Intel NUC και MQA dropouts στην tidal εφαρμογή

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους.

Έχω εδώ και λίγο καιρό ένα δανεικό NUC για να το φτιάξω να παίξει τον ρόλο του music media player. Το μοντέλο είναι το BOXNUC7i5BNK με 8Gig Ram και 500GB SSD P5 Crucial. Του έχω δοκιμάσει και το ifi zen dac v2 και το ifi zen air dac και σε όλα η εφαρμογή του Tidal σε Windows OS κάνει dropouts στα αρχεία MQA. Σε λάπτοπ με παρόμοια χαρακτηριστικά που έχω δοκιμάσει τα δύο dac παίζουν χωρίς πρόβλημα τα mqa αρχεία. Που πιστεύετε ότι μπορεί να παίζει ρόλο; Επειδή σκέφτομαι να πάρω και εγώ ένα nuc (καινούργιο ή μεταχειρισμένο) φοβάμαι μήπως έχει τα ίδια προβλήματα με το tidal που είναι η μοναδική μουσική streaming πλατφόρμα που χρησιμοποιώ.

Σας ευχαριστώ
Κωνσταντίνος
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Από "ισχύ" φαίνεται παραπάνω από επαρκές το συγκεκριμένο nuc.
Είναι καθαρή η εγκατάσταση OS;; εννοώ μήπως επειδή μάλλον είχε άλλη χρήση πριν, τρέχουν τίποτα ξεχασμένες υπηρεσίες ανα περιόδους και το δυσκολεύουν;
Κοίτα για αρχή τι services είναι ανοιχτά και τι προγράμματα ξεκινάνε στην έναρξη ή με Scheduling.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ο επεξεργαστής είναι αρκετά δυνατός ( έχω τον ίδιο στο nucάκι μου ), δεν νομίζω να φταίει αυτό. Τα 8Gb είναι αρκετά καλή μνήμη ( αν και στο δικό μου έχω βάλει 16Gb ). Δοκίμασε αν μπορείς να βγάλεις μια μνήμη απο ένα laptop ( ddr4 ) και να τη βάλεις στο Nuc να σου φύγει η ιδέα.
Αν πάρεις το nucάκι, να φέρεις το σκληρό ( κατά προτιίμηση Nvme ) να σου σετάρω σε dual boot daphile και windows να γουστάρεις. :p

Edit: Να μη τον φέρεις. Θα έρθω εγώ. Μια φορά για να τον πάρω και άλλη μια για να τον φέρω. Έτσι, θα ακούσω τα ηχεία σου δύο φορές. :p
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
να σου σετάρω σε dual boot daphile και windows να γουστάρεις. :p
Δε μπορεί να υπάρξει "γούστο" με dual boot !!!!
Θα κάνει reboot να δει μήπως έστειλε τίποτα το ...Μαράκι και μετά άντε πάλι reboot να ακούσει μουσική; :p :p
Tidal ακούει ο άνθρωπος!!! Παίζει σε windows τέλεια και ταυτόχρονα σερφάρει και χαζεύει και το ...Μαράκι...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Δε μπορεί να υπάρξει "γούστο" με dual boot !!!!
Θα κάνει reboot να δει μήπως έστειλε τίποτα το ...Μαράκι και μετά άντε πάλι reboot να ακούσει μουσική; :p :p
Tidal ακούει ο άνθρωπος!!! Παίζει σε windows τέλεια και ταυτόχρονα σερφάρει και χαζεύει και το ...Μαράκι...
Ούτως ή άλλως χρειάζεται κινητό με σύνδεση στο τοπικό δίκτυο για να χειριστεί το daphile, άρα θα βλέπει απο εκεί τα μηνύματα. Problem solved!!!

Άσε δε που όταν ακούμε μουσική, αντρίκια, παραδοσιακά, δεν δίνουμε σημασία σε μηνύματα!! Βυθιζόμαστε στη μουσική, γιαααααα!!!!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Ούτως ή άλλως χρειάζεται κινητό με σύνδεση στο τοπικό δίκτυο για να χειριστεί το daphile, άρα θα βλέπει απο εκεί τα μηνύματα. Problem solved!!!

Άσε δε που όταν ακούμε μουσική, αντρίκια, παραδοσιακά, δεν δίνουμε σημασία σε μηνύματα!! Βυθιζόμαστε στη μουσική, γιαααααα!!!!
Όλη αυτή η "ανωμαλία" θα είχε νόημα αν το Daphile επαιζε καλύτερα το tidal από την εφαρμογή για win του tidal.
Αλλιώς να χουμε να ασχολούμαστε!

Αλλά ας μην το συνεχίσω γιατί είμαστε εκτός θέματος.... κάνε και dual και triple boot αν θέλει ο ενδιαφερόμενος :p
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Δεν είστε εκτός θέματος γιατί το nuc θα παίξει ρόλο μονο για μουσική οπότε μια καλή πλατφόρμα είτε windows, είτε daphile, ειτε ακόμα και volumio δεν έχω πρόβλημα αρκεί να υποστηρίζει mqa μεσω tidal χωρίς dropouts.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Δεν είστε εκτός θέματος γιατί το nuc θα παίξει ρόλο μονο για μουσική οπότε μια καλή πλατφόρμα είτε windows, είτε daphile, ειτε ακόμα και volumio δεν έχω πρόβλημα αρκεί να υποστηρίζει mqa μεσω tidal χωρίς dropouts.
To daphile σίγουρα δεν έχει dropouts.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.598
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top