HTPC με τι κόστος.....;; :-)

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Εδώ και κάνα μήνα που στήθηκε και διαπρέπει ο Optoma HD25E στο καθιστικό, έχω μπει στην διαδικασία απόκτησης μια πηγής για 3D αναπαραγωγή ταινιών.
Το ερώτημα ήταν και είναι αν θα πρέπει να αλλάξω το media player που έχω και να πάω σε ένα καλύτερο που να αναπαράγει και 3D, αν πρέπει να το κρατήσω και να αγοράσω ένα BR 3D player ή αν πάρω ένα PS3 που είναι και παιχνιδομηχανή.....Και οι 3 αυτές λύσεις δεν ξεπερνούν τα 250 Euro.

Από εχτές το βράδυ προσπαθώ να δω αν είναι καλύτερη λύση να φτιάξω ένα HTPC το οποίο θα είναι media player, BR 3D player και παιχνιδομηχανή συνάμα.....Όλα είναι θέμα κόστους βέβαια και σίγουρα ξεφεύγω απο τα 250 EUR.......Αλλά....

Από μια πρόσφατη αναβάθμιση που έκανα στο PC μου, έχω και μπορώ να εκμεταλλευτώ έναν ssd Samsung 840 120GB και μια κάρτα γραφικών MSi AMD Radeon 7750 1gb ddr5.

Αν βασιστώ πάνω σε αυτά τα βασικά εξαρτήματα....με τί κόστος θα μπορούσα να φτιάξω ένα μηχάνημα το οποίο θα αποδίδει στα εξής: (με σειρά προτεραιότητας)
1. Αναπαραγωγή BR/BR 3D ταινιών από αυθεντικά δισκάκια αλλά και όλα τα υπόλοιπα είδη αρχείων εικόνας.
2. Αναπαραγωγή μουσικής (flac,wav,mp3,cd) σε σύνδεση με τον Harman Kardon AVR-171
3. Αναπαραγωγή παιχνιδιών. (Τα παιχνίδια είναι τρίτο και ίσως και ακόμα πιο κάτω ζητούμενο μιας και ξέρω ότι αν μπω στο τρυπάκι του gaming.....την πάτησα αγρίως....)

Γνωρίζω ότι αν αποφασίσω να δώσω ένα σεβαστώ ποσό μπορώ να επιτύχω τον σκοπό μου. Το θέμα μου είναι αν μπορώ να καταφέρω το όλα σε ένα με χαμηλό (350 το ταβάνι....λέμε τώρα) κόστος μιας και δεν ξεκινάω απο το 0.

Αναμένω την συνεισφορά σας και την βοήθεια σας στον προβληματισμό μου......!!!
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
το 2 το καλύπτεις άνετα
το 1 μερικώς
το 3 σε πασιέντσα είσαι οκ :D

τι τροφοδοτικό έχεις;
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Δεν εχεις.....εκτός αν ξηλωσω το ήδη υπάρχον 450αρι. ....αλλα δεν το θέλω αυτο.

Το 2.... μερικώς......;;; που κολωνουμε;

(Πασιέντζα 3D παίζει. ....;;; :gamer:)
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Σε αναπαραγωγή 3D Blu-Ray και αρχείων 1080p δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν όμως θελήσεις να παίξεις με madvr και παρόμοια κόλπα η Radeon HD 7750 δεν αρκεί.
Δηλ. θες μητρική, επεξεργαστή, κουτί και τροφοδοτικό?
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Βαλε κ μνήμη, και κανα οπτικό μέσω για br 3d και είσαι μεσα......

Το madvr κλπ δεν έχω ιδέα τι είναι. .....
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μανούλα μου......δύσκολα πράγματα για εμάς τους κοινούς θνητούς. ......!!
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Case
SILVERSTONE SG02B-F USB3.0 78€
Διάλεξα το SG02 γιατί μπορεί να το παίξει σε 2 ταμπλό, στέκεται άνετα σαν κουτί για HTPC και παράλληλα μπορεί να δεχτεί μεγάλες κάρτες γραφικών.

PSU
CORSAIR RM SERIES RM550 σε προσφορά στα 100€, 80+ Gold και full modular που είναι πολύ σημαντικό για μικρά κουτιά.

Μητρική
ASUS H87M-E 90€ *

CPU
INTEL CORE I5-4570 180€ **

RAM
G.SKILL F3-1866C9D-8GAB 86€

BD-R
LG BH16NS40 σε προσφορά 78€

μόλις στα 612€ στο σύνολο...:)

* η μητρική δέχεται μόνο μια κάρτα γραφικών
** για 20-40€ δεν αξίζει να πας στους φθηνότερους i5 ή i3
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Δλδ Γιώργο να υποθέσω ότι με αυτά τα € είμαι κομπλέ ακομα και για παιχνιδοκασταση; Γιατί για A/V νομίζω ότι πλέον με υπερκαλύπτει.

