημερώσεων λειτουργικό windows 10 δίσκος ssd256 ......σημειωτέον ότι στον έλεγχο προβλημάτων συσκευής και λειτουργικού όλα φαίνοται οκ.....δεν εμφανίζεται κανένα πρόβλημα και όλες οι ενημερώσεις είναι update. σημ. στις προδιαγραφές αναφέρεται εύρος λειτουργίας 5-35 κελσίου .....αυτό με υποψιάζει κάπως για τα αίτια.

To εύρος λειτουργίας 5-35 κελσίου αφορά τις εξωτερικές θερμοκρασίες περιβάλλοντος και χώρου τοποθέτησης κ εργασίας.
Δεν αφορά την μητρική,CPU,GPU κλπ.
Μπορεί πολύ απλά να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στην ρύθμιση του Smart Fan του επεξεργαστή, ή του αισθητήρα της μητρικής,ή, ή ή πολλά ή..
Αν δεν γνωρίζεις πως να δείς μέσω του bios το status manager της μητρικής για να ελέγξεις τάσεις θερμοκρασίες κλπ, χωρίς φυσικά να πειράξεις κάτι, τό καλύτερο είναι επειδή πρόκειται για πολύ καινούργιο μηχάνημα να κάνεις αυτό που πολύ σωστά είπε ο "daharis666" και να απευθυνθείς σε κάποιο σημείο service.
Επίσης μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή Hardware Monitor https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html μέσω της οποίας θα μπορέσεις να δείς αν την ώρα που σου βγάλει το μνμ αυτό η εφαρμογή θα σου δείχνει ότι όλα είναι οκ? ή θα σε ενημερώνει κ εκείνη με κάτι αντίστοιχο!
Επίσης αν δεν προλαβαίνεις να τα κάνεις παράλληλα τότε μέσω του ιστορικού της εφαρμογής μπορείς να δείς στην επόμενη επανεκκίνηση αν υπάρχουν διαφορές στις τιμές..
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
κατι τετοιο σου εμφανιζει ?

δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά ναι μου αναφέρει ότι η θερμοκρασία έπιασε τους 90 και ο υπολογιστής θα κλείσει για προστασία......και το κάνει αυτό συχνότερα μόλις πατήσω τι on δλδ εντελώς κρύος .....ψάχνω να δω μήπως είναι κάποια ενημέρωση που δεν κατέβηκε ....γιατί όταν τον έβγαλα από το κουτί του για πρώτη φορά οι ενημερώσεις του ήταν του 5ου του 2017........... το κακό είναι ότι μπορεί αυτό να συμβεί μια φορά στις 10-12 μέρες ίσως και παραπάνω......
τέλος πάντων έχω εγγύηση και επέκταση για 4 χρόνια.....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
κατι τετοιο σου εμφανιζει ?



υπαρχουν καποιες λυσεις στο παρακατω
https://h30434.www3.hp.com/t5/Gaming-Desktops/Several-Problems-with-CPU-and-Performance/td-p/6354427
οι λύσεις της hp σε κάτι τέτοια είναι π@π@ριές (όλοι τους βρίζουν...και δεν είναι η μόνη εταιρία)
κατά 90% στα λάπτοπ που είναι πιο συχνό το πρόβλημα
πρόκειται είτε για πρόβλημα στο φανάκι-ψύξη όπου το λύνεις με καθαρισμό ή αντικατάσταση
ή πρόβλημα στην gpu οπότε κάνεις ένα ριφλοου και έρχεται στα ίσα;)

ελάχιστες φορές (3-4 αν θυμάμαι καλά) είχε λυθεί και με bios update...
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
οκ μάλλον κάτι τέτοιο είναι .....θα εξαντλήσω το θέμα όσον αφορά το λειτουργικό και μετά θα δω....ευχαριστώ.......
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
παντως για να σου λεει πως εχει 90 βαθμους μου μοιαζει για προβλημα στον ανεμιστηρα του επεξεργαστη μονο ετσι δικαιολογειτε να ανεβαζει θερμοκρασια η κατι συνδυαστικα. νοιωθεις να βγαζει αερα απο πισω ο ανεμιστηρας (και του τροφοδοτικου αλλα και του κουτιου)?

