integrated stereo amp, τελικός ή κάτι άλλο;

Μηνύματα
26
Reaction score
16
Καλησπέρα σε όλους,

Έφτιαξα πρόσφατα το παρακάτω 5.1 σύστημα για μουσική/ταινίες. Το θέμα είναι ότι ψάχνω το κάτι παραπάνω σε ενίσχυση και πιστεύω ότι ο Yamaha είναι «λίγος» για τα γούστα μου σε δύναμη/ένταση (σε ταινίες).

L-R Front: Tannoy Revolution XT 6F
L-R Back: Tannoy Revolution XT 6
Centre: Tannoy Revolution XT C
Sub: Rythmik FV15HP
AVR: Yamaha RX-A1050

Οπότε σκεφτόμουν τις παρακάτω 2 εκδοχές και δε ξέρω ποια είναι η πιο σωστή στη περίπτωσή μου.

a) Να προσθέσω έναν 5κάναλο τελικό.
b) Να προσθέσω έναν integrated stereo amp με ΗΤ passthrough για τα 2 μπροστά ηχεία ώστε να πάρει μια ανάσα ο Yamaha στις ταινίες αλλά και να έχω ένα καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα σε 2.1 ακρόαση.

Αυτή τη στιγμή μουσική και ταινίες παίζουν μέσω ενός NAS (QnapTS-453 Pro) που:

1) συνδέεται σε ένα media player της MEDE8ER μέσω δικτύου (med600x3d) και αυτό με τη σειρά του στον AVR.
2) συνδέεται απευθείας στη TV μέσω του ενσωματωμένου mediaplayer του Qnap.

(έχω επισυνάψει παρακάτω πως είναι συνδεδεμένο το ΗΤ)


Στην περίπτωση που ακολουθήσω τον b) δρόμο, ο NAS και το MEDE8ER θα παραμείνουν συνδεδεμένα στον AVR αναγκαστικά. Επειδή ξέρω μέσες άκρες πως δουλεύει το ΗΤ passthrough, από τη στιγμή που θα λειτουργεί ο integrated, ο AVR θα συνεχίσει να λειτουργεί είτε σε 2.1 είτε σε 5.1; Θα μπορώ να επιλέγω τα αρχεία του NAS μέσω τηλεόρασης/AVR όπως κάνω τώρα;

Last but not least, όποιο δρόμο και αν ακολουθήσω, το budget είναι στα 1500€ max. , ούτε € παραπάνω. Θα προτιμούσα να κινηθώ στα 1000€ αλλά αν είναι κάτι καλό και αξίζει, μόνο τότε θα κάνω την υπέρβαση. Κοιτάω είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο. Έχω βάλει στο μάτι προς το παρόν τον Roksan Kandy K3. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση, είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.
 

Attachments



Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
σιγουρα οποια οδο και να διαλεξεις θα παρει μια ανασα ο γιαμυ...

καλοταξιδος να ειναι..για πες και εντυπωσεις οσο αφορα το πεδιο σαραουντ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Ένας πεντακάναλος (ή και τρικάναλος) τελικός θα ήταν η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
αν παρεις ενα δικαναλο θα εχεις την αβαντα του καλυτερος ηχος στη μουσικη σου
αν πας σε πεντακαναλο θα εχεις σιγουρα καλυτερο ηχο σε ταινιες..
δεδομενου οτι πρεπει να δωσεις πολλα λεφτα σε καλο 5καναλο για να εχεις και τα 2 που ειπα..
απο την αλλη εχει ενα 5καναλο σε αγγελιες λουκουμι
 

Μηνύματα
26
Reaction score
16
Στη περίπτωση που πάω σε δικάναλο ή τρικάναλο τελικό, η στάθμη δε θα είναι διαφορετική σε σχέση με τα υπόλοιπα κανάλια πχ. τα πίσω;
Σε 5κάναλο τελικό έχετε να προτείνετε κάτι εντός των χρημάτων που έχω θέσει;

απο την αλλη εχει ενα 5καναλο σε αγγελιες λουκουμι
Ποιον λες;
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Στην περίπτωση: integrated stereo amp ανοίγονται νέοι ορίζοντες ως προς την μουσική ακρόαση! Κάποια στιγμή μπορεί να προστεθεί δηλαδή μια πιο ειδική πηγή για τον σκοπό αυτό, εκμεταλλευόμενοι το προενισχυτικό του στάδιο το οποίο είναι βέβαιο ότι θα είναι ανώτερο από αυτό του yamaha .

