Hyundai Tucson

Μηνύματα
91
Reaction score
0
Τί γνώμη έχετε για το TUCSON ?

Απ’ ότι είδα το έχει ήδη πάρει ένας φίλος.

Το έχω ήδη παραγγείλει, οπότε μην μου προτείνετε κάτι άλλο. Τί να περιμένω από το αυτοκίνητο; έχει βγάλει τίποτα αρνητικά; Πώς πάει στο δρόμο; Έχω ακούσει οτι ψιλοσέρνεται, ισχύει;

Πάντως νομίζω πως για τα λεφτά του είναι ότι καλύτερο μπορούσα να πάρω σε αυτήν την κατηγορία αυτοκινήτων.

Λοιπόν;
 


Μηνύματα
91
Reaction score
0
TO 2.0 CC με full εξοπλισμό και δώρο του sensors παρκαρίσματος, όπως βλέπω έχει και το δικό σου.

Το έχω παραγγείλει σε μαύρο χρώμα και το περιμένω στο τέλος του μήνα, μια και ήταν το μόνο χρώμα που δεν ήταν ετοιμοπαράδοτο.
 






Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Το TUCSON είναι πάρα πολύ καλό.
Το θεωρώ κορυφαία επιλογή στην κατηγορία του.

Πολύ προσεγμένο γενικά, με πολύ καλό εξοπλισμό και πολύ καλό σε χώρους (ιδανικό θα ήταν με λίγο μεγαλύτερο χώρο αποσκευών....)
Το σασμάν δεν είναι τόσο ασαφές όσο αφήνουν να εννοηθεί από τα τέστ.
Πρόσεχε λίγο τον συμπλέκτη (κυρίως σε δύσκολες φάσεις εκτός δρόμου) γιατί δεν είναι τόσο δυνατός και μπορεί να μυρίσει.

Πολύ καλό και σε οδική συμπεριφορά. Στην εθνική ακόμα και με βροχή είναι πολύ προβλέψιμο, γλυστρά προοδευτικά (και φαντάσου ότι αυτά τα λέω ακόμα και με τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης....)
Oι αναρτήσεις είναι όσο πρέπει σφικτές, παραμένει πολύ άνετο χωρίς καμία τάση πλεύσης, ακόμα και στα πολλά, σε δρόμο και κυματισμό
Καλή αίσθηση από το τιμόνι, πρόσεξε μόνο σε κλειστό στροφιλίκι βγάζει μούρες (λογικό αφού έχει μεγάλο βάρος και λάστιχα ψηλού προφίλ...)

Πάνω από τα 140 αν έχει άνεμο, σφυρίζουν οι μπάρες οροφής (αλλά αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο TUCSON)

Αν έπαιρνα SUV αυτή τη στιγμή το TUCSON θα επέλεγα.......
Πολύ καλή περίπτωση.....

Ααααα.....Και η αντιπροσωπεία είναι κορυφαία σε ικανοποίηση πελάτη και κόστος service/ανταλλακτικών :D :D :D
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Το TUCSON είναι πάρα πολύ καλό.
Το θεωρώ κορυφαία επιλογή στην κατηγορία του.

Πολύ προσεγμένο γενικά, με πολύ καλό εξοπλισμό και πολύ καλό σε χώρους (ιδανικό θα ήταν με λίγο μεγαλύτερο χώρο αποσκευών....)
Το σασμάν δεν είναι τόσο ασαφές όσο αφήνουν να εννοηθεί από τα τέστ.
Πρόσεχε λίγο τον συμπλέκτη (κυρίως σε δύσκολες φάσεις εκτός δρόμου) γιατί δεν είναι τόσο δυνατός και μπορεί να μυρίσει.
Γενικα τα Hyndai δεν εχουν τοσο καλο συστημα συμπλεκτη. Οσα εχω οδηγησει δε μου αφησαν και την καλυτερη εντυπωση... συμπλεξης.

