Auro 3D

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Έχουμε εξηγήσει ότι αυτά δεν ισχύουν, ούτε σύμφωνα με τα specs της ίδιας της Dolby.
Αν το πάμε ακόμα παραπέρα ούτε με τις δυνατότητες μας ως ακροατές να εντοπίσουμε ήχους. Το Atmos layout το λες και λάθος.

Εγώ προσωπικά τα έχω εξηγήσει νομίζω πάνω από μια φορές.

Και δεν τα έχω πει μόνο εγώ, όπως διαπίστωσα πρόσφατα, αλλά και άνθρωπος που ξέρει 1.000.000 πράγματα παραπάνω από εμάς.

Τμήμα από κείμενο του Ζαπάντη στο θέμα του Melina.
2. Η πεποίθησή μου ότι μεταξύ Dolby Atmos και Auro 3D, η πιο σωστή διάταξη ηχείων όσον αφορά στο... "immersiveness" είναι αυτή του Auro 3D μια και προσομοιάζει περισσότερο σε έναν ημισφαιρικό θόλο που "αγκαλιάζει" τον ακροατή.
Επίσης, είναι η εντύπωσή μου πως το Auro 3D, όντας channel based με έναν πολύ έξυπνο αλγόριθμο mixing - unmixing (άρα περιέχοντας - διατηρώντας ευκολότερα και την ambient πληροφορία των επιπλέον καναλιών), οδηγεί σε "φυσικότερο" immersive ηχητικό πεδίο, που επιπλέον "διατηρεί ευκολότερα το mastering" και οδηγεί σε αποτελέσματα που διαφέρουν λιγότερο ριζικά μεταξύ τους καθώς αλλάζει το πλήθος των καναλιών από εγκατάσταση σε εγκατάσταση, απ' ότι το object based Dolby Atmos.

3. Το ότι αν θέλουμε να έχουμε μια ει δυνατόν συμβατή και με τα δύο συστήματα διάταξη ηχείων, τότε αυτή θα πρέπει να "φέρνει" περισσότερο σε Auro 3D παρά σε Atmos, έστω και "τεντώνοντας" λίγο τις κατά Auro 3D elevation angles, πράγμα που κάναμε με το Βασίλη, με δεδομένο και το τι θα είναι ευκολότερα υλοποιήσιμο στο χώρο του.

Άλλο
Screenshot_20210922_152908.jpg
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Με τα δικαιώματα έχω ασχοληθεί στο παρελθόν, επειδή τα κοστολόγια παραγωγών που έβγαζα έπρεπε να έχουν μέσα και διάρκειες δικαιωμάτων.
Κάτι θυμήθηκα για πορδές και αυγά. Τίποτα....συνεχίστε... :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Κάτι θυμήθηκα για πορδές και αυγά. Τίποτα....συνεχίστε... :biggrin:
Αν έχεις ασχοληθεί περισσότερο είμαι όλος αυτιά.

Η υπογραφή μου είναι σε συμβόλαια των Disney και Miramax.

Εσύ;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Αυτό που θέλει να πει είναι πως δεν μας νοιάζει αν δεν βγαίνουν releases λόγω δικαιωμάτων ή λόγω αδιαθεσίας του μηχανικού ή επειδή τσακώνονται οι υπεύθυνοι για το αν είναι ωραία ταινία ή όχι.

to cut a long story short, δεν νοιάζει τον κόσμο ΤΟ ΓΙΑΤΙ δεν βγαίνουν ταινίες με Auro 3D, το ότι δεν υπάρχουν ταινίες τους νοιάζει και "επηρεάζει".
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Είναι εντ
Αν έχεις ασχοληθεί περισσότερο είμαι όλος αυτιά.

Η υπογραφή μου είναι σε συμβόλαια των Disney και Miramax.

Εσύ;
δεν ξερει τι ειναι αυτα....με πορδες και αυγα εχει ασχοληθει..:roflmao:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αν έχεις ασχοληθεί περισσότερο είμαι όλος αυτιά.

Η υπογραφή μου είναι σε συμβόλαια των Disney και Miramax.

