Ifi Zen Phono balance καλώδιο

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους

Αγοράσα το Ifi Zen Phono ως αναβάθμιση για το Technics SL1600 mk2 που έχω με την AT95N μετά από τα καλά λόγια που διάβασα εδώ και στο intenet. Ακόμα δεν το έχω παραλάβει αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για τον τρόπο με τον οποίο θα το συνδέσω στον ενισχυτή μου (Marantz SR6003). Στις οδηγίες έχει ως προτεινόμενη την balance 4.4mm έξοδο καθότι το phono είναι balanced. Ο Marantz δεν έχει είσοδο xlr. Υπάρχει balanced με 4.4 jack και RCA από την άλλη; Και αν δεν συνδεθεί έτσι και συνδεθεί με τα κλασσικά rca που έχει τι θα χάσω σε ποιότητα;

Φιλικά Κωνσταντίνος
 




Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
Εφόσον ο ενισχυτής δεν είναι true balanced, η ασύμμετρη (rca) είσοδος του επαρκεί.

Το phono ZEN θα παίξει πολύ καλά και έτσι.

Καλοριζικο.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Φίλε Hawkwind78 καλορίζικο!
Βάλε το στη δεύτερη βαθμίδα, που είναι για κεφαλές κινητού πηνίου υψηλής εξόδου και θα κελαηδάει!

Βοηθήστε όμως και εμένα βρε παιδιά.
Το δικό μου, βγάζει θόρυβο γείωσης, το ντζζζζζζζζζζζζζζζζ.......>:(
Δοκίμασα όλες τις πιθανές συνδέσεις σε διάφορους ενισχυτές και με διαφορετικά πικαπ, με εξαίρεση μια και μοναδική φορά και αυτό μόνο για λίγο, βγάζει τον εκνευριστικό αυτό θόρυβο.

Δοκίμασα γείωση στο phono, γείωση στον ενισχυτή, γείωση στο ραδιόφωνο, σύνδεση γείωσης του ΖΕΝ με τη γείωση του ενισχυτή, γείωση στα RCA. Τίποτα, κανένα θετικό αποτέλεσμα. :headbang:
Το περίεργο είναι πως όταν τα πικάπ όταν είναι συνδεδεμένα στα phono των ενισχυτών δεν βγάζουν αυτόν τον ήχο.

Προσφάτως έμαθα ότι η πολυκατοικία μου δεν έχει γείωση, είναι αρκετά τα χρονάκια της...👵
Σκέφτηκα λοιπόν ότι ίσως αυτός είναι ο λόγος.
Πηγαίνω σε φιλικό σπίτι, ίδιας ηλικίας και το δοκιμάζω, με όλους τους δυνατούς συνδιασμούς γείωσης, το πρόβλημα παραμένει, ενώ και εκεί στην απευθείας σύνδεση του πικάπ με το phono του ενισχυτή δεν υπάρχει θόρυβος. Ο ιδιοκτήτης δε γνωρίζει να με ενημερώσει αν έχει το σπίτι γείωση...
Πηγαίνω και σε άλλο σπίτι χτισμένο προ 15ετίας που σίγουρα έχει γείωση και ο θόρυβος εξαφανίζεται!!

Με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω αντιλαμβάνομαι πως το πρόβλημα μάλλον βρίσκεται στο ρεύμα και την τροφοδοσία.
Εκτός από το να πάρω τηλέφωνο τον ηλεκτρολόγο, για να φτιάξει τη γείωση, ώστε να πάψει να κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα, τι άλλο μου προτείνετε; :idk:
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Τα παλιά σπίτια γείωναν στο ρολόι της ΕΥΔΑΠ. Αν έγινε κάποια ανακαίνιηση ή έστω αλλαγή του σωλήνα της ύδρευσης με πλαστικό, bye bye γείωση.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους

Μόλις παρέλαβα (Σαββάτο παράγγειλα σήμερα παρέλαβα με courier WOW). Άψογος ο συνεργάτης και πολύ καλά συσκευασμένο και γνώστης του αντικειμένου. Επειδή αναφέρατε το θέμα του βόμβου το σύνδεσα πρόχειρα στο πικάπ για να δω αν έχω το ίδιο σύμπτωμα αλλά είναι καθόλα αθόρυβο (το σπίτι μου είναι 30 χρόνων). Όταν βρω χρόνο θα το δοκιμάσω να σας πω εντυπώσεις ηχητικές γιατί από θέμα κατασκευής είναι μακράν VFM.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
καλησπέρα ,
έχει άποψη κανείς συγκριτικά με το Musical Fidelity V90lps ή έστω με το Lx-2LP
βασικά με ενδιαφέρει πόσο αθόρυβο είναι και τι gain προσφέρουν σε MM επίπεδο
όλοι ξέρουμε πως τα phono stages αυτής της κατηγορίας ή έχουν gain ή είναι αθόρυβα
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Specs υπάρχουν στο site της εταιρείας. Όσων αφορά τον θόρυβο σε σχέση με το on board του denon pma-720ae, με το nad pp2 αλλά και με ένα tube phono nobsound απλά δεν ακούγεται είναι απόλυτα αθόρυβο.
Spec’d to make you smile
Unlike any other entry-level phono stage. The ZEN Phono has:

