Ifi και τα μυαλά στα κάγκελα!!

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Λοιπόν δεν τρολάρω.
Ήθελα να κάνω μία σοβαρή αναβάθμιση σε streamer transport και εντελώς στο άσχετο μετά από μία αγορά καλωδίου από ένα μαγαζί για το phono μου με έψησε ένα πολύ ευγενικό παλικάρι να δοκιμάσω το παραπάνω streamer πριν δαπανήσω ας πούμε περισσότερα αρκετά χρήματα. Το έχω παραγγείλει ήδη φυσικά με το κορυφαίο τροφοδοτικό της εταιρίας οπότε η ανάρτηση δεν γίνεται για το αν θα το πάρω. Αυτό εγινε. Απλά πείτε γνώμες.
( θα συγκριθεί με ιδιόκατασκευή που έχω διπλάσιας αξίας ).
Ακροάσεις περισσότερο σε streaming hifi παρόχους συν πολλά δικά μου από σιντι κατεβασμένα σε flac και wav.
 


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Λοιπόν δεν τρολάρω.
Ήθελα να κάνω μία σοβαρή αναβάθμιση σε streamer transport και εντελώς στο άσχετο μετά από μία αγορά καλωδίου από ένα μαγαζί για το phono μου με έψησε ένα πολύ ευγενικό παλικάρι να δοκιμάσω το παραπάνω streamer πριν δαπανήσω ας πούμε περισσότερα αρκετά χρήματα. Το έχω παραγγείλει ήδη φυσικά με το κορυφαίο τροφοδοτικό της εταιρίας οπότε η ανάρτηση δεν γίνεται για το αν θα το πάρω. Αυτό εγινε. Απλά πείτε γνώμες.
( θα συγκριθεί με ιδιόκατασκευή που έχω διπλάσιας αξίας ).
Ακροάσεις περισσότερο σε streaming hifi παρόχους συν πολλά δικά μου από σιντι κατεβασμένα σε flac και wav.
Γιατί το τροφοδοτικό που το συνοδεύει δεν σου έκανε? Πρώτα το δοκιμάζεις και μετά προχωράς σε αναβάθμιση του τροφοδοτικού. Το αποτέλεσμα όμως έχει να κάνει με το dac σου,αυτό θα καθορίσει την ηχητική ποιότητα,οπότε η όποια γνώμη, θα περιοριστεί στην χρηστικότητα του streamer.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Ως κάτοχος του ifi zen dac v2 και του phono zen και τα δύο με το powerX τροφοδοτικό θα σας πω τα οφέλη των καλύτερων τροφοδοτικών όπως τα έχω δει και είναι καθαρά υποκειμενική άποψη. Το τροφοδοτικό ειδικά στο phono κάνει πολύ καλή δουλειά στον θόρυβο (πρακτικά το κάνει αθόρυβο). Επίσης λόγω κατασκευής των τροφοδοτικών και των ποιοτικών υλικών αυτά παίζουν με πιο ομαλή λειτουργία και αυτό δίνει περισσότερη ζωή στις συσκευές. Σε θέμα ποιότητας ήχου ενώ χωρίς αυτά ειδικά στο dac εξαλείφθηκαν κάποιοι θόρυβοι αρκετά χαμηλοί όταν το ανοίγω οπότε πρακτικά έχει γίνει πρακτικά αθόρυβο από ψηφιακούς θορύβους. Πιστεύω ότι το τροφοδοτικό κάνει δουλειά ειδικά στην παροχή αξιόπιστου ρεύματος για την υγεία της συσκευής και όχι τόσο στην ποιότητα του ήχου. Όλα αυτά όμως πρέπει να προσμετρούνται και με τα υπόλοιπα στα οποία συνδέεται μαζί.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Δεν ξέρω πόση διάφορα θα κάνει η αλλαγή με το καλύτερο τροφοδοτικό, στο streamer. Για dac, phono stage κλπ δεν το συζητάμε, σαφώς και αξίζει. Για αυτό ρώτησα ποιο dac έχει, αν πχ έχει κάποιο ifi, ας βάλει εκεί το καλό τροφοδοτικό.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
....οπότε η όποια γνώμη, θα περιοριστεί στην χρηστικότητα του streamer.
Εδώ για μένα είναι η ουσία... αν υποστηρίζει όλα όσα θέλει κάποιος (nas, tidal, spotify, radios κλπ) και αν η χρήση είναι εύκολη και λειτουργική.
Όσον αφορά τον ήχο.... "ξυς τα @@ με κασμά...." ... streamer είναι, δε χρειάζονται "υστερίες"... θα το παίξει διαφορετικά ένα Internet radio από κάποιο άλλο streamer (που θα βγάζει επίσης ψηφιακή έξοδο);;;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εδώ για μένα είναι η ουσία... αν υποστηρίζει όλα όσα θέλει κάποιος (nas, tidal, spotify, radios κλπ) και αν η χρήση είναι εύκολη και λειτουργική.
Όσον αφορά τον ήχο.... "ξυς τα @@ με κασμά...." ... streamer είναι, δε χρειάζονται "υστερίες"... θα το παίξει διαφορετικά ένα Internet radio από κάποιο άλλο streamer (που θα βγάζει επίσης ψηφιακή έξοδο);;;