Από την άλλη είναι σίγουρο ότι θα έχεις μεγάλη βελτίωση διότι ο av θα λειτουργεί πλέον σαν pro, μιας και η Yamaha έχει ρίξει μεγάλο βάρος στο θέμα: μουσική. (pure direct)...
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Παραπάνω στην δεύτερη παράγραφο εννοώ τη περίπτωση πεντακάναλου τελικού,


Όποια περίπτωση δηλαδή και να επιλέξεις, σίγουρα θα δεις μεγάλη βελτίωση.
 

Μηνύματα
502
Reaction score
247
Καλησπέρα σε όλους,

Έφτιαξα πρόσφατα το παρακάτω 5.1 σύστημα για μουσική/ταινίες. Το θέμα είναι ότι ψάχνω το κάτι παραπάνω σε ενίσχυση και πιστεύω ότι ο Yamaha είναι «λίγος» για τα γούστα μου σε δύναμη/ένταση (σε ταινίες).

L-R Front: Tannoy Revolution XT 6F
L-R Back: Tannoy Revolution XT 6
Centre: Tannoy Revolution XT C
Sub: Rythmik FV15HP
AVR: Yamaha RX-A1050

Οπότε σκεφτόμουν τις παρακάτω 2 εκδοχές και δε ξέρω ποια είναι η πιο σωστή στη περίπτωσή μου.

a) Να προσθέσω έναν 5κάναλο τελικό.
b) Να προσθέσω έναν integrated stereo amp με ΗΤ passthrough για τα 2 μπροστά ηχεία ώστε να πάρει μια ανάσα ο Yamaha στις ταινίες αλλά και να έχω ένα καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα σε 2.1 ακρόαση.

Αυτή τη στιγμή μουσική και ταινίες παίζουν μέσω ενός NAS (QnapTS-453 Pro) που:

1) συνδέεται σε ένα media player της MEDE8ER μέσω δικτύου (med600x3d) και αυτό με τη σειρά του στον AVR.
2) συνδέεται απευθείας στη TV μέσω του ενσωματωμένου mediaplayer του Qnap.

(έχω επισυνάψει παρακάτω πως είναι συνδεδεμένο το ΗΤ)


Στην περίπτωση που ακολουθήσω τον b) δρόμο, ο NAS και το MEDE8ER θα παραμείνουν συνδεδεμένα στον AVR αναγκαστικά. Επειδή ξέρω μέσες άκρες πως δουλεύει το ΗΤ passthrough, από τη στιγμή που θα λειτουργεί ο integrated, ο AVR θα συνεχίσει να λειτουργεί είτε σε 2.1 είτε σε 5.1; Θα μπορώ να επιλέγω τα αρχεία του NAS μέσω τηλεόρασης/AVR όπως κάνω τώρα;

Last but not least, όποιο δρόμο και αν ακολουθήσω, το budget είναι στα 1500€ max. , ούτε € παραπάνω. Θα προτιμούσα να κινηθώ στα 1000€ αλλά αν είναι κάτι καλό και αξίζει, μόνο τότε θα κάνω την υπέρβαση. Κοιτάω είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο. Έχω βάλει στο μάτι προς το παρόν τον Roksan Kandy K3. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση, είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.
Η δική μου άποψη είναι να ενσωματώσεις ένα ολοκληρωμένο μουσικό ενισχυτή, ειδικά στα χρήματα που διατίθενται θα βρεις άριστες επιλογές ώστε να ανέβει το επίπεδο της μουσικής απόδοσης αρκετά. Ο Roksan που αναφέρεις είναι εξαιρετική περίπτωση αλλά εάν κοιτάξεις στα καταστήματα θα βρεις νομίζω αρκετές επιλογές, ακόμα καλύτερες στα ίδια χρήματα σε μεταχειρισμένο.
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
Τωρα ειδα στις αγγελιες του σαιτ ενα 5καναλο τελικο( θηριο )στα χρηματα που διαθετεις ριξε μια ματια καποτε ηθελες 3000+ για να παρεις κατι αντιστοιχο αν δεν κανω λαθος!
Τωρα αν δεν θες περιορισμους στην δικαναλη ακροαση υπαρχουν ολοκληρωμενοι με htbypass που θα σε καλυψουν απολυτα!
Γνωμη μου ειναι πως ο ηχος του ολοκληρωμενου θα ειναι σε εντελως αλλη κλαση σε σχεση με του av ασε που λογικα θα ακουσεις κ " 1η φορα" τα ηχεια σου να κανουν την δουλεια τους πραγματικα αλλα αυτο ισως να το ξερεις ηδη
καλη συνεχεια κ
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!
 

Μηνύματα
26
Reaction score
16
Καλή Χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι μάλλον στη λύση του τελικού με βλέπω και μάλλον 3κάναλου. Δυστυχώς σε 3κάναλους οι επιλογές είναι λίγες οπότε αναγκαστικά κοιτάω και 5κάναλο.

