In wall speakers τοποθέτηση σε βιβλιοθήκη και on wall....γίνεται?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
και που λέτε.......
αυτή η εικόνα του ισόπλευρου τριγώνου με τα ηχεία (και που δεν έχω αξιωθεί να διαβάσω ακόμα) κάθε φορά που μπαίνω στο σάιτ με έχει στοιχειώσει....κοιτάζω μονίμως την βιβλιοθήκη και κάνω μπρεινστορμινγκ να βρω διακριτικές λύσεις

και..... προχθές που διάβαζα διάφορα για εγκαταστάσεις σε περίεργους χώρους..πατέντες κλπ κλπ χαζά
δεν ήθελε πολύ.....
τσααααακ
έπεσα πάνω σε μια γνωστή σε όλους μας εταιρία αλλά με μικρή παρουσία στην Ευρώπη.....δυστυχώς

Monoprice

όλοι την έχουμε ακουστά για τα sub....αλλά να που έχει και άλλα πραματάκια...βασικά έχει τα πάντα....από καλώδια:biggrin:....μέχρι οθόνες

και είναι ίσως η μόνη από όσο έψαξα 2 μέρες.... που δίνει μετρήσεις...
πράγμα που μου έκανε εντύπωση...
υπάρχουν εκεί έξω πολλά μοντέλα κορυφαίων εταιριών...που στα inwall και γενικά σε ηχεία εγκαταστάσεων δεν δίνουν σημασία να σε πείσουν για την απόδοση....ακόμα και αν έχουν πιστοποιήσεις THX όπως τα παρακάτω ή κοστίζουν κάποια 5χίλιαρα++

βρήκα λοιπόν ότι έχει ευρωπαικά καταστήματα.....με τα λίγα με τα πολλά έκανα εγγραφή και μέσα σε λίγη ώρα έπιασα κουβέντα με τον Christopher(που είναι και σε άδεια:fuckyou:) και να μου κάνει προσφορά για τις σειρές

1613589996965.png

1613590030991.png



και
1613590071659.png


1613590139421.png





μου εξήγησε βασικά ότι για φέτος δεν προβλέπεται να κάνουν εισαγωγή In wall μοντέλα...αλλά θα μπορούσε να μου τα φέρει σε κάποια παρτίδα εισαγωγής

οι μετρήσεις που δίνουν-πιστοποίηση THX απ όσο διάβασα σε κάποια σχόλια έχουν γίνει σε open baffle και δεν συνιστούν backbox γιατί θα αλλοιώσουν το τιουνάρισμα των ηχείων...
δεν έχασα ευκαιρία και έστειλα μέιλ να τους ρωτήσω 2-3 πράματα για την εγκατάσταση και περιμένω

προσωπικά δεν κατάλαβα....πως από την στιγμή που το τοποθετείς σε μια εσοχή τοίχου(από γυψοσανίδα μέχρι τούβλο ή ότι άλλο)...αυτή δεν ενοχλεί στο freq resp και ενοχλεί ένα back box μέσα στον τοίχο

ειδικά το πρώτο-μικρό με βολεύει απίστευτα....ίσα ίσα τρώει από ένα ράφι .....μαζί με το toe in ...στην βιβλιοθήκη με μια μικρή μόντα στο κάτω ράφι(λίγο χαμήλωμα)

το δεύτερο-με το μιντ αν και με ενθουσιάζει πολύ περισσότερο...θα έχει περισσότερη μανούρα και θα μου φάει 1.5 ράφι στην κάθε πλευρά...θα δούμε...

τα υπόλοιπα surround μπορούν να τοποθετηθούν μόνο on wall (περιμένω απάντηση για το αν και πόσο είναι εφικτό αυτό)


αρχίστε τα μασάλια τώρα....:biggrin:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Δεν θέλω να πάρω θέση. Οι μετρήσεις είναι καλές αλλά όχι περιεκτικές-διεξοδικές.
Δεν εχω γνώση του θέματος in wall και κατασκευών.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Δεν θέλω να πάρω θέση. Οι μετρήσεις είναι καλές αλλά όχι περιεκτικές-διεξοδικές.
Δεν εχω γνώση του θέματος in wall και κατασκευών.
μας υποχρέωσες ....θα μπορούσες απλά μα πεις ένα «γεια” :p:laugh:
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Να τους πεις τους κατασκευαστές του ηχείου να έρθουν να στα εγκαταστήσουν αυτοί, και στο τέλος να σου παραδώσουν μετρήσεις για το καθένα σαν αυτές που υπόσχονται.

Άντε μπράβο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Να τους πεις τους κατασκευαστές του ηχείου να έρθουν να στα εγκαταστήσουν αυτοί, και στο τέλος να σου παραδώσουν μετρήσεις για το καθένα σαν αυτές που υπόσχονται.

Άντε μπράβο.
άπιστε....η εταιρία είναι σοβαρή8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Σοβαρή είναι η εφορία και ο θάνατος.

Τα υπόλοιπα είναι για διασκέδαση. Ασόβαρα.

Τα me Geithain είναι σα γκουμούτσες και τα Genelec the one's απλώς εκνευριστικά σωστά.
Μηδέν σοβαρότις.
Τώρα αυτό με η γράφεται στο τέλος;
Ασταδιαλα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Σοβαρή είναι η εφορία και ο θάνατος.

Τα υπόλοιπα είναι για διασκέδαση. Ασόβαρα.

Τα me Geithain είναι σα γκουμούτσες και τα Genelec the one's απλώς εκνευριστικά σωστά.
στα sub της πάντως κρίνεται σοβαρή
 






Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
προσθετω(και υπονοω παραπανω) : ωωωωωωωωως εκ τουτου(του) , πιθανολογω-υποπσιαζομαι οτι... ο χωρος της καμπινας ειναι ο χωρος αναμετακσυ (αναμεσα) στα studs ....
επι του πραχτεως θα χρειαστει να κατασκευαστει κατι αντιστοιχο με την παραπανω εικονα .. στον χωρο σου Νταχ.666
εκει θα χρειαστει να μας δωσει ο κατασκευαστης τα απαραιτητα στοιχεια/προδιαγραφες για υλοποιηση ...
(αλλα ειμαστε και σε αναμονη απαντητικου email)
->φτιαξε και ενα καναλι στο γιουτουμπ 🐒
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
προσθετω(και υπονοω παραπανω) : ωωωωωωωωως εκ τουτου(του) , πιθανολογω-υποπσιαζομαι οτι... ο χωρος της καμπινας ειναι ο χωρος αναμετακσυ (αναμεσα) στα studs ....
επι του πραχτεως θα χρειαστει να κατασκευαστει κατι αντιστοιχο με την παραπανω εικονα .. στον χωρο σου Νταχ.666
εκει θα χρειαστει να μας δωσει ο κατασκευαστης τα απαραιτητα στοιχεια/προδιαγραφες για υλοποιηση ...
(αλλα ειμαστε και σε αναμονη απαντητικου email)
->φτιαξε και ενα καναλι στο γιουτουμπ 🐒
το θέμα είναι ότι αυτό το ανάμεσα γεμίζει πάντα με απορροφητικό υλικό ανάμεσα στα όρια...άρα κατά κάποιον τρόπο δημιουργείς καμπίνα

το ερώτημα είναι από πόσο μέχρι πόσο θέλουμε για να μην χαλάσει το τιούνινγκ
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top