Huawei MediaPad M5 Tablet

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τον Ιούνιο πάτησα πάνω στο αρχαίο μου Samsung Nexus 10 και έκανα την οθόνη πουτ@να. Της έβαλα ένα προστατευτικό για να μη σκίζονται τα χέρια μου, αλλά η κατάσταση ξέφυγε... Επίσης κολλάει η πλάτη αλύπητα, και όλα τα οινοπνεύματα του κόσμου δεν την διορθώνουν. :D
Είχα αλλάξει την μπαταρία 2 μήνες νωρίτερα με καλή μαϊμουδίτσα. >:(

Θέλοντας να μην ξεπεράσω τα 350€ έβρισκα κάτι Lenovo και Samsung, αλλά όλα είχαν 2 (άντε 3)GB RAM και χαμηλή ανάλυση οθόνης και τα ακριβότερα Samsung έχουν 4/3 aspect ratio, το οποίο αντιπαθώ πολύ.
Αφού γύρισα απο τις εκδρομές η κατάσταση δεν πήγαινε άλλο γιατί το Nexus με ταλαιπώρησε πολύ στο browsing (είδα και 2-3 επεισόδια Netflix). :oops:

Ψάχνοντας σε υψηλότερες τιμές βλέπω το Huawei, που στην Ελλάδα προσφέρεται με 64GB και LTE 500€, και αρχίζω να ψάχνω λίγο. Στο γερμανικό Amazon το πρόσφεραν 320€ χωρίς LTE (μα όχι πιά), 10.8" 2560x1600 σαν το Nexus, 4GB RAM και 32GB αποθηκευτικό χώρο, αξιοπρεπή φωτογραφική (όχι σαν το Nexus που είναι φρικτό :D ). fingerprint reader, αλουμινένια πλάτη και πήρα την απόφαση.


https://consumer.huawei.com/en/tablets/mediapad-m5-10/


Απο την Παρασκευή που παρέλαβα είμαι πανευτυχής! Η οθόνη των 10.8" είναι σημαντικά μεγαλύτερη απο την 10.1", είναι φωτεινό στους εξωτερικούς χώρους ενώ το άλλο ήταν καντήλι, φορτίζει γρήγορα με Type-C, η αναγνώριση δαχτυλικών αποτυπωμάτων είναι εξαιρετική, η φωτογραφική όπως έγραψα αξιοπρεπής και κάτι, ο ήχος πολύ ισχυρός (στο Nexus δεν άκουγα τίποτα όταν ήμουν έξω). Είναι φυσικά και αρκετά ταχύτερο όταν το παλιό χρειαζόταν reset κάθε 1-1½ χρόνο για να λειτουργεί αξιοπρεπώς έχοντας μόνο 2GB RAM και 16GB αποθηκευτικό χώρο.
Το Eye Comfort που κατεβάζει τη θερμοκρασία χρωμάτων απο τα συνήθως υπερβολικά ψυχρά, το έχω συνεχώς ενεργό.
Το EMUI shell της Huawei είναι πολύ ευέλικτο, σε αντίθεση με το MIUI του νέου μου κινητού. Το έφτιαξα όπως ήθελα σε ελάχιστο χρόνο.

IMG_20181002_205657.jpg



IMG_20181002_205502.jpg



Σε λίγο καιρό θα έχουμε review αντοχής στις πτώσεις. :party:



:hi:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Τον Ιούνιο πάτησα πάνω στο αρχαίο μου Samsung Nexus 10 και έκανα την οθόνη πουτ@να. Της έβαλα ένα προστατευτικό για να μη σκίζονται τα χέρια μου, αλλά η κατάσταση ξέφυγε... Επίσης κολλάει η πλάτη αλύπητα, και όλα τα οινοπνεύματα του κόσμου δεν την διορθώνουν. :D
Είχα αλλάξει την μπαταρία 2 μήνες νωρίτερα με καλή μαϊμουδίτσα. >:(

Θέλοντας να μην ξεπεράσω τα 350€ έβρισκα κάτι Lenovo και Samsung, αλλά όλα είχαν 2 (άντε 3)GB RAM και χαμηλή ανάλυση οθόνης και τα ακριβότερα Samsung έχουν 4/3 aspect ratio, το οποίο αντιπαθώ πολύ.
Αφού γύρισα απο τις εκδρομές η κατάσταση δεν πήγαινε άλλο γιατί το Nexus με ταλαιπώρησε πολύ στο browsing (είδα και 2-3 επεισόδια Netflix). :oops:

