i30 N, Polo GTI, Fiesta ST ή κάτι άλλο;

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Κανένα από τα δυο και να πάει για Q3
Δεν ψάχνει για παλιό (2011), μέτριο και ακριβό crossover. :p

Το σιβικ με τα 200 πρέπει να είναι στα λεφτά του.
Δεν υπάρχει καλέ Σίβικ με 200, είναι 1500cc, 182hp, 25-26.000€. Και αν πέσει τόσο σε επιδόσεις, υπάρχουν αρκετά καλύτερα. ;)
Subaru γρήγορα και φθηνά δεν υπήρξαν ποτέ, και σύντομα δεν θα υπάρχουν ούτε ακριβά.
Toyota γοργά δεν υπάρχουν.

Γιατί να βγει το Polo εκτός; Αν εξαιρέσουμε την αξιοπιστία, είναι γρήγορο, μαζεμένο και καλοστημένο.


-----------------------------------------

Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής, ψάχνει για φρέσκο γρηγορούτσικο hatchback 200+ ίππων. Ούτε για ηλεκτρικό, ούτε για οικογενειακό, ούτε για crossover. Σίγουρα όχι για στέρεα. :roflmao:
Ό,τι αγοραστεί θα είναι manual, γιατί όπως κι εγώ αντιπαθεί τα αυτόματα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Γιατί να βγει το Polo εκτός; Αν εξαιρέσουμε την αξιοπιστία, είναι γρήγορο, μαζεμένο και καλοστημένο.
Γρήγορο, γιατί φτάνει πρώτο για επισκευή, μαζεμένο γιατί χωράνε μπόλικα στο συνεργείο, και δείχνει όμορφα, κυρίως σε αναβατόριο, με σκόρπια πιστόνια ακριβώς από κάτω, για να μη μπερδεύονται με του διπλανού.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.280
Δεν υπάρχει καλέ Σίβικ με 200, είναι 1500cc, 182hp, 25-26.000€.
Σωστά, μαμά στα 182.
Αλλάζει ένα πρόγραμμα (χιλιοφορεμένο χιλιοδοκιμασμένο) και πάει λίγο πάνω από 200.
Και δε σπάει, δε χαλάει, και καίει 5,5 λίτρα στα 100.
 
  • Like
Reactions: PPG


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Σωστά, μαμά στα 182.
Αλλάζει ένα πρόγραμμα (χιλιοφορεμένο χιλιοδοκιμασμένο) και πάει λίγο πάνω από 200.
Και δε σπάει, δε χαλάει, και καίει 5,5 λίτρα στα 100.
Κοιτούσα τώρα τις προδιαγραφές και είναι τεράστιο, 4,52. :geek:
Χθες λέγαμε πως το Hyundai που είναι 4,33 είναι μεγάλο. :D Ενώ το Πολάκι είναι 4,08, τέλειο.
 
  • Like
Reactions: PPG

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής, ψάχνει για φρέσκο γρηγορούτσικο hatchback 200+ ίππων. Ούτε για ηλεκτρικό, ούτε για οικογενειακό, ούτε για crossover. Σίγουρα όχι για στέρεα. :roflmao:
Ό,τι αγοραστεί θα είναι manual, γιατί όπως κι εγώ αντιπαθεί τα αυτόματα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
Τη δική μου γνώμη την ξέρεις. 8-)
Παρόλο που το Hyundai είναι κορυφαίο για την κατηγορία στους περισσότερους τομείς, δεν υπήρχε περίπτωση να το αγόραζα αν η τιμή δεν ήταν σημαντικά χαμηλότερη από τον ανταγωνισμό. Από την άλλη, αν και Γερμανόφιλος στα αυτοκίνητα, τη VW την έχω τελευταία στη λίστα. Για κάποιον που συγκρίνει τα χαρακτηριστικά "ωμά", χωρίς να τον ενδιαφέρει η μάρκα ή υποκειμενικά θέματα εμφάνισης και μεγέθους, το i30 N είναι ο νικητής (αν εξαιρέσεις την ποιότητα υλικών στο εσωτερικό).

Προσωπικά, θα επέλεγα το Polo χωρίς να χαίρομαι κιόλας.:D
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.489
Για κάποιον που συγκρίνει τα χαρακτηριστικά "ωμά", χωρίς να τον ενδιαφέρει η μάρκα ή υποκειμενικά θέματα εμφάνισης και μεγέθους, το i30 N είναι ο νικητής
Like μόνο γι αυτό. :p
 
  • Like
Reactions: PPG

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Παρόλο που το Hyundai είναι κορυφαίο για την κατηγορία στους περισσότερους τομείς, δεν υπήρχε περίπτωση να το αγόραζα αν η τιμή δεν ήταν σημαντικά χαμηλότερη από τον ανταγωνισμό.
Είναι. Πολύ.