εαν δεν σου βγαζει τοτε υπαρχει προβλημα στους ανεμιστηρες
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά ναι μου αναφέρει ότι η θερμοκρασία έπιασε τους 90 και ο υπολογιστής θα κλείσει για προστασία......και το κάνει αυτό συχνότερα μόλις πατήσω τι on δλδ εντελώς κρύος .....ψάχνω να δω μήπως είναι κάποια ενημέρωση που δεν κατέβηκε ....γιατί όταν τον έβγαλα από το κουτί του για πρώτη φορά οι ενημερώσεις του ήταν του 5ου του 2017........... το κακό είναι ότι μπορεί αυτό να συμβεί μια φορά στις 10-12 μέρες ίσως και παραπάνω......
τέλος πάντων έχω εγγύηση και επέκταση για 4 χρόνια.....
αν έφτανε 90 βαθμούς δεν θα προλάβαινε να βγάλει κανένα μήνυμα...πίστεψέ με :p:D

κωδικός σφάλματος είναι

αποκλείεις την περίπτωση να ευθύνονται τα windows;)

το πας πίσω και τους λες ότι υπάρχει θέμα
μην ασχολείσαι καθόλου ;)
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
όχι ο ανεμιστήρας λειτουργεί κανονικά μάλιστα όταν βγάζει το σφάλμα αυξάνει την ταχύτητα του .....και ακούγεται έως ότου σβήσει μόνο του η τον σβήσω εγώ...........μάλλον σε λάθος κωδικο σφάλματος θα οφείλεται ............
 


Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
αφού ο ι ανεμιστήρες λειτουργούν κανονικά και μάλιστα φορτσάρουν ότα συμβεί αυτό .....δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν η υπάρχει πρόβλημα αισθητήρων και διαβάζουν λάθος η κάποιο αρχείο κατεστραμένο δίνει λάθος εντολή.....θα συμβουλευτώ πρώτα φίλο κομπιουτερά καλό γνώστη και ακολούθως θα δω.......σας ευχαριστώ πάντως....
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
αφού ο ι ανεμιστήρες λειτουργούν κανονικά και μάλιστα φορτσάρουν ότα συμβεί αυτό .....δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν η υπάρχει πρόβλημα αισθητήρων και διαβάζουν λάθος η κάποιο αρχείο κατεστραμένο δίνει λάθος εντολή.....θα συμβουλευτώ πρώτα φίλο κομπιουτερά καλό γνώστη και ακολούθως θα δω.......σας ευχαριστώ πάντως....
άσε βρε τα αφού...:)
μην σκαλίζετε και μην βγάζετε συμπεράσματα για πράγματα που δεν γνωρίζετε

ειλικρινά...δεν θέλω και δεν το λέω με διάθεση να προσβάλω ούτε εσένα ούτε τον φίλο σου
αλλά πίστεψέ με...το 50% της δουλειάς μου είναι από βλάβες που κάνουν αυτοί που ξέρουν
και από εκείνους που δεν ξέρουν και τα πάνω σε φίλους που ξέρουν;)

στείλε το με την εγγύηση ώστε να καταγραφεί το πρόβλημα...και τέλος!:)
 


Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
εαν θελεις να δοκιμασεις υπαρχει και αυτο το προγραμματακι που κανει monitoring το pc

https://www.nzxt.com/camapp

το κατέβασα ευχαριστώ πολύ καλό όλα καλά μέχρι στιγμής ...μια απορία έχω στη ανάλυση βλέπω ότι στην GPU ενώ στο εύρος θερμοκρασίας μου γράφει 36-45 πράγμα λογικό στην αναπαράσταση την γραφική βλέπω να περνάνε κάτι κορυφές στιγμιαίες που αγγίζουν τους 100 βαθμούς τι σημαίνει αυτό.... ?
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Χρησιμοποιω παντα ενα παναλαφρο προγραμμα (coretemp) και στην task bar εχω παντα την τρεχουσα θερμοκρασια ανα πυρηνα. Με αυτο το προγραμμα ενεργο κατα την εκινηση και τα warnings του θα μαθεις αμεσα αν ανεβαζει οντως.Σ αυτη την περιπτωση δυσλειτουργει η ψυκτρα της cpu ή η μητρικη. Αν ανεβαζει και δεν ξερεις να ελεγξεις μονος σου τα μπριζακια της ψυκτρας τοτε στο σερβις για επισκευη...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.482
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top