Φίλε manpap, το τερατάκι στο οποίο αναφέρεσαι (υποθέτω ο Adcom;; ) θεωρώ ότι είναι overkill για τα ηχεία μου, νομίζω ένας πολυκάναλος με 150 ή 200w max /ch είναι μια χαρά.

Το πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκω κάτι καινούριο σε αυτό το εύρος χρημάτων που έχω θέσει παρά μόνο μεταχειρισμένο.

Τα Tannoy ξέρετε με ποια ενισχυτικά "ταιριάζουν" καλύτερα;
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
ότι πρέπει είναι ο adcom. Ρεύματα, ρεύματα και πάλι ρεύματα.
Εγώ από την άλλη θα κοιτούσα δικάναλο με htpassthrough για καλύτερη ποιότητα σε δικάναλη ακρόαση.
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
Πιστεψε με δεν ειναι καθολου overkill τωρα παλι τι να σου πω εκτος απο τον adcom που αναφερομαι βλεπω σε καινουριο κ τον adcom gfa7605 στα 1485Ε (5χ125w) κ καπου εδω τελειωνει το θεμα πολυκαναλου τελικου για μενα.
Επισης αναφερομαι κ σε ολοκληρωμενο με htbypass που σαφως κ θα προτιμουσα εγω αλλα αυτη ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη .
Αν θες drive σε ολα τα καναλια πας σε πολυκαναλο τελικο ! (rotel/adcom με τον 2ο να ειναι κ πιο μουσικος)
Αν θες οτι καλυτερο σε stereo ηχο πας σε ολοκληρωμενο ! (musicalfidelity/roksan/atoll ολοι μουσικοι κ με ωραιες χροιες για τα ηχεια σου)
 

Μηνύματα
26
Reaction score
16
Nα κάνω ένα μικρό update.

1) Ωραία και καλά τα ΧΤ 6F αλλά όχι για τον -μεγάλο- χώρο μου. (~50τμ.). Πήρα τα ΧΤ 8F, με τα οποία προς το παρόν βρήκα την υγειά μου :D

2) Εκεί που είχα καταλήξει στην αγορά δικάναλου τελικού, τελικά άλλαξα γνώμη και κοιτάω πλέον στερεοφωνικό δικάναλο αλλά με HT-bypass μιας και σε δικάναλη ακρόαση με τον τελικό, δε νομίζω ότι θα κερδίσω και πολλά με τον Yamaha σαν προενισχυτή.

Αυτή τη στιγμή έχω στο μυαλό μου τους εξής 2:
- Roksan Kandy K3
- Hegel H80 (αλλά με προβληματίζουν τα 75w/ch, μου φαίνονται λίγα)

Εκτός από τους παραπάνω, έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο; (absolut max ~2000e, ας είναι και μεταχειρισμένος αλλά όχι πάνω από 6-7 χρονών.)
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
Δες κ τον atoll in 200 πολυ καλος τον ειχα σχεδον 2 χρονια κ ειχε ταιριαξει υπεροχα με αρκετα ηχεια που τον εβαλα να οδηγησει κατα καιρους ( monitor audio s6,s10, proac studio 140mkii ακομα κ το kef reference model 3) παντως κ ο roksan ειναι καλη περιπτωση!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Πάντως ειδικά οι yamaha δεν τα πάνε και άσχημα σε pure direct σαν προ ενισχυτές. Ειδικά για το δικό σου μοντέλο (και πάνω) , ένας λόγος παραπάνω!
Κάνε τον κόπο λοιπόν να δοκιμάσεις και κάποιον τελικό (αν σου πέσει στα χέρια) - δεν χάνεις τίποτα!
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
ξεχωριστος ενισχυτης,αλλα κανε κατι για την πηγη σου (το media player εννοω).Κοιτα για καποιον ολοκληρωμενο με usb dac on board,αλλα και coaxial-optiacal εισοδους. Καινουργιος στη πιατσα ειναι ο PIONEER A-70DA,διαφορετικα εναν ολοκληρωμενο στο χιλιαρικο μαζι με ενα dac στα 500-600 ευρω.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Αν κυνηγάς το απόλυτο δεν θα στο δώσει ο γιάμυ σαν προ για μουσική.

Είναι παραπάνω απο συμπαθητικός αλλά κατέληξα στον παθητικό μου προ για μουσική.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Πάντως ο kandy k2 με τα tannoy dc2 που είχα μου είχε κάτσει αρκετά μουντός σα συνδυασμός. Μάλλον ο hegel φαντάζει καλύτερη περίπτωση αλλά θέλει ακρόαση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top