ifi audio.....air series

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
αν κάνω σωστά την αναλογία τιμών το dac θα παίζει από 110-120 ευρώ!!!! Αν εκτός από την είσοδο για balanced ακουστικά, την balanced έξοδο και την δυνατότητα επιλογής σταθερής ή μεταβλητής αναλογικής εξόδου, που δεν έχει σε σχέση με το zen, τα υπόλοιπα και ο ήχος φυσικά είναι ίδιος, τότε μιλάμε για το απόλυτο best buy.

α ειναι και πλαστικουλι....
 
Last edited:


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα βλέπω ότι έχει την δυνατότητα να συνδεθεί και σε ενισχυτή σύμφωνα με την ifi. Στο zen dac v2 έχει διακόπτη για την ρύθμιση του volume από variable σε fixed. Στο Air πως επιτυγχάνεται η σύνδεση στον ενισχυτή χωρίς να παρεμβάλλεται το volume του dac;
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Καλησπέρα βλέπω ότι έχει την δυνατότητα να συνδεθεί και σε ενισχυτή σύμφωνα με την ifi. Στο zen dac v2 έχει διακόπτη για την ρύθμιση του volume από variable σε fixed. Στο Air πως επιτυγχάνεται η σύνδεση στον ενισχυτή χωρίς να παρεμβάλλεται το volume του dac;
Νομιζω οτι δεν γίνεται..... το εψαξα και εγώ στο site της εταιρείας και δεν βρήκα κάτι.
 



Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
To volume του Zen Air Dac είναι αναλογικό και δίνει έξοδο έως 3.3V (variable).

Φυσικά συνδέεται με ολοκληρωμενους ενισχυτές, αφού στα μόλις 99,90 ευρώ του κόστους του απευθύνεται σε όλους, δεν νομίζω ότι οι χρήστες οικονομικών setups (ενισχυτών & ηχειων) θα έχουν πρόβλημα αν δεν παρακάμπτεται το volume και αν θα είναι αυτή η ειδοποιός διαφορά. Σε αυτά τα setups το value for money μετράει περισσότερο.

Αλλιώς ας επιλεχθεί το Zen Dac V2.

Τώρα για τελικούς ενισχυτές και ενεργά ηχεία, το Zen AIR με το αναλογικό του volume είναι (ίσως) το απόλυτο VFM.

Εδώ και η συνδεσμολογία του :
B3A136BD-8D2E-4658-A7AC-95636C8CE437.jpeg



.
Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε αναλυτικά τις διάφορες της σειράς Zen AIR με την κανονική ZEN:



Κυκλοφορούν ήδη και στην χώρα μας, τα Air DAC & Air Blue σε περιορισμένο δίκτυο (λόγω παγκόσμιας ζήτησης). Στα 99,90€

Τα Air Can & Air Phono θα κυκλοφορήσουν στις 6 Μαΐου.
 
Last edited:



Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Εγώ ελπίζω να βγαλουν και μια έκδοση μονο usb dac,χωρίς ενισχυτή ακουστικών και ρυθμιστικό εντασης κλπ.....αν ερχόταν και στα 75 ευρώ,θα πάθαιναν πανικό πολλοί στην Κίνα.
 

Μηνύματα
2.526
Reaction score
7.345
do expect to be wowed by what you can get out of a $99 DAC

 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Για όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν το zen dac air με ενισχυτή, το volume είναι τόσο καλά φτιαγμένο που δεν προσφέρει παραμόρφωση. Το βάζεις στο ανώτερο επίπεδο και παίζει άψογα και η διαχείριση της φωνής γίνεται από το volume του ενισχυτή. Σε μένα παίζει αψογα.
 

Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
Καλησπέρα μία ερώτηση..μπορώ να συνδέσω samsung s9 τηλ σαν πηγή..θα χρειαστεί ανταπτορας..γιατί το τηλ έχει 3.5 βύσμα κάί όχι usb..και δεύτερον θα έχει κάποια βελτίωση στο ήχο ..ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
2.526
Reaction score
7.345
Καλησπέρα μία ερώτηση..μπορώ να συνδέσω samsung s9 τηλ σαν πηγή..θα χρειαστεί ανταπτορας..γιατί το τηλ έχει 3.5 βύσμα κάί όχι usb..και δεύτερον θα έχει κάποια βελτίωση στο ήχο ..ευχαριστώ πολύ
Ναι μπορείς. Θα χρειαστείς ένα καλώδιο για να πάρεις σήμα από το usb-c του κινητού και να το δώσεις στο usb του ifi. Βελτίωση στον ήχο θα δεις τρομερή. Εγώ είδα τεράστια βελτίωση σε σχέση με το dac του laptop μου. Οπότε εσύ που τώρα χρησιμοποιείς το dac του κινητού θα δεις ακόμη μεγαλύτερη.
 

Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
Ναι μπορείς. Θα χρειαστείς ένα καλώδιο για να πάρεις σήμα από το usb-c του κινητού και να το δώσεις στο usb του ifi. Βελτίωση στον ήχο θα δεις τρομερή. Εγώ είδα τεράστια βελτίωση σε σχέση με το dac του laptop μου. Οπότε εσύ που τώρα χρησιμοποιείς το dac του κινητού θα δεις ακόμη μεγαλύτερη.
Να είσαι καλά σε ευχαριστώ..μόνο πού το Samsung s9 έχει 3.5 jack οπότε τί ανταπτορα θα χρειαστώ?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Θα συνδέσεις στην USB θύρα του κινητού εκεί που το φορτίζεις. Εκτός από φόρτιση κάνει και για USB out. Στο S21 δεν έχω 3.5 και συνδέομαι με usb. Ξέχνα την 3.5. Ακουστικά θα βάλεις στο dac και όχι στο κινητό.
 

Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
Θα συνδέσεις στην USB θύρα του κινητού εκεί που το φορτίζεις. Εκτός από φόρτιση κάνει και για USB out. Στο S21 δεν έχω 3.5 και συνδέομαι με usb. Ξέχνα την 3.5. Ακουστικά θα βάλεις στο dac και όχι στο κινητό.
δε νομίζω ότι κάνει..από 3.5 το οποίο καταλήγει σε RCA συνδέω το τηλ στον ενισχυτή ..στο samsung s9 είναι διαφορετικό από το s21..
 

Μηνύματα
2.526
Reaction score
7.345
δε νομίζω ότι κάνει..από 3.5 το οποίο καταλήγει σε RCA συνδέω το τηλ στον ενισχυτή ..στο samsung s9 είναι διαφορετικό από το s21..
Το τηλέφωνο σου έχει 2 εξόδους. Η μια είναι η 3.5 (αναλογικός ήχος), και η άλλη είναι η usb-c (από εκεί που φορτίζει). Εσύ θες να πάρεις το σήμα από την usb-c και να το δώσεις στο ifi dac. O λόγος είναι ότι έτσι θα κάνει την μετατροπή σε αναλογικό το dac και όχι το τηλέφωνο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top