Υπάρχουν διαφορές αλλά άλλο διαφορές κι άλλο καλύτερο-χειρότερο.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Είμαι σχετικά νέος σ' αυτή την υπόθεση, κάνα τρίμηνο δηλαδή, που και εμένα ένα ευγενικό παλικάρι μου σύστησε το ifi streamer, του εξήγησα πως έχω ένα αρκετά μεγάλο και αναλυτικό σύστημα, οπότε χρειάζομαι μια ιδιαίτερα αξιόλογη πηγή, έτσι αυτό το ευγενικό παλικάρι μου πρότεινε μαζί με το streamer, το ifi signature dac υποστηριζόμενα από εξωτερικό γραμμικό τροφοδοτικό το Keces P3 που τροφοδοτεί και τα δύο. Μετά την τοποθέτηση και ένα μικρό παίδεμα, άσχετος γαρ, μέχρι να συνδεθεί το streamer στο internet,μπορώ να πω ότι με το premium spotify ή το hifi tidal (έκαστο θέλει 6,99 ευρώ το μήνα μετά τον πρώτο μήνα δωρεάν δοκιμής) ή και τα web radio με flac ανάλυση, φτάνεις την απόδοση ενός καλού cd player. σε κάποιες περιπτώσεις και κάτι παραπάνω. 086.jpg
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Είμαι σχετικά νέος σ' αυτή την υπόθεση, κάνα τρίμηνο δηλαδή, που και εμένα ένα ευγενικό παλικάρι μου σύστησε το ifi streamer, του εξήγησα πως έχω ένα αρκετά μεγάλο και αναλυτικό σύστημα, οπότε χρειάζομαι μια ιδιαίτερα αξιόλογη πηγή, έτσι αυτό το ευγενικό παλικάρι μου πρότεινε μαζί με το streamer, το ifi signature dac υποστηριζόμενα από εξωτερικό γραμμικό τροφοδοτικό το Keces P3 που τροφοδοτεί και τα δύο. Μετά την τοποθέτηση και ένα μικρό παίδεμα, άσχετος γαρ, μέχρι να συνδεθεί το streamer στο internet,μπορώ να πω ότι με το premium spotify ή το hifi tidal (έκαστο θέλει 6,99 ευρώ το μήνα μετά τον πρώτο μήνα δωρεάν δοκιμής) ή και τα web radio με flac ανάλυση, φτάνεις την απόδοση ενός καλού cd player. σε κάποιες περιπτώσεις και κάτι παραπάνω. View attachment 257768
Πολύ ωραίος......μόνο που το dac σου είναι το ifi zen one signature και όχι το ifi zen dac signature,Οταν βρεις χρόνο,δοκίμασε να αποσυνδέσεις το zen streamer από το καλό τροφοδοτικό και να το τροφοδοτήσεις από το συνοδευτικό δικό του. Πες αν άκουσες διαφορά.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Πολύ ωραίος......μόνο που το dac σου είναι το ifi zen one signature και όχι το ifi zen dac signature,Οταν βρεις χρόνο,δοκίμασε να αποσυνδέσεις το zen streamer από το καλό τροφοδοτικό και να το τροφοδοτήσεις από το συνοδευτικό δικό του. Πες αν άκουσες διαφορά.
Αυτό θα είναι πολύ καλό testing να δούμε αν όντως κάνει διαφορά η χρήση ενός ακριβού τροφοδοτικού για αυτές τις συσκευές.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Μόλις μπορέσω θα κάνω το test, αν και από πείρας, λέω πως αυτά τα extrapack (πρίζα-μετασχηματιστής) τροφοδοτικά είναι πάντα υποδεέστερα, το θέμα είναι πόσο υποδεέστερο είναι διότι τα αδρά χαρακτηριστικά των συσκευών θα είναι τα ίδια.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Μόλις μπορέσω θα κάνω το test, αν και από πείρας, λέω πως αυτά τα extrapack (πρίζα-μετασχηματιστής) τροφοδοτικά είναι πάντα υποδεέστερα, το θέμα είναι πόσο υποδεέστερο είναι διότι τα αδρά χαρακτηριστικά των συσκευών θα είναι τα ίδια.
Υποδεέστερα σαφώς και είναι........η διαφορά είναι όμως ακουστή? Πρόσεξε δεν είπα να βγάλεις το dac από το καλό τροφοδοτικό (δεν έχει νόημα και βαρήκοος θα ακούσει διαφορά),αλλά μόνο το streamer και να δεις αν έχει διαφορά.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Το streamer που έχω έκανε μεγάλη διαφορά με γραμμικό τροφοδοτικό όπως επίσης εννοείται και με ενα αξιοπρεπές καλώδιο ρεύματος <100€.
Στο συγκεκριμένο streamer-transport δίνει η ίδια εταιρία καλύτερο τροφοδοτικό αλλά όχι linear. Βέβαια αυτοί ξέρουν καλύτερα οπότε προτίμησα την δική τους λύση.
Αυτό ειναι το transport
Και αυτή είναι η τροφοδοσία

