HTPC συμβουλές για αναβάθμιση

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους

Έχω φτιάξει ένα HTPC όχι πολύ μοντέρνο αλλά δυνατό. Τα χαρακτηριστικά του είναι τα εξής:

CPU: AMD Athlon X2 250
RAM: 16GB DDR3 1333 Kingston Value Ram (4X4)
HDD: 2 X 1TB Seagate 7200RPM
VGA: Nvidia GT230 1.5GB RAM (Hdmi OUT)
Mobo: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-78LMT-USB3-rev-60#ov
PSW: Turbo X 450W
OS: WIndows 10 Pro
Player & Codecs: K-lite Codecs & Media player classic + CoreAVC Codec (Αγορασμένος).

Θέλω να αλλάξω 4 components στο PC με σειρά προτεραιότητας και θα ήθελα τις συμβουλές σας:
1. Κάρτα γραφικών (Σχετικά αθόρυβη κάρτα γραφικών ώστε να παίζει 4Κ δεν ψάχνω κάρτα για gaming)
2. Τροφοδοτικό (Σκέφτομαι για 550W όχι παραπάνω)
3. Κουτί (HTPC κουτί που να χωράει την κάρτα γραφικών)
4. Κάρτα ήχου κάτι εκτός απο την onboard (αξίζει να επενδύσει κανείς σε κάρτα ήχου ή να παραμείνει με την onboard για την οποία η Gigabyte διαφημίζει τα ολοκληρωμένα της;)
5. Λειτουργικό σύστημα αν αξίζει κάτι διαφορετικό απο τα W10 ώστε να έχει καλύτερη απόδοση για UHD υλικό. Περιβάλλον media center σκέφτομαι το KODI ή θα παραμείνω με τον media player classic.

Το HTPC θα μπει στο σαλόνι. Είναι σχεδόν αθόρυβο τώρα (έχω αλλάξει και την stock ψήκτρα με μια πολύ καλή αθόρυβη) και παίζει άψογα 1080p. Σκοπός είναι να μπορεί να παίξει UHD υλικό και να υποστηρίζει και τα νέα πρότυπα στον ήχο.

Αναμένω την άποψη σας.

Φιλικά
Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Καλησπέρα.

1. Για κάρτα γραφικών. Θα πρότεινα να βάλεις την gt1030. Υλοποιηση nvidia. Έχει hdmi 2.0, υποστηρίζει αναλύσεις πολύ πανω απο 4k στα 60hz και Hevc. Βγαίνει σε πολλές εκδοχές (fan, fanless, low profile) και κόστος περί τα 80 ευρω. Επισης τρελό συν η κατανάλωση της που ειναι στα 30w TDP!!!!!!!!
Αλλη λυση amd rx 550 και rx 460. Και αυτές με HDMI 2.0 και αναλύσεις ανω του 4k στα 60hz. Αυτές με λιγο πιο πανω κόστος στα 115 ευρω η 550 και μεταχειρισμένη στο 100ρικο η rx460.

Με αυτες τις κάρτες ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΡΤΑ ΉΧΟΥ. Θα βγάλεις απο την hdmi εξοδο σε ενισχυτή σχετικα. Δεν γνωριζω αν εχεις ανάλογο ενισχυτη. Οπως επισης δεν θα χρειαστεις και μεγαλυτερο τροφοδοτικό στην παρούσα φάση λογω χαμηλής καταναλωσης τους. Για το κουτι αναλογα τα γουστα σου και τις τιμες θα βρεις κουτια απο 80 ευρω μεχρι διάστημα. Καλά και όμορφα κουτιά σε γήινες τιμές πας σε silverstone, thermaltake και moneual και για εξωγηινες τιμές σε origen.
Θα πρότεινα win 10 λειτουργικό.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Για τον ηχο ακομη και παλαιοτερα μοντελα(η δικη μου ειναι r7-360 2gb,)κατεβαζουν τον ηχο απο το hdmi χωρις προβλημα.η καρτα ηχου ειναι μια αλλη ιστορια και αν θελεις να ακους μουσικη ,δεν συγκρινεται με καμια onboard.
Το τροφοδοτικο που θα παρεις να ειναι καλης εταιριας corsair-silverstone-coolermaster και οχι φθηνο.Καλυτερα να αγορασεις οσο μεγαλυτερο σε ισχυ μπορεις για να δουλευει ανετα και ησυχα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Έγιναν δύο αγορές:

1. Κουτί από τον φίλο mumra από το forum σε πολύ καλή κατάσταση
http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00000217

2. Κάρτα γραφικών MSI GT 730 SILENT πολύ καλή και αθόρυβη
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-...MSI-VGA-GT-730-LP-2GB-DDR3-N730K-2GD3H-LP.htm

Το λειτουργικό παρέμεινε WIN10 PRO λόγω συνδρομής Netflix τα οποία έχουν εφαρμογή στο store.

