Internet από Hellas Digital

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Στο σπίτι που μένω δεν υπάρχει Ο.Τ.Ε. και αναγκαστικά η μόνη λύση για παροχή ίντερνετ είναι μέσω 3G (HSDPA). Χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο το Cosmote Internet on the Go, αλλά δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος.. Αναζητώντας κάτι καλύτερο από αυτό που έχω ήδη, βρήκα την Hellas Digital η οποία υπόσχεται αμφίδρομο δορυφορικό ίντερνετ στα 3.6 Mbps (χωρίς την ύπαρξη Ο.Τ.Ε.) με 35 ευρώ/μήνα.
Το πακέτο φαίνεται ενδιαφέρον αφού εκτός απο ίντερνετ μου δίνει και σταθερό τηλέφωνο και επίσης μου δίνει την δυνατότητα να κάνω διαμερισμό του ίντερνετ σε όλο το σπίτι με την προσθήκη ενός Hub ή WiFi AP, πράγμα που δεν μπορώ να κάνω με το USB modem της Cosmote.
Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας πρίν κάνω 12μηνο συμβόλαιο μαζί τους..

Πληροφορίες στο παρακάτω link:

http://shop.hellasdigital.gr/product.php?productid=245&cat=0&page=1
 

Μηνύματα
349
Reaction score
0
Δεν γνωρίζω τίποτα γι' αυτό που ρωτάς :)138:) αλλά και το Cosmote μπορείς να το μοιράσεις με κάτι τέτοιο π.χ.: WBR-3600
 



Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Internet από Hellas Digital

Δεν γνωρίζω τίποτα γι' αυτό που ρωτάς :)138:) αλλά και το Cosmote μπορείς να το μοιράσεις με κάτι τέτοιο π.χ.: WBR-3600
Δεν ήξερα πως υπάρχει τέτοιο πράγμα.. :111:
βέβαια από την άλλη πιστεύω πως δεν αξίζει να δώσω 150 ευρώ για να μοιράσω την μέτρια ταχύτητα του 3G..



Μου κάνει εντύπωση πως το πακέτο της Hellas Digital είναι αρκετά ανταγωνιστικό σε σχέση με τα συμβατικά πακέτα παροχής ιντερνετ και στο google δεν υπάρχει ούτε μια αναφορά.. :121:
 


Μηνύματα
307
Reaction score
1
Απάντηση: Internet από Hellas Digital

Απαραίτητη προϋπόθεση για να ενταχθεί κάποιος στην προσφορά μας είναι η σύμβαση 24 μηνών και η εξώφληση μέσω πιστωτικής κάρτας.

Μετά το πέρας των 24 μηνών, ο πελάτης μας έχει 3 επιλογές:
"1. Να μετατρέψει την συνδρομή του σε αορίστου χρόνου διάρκειας συνεχίζοντας να καταβάλλει απλά το μηνιαίο συμφωνηθέν μίσθωμα.

2. Να σταματήσει να απολαμβάνει τις υπηρεσίες μας και να επιστρέψει τον εξοπλισμό στην αρχική του κατάσταση.

3. Να καταβάλλει το υπόλοιπο της κανονικής του τιμής (1000 ευρώ) αγοράζοντας τον έτσι εξ΄ολοκλήρου."

Πολύ ενδιαφέρον πάντως ακούγεται το αμφίδρομο. Θέλει λίγο ψάξιμο πάντως για το latency που μπορεί να έχεις, αλλά και ποιοι παράγοντες καθορίζουν την μέγιστη ταχύτητα την οποία μπορείς να πετύχεις. Επίσης αν υπάρχει κάποια εγγύση για ελάχιστη ταχύτητα που θα είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν.
 

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Internet από Hellas Digital

Έχεις δει ότι θέλει και τον άναλογο εξοπλισμο ,σωστά?
Μίλησα τηλεφωνικα μαζί τους σήμερα και όντως το κόστος του εξοπλισμού είναι επιπλέον. :122:

Κάτι άλλο που δεν αναφέρουν στο site τους είναι πως υπάρχει ογκοχρέωση και το πακέτο των 35 ευρώ/ μηνα είναι για 5Gb..

Μμμμ...αρχίζω να πιστεύω πως δεν αξίζει τελικά..
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Για πόσο???????

Κosmi άστο καλύτερα.....

(Που μένεις και δεν υπάρχει σταθερό?)
 

Μηνύματα
66
Reaction score
0
Απάντηση: Internet από Hellas Digital

2. Να σταματήσει να απολαμβάνει τις υπηρεσίες μας και να επιστρέψει τον εξοπλισμό στην αρχική του κατάσταση.

Τι εννούν δηλαδή;οτι θέλουν το πιάτο πιάτο που έμεινε 2 χρόνια στην ταράτσα μαζί με τα σχετικά LNB ,έτσι;
 

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Internet από Hellas Digital

Για πόσο???????

Κosmi άστο καλύτερα.....

(Που μένεις και δεν υπάρχει σταθερό?)

Είμαι εδώ και ένα χρόνο μόνιμος κάτοικος Πάρου.. (και για να βάλω τηλέφωνο πρέπει να πληρώσω για να τοποθετήσουν 3 κολόνες του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι) :111:

Μήπως να ξανακοιτάξω τελικά την λύση του Wireless 3G Hotspot του GiannisHD?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Ναι όσον αφορα τον εξοπλισμο.