Το dac είναι ένα ayon stealth.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
φτάνεις την απόδοση ενός καλού cd player. σε κάποιες περιπτώσεις και κάτι παραπάνω. View attachment 257768
Με τίποτε δεν φτάνει την απόδοση ενός καλού CD player (για το Spotify premium λέω)... καρατσεκαρισμένο με την πολυσυσκευή που χρησιμοποιώ: T+A music player (CD player, DAC, Streamer, FM radio, digital preamp). Το CD πάντα ακούγεται τόσο καλύτερα που βγάζει αυτί! Πιο διαυγές-αναλυτικό, καλύτερη περιγραφή οργάνων, διαχωρισμός οργάνων, εύρος σκηνής. Σύγκριση άμεση λόγω του είδους της συσκευής...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Το streamer που έχω έκανε μεγάλη διαφορά με γραμμικό τροφοδοτικό όπως επίσης εννοείται και με ενα αξιοπρεπές καλώδιο ρεύματος <100€.
ε πάρε ντε ένα καλώδιο...


ή έστω...


:p
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Λοιπόν, έκανα το τεστ όπως πρότεινε ο Tanto, δηλαδή, το streamer μόνο συνδέθηκε στο pack outlet της συσκευασίας, (ενώ το dac παρέμεινε συνδεδεμένο στο γραμμικό τροφοδοτικό), ούτε εγώ πίστευα στα αυτιά μου και πόσο άμεσα ακούστηκε η διαφορά, για να γίνω κατανοητός εύκολα, πρόκειται ακριβώς για εκείνη του ίδιου είδους διαφορά που προκαλεί η υποβάθμιση τροφοδοσίας την οποία γνωρίζουμε οι περισσότεροι από τα ενισχυτικά, ήτοι: απώλεια "σώματος", "ατάκας", "βάθος σκηνής", και επακόλουθα πιο "λεπτόηχο" αποτέλεσμα και κάπως λιγότερη και "σκεπασμένη" λεπτομέρεια στην πληροφορία. Φαντάζομαι παρόλα αυτά πως σε ένα μικρότερο και λιγότερο αποκαλυπτικό σύστημα από αυτό της δοκιμής αυτά δεν θα αναδειχθούν ιδιαίτερα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Λοιπόν, έκανα το τεστ όπως πρότεινε ο Tanto, δηλαδή, το streamer μόνο συνδέθηκε στο pack outlet της συσκευασίας, (ενώ το dac παρέμεινε συνδεδεμένο στο γραμμικό τροφοδοτικό), ούτε εγώ πίστευα στα αυτιά μου και πόσο άμεσα ακούστηκε η διαφορά, για να γίνω κατανοητός εύκολα, πρόκειται ακριβώς για εκείνη του ίδιου είδους διαφορά που προκαλεί η υποβάθμιση τροφοδοσίας την οποία γνωρίζουμε οι περισσότεροι από τα ενισχυτικά, ήτοι: απώλεια "σώματος", "ατάκας", "βάθος σκηνής", και επακόλουθα πιο "λεπτόηχο" αποτέλεσμα και κάπως λιγότερη και "σκεπασμένη" λεπτομέρεια στην πληροφορία. Φαντάζομαι παρόλα αυτά πως σε ένα μικρότερο και λιγότερο αποκαλυπτικό σύστημα από αυτό της δοκιμής αυτά δεν θα αναδειχθούν ιδιαίτερα.
Μάλλον είσαι κουφός και εσύ και φαντασιόπληκτος γιατί όπως λένε οι ειδήμονες του φόρουμ 0 συν μηδέν ίσον μηδέν. Ή 1 συν μηδέν ίσον ένα. Τέσπα, δεν έχει σημασία.
Welcome to the club😉
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
...όπως λένε οι ειδήμονες του φόρουμ 0 συν μηδέν ίσον μηδέν. Ή 1 συν μηδέν ίσον ένα. Τέσπα, δεν έχει σημασία.
τι;; όχι;;; :p
άμα τροφοδοτήσεις το streamer με πιο "θορυβώδες" τροφοδοτικό... το 0 γίνεται 1;;;;;
Με τόσα τροφοδοτικάκια της σειράς σε σουίτσις και ρούτερς δε θα έπρεπε να έχουμε ιντερντετσ :p :p :p

Τέσπα δε βαριέσαι... μια καλή τροφοδοσία δεν έβλαψε κανέναν... η υπερβολή ναι (την τσέπη).
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Τα σαγόνια εχουν κρεμάσει όσο δεν πάει!!
Φοβερό με το πρώτο γκρανγκ. Και άστρωτο και με μαύρο καλώδιο τροφοδοσίας😁😁
( όσοι ακούτε από πισιά μηδέν συν ένα κλπ πάρτε ένα τέτοιο και θα εχετε μόνιμη ζαλάδα για πάρα πολύ καιρό😎😎)
4AAA549E-2CA1-4324-8337-B89EF13F6772.jpeg
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.492
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top