Μένει η αλλαγή του τροφοδοτικού καθώς και η κάρτα ήχου που ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να την αλλάξω.

Έχει γίνει σχετικά αθόρυβο καθότι όλοι οι ανεμιστήρες είναι αθόρυβοι και δεν ξεπερνούν τα 25db.

Ο ήχος βγαίνει από το HDMI που υποστηρίζει Dolby HD κτλ. Η ερώτηση έρχεται για το αν θα χρειαστώ κάρτα ήχου επειδή από το htpc θα ακούω και μουσική την οποία θέλω να την περνάω μέσα από το MUSICAL FIDELITY X-10D και μετά στον ενισχυτή.

Αναμένω προτάσεις. Να αναφέρω ότι έχω και μια παλιά Audigy NX εξωτερική αν έχει νόημα για μουσική μόνο.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Σχετικα με την καρτα ηχου,πρεπει να δοκιμασεις για να δεις τι παιζει καλυτερα στην περιπτωση σου.
Εγω για μουσικη προτιμω την εξωτερικη focusrite που εχω απο τα dac(burr brown 24-192) του ενισχυτη (hdmi)γιατι στα αυτια μου ειναι καλυτερη. Δοκιμασε αυτη που εχεις και οποτε μπορεις και την βρεις γιατι ειναι δυσευρετη αγορασε μια maudio superdac,υπαρχουν και οικονομικες focusrite scarlet που ειναι και αυτες πολυ καλες.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους

Έχω συνδέσει το HTPC στην LG 47LH3000 και έχω ρυθμίσει την ανάλυση σε 1080p 50Hz όσο είναι και η τηλεόραση. Δυστυχώς το πλαίσιο του περιβάλλοντος των Windows βγαίνει μεγαλύτερο από την τηλεόραση και με αναγκάζει να μειώσω το πλαίσιο μέσα από το tool της nvidia μειώνοντας την αναλόγια της ανάλυσης. Γιατί γίνεται αυτό εφόσον η TV είναι Full HD 1080p; Η σύνδεση γίνεται με HDMI απο την GT730 στον ενισχυτή (PIONEER VSX-519-K) και μετά στην LG.

Σας ευχαριστώ,
Κωνσταντίνος
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν παίζει ρόλο το HDMI καλώδιο καθότι τα καλώδια μου είναι σχετικά παλιά HDMΙ δηλαδή από το 2010 περίπου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
Καλησπέρα σε όλους

Έχω συνδέσει το HTPC στην LG 47LH3000 και έχω ρυθμίσει την ανάλυση σε 1080p 50Hz όσο είναι και η τηλεόραση. Δυστυχώς το πλαίσιο του περιβάλλοντος των Windows βγαίνει μεγαλύτερο από την τηλεόραση και με αναγκάζει να μειώσω το πλαίσιο μέσα από το tool της nvidia μειώνοντας την αναλόγια της ανάλυσης. Γιατί γίνεται αυτό εφόσον η TV είναι Full HD 1080p; Η σύνδεση γίνεται με HDMI απο την GT730 στον ενισχυτή (PIONEER VSX-519-K) και μετά στην LG.

Σας ευχαριστώ,
Κωνσταντίνος
Overscan
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Οπότε τσεκάρω την LG αν έχει ρύθμιση για overscan. Για να δούμε.

Τα καλώδια να τα αλλάξω με πιο καινούργια ή τζάμπα θα πάνε (τα τωρινά δεν νομίζω ότι είναι high speed);

Σε ευχαριστώ πολύ rose.athens!!!
 




