I Robot

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Θέλοντας να έχω το I Robot σε blue ray έψαξα στο ίντερνετ για πληροφορίες! αυτό που βρήκα δεν με ενθουσίασε καθόλου, κατ' αρχήν στο δισκάκι 3D+2D είναι διαμορφωμένο το κάδρο σε
16:9, ενώ κανονικά η ταινία έχει κάδρο 2.35:1 !!! το κανονικό κάδρο το βρήκα μόνον σε DVD μέχρι στιγμής, βέβαια ακόμα ψάχνω, λόγω του οτι έμαθα οτι μερικά blue ray, που βγήκαν στην αρχή είχαν κανονικό κάδρο!
Η διαμόρφωση είναι διπλή, και άνοιγμα πάνω κάτω και κόψιμο αριστερά δεξιά! αυτό είναι απαράδεκτο, όταν ήρθαν τα blue ray, είπαμε οτι επιτέλους θα βλέπαμε τις ταινίες όπως
τις έφτιαξε ο σκηνοθέτης, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι! εάν δοκιμάσετε θα δείτε οτι είναι
εμφανές το στρετσάρισμα της εικόνας, κρίμα για το blue ray, όσο για το 3D, άλλη πονεμένη ιστορία στην συγκεκριμένη ταινία (όπως και πολλές άλλες) είναι fake! δηλαδή φτιαχτή σε υπολογιστή! εδώ είναι και ένα σάιτ με τους fake τίτλους!

http://realorfake3d.com/
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Μήπως είναι κομμένο μόνο το 3D?

Το δικό μου πάντως είναι 2.35:1.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: I Robot

Δεν ξέρω τι να πώ, μπορεί να διαφέρει απο δισκάκι σε δισκάκι? θα το ψάξω!
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Re: I Robot

Μήπως είναι κομμένο μόνο το 3D?

Το δικό μου πάντως είναι 2.35:1.
Και το δικό μου είναι 2.35/1 με φανταστική εικόνα αναφοράς:126:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: I Robot

Στο AMAZON λέει στο aspec ratio ''Unnown'' στο Blue-Ray.com λέει 1.78:1, στο HIGH-DEF DIGEST λέει 1.78:1, που το βρήκατε βρε εσείς 2.35? μιλάμε πάντα για το blue 3D+2D!
Διαβάστε και εδώ πώς το έχουν κάνει, και πείτε μου γιατί μπορεί και να κάνω λάθος! ή εσείς! επίσεις
εάν το έχει κάποιος σε 2.35 το θέλω πάρ' αυτα απο εχθές!

http://www.thehdroom.com/news/I-Robot-Blu-ray-3D-Review/11494
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Βρε Ηλία, δεν προσέχεις.

Είπα ότι μάλλον η 3D έκδοση είναι 1.78:1, και η κανονική 2.35:1.

Η 2D στον 3D+2D προφανώς θα είναι κομμένη, αφού είναι στον ίδιο δίσκο.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: I Robot

Α! έτσι εξηγείται! ωραία άντε να βρούμε την κανονική τώρα!!! :116:
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: I Robot

δεν το εχω δει το εργο(μη βαρατε)αλλα αποτι βλεπω ηταν γυρισμενο σε super35.Οι ταινιες σε super 35
εχουν φωτογραφικο πλανο 1.33 και τυπωνονται σε 2.35 για προβολη,το οποιο σημαινει οτι "κοβουν" απο πανω και κατω ενα κομματι της εικονας.Συνηθως ο σκηνοθετης το εχει υπολογισει αυτο και συγκεντρωνει τη δραση στο τμημα που τυπωνεται.Αρκετες φορες παντως,οταν βγει σε DVD η μπλου-ρεη,ο σκηνοθετης βγαζει την ταινια στο οριτζιναλ φωτογραφημενο καδρο η περιπου.Με αλλα λογια το 1.78 πιθανον να εχει "περισσοτερη εικονα" απο το 2.35.Χαρακτηριστικα παραδειγματα υπαρχουν πολλα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Κυρίως οι τανίες του Κάμερον. Στα laserdiscs η καλή έκδοση ήταν η 1.33:1.
 



loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: I Robot

ασχετο,αλλα οτι και να ψαξω για Ελληνικο δισκακι εκει μεσα,λεει οτι δεν ειναι διαθεσιμο....
γιατι;
Κάνε register και ξανά δοκίμασε, και πες μου αν στις βγάζει τότε. Σίγουρα βάζεις την Ελληνική σημαιούλα έτσι ? Δίπλα στο search που έχει ένα τοξάκι και κοιτάζει προς τα κάτω. Εκεί βάζεις την Ελληνική σημαία και ξανά κάνεις το search που θέλεις να ψάξεις.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Απάντηση: I Robot

Έχω ακούσει ότι το I robot blu ray ειναι από τα καλύτερα που έχουν βγει σε ότι αφορά την εικόνα...το έχω αλλά δεν το έχω δει ακόμα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top