Τι πρέπει να κάνεις για να έχεις σταθερο??:131:
Καλά είναι δυνατόν?

Οι υπόλοιποι πάροχοι τι σου είπαν?
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Internet από Hellas Digital

Ναι όσον αφορα τον εξοπλισμο.

Τι πρέπει να κάνεις για να έχεις σταθερο??:131:
Καλά είναι δυνατόν?

Οι υπόλοιποι πάροχοι τι σου είπαν?
Να υποθέσω ότι μένεις σε αστική περιοχή έτσι?
Δυστυχώς στην επαρχία έτσι είναι. Σου λέει πλέρωσε κύριε κολώνες & εργατικά άμα θες τηλέφωνο. Η τιμή είναι ανά κολώνα και είναι ιδιαιτέρως τσουχτερή. Αλήθεια φίλε Kosmi πόσα σου ζητάνε?
Ένας φίλος μου έχει ένα χωράφι σε πλαγιά με φοβερή θέα και για να του βάλει ρεύμα η ΔΕΗ του ζητάει ένα τρελό ποσό για 12 κολώνες. Το αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι αν χτίσει ένας ένα σπίτι δίπλα δεν πληρώνει τίποτε (κατά τα λεγόμενά του που το έψαξε).
Εναλλακτικοί πάροχοι??? Ας το αφήσουμε ασχολίαστο... :101:
 

Μηνύματα
188
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Internet από Hellas Digital

Είμαι εδώ και ένα χρόνο μόνιμος κάτοικος Πάρου.. (και για να βάλω τηλέφωνο πρέπει να πληρώσω για να τοποθετήσουν 3 κολόνες του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι) :111:

Μήπως να ξανακοιτάξω τελικά την λύση του Wireless 3G Hotspot του GiannisHD?
Θα την πω την π@π@ρίτσα μου, δεν τρέχει κάτι...

Υπάρχει δυνατότητα να γίνει τίποτα με κάποιο άλλο σπίτι που είναι πιο κοντά στα καφάο ή πιο κοντά εκεί που υπάρχουν γραμμές, να χρεώνεται εκεί με δικά σου χρήματα (στην τελική, μισά-μισά ή τους αφήνεις να το χρησιμοποιούν και αυτοί δωρεάν) και αντί να μπουν οι τρεις κολώνες που πρέπει ΝΑ ΧΡΥΣΟ-ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΕΣΥ! να τραβήξεις ένα μεγάλο καλώδιο δικτύου (κάποιο παχύ) προς το σπίτι σου?

Το παραπάνω το λέω στα σοβαρά! Για να είναι τρεις κολώνες, δεν είναι και πολύ μακριά.
 

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: Internet από Hellas Digital

Το κόστος ανα κολόνα είναι στα 400 ευρώ και μπαίνεις σε μια μεγάλη λιστα αναμονής.. Έχω παράδειγμα που περιμένει ήδη 3 μήνες και ακόμα τίποτα..
Η πλάκα είναι, πως και κολόνες να βάλω η μέγιστη ταχύτητα που θα έχω είναι 2MBit (επίσημη μέτρηση του ΟΤΕ) λόγω απόστασης 2Klm από το καφάο στο κέντρο της Νάουσας.
Το άλλο θέμα είναι πως το σπίτι δεν είναι δικό μου οπότε αν βάλω τις κολόνες μετά δεν θα μπορώ να τις πάρω μαζί μου.:101:
Τα υπόλοιπα 2-3 σπιτια που βρίσκονται σε ακτίνα 80 μέτρων από μένα είναι εξοχικές κατοικίες και όλο τον χρόνο είναι κλειστά..
ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ σου λένε μετά....
 

Μηνύματα
188
Reaction score
1
Απάντηση: Internet από Hellas Digital

Τι να πω τώρα... εσύ ξέρεις καλύτερα τα προβλήματά που αναγκαστικά έχεις.

Καλημερίζω...
 

Μηνύματα
30
Reaction score
0
Πάντως φίλε ξανασκέψου το για το level one 3g hotspot,εγώ το έχω εδώ και ένα μήνα με vodafone 3g και ταχύτητα 1.5mbit και μου δουλεύει μια χαρά το pc αλλά και το ps3 που έχω συνδέσει πλέον ασύρματα για να παίζω και παιχνίδια online!!!Πιστεύω ότι αξίζει και απ'ότι είδα τώρα η τιμή του έχει πέσει στα 120 ευρώ περίπου.....
 

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Internet από Hellas Digital

Πάντως φίλε ξανασκέψου το για το level one 3g hotspot,εγώ το έχω εδώ και ένα μήνα με vodafone 3g και ταχύτητα 1.5mbit και μου δουλεύει μια χαρά το pc αλλά και το ps3 που έχω συνδέσει πλέον ασύρματα για να παίζω και παιχνίδια online!!!Πιστεύω ότι αξίζει και απ'ότι είδα τώρα η τιμή του έχει πέσει στα 120 ευρώ περίπου.....

Το ξέρω οτι αξίζει, δεδομένης της κατάστασης που αντιμετωπίζω..
Level One Hotspot λοιπόν..
Ευχαριστώ για την βοήθεια..
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top