Πολύ καλό και σε οδική συμπεριφορά. Στην εθνική ακόμα και με βροχή είναι πολύ προβλέψιμο, γλυστρά προοδευτικά (και φαντάσου ότι αυτά τα λέω ακόμα και με τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης....)
Oι αναρτήσεις είναι όσο πρέπει σφικτές, παραμένει πολύ άνετο χωρίς καμία τάση πλεύσης, ακόμα και στα πολλά, σε δρόμο και κυματισμό
Καλή αίσθηση από το τιμόνι, πρόσεξε μόνο σε κλειστό στροφιλίκι βγάζει μούρες (λογικό αφού έχει μεγάλο βάρος και λάστιχα ψηλού προφίλ...)
Στο εχει δωσει ο Μιχαλης να το οδηγησεις? Εκανε τετοιο λαθος?

Πάνω από τα 140 αν έχει άνεμο, σφυρίζουν οι μπάρες οροφής (αλλά αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο TUCSON)
...ναι αλλα δε μας νοιαζει επειδη το οριο ειναι 120...

Αν έπαιρνα SUV αυτή τη στιγμή το TUCSON θα επέλεγα.......
Πολύ καλή περίπτωση.....

Ααααα.....Και η αντιπροσωπεία είναι κορυφαία σε ικανοποίηση πελάτη και κόστος service/ανταλλακτικών :D :D :D
Εκτος και αν η Alfa Romeo εβγαζε SUV....
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
 
Στο εχει δωσει ο Μιχαλης να το οδηγησεις? Εκανε τετοιο λαθος?

Πάνω από τα 140 αν έχει άνεμο, σφυρίζουν οι μπάρες οροφής (αλλά αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο TUCSON)
...ναι αλλα δε μας νοιαζει επειδη το οριο ειναι 120...

Αν έπαιρνα SUV αυτή τη στιγμή το TUCSON θα επέλεγα.......
Πολύ καλή περίπτωση.....

Ααααα.....Και η αντιπροσωπεία είναι κορυφαία σε ικανοποίηση πελάτη και κόστος service/ανταλλακτικών :D  :D  :D
Εκτος και αν η Alfa Romeo εβγαζε SUV....

Γιατί Γιώργο έκανε λάθος ο Μιχάλης???? :shock:  :lol:  :lol:

Το άλλο με το όριο.......Χμμμ.......
Άντε να τα αλλάξουν μπας και σωθούμε.
Αλλά και να τα αλλάξουν αποκλείεται να πάνε πάνω από τα 140! Οπότε ο θόρυβος δεν ενοχλεί!! :D


Η Alfa έβγαλε κάτι (σχεδόν) αντίστοιχο!!!! :shock:  :shock:  :shock:  :shock:
Bέβαια είναι ένα station υπερυψωμένο & βέβαια 4Χ4
Αλλά πανέμορφο.......... :D  :D  :roll:
Δες  :D  :D  :D  :D




ALFA ROMEO 156 SPORTWAGON Q4
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Καλησπέρα παιδιά,

Κ εγώ είμαι κάτοχος Tucson (της full έκδοσης, σε μπορντώ χρώμα) κ μπορώ να σας πω ότι είμαι πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Επειδή τυχαίνει να υπάρχει στην οικογένεια κ ένα άλλο οικογενειακό (Land Cruiser, το τελευταίο μοντέλο), μπορώ να πω ότι οι Κορεάτες έχουν ενσωματώσει πολλά χαρακτηριστικά από τους Ιάπωνες (αναφέρομαι φυσικά στο εσωτερικό μέρος κ όχι στο μηχανικό μιάς κ πρόκειται για δυο ανόμοια μεγέθη - SUV με καθαρόαιμο 4x4). Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, προσωπικά πρόβλημα στο σασμάν εγώ δεν αντιμετώπισα κ αρκετά εώς πολύ καλή οδική συμπεριφορά. Θέλω, βέβαια, να ρωτήσω κ τους υπόλοιπους κατόχους για κάτι που παρατήρησα : δοκίμασα να ξεκινήσω σε ανηφόρα με απότομη κλίση κ παρατήρησα ότι ενώ το αυτοκίνητο "ρόπιασε" αρκετά εύκολα, το τιμόνι έδειχνε να "τραβάει" προς τη δεξιά πλευρά. Είναι φυσιολογικό αυτό ;