Ψάχνοντας σε υψηλότερες τιμές βλέπω το Huawei, που στην Ελλάδα προσφέρεται με 64GB και LTE 500€, και αρχίζω να ψάχνω λίγο. Στο γερμανικό Amazon το πρόσφεραν 320€ χωρίς LTE (μα όχι πιά), 10.8" 2560x1600 σαν το Nexus, 4GB RAM και 32GB αποθηκευτικό χώρο, αξιοπρεπή φωτογραφική (όχι σαν το Nexus που είναι φρικτό :D ). fingerprint reader, αλουμινένια πλάτη και πήρα την απόφαση.


https://consumer.huawei.com/en/tablets/mediapad-m5-10/


Απο την Παρασκευή που παρέλαβα είμαι πανευτυχής! Η οθόνη των 10.8" είναι σημαντικά μεγαλύτερη απο την 10.1", είναι φωτεινό στους εξωτερικούς χώρους ενώ το άλλο ήταν καντήλι, φορτίζει γρήγορα με Type-C, η αναγνώριση δαχτυλικών αποτυπωμάτων είναι εξαιρετική, η φωτογραφική όπως έγραψα αξιοπρεπής και κάτι, ο ήχος πολύ ισχυρός (στο Nexus δεν άκουγα τίποτα όταν ήμουν έξω). Είναι φυσικά και αρκετά ταχύτερο όταν το παλιό χρειαζόταν reset κάθε 1-1½ χρόνο για να λειτουργεί αξιοπρεπώς έχοντας μόνο 2GB RAM και 16GB αποθηκευτικό χώρο.
Το Eye Comfort που κατεβάζει τη θερμοκρασία χρωμάτων απο τα συνήθως υπερβολικά ψυχρά, το έχω συνεχώς ενεργό.
Το EMUI shell της Huawei είναι πολύ ευέλικτο, σε αντίθεση με το MIUI του νέου μου κινητού. Το έφτιαξα όπως ήθελα σε ελάχιστο χρόνο.

View attachment 106595


View attachment 106594


Σε λίγο καιρό θα έχουμε review αντοχής στις πτώσεις. :party:



:hi:
και τι μας τα λες όλα αυτά?
σε ρώτησε κανένας?
:p:roflmao::lol:
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Το να σου πεσει το ταμπλετ ειναι κατι αναμενομενο,το να το πατησεις ομως? Πως το εκανες αυτο?
Καλοριζικο παντως.
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Τον Ιούνιο πάτησα πάνω στο αρχαίο μου Samsung Nexus 10 και έκανα την οθόνη πουτ@να. Της έβαλα ένα προστατευτικό για να μη σκίζονται τα χέρια μου, αλλά η κατάσταση ξέφυγε...
Application ζυγαριας ειχες βαλει; :gamer:

Με γειες
 



Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Μπορεί το τάμπλετ να του είπε θα με παντρευτείς.:D
Είχε φόντο τη στρουμφιτα στην οθονη και πήγε να ... ανέβει απο πάνω... (μετά απο 31,2 ποτακια :) )

Κατεβαίνοντας μονολόγησε " λάθος είπε ο σκατζοχοιρος και κατέβηκε απο τη βουρτσα"
 









Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μωρό μου εχεις ξεφύγει με τις αγορές....:D
Πες μου πάλι οτι ξέφυγα καλέ μου. ;):p

άστα αυτά φιδέμπορα..:p
νυχτερινές να δούμε....:whistling::D
Φωτό σχετικά χαμηλού φωτισμού για την ανοργασμικιά τη Νταχάραινα. :D

IMG_20181003_172216.jpg



IMG_20181003_171800.jpg







Πέντε χρόνια και κάτι, πολλές πτώσεις. :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Πες μου πάλι οτι ξέφυγα καλέ μου. ;):p



Φωτό σχετικά χαμηλού φωτισμού για την ανοργασμικιά τη Νταχάραινα. :D

View attachment 106629


View attachment 106628






Πέντε χρόνια και κάτι, πολλές πτώσεις. :)
και το σπάσιμο...συμμετρικό το έκανες ρε φούστη μου....:o:headbang:
μα έλεος!!:roflmao::lol:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το είχα αφήσει διαγώνια να στηρίζεται στο μπράτσο του καναπέ και το πάτησα στο κέντρο, κατά σωστή τύχη. :D
Έτσι παραμένουν όλα ισορροπημένα στη ζωή, yin and yang και τέτοιες @ές. :p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top