Ξέρεις πόσο ωμά αγοράζω εγώ. Επιδόσεις, εξοπλισμός, τιμή. Ούτε test drive. :p
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.877
Reaction score
41.088
Σε αυτή την τιμή και με όλα αυτά τα χαρακτηριστικά προφανώς δεν υπάρχει κάτι άλλο, αν υπήρχε θα το είχες δει.
Το μεγάλο ερώτημα είναι κατά πόσο έχει γίνει σωστή δουλειά στην καμπίνα ώστε να αντέξει τα 250 άλογα με τα 18ιντσα...κι αν αρχίσουν τα ενοχλητικά τσικ τσουκ σύντομα θα είναι εντάξει ο φίλος;

Τέλος πάντων, όταν πάτε στο κεφάλαιο χρώμα φώναξε με να σου πω τι χρώμα να πάρει :laugh:
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Πριν αποφασίσει, και αν έχει τη δυνατότητα, ας κάνει κάποιο σοβαρό test drive και στα δυο. Αυτή η κατηγορία αυτοκινήτου (γρήγορα κουβαδάκια) απαιτεί υποδειγματική οδική συμπεριφορά. Νομίζω θα είναι ο μοναδικός τομέας που θα υπερέχει το polo.

Όταν πήρα το δικό μου (golf gti mk6), στόχευα σε άλλα αμάξια, αλλά η διαφορά του gti στο δρόμο ήταν τόσο χαοτική σε σχέση από οτιδήποτε άλλο, που δεν υπήρξε δίλημμα (Εξαιρέθηκαν τετρακίνητα τότε, για διάφορους λόγους).

Δεν ξέρω τι παίζει σήμερα, πάντως θα τσέκαρα οπωσδήποτε το Honda.
Δεν ξέρω τι λέει στο δρόμο, αλλά ξέρω ότι τα άλογα μόνα τους δε λένε όλη την αλήθεια στο πως μετατρέπονται σε pleasure.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν θελει να γινει κουμπαρος με το συνεργειακια παει σφαιρα για φουβου
το χιουντε .....ειναι σκυλακι.......αν λαμαβανει την αξιοπιστια υποψιν του
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.220
Reaction score
11.498
Ο «φίλος χωρίς πρόσβαση στο σάιτ» είναι 50+ και έχει γεννηθεί Απριλιο;
Αν ναι να του πεις να βάλει το χέρι και άλλο στην τσέπη και να πάρει ένα δίλιτρο Cayman γιατί:
1.Δεν θα ζησει αλλά 200 χρόνια και
2.Καλη ζωή,κακή διαθήκη;)
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Το '03 πήρε η γυναικα μου το getz.
Το '09 το πουλήσαμε.
Μέσα σε 6 χρόνια, εκτός σέρβις, δεν πήγε συνεργειο. Αλλάξαμε μόνο μία λάμπα....Εμπρός δεξιά....Τέλος..
Τα αντίστοιχα polo & golf της εποχής έψαχναν να βρουν τα παραθυπα που έπεφταν, είχαν θέματα με την ηλεκτρικη υποβοήθηση του τιμονιου κλπ....
 


Μηνύματα
184
Reaction score
127
Αν ηταν να επιλέξω μεταξύ των δύο (i30n, polo gti η κάτι άλλο...όπως λέει και ο τίτλος) θα επέλεγα το i30n για καινουργιο 2λιτρο.

Ωστόσο αν ήθελα 2λιτρο μεταχειρισμένο εκεί οι επιλογές είναι πραγματικά πολλές και ενδιαφέρουσες. Ειδικά άμα πάμε μια δεκαετία πίσω για να αποφύγει και τον φόρο πολυτελείας αλλά και τα πολλά ηλεκτρονικά βοηθήματα που έχουν τα νέα μοντέλα. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε να δει Honda Civic type r ep3 (stage 1 βγάζουν άνετα 240 άλογα), Ford focus st (2500 όμως) και αν είναι πολύ μερακλής και θελει στροφες τοτε ένα mitsubishi Evo 7 δεκαετιας η ένα Subaru WRX.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
...και είναι ανάλογο των VW σε αξιοπιστία, χωρίς να είναι το ίδιο γοργό. :p

Παλιά δεν θέλει, ούτε φθαρμένα. Το πολύ 2-3 ετών.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Αφού θέλεις μικρό
polo συν revo σε λίγο καιρό κατω απο 1000€ και αντε γειά
 

D

Deleted member 23222

Guest
Αν μιλάμε για τον...φίλο του Ζιζικ ας πάει και σε μεταχειρισμένο GTR τότενες...
Τι Χιουντάι και παπαρίτσες μάντολες...:D

Κι έχει κάτι καλούδια after market εισαγωγής!!!!!
 
  • Like
Reactions: PPG



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.152
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top