Υ.Γ. Όσοι το πάρετε, καλό είναι να βάλετε κ το ραντάρ παρκαρίσματος (εκτός κ αν υπάρχει ευχέρεια στο παρκάρισμα με μεγάλου όγκου αυτοκίνητα). Το θέμα δεν είναι τόσο το μήκος αλλά το πλάτος κ το ραντάρ που τοποθετεί η εταιρεία (Δεν ξέρω κατά πόσο συμβαίνει με τα υπόλοιπα) έχει ένα αρκετά καλό εύρος εντοπισμού κατά πλάτος. Η τιμή του αν δεν κάνω λάθος, είναι περίπου 190Ε κ ΝΟΜΙΖΩ ότι προαιρετικά (κ θεωρητικά πάντα) τοποθετείται κ με 350Ε (συνολικά εννοώ) αισθητήρας Κ με οθόνη (ανεξάρτητη ωστόσο, μπαίνει κάτω από την εμπρος αριστερή κολώνα).
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Καλημέρα,βασικά δεν έχω παρατηρήσει να τραβάει προς τα δεξιά αν και σε λίγο θα πρέπει να του κάνω την πρώτη ευθυγράμμιση.
Το ρανταρ παρκαρίσματος είναι για εμένα απαραίτητο, όχι τόσο γιατί δεν βλέπεις πίσω αφού είναι σχετικά τετράγωνο αλλά γιατί το ύψος δεν σε αφήνει να δεις αν υπάρχει κάτι πίσω λ.χ. ένα παιδί.
 


Μηνύματα
17
Reaction score
0
Αχά, σωστό κ αυτό. Να σε ρωτήσω : από κατανάλωση πως πας ; Παρατήρησα ότι εντός πόλης (αστικός κύκλος) καίει αρκετά. Δηλ. δίνει μία αυτονομία κοντά στα 500 χμλ. (αν δεν κάνω λάθος - μιλάω πάντα για τον αστικό κύκλο κατανάλωσης). Επιπλέον, τοποθέτησες κ το joystick της SONY για το CD Player ;
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Για το αν τραβαει μπορει να φταινε πολλα (εκτος απο το να εχει προβλημα) ειδικα αν ξεκινας σε τετοια κατασταση...
- Αλλη πιεση στο λαστιχο
- Οδωστρωμα με διαφορετικη προσφυση
- Οδωστρωμα με κλιση (δεξια-αριστερα) κλπ...

Το καλυτερο ειναι ελεγχος -χωρις χερια- σε ισιο δρομο (αν βρεις τετοιο στην Ελλαδα) χωρια αερα κλπ...
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Αχά, σωστό κ αυτό. Να σε ρωτήσω : από κατανάλωση πως πας ; Παρατήρησα ότι εντός πόλης (αστικός κύκλος) καίει αρκετά. Δηλ. δίνει μία αυτονομία κοντά στα 500 χμλ. (αν δεν κάνω λάθος - μιλάω πάντα για τον αστικό κύκλο κατανάλωσης). Επιπλέον, τοποθέτησες κ το joystick της SONY για το CD Player ;
Βασικά παίζει ο τρόπος χρήσης. Στο ταξίδι και με 120 που κινούμαι, πέφτει ακόμα και στα 9.6lt/100lm. Μέσα στην πόλη και με απότομες εκκινήσεις κλπ :wink: ανέβαίνει έως και 12.6. Αυτό όμως πολύ σπάνια. Την μεγαλύτερη αυτονομία μετά το γέμισμα την έχω δει στα 540 km.
Δεν έχω το ραδιο cd της Sony. Στην κατηγορία Car Audio μπορείς να δεις τι έχω βάλει. :D
 

