iFi AC iPurifier και πολικότητα...

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Καλησπέρα σε όλους.

Λοιπόν που λέτε, το'βαλα το iFi AC iPurifier στο Tsakiridis Hercules, στην "αρχή" του, στο πρώτο σούκο μετά την είσοδο ρεύματος.

Το Hercules έχει δέκα εξόδους σούκο, χωρισμένες σε δύο πεντάδες και όπως με πληροφόρησε ο κατασκευαστής του, η εσωτερική καλωδίωση μόλις μπαίνει στο πολύπριζο "χωρίζεται" στα δύο και, το ένα πάει στην αριστερή πεντάδα και το άλλο πάει στην δεξιά πεντάδα (δηλαδή η συνδεσμολογία μέσα στο πολύπριζο, δεν είναι τύπου "αστέρι")

Στην μία πεντάδα, λοιπόν, την δεξιά, έβαλα τις αναλογικές συσκευές (phono & τροφοδοτικό πικάπ) και στην άλλη πεντάδα την αριστερή, τις ψηφιακές (network player, SACD, iPod docking station) και τον ενισχυτή.

To iPurifier το'βάλα στην αρχή των εξόδων σούκο της "ψηφιακής πεντάδας" και αμέσως ανάψανε και τα δύο λαμπάκια του πράσινα - τι ωραία - τι καλά - που σημαίνει ότι η γείωση είναι μια χαρά και η πολικότητα το ίδιο!

ΟΜΩΣ: Αν βγάλεις το iPurifier και το βάλεις ανάποδα, τότε η πολικότητα του ανάβει κόκκινη, που σημαίνει ότι πρέπει να τσεκάρεις έναν-έναν όλους τους ακροδέκτες σούκο των καλώδιων όλων των συσκευών που έχεις πάνω στο πολύπριζο ότι είναι από την σωστή μεριά.

Και πως θα το διαπιστώσεις αυτό;

Στο iPurifier είναι εύκολο, αφού άμα το βάλεις "λάθος", ανάβει κόκκινη η πολικότητα.

Στου ακροδέκτες σούκο πως;

Αυτό που σκέφτηκα και έκανα ήταν: Παρατήρησα ότι κάθε ακροδέκτης σούκο (τα καλώδια μου είναι ATLAS EON 4DD), έχει μια "τρύπα" η οποία πιο κοντά από την μία μεριά του και ότι η τρύπα αυτή στο iPurifier όταν είναι σωστή η πολικότητα, βρίσκεται από την αριστερή μεριά των πριζών του πολύπριζου, οπότε, τσεκάρισα όλους τους ακροδέκτες έτσι ώστε οι "τρύπα" του καθενός να είναι από την αριστερή μεριά (όπως και του iPurifier)

Ποιος μου λέει όμως, ότι μέσα στο κάθε καλώδιο ρεύματος ATLAS, τα τρία εσωτερικά καλωδιάκια είναι βαλμένα από το εργοστάιο το ίδιο σε όλα;;
Και στον ακροδέκτη που είναι από την μεριά του μηχανήματος;
Και στον ίδιο τον ακροδέκτη του κάθε μηχανήματος;

Βρε τι μπλέξιμο είναι αυτό...

Με λίγα λόγια, υπάρχει κάποιος τρόπος να βεβαιωθείς ότι η πολικότητα που φτάνει στο κάθε μηχάνημα είναι η σωστή;

Τέλος, να πω ότι, δεν παρατήρησα καμία διαφορά στον ήχο με το iPurifier.

Αυτά και ελπίζω να καταλάβατε, γιατί φοβάμαι ότι σας μπέρδεψα.

Μ.

Hercules.jpg
Atlas.jpg




 


Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Μπραβο σου.
Εχεις καλο αυτι.
Πουλα το.
Μπαααα, θα το κρατήσω και θα το βάλω σε μια πριζα στην κρεβατοκάμαρα για φωτάκι νυκτός, να βρίσκω τις παντούφλες μου όταν σηκώνομαι για κατούρημα.
 



Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Μπαααα, θα το κρατήσω και θα το βάλω σε μια πριζα στην κρεβατοκάμαρα για φωτάκι νυκτός, να βρίσκω τις παντούφλες μου όταν σηκώνομαι για κατούρημα.
Ούτε γι'αυτό δεν αξίζει:D
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Στου ακροδέκτες σούκο πως;

Αυτό που σκέφτηκα και έκανα ήταν: Παρατήρησα ότι κάθε ακροδέκτης σούκο (τα καλώδια μου είναι ATLAS EON 4DD), έχει μια "τρύπα" η οποία πιο κοντά από την μία μεριά του και ότι η τρύπα αυτή στο iPurifier όταν είναι σωστή η πολικότητα, βρίσκεται από την αριστερή μεριά των πριζών του πολύπριζου, οπότε, τσεκάρισα όλους τους ακροδέκτες έτσι ώστε οι "τρύπα" του καθενός να είναι από την αριστερή μεριά (όπως και του iPurifier)

Ποιος μου λέει όμως, ότι μέσα στο κάθε καλώδιο ρεύματος ATLAS, τα τρία εσωτερικά καλωδιάκια είναι βαλμένα από το εργοστάιο το ίδιο σε όλα;;
Και στον ακροδέκτη που είναι από την μεριά του μηχανήματος;
Και στον ίδιο τον ακροδέκτη του κάθε μηχανήματος;

Βρε τι μπλέξιμο είναι αυτό...

Με λίγα λόγια, υπάρχει κάποιος τρόπος να βεβαιωθείς ότι η πολικότητα που φτάνει στο κάθε μηχάνημα είναι η σωστή;

Τέλος, να πω ότι, δεν παρατήρησα καμία διαφορά στον ήχο με το iPurifier.

Αυτά και ελπίζω να καταλάβατε, γιατί φοβάμαι ότι σας μπέρδεψα.

Μ.

View attachment 110296
View attachment 110297




[/QUOTE]
με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι, δοκιμάζεις από τη πλευρά του iec κρατώντας το με τη στενή επιφάνεια του τραπεζίου προς τα πάνω, θα πρέπει να σου ανάβει η δεξιά πλευρά του, αν όχι γύρισε ανάποδα το schuko
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.582
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top