Μηνύματα
325
Reaction score
254
Οπότε τσεκάρω την LG αν έχει ρύθμιση για overscan. Για να δούμε.
Καλημέρα.Από το menu ¨λίστα εισαγωγής¨,επιλέγεις την είσοδο που έχεις το pc,και με το μπλέ κουμπάκι του πληκτρολογίου επιλέγεις ετικέτα εισαγωγής......Αν και καθυστερημένα ελπίζω να βοήθησα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους.

Το HTPC μου έφτασε στην τελική του μορφή και πιστεύω ότι δεν θα δεχθεί κάτι πάρα πάνω.

CPU: AMD Athlon X2 250
RAM: 16GB DDR3 1333 Kingston Value Ram (4X4GB)
SSD: Kingston 250GB SSD
HDD: 2 X 1TB Seagate 7200RPM
VGA: MSI NVIDIA GT 730 5GB DDR5
Mobo: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-78LMT-USB3-rev-60#ov
PSW: Turbo X 450W
OS: WIndows 10 Pro
Optical Drive: LG DVD/RW
SOUNDBLASTER X-FI HD
Case: Thermaltake Lan box lite
WiFi: TP-LINK 802.11n με δύο κεραίες επεκτάσεις.

Το HTPC είναι απλά αθόρυβο δεν ακούγεται πάρα μόνο όταν βάλω dvd στο dvdrom όταν το διαβάζει. Παίζει άψογα HD υλικό σε όλα τα φορμα (4Κ δεν έχω δοκιμάσει τοπικά εκτός από το youtube). Η XF-i είναι τρομερή για τα αυτιά μου και αναδεικνύει μουσική και ταινίες με μεγάλη λεπτομέρεια και μουσικότητα.
Δεν ξέρω τι προσφέρει ένα πιο μοντέρνο setup η ένα dedicated media player, αλλά χωρίς πολύ λογισμικό το pcακι μου παίζει τέλεια τα πάντα από τοπικά και streamed (Netflix, αρχεία από το NAS, YOUTUBE 4K αρχεία). Τέλος να αναφέρω ότι όλη η χρήση του HTPC γίνεται με ένα ασύρματο πληκτρολόγιο με TouchPad σαν και αυτό και είναι πολύ βολικο: https://goo.gl/images/cgXg6F

Για το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν αξίζει η αγορά ενός bluray εσωτερικού player.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 



Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Φιλικη συμβουλη,αλλαξε οπωσδηποτε τροφοδοτικο με ενα απο εταιριες οπως corsair,xfi,silverstone,coolermaster γιατι με το φθηνο τροφοδοτικο μπορει καποια στιγμη. Και ο ssd επρεπε να γραφει samsung evo επανω :D .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Ο EVO είναι στο laptop :). Το τροφοδοτικό επειδή το έχω ανοιξει να δω τα σωθικά του δεν είναι κακό. Είναι αθόρυβο παρόλο που έχει ανεμιστήρα και στον ήχο δεν ακούω διαρροές βουητα η κάτι παρόμοιο που ακούω και με άλλους που έχουν ακόμα και επώνυμα. Κάποια στιγμή ίσως να το αλλάξω αλλά τώρα θεωρώ ότι είναι αρκετό για το setup. Δεν είναι από τα εντελώς China που πουλάει το πλαίσιο είναι αύτα με τους κόκκινους ανεμιστήρες.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους.

Το HTPC μετά και την προσθήκη της Sound Blaster XFi-HD είναι θεωρώ complete.

Το θέμα είναι το εξής και είναι το λεγόμενο τρυπάκι της αναβάθμισης - ελαχιστοποίησης όπως λέω και εγώ. Ότι έχω στο rack ειναι γενικά μικρό σε μέγεθος και η κουμούτσα της Thermaltake ενω είναί ένα πολύ καλό και όμορφι κουτί για pc με χαλάει πολύ στο ρακ. Σκεφτόμουν να πάρω ένα barebone επώνυμο (NUC ktl). Αξίζει τον κόπο για ποιοτικό player; Μουσικά έτσι και αλλιώς θα συνδέσω στην creative πάνω του. Χρήση για HD/SD οπτικό υλικο από αρχεία και DVDs (δεν υπάρχει 4Κ TV και δεν θα υπάρξει μέχρι να χαλάσει η παρούσα Full HD) καθώς και μουσική κυρίως ασυμπίεστη σε flac & wav. Σκοπός είναι να επιλεχτεί στην χειρότερη i5 επεξεργαστής.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top