Μηνύματα
91
Reaction score
0
Το αυτοκίνητο έρχεται με ένα Radiocd της Sony. Τί εννοείται όταν λέτε joystick της SONY για το CD Player ?
Είναι κάτι που μπαίνει extra στο ήδη υπάρχων και ανα ναι τί κάνει και πόσο κοστίζει?
Tους ανιχνευτές παρκαρίσματος μου του κάνει δώρο η αντιπροσωπεία.
Το κακό είναι οτι ακόμα δεν το έχω πάρει γιατί το έχω παραγγείλει σε μαύρο και περίμενα. Κι ενώ το αυτοκίνητο έχει έρθει, το Υπουργείο δεν έχει να δώσει πινακίδες και έτσι περιμένω...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Το αυτοκίνητο έρχεται με ένα Radiocd της Sony. Τί εννοείται όταν λέτε joystick της SONY για το CD Player ?
Είναι κάτι που μπαίνει extra στο ήδη υπάρχων και ανα ναι τί κάνει και πόσο κοστίζει?
Tους ανιχνευτές παρκαρίσματος μου του κάνει δώρο η αντιπροσωπεία.
Το κακό είναι οτι ακόμα δεν το έχω πάρει γιατί το έχω παραγγείλει σε μαύρο και περίμενα. Κι ενώ το αυτοκίνητο έχει έρθει, το Υπουργείο δεν έχει να δώσει πινακίδες και έτσι περιμένω...

Σεραφείμ, το Radio-CD της SONY που βάζει η αντιπροσωπεία συνοδεύεται από ασύρματο τηλεχ/ριο με μέγεθος πιστωτικής κάρτας (εντάξει....λίγο μεγαλύτερο...)
Είναι βολικό σίγουρα αλλά το joystick της SONY είναι ακόμα καλύτερο.........
Είναι αυτό:


Ο κωδικός του είναι RM-X 2S
Έχει κόστος κάπου στα 35 ευρώ, είναι ενσύρματο (συνδέεται με λεπτό καλώδιο που καταλήγει σε mini-jack για να συνδεθεί στο πίσω μέρος του R-Cd
Βολεύει αφάνταστα πολύ (όταν το συνηθίσεις μετά από 4-5 μέρες χρήσης) γιατί χωρίς να κοιτάς το R-Cd ή το ασύρματο μπορείς να αλλάξεις σταθμούς/Cd/τραγούδι/ένταση κ.ο.κ

Συνήθως μπαίνει αριστερά (ή δεξιά) στην κολώνα του τιμονιού (εκεί είναι η πιο βολική θέση...) στηρίζοντας την βάση του (ένα τετράγωνο 3Χ3 εκατοστά περίπου) με δύο μικρές βιδούλες στο πλαστικό της κολώνας του τιμονιού........

Κάπως έτσι......




Τσεκάρισε (στο manual του R-Cd) αν έχει την υποδοχή για να συνδεθεί το joystick (πριν το παραγγείλεις.......)






Ο Μιχάλης (giotamike) έχει πλέον αυτό στο TUCSON:
http://www.avsite.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5978
 

Μηνύματα
91
Reaction score
0
εντυπωσιακό το σύστημα του Μιχάλη!

εκεί που είναι η οθόνη του DVD όμως εξυπηρετεί για τον οδηγό?

To άνοιξε - κλείσε όλων αυτών των πλαστικών, για να περάσουν τα καλώδια, δεν άφησε κανένα "κουσουράκι" του στυλ τριξήματα κλπ? Εγώ πάντως ομολογώ πως φοβάμαι να μπει χέρι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.622
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top