Εσύ;
Είναι εντ


δεν ξερει τι ειναι αυτα....με πορδες και αυγα εχει ασχοληθει..:roflmao:

Όταν είσαι fan boy, αδυνατείς να καταλάβεις το αυτονόητο που είναι...
Αυτό που θέλει να πει είναι πως δεν μας νοιάζει αν δεν βγαίνουν releases λόγω δικαιωμάτων ή λόγω αδιαθεσίας του μηχανικού ή επειδή τσακώνονται οι υπεύθυνοι για το αν είναι ωραία ταινία ή όχι.

to cut a long story short, δεν νοιάζει τον κόσμο ΤΟ ΓΙΑΤΙ δεν βγαίνουν ταινίες με Auro 3D, το ότι δεν υπάρχουν ταινίες τους νοιάζει και "επηρεάζει".
:wink:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Όταν είσαι fan boy, αδυνατείς να καταλάβεις το αυτονόητο που είναι...

:wink:
Αν θα έλεγα ότι είμαι fun θα ήταν μόνο για την Apple.

Όταν πατάς πάνω στην παράγραφο μου για δικαιώματα και παραγωγές και μιλάς για πορδές, όχι δεν είναι αυτονόητο να καταλάβω ότι μιλάς για ήχο.

Βεβαια οι πορδές έχουν και αυτές ήχο, οπότε θα έπρεπε να το καταλάβω από εκεί, μάλλον. :biggrin:
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Η ίσως φαίνεται από μακριά ότι θα πάθει ότι έπαθε το beta η το άλλο της sony που είχα αγοράσει πιτσιρικάς ο άσχετος το minidisc ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
Έχουμε εξηγήσει ότι αυτά δεν ισχύουν, ούτε σύμφωνα με τα specs της ίδιας της Dolby.
Αν το πάμε ακόμα παραπέρα ούτε με τις δυνατότητες μας ως ακροατές να εντοπίσουμε ήχους. Το Atmos layout το λες και λάθος.

Εγώ προσωπικά τα έχω εξηγήσει νομίζω πάνω από μια φορές.

Και δεν τα έχω πει μόνο εγώ, όπως διαπίστωσα πρόσφατα, αλλά και άνθρωπος που ξέρει 1.000.000 πράγματα παραπάνω από εμάς.

Τμήμα από κείμενο του Ζαπάντη στο θέμα του Melina.



Άλλο
View attachment 224039
δεν ήξερα ότι διαθέτει κουμπί like ο Ζαπάντης ....:laugh:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Η ίσως φαίνεται από μακριά ότι θα πάθει ότι έπαθε το beta η το άλλο της sony που είχα αγοράσει πιτσιρικάς ο άσχετος το minidisc ...
Το έχει πάθει ήδη. Η συντήρηση προέρχεται από το Studio με τις παράλληλες δραστηριότητες. Ηχογραφήσεις, dubbing - mastering, μουσικής, remasters παλαιών ταινιών και από πλευράς εικόνας Color Grading, film scanning και film printing που κάναμε και εμείς τότε και είχαμε μια κάποια συνεργασία γιατί είχαμε και τα ίδια μηχανήματα.

Το minidisc ως medium ήταν εξαιρετικό και πολύ βολικό. Το έφαγε η μαρμάγκα.

δεν ήξερα ότι διαθέτει κουμπί like ο Ζαπάντης ....:laugh:
Κείμενα 5 ετών.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Remaster superheroes ταινίας στα Galaxy Studios, από τη Ρωσία. Την έχω δει. Ούτε κρύο ούτε ζέστη. Καλά VFX.
Η συγκεκριμένη εταιρία παραγωγής από την Ολλανδία είναι μια αυτές που πληρώνουν για Auro3D Remasters.
Το BluRay είναι σε προπαραγγελία.

Auro3D 9.1 96khz

Auro3D 9.1

Auro3D Albums

Έχει πλάκα που η Onkyo πουλά Auro3D μουσική στο eshop της αλλά δεν έχει ανάλογο μηχάνημα

Το ίδιο και η Sony.
 



Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ε Ε Ερχεται....παλι αναρπαστη θα γινει και αυτη η κυκλοφορια Auro3D:biggrin:

Για τους υπολοιπους που δεν θενε να δοκιμασουν την γλυκα ειπαμε....Το γουδί το γουδοχέρι και τον κόπανο στο χέρι. :biggrin:
1633718813292.png


 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το λεμε χρονια αυτο.....τα ιδια εχει κανει και ο floyd toole που ειναι μεγαλος ανθρωπος, auro3dακιας και αυτος :biggrin:
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top