MM/MC from 36dB >72dB gain. Super-silent noise floor -151dBV
Precise RIAA with Balanced output, performance comparable to +$1k phono stages
AI sub-sonic filter. Addresses warp without eliminating bass or causing phase issues
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
OK ευχαριστώ για τα Specs απλά ρώτησα αν υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη πως παίζουν (επαγγελματίας)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
OK ευχαριστώ για τα Specs απλά ρώτησα αν υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη πως παίζουν (επαγγελματίας)
Στους παρακάτω σύνδεσμους έχει μετρησεις και συγκρίσεις. Ίσως να μπορέσουν να σε βοηθήσουν.


 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Na ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα... ΟΙ ΚΕΦΑΛΕΣ των πικαπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑLANCED... Ειναι FLOATING designs.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
Εξ´υπαρχής και εξ ορισμού, οι κεφαλές έχουν balanced έξοδο, ΜΕΧΡΙ, το - (συνήθως) του ενός καναλιού , ενωθεί με τη γείωση.


Λίγη έως καθόλου σημασία, έχει βέβαια, για το παρόν θέμα και τις συσκευές που το αφορούν.



Μια παραπομπή για το balanced του πράγματος :
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Εξ´υπαρχής και εξ ορισμού, οι κεφαλές έχουν balanced έξοδο, ΜΕΧΡΙ, το - (συνήθως) του ενός καναλιού , ενωθεί με τη γείωση.


Λίγη έως καθόλου σημασία, έχει βέβαια, για το παρόν θέμα και τις συσκευές που το αφορούν.



Μια παραπομπή για το balanced του πράγματος :
Οι floating τοπολογιες και οι balanced τοπολογιες φερουν και την θετικη και την αρνητικη ημιπεριοδο του σηματος. Η διαφορα ειναι οτι οι floating τοπολογιες ειναι ανεξαρτητες απο γειωση.

Επαναλαμβανω... οι κεφαλες, ΔΕΝ ειναι balanced, ειναι floating τοπολογιας (δεν υπαρχει γειωση στα πηνια (αν ειναι MC) η τους μαγνητες (αν ειναι MM).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
Na ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα... ΟΙ ΚΕΦΑΛΕΣ των πικαπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑLANCED... Ειναι FLOATING designs.
Επαναλαμβανω... οι κεφαλες, ΔΕΝ ειναι balanced, ειναι floating τοπολογιας (δεν υπαρχει γειωση στα πηνια (αν ειναι MC) η τους μαγνητες (αν ειναι MM).
δεν το κατάλαβα αυτό....μας το ξαναλές άλλη μία φορά :biggrin:
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
To ZEN phono έχει full balanced 4.4mm Pentaconn έξοδο. Και πλήρη balanced τοπολογια.

Ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
844
δεν το κατάλαβα αυτό....μας το ξαναλές άλλη μία φορά :biggrin:
Μα είναι απλό, αν δώσετε λίγη προσοχή θα το καταλάβετε. Στο προ Dvg στάδιο, τα πηνία τερματικής ανόρθωσης απορροφουν όλο το μετακραδασμικο συντελεστή απόσβεσης του moving coil διαπερατου από τα ζετρονια της floating υπερλαγνείας..
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
To ZEN phono έχει full balanced 4.4mm Pentaconn έξοδο. Και πλήρη balanced τοπολογια.

Ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα.
Προφανως αυτο που κανει ειναι να παιρνει την floating εισοδο απο την κεφαλη και να μετατρεπει το σημα σε balanced, προσωπικα δεν βρισκω τον λογο γιατι κατι τετοιο μπορει να ειναι χρησιμο... Αν το phono stage ειναι με (fully) balanced κυκλωμα, θα το κανει αυτο εφοσον τροφοδοτηθει με το floating σημα της κεφαλης απο XLR βυσματα.

Αν παλι το phono ειναι single ended (η ψευδο-balanced) ειναι "δωρον-αδωρον"...
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.408
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top