Επισης βλέπω ότι το οπτικό δεν αναπαράγει 3d δίσκους. Αν δεν παίζει τέτοιο στην στην αγορά βαζω ενα απλό dvd player κ κρατάω κ το απλό br player της Philips για αναπαραγωγη, που χρησιμοποιώ ήδη δλδ.. Μπορεί να λεω κ παπατζες τωρα...
Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον κόπο σου....και την βοήθεια σου...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
για παιχνίδια θες καλύτερη κάρτα γραφικών, ξεκίνα με αυτή που έχεις τώρα και στο μέλλον βλέπεις..

τις ταινίες και τα 3D Blu-Ray τα αναπαράγει πρόγραμμα και όχι το drive, όλα τα Blu-Ray drives μπορούν να "αναπαράγουν" ταινίες 3D
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Και βέβαια μπαίνει στο κόστος και το θέμα της ψύξης του μηχανήματος....(ανεμιστήρες, ψήκτρες κλπ....)
Γενικά το κόστος ξεφεύγει ....λίγο...... από ότι έχω υπολογίσει να δώσω για ένα καινούργιο μηχανάκι....ότι και να είναι αυτό.....
Γιατί αν έχουμε πιάσει τα 600+ ευρώ.....τότε είμαστε πολύ κοντά πλέον σε τιμή σε ένα Oppo......
Βέβαια θα μου πείτε άλλο το ένα και άλλο το άλλο.....αλλά Oppo είναι αυτό.....!
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Εάν είναι να δώσεις 600 700 ευρώ, πάρε ένα μεταχείρισμενο oppo93 και ένα ps3 και θα έχεις και ρέστα.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
cinavia, iso, 4K, HEVC είναι μερικά που τα Oppo και PS3 δεν τα μπορούν...
παιχνίδια με το PS3 στα 720p
δεν είναι σίγουρο ότι το 2014 θα βγουν και πολλά παιχνίδια για PS3....

το pc των 600-700 ευρώ θα το έχεις τουλάχιστον για 5 χρόνια
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Τα 93 δεν έχουν Cinavia και ανάλογα με το firmware παίζουν και iso. Το 4κ με τον optoma 25 δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει τον Γιώργο... Τώρα τι παιχνίδια θα βγουν στο ps3 δεν το ξέρω αλλά πρόσφατα ετυχα σε μια συζήτηση κάποιων που άλλαζαν κάθε 3μηνες κάρτες γραφικών για να παίξουν τα τελευταία παιχνίδια σε pc.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Case
SILVERSTONE SG02B-F USB3.0 78€
Διάλεξα το SG02 γιατί μπορεί να το παίξει σε 2 ταμπλό, στέκεται άνετα σαν κουτί για HTPC και παράλληλα μπορεί να δεχτεί μεγάλες κάρτες γραφικών.

PSU
CORSAIR RM SERIES RM550 σε προσφορά στα 100€, 80+ Gold και full modular που είναι πολύ σημαντικό για μικρά κουτιά.

Μητρική
ASUS H87M-E 90€ *

CPU
INTEL CORE I5-4570 180€ **

RAM
G.SKILL F3-1866C9D-8GAB 86€

BD-R
LG BH16NS40 σε προσφορά 78€

μόλις στα 612€ στο σύνολο...:)

* η μητρική δέχεται μόνο μια κάρτα γραφικών
** για 20-40€ δεν αξίζει να πας στους φθηνότερους i5 ή i3
να ρίξουμε λίγο το κόστος

CPU
INTEL CORE I3-4130 107€

PSU
CORSAIR CX500M 64€

σύνολο 503€

έχω δει oppo 93-95 με firmware που παίζουν iso και έχουν πολλά προβλήματα με καινούριες ταινίες, δεν είναι λύση αυτή
ακόμα και downscale το 4K έχει καλύτερη ποιότητα από το 1080
τα παιχνίδια είναι ιδιαίτερη περίπτωση, η ανάλυση και η ποιότητα εικόνας έχουν το κόστος τους, στις κονσόλες είσαι σταθερός σε όλη την διάρκεια τις ζωή τους, στο PC μπορείς να βελτιωθείς ανάλογα με τα χρήματα που θέλεις να δώσεις
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση.....
Βέβαια θα μου πείτε.....ρίξε μάστορα κάνα 1000κο και να δεις για πότε ξεμπερδεύετε....
Και HTPC φτιάχνεις που φυσάει και έχεις αέρα 5+ χρόνια ή Oppo αγοράζεις και με τα ρέστα καβαντζώνεις και ένα Med8er 1000 για να είσαι σίγουρος ότι έχεις τα πάντα όλα.....
Αλλά δυστυχώς.....μας τα έφαγε τα φράγκα ο Optoma και η οθόνη του....(χαλάλι τους...)

(Τα κομμάτια μπορώ να τα βρώ και φθηνότερα αμα το skroutzάρω...;;; )
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Αν πάρεις media player δε χρειάζεσαι Oppo, ένα φθηνό BD player αρκεί.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Καλά, ηρέμησε κι άσε τις πιστότητες. Τη δουλειά του θέλει να κάνει ο Γιώργος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.341
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top