HTPC με Pioneer LX-89 ερωτησεις.

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Καλησπερα στην παρεα
Ας γραψω πρωτα το Setup to home cinema και μετα να αρχισω ερωτησεις.
Pioneer SC LX-89.
JVC X700
Xtreamer Ultra με Openelec.
Ολο το συστημα μου ειναι στημενο για 1080P προβολες.

Εστησα προ λιγων ημερων ενα pc με τα ακολουθα Specs. i5 8500/16gb ram/Nvidia gt 730 ddr5. Το εστησα περισσοτερο για Switch emulator που αρεσει στα παιδια το mario kart.
Tαυτοχρονα σκεφτηκα να το δουλεψω και σαν Player netflix. Ομως οταν παιζει καποια ταινια dolby atmos ο ενισχυτης δεν το γραφει στην Οθονη οτι ειναι atmos αλλα γραφει ενα γενικο optimum surroung της pioneer.
To ιδιο προβλημα εχω και οταν παιζω αρχεια απο ενα αλλο android box με s905x3 Που εχω βαλει libreelec εκει.
Οτι αρχειο παιζω απο αυτο το player με atmos ή οτιδηποτε αλλο format true hd ο ενισχυτης απλα γραφει optimum surround ενω απο τον xtreamer τα αναγνωριζει κανονικα.

Και επειδη μονο που το ξαναδιαβαζω ολο αυτο και εγω μπερδευομαι υπαρχει λυση που να χρησιμοποιηω το pc για ολα και να αναγνωριζει τa atmos κανονικα?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.503
Reaction score
5.667
Το Netflix για να πάρεις Atmos και γενικότερα surround sound, πρέπει να το τρέξεις από την εφαρμογή του για Windows 10/11 και όχι από web browser (chrome, firefox, κλπ.).

Γενικά για να πάρεις σωστό ήχο ώπου έχει επιλογές audio βάζεις bitstream (όχι PCM), και αν έχει επιλογή για "Exclusive Mode" την βάζεις στο On/Enabled.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
8
Ναι εχω κατεβασει την εφαρμογη επισης εχω κατεβασει και το dolby access των windows και στα settings του ηχου εχω σετταρει ηχεια και οπου αλλου ειχε επιλογη για dolby atmos.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.503
Reaction score
5.667
Πατώντας το Auto/Direct στο remote δεν σου γυρνάει σε DD+ Atmos ?

( το Dolby Access δεν το χρειάζεσαι! )
 



Μηνύματα
46
Reaction score
8
Πραγματι οταν γυρισα σε direct mode το αναγνωριζει πλεον σαν digital plus.. Με εσωσες θα το δοκιμασω και στο android box. Γιατι ομως στο xtreamer το αναγνωριζε αυτοματα και κλειδωνε ενω εδω οχι;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.503
Reaction score
5.667
Ο δέκτης (ενισχυτής) θυμάται χωριστά για κάθε είσοδο σε ποιό mode την είχες βάλει τελευταία φορά.
Οπότε στο άλλο input είχες direct mode, ενώ σε αυτό είχες πατήσει το enh. surround, κλπ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.421
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top