iphone...το όνομα της αποτυχίας...

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Εδώ που λέτε τώρα με την κρίση είπα να γυρίσω λίγο τα σάιτς για να δώ κανα νέο για το iphone.Πέτυχα λοιπόν το παρακάτω...

http://parislemon.com/post/16997124721/size-matters

Με λίγα λόγια...
Τα κέρδη της apple ήταν περι τα 46 δις δολάρια ενώ της microsoft 20 δίς.Σε σχετικό
λίνκ
φαίνεται ότι...
Apple’s iPhone business alone is larger than all of Microsoft’s businesses combined.

Περιμένω σχολιασμό απο τους γνωστούς θαμώνες.:105:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
94.003
Απάντηση: iphone...το όνομα της αποτυχίας...

Κύριε, να πω, να πω?

Μήπως αυτό σημαίνει ότι φεσώνει τους αγοραστές πολύ περισσότερο από την πραγματική του αξία?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: iphone...το όνομα της αποτυχίας...

REDMOND, Wash. — Jan. 19, 2012 — Microsoft Corp. today announced quarterly revenue of $20.89 billion for the quarter ended Dec. 31, 2011, a 5% increase from the prior year period. Operating income, net income, and diluted earnings per share for the quarter were $7.99 billion, $6.62 billion, and $0.78 per share, compared with $8.17 billion, $6.63 billion and $0.77 per share, respectively, in the prior year period. Prior year results include recognition of $224 million of deferred revenue related to the Office 2010 technology guarantee program.
http://www.microsoft.com/investor/E...s/PressReleaseAndWebcast/FY12/Q2/default.aspx

CUPERTINO, California—January 24, 2012—Apple® today announced financial results for its fiscal 2012 first quarter which spanned 14 weeks and ended December 31, 2011. The Company posted record quarterly revenue of $46.33 billion and record quarterly net profit of $13.06 billion, or $13.87 per diluted share. These results compare to revenue of $26.74 billion and net quarterly profit of $6 billion, or $6.43 per diluted share, in the year-ago quarter. Gross margin was 44.7 percent compared to 38.5 percent in the year-ago quarter. International sales accounted for 58 percent of the quarter’s revenue.
http://www.apple.com/pr/library/2012/01/24Apple-Reports-First-Quarter-Results.html

Συγνώμη αλλά η Apple πατά κυριολεκτικά επί πτωμάτων, εκμεταλλεύτηκε τον θάνατο του Jobs και φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε τις αυτοκτονίες στην Foxconn
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Τα υψηλά έσοδα δέν έχουν σχέση με κάποιο φέσι.Για να πούμε οτι υπάρχει φέσι θα πρέπει να δούμε τα κέρδη σε σχέση με τα καθαρά έσοδα.Φυσικά ΚΑΙ ΠΑΛΙ δέν καταλήγουμε κάπου.Η apple μπορεί να έχει ένα μικρό εργασιακό δυναμικό ενώ η hp ένα τερατώδες...
Πραγματικά ουδείς αναρωτιέται πώς είναι δυνατόν μία εταιρεία που πήγε να κλείσει πρίν πέντε χρόνια, να περνάει πλέον σε έσοδα μεγαθήρια της πληροφορικής όπως π.χ. τη microsoft και μάλιστα ένα ΜΟΝΟ προιόν να ανταγωνίζεται τα έσοδα ΟΛΗΣ της εταιρείας???
Κατα δεύτερον όπως είχε αναφέρει και ο Κώστας Φ.
Ήταν εργοστάσιο της Foxconn που φτιάχνει προϊόντα των:

Acer Inc. (Taiwan)
Amazon.com (United States)
Apple Inc. (United States)
Asus (Taiwan)
ASRock (Taiwan)
Intel (United States)
Cisco (United States)
Hewlett-Packard (United States)
Dell (United States)
Nintendo (Japan)
Nokia (Finland)
Microsoft (United States)
MSI (Taiwan)
Motorola (United States)
Sony Ericsson (Japan/Sweden)
Vizio (United States)

Άρα "μερίδιο ευθύνης" έχουμε και όλοι όσοι αγοράσαμε έστω και ένα προϊόν από αυτές...... Ζήτημα δλδ να μένουν απ'έξω 1-2 μέλη του AVSite....


Εγώ πάντως ανάγω την τερατώδη επιτυχία της εταιρείας στον πάταγο και την επιτυχία των προιόντων της...
 

Μηνύματα
95
Reaction score
1
Απάντηση: iphone...το όνομα της αποτυχίας...

καλά είστε τυφλοί????
τα 20,89 billion $ είναι μόνο του 4ου τριμήνου που τελείωσε 31/12/2011.
Μη λέμε ότι θέλουμε. Συγκρίνουμε τώρα τα πατσαβούρι phone της Foxconn και τα i κλαν με τον πανμέγιστο Bill.
Apple είσαι μια φούσκα που όταν θα σκάσεις θα είναι αργά για κάποιους.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Χαχαχαχα!!Ελα ρε...έγινε και πανμέγιστος ο bill.Που πρίν 6 χρόνια τον έκραζε όλη η κομπιουτεράδικη κοινότητα για τα bugαρισμένα λειτουργικά του και τις μονοπωλιακές πρακτικές του...

Το φαινόμενο της apple να έχει εισέλθει σε ψηλά κλιμάκια φαίνεται και πιο απλα΄εδώ...
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_companies_by_revenue#cite_note-45

Οπου κατέχει την 46 θέση...

Μέσα στον πίνακα δεσπόζουν φυσικά κολοσσοί όπως π.χ. η volkswagen και λοιπές Πετρελαικές...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μάλιστα. Μου αρέσουν πολύ αυτά τα αντικειμενικά κριτήρια:
Αγοράζουν πολλοί, άρα είναι καλό.
Γιό μαν, δώσε και σε μένα ένα iphone.
Ουάου, the best λέμε, το δικό σου τι χρώμα είναι; :114:

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
Απάντηση: Re: iphone...το όνομα της αποτυχίας...

Χαχαχαχα!!Ελα ρε...έγινε και πανμέγιστος ο bill.Που πρίν 6 χρόνια τον έκραζε όλη η κομπιουτεράδικη κοινότητα για τα bugαρισμένα λειτουργικά του και τις μονοπωλιακές πρακτικές του...

Το φαινόμενο της apple να έχει εισέλθει σε ψηλά κλιμάκια φαίνεται και πιο απλα΄εδώ...
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_companies_by_revenue#cite_note-45


Οπου κατέχει την 46 θέση...

Μέσα στον πίνακα δεσπόζουν φυσικά κολοσσοί όπως π.χ. η volkswagen και λοιπές Πετρελαικές...

Πφφφφ, είσαι τσίπης ρε! Εγώ θα πάρω Σαμσούνγκ, που είναι στην 22η θέση... :114:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: iphone...το όνομα της αποτυχίας...

Πφφφφ, είσαι τσίπης ρε! Εγώ θα πάρω Σαμσούνγκ, που είναι στην 22η θέση... :114:
Πως φαίνεται ο χωριάτης. Άκου Σαμσούνγκ. Πάρε ένα άιφον ρε να γίνεις μονδέρνος.

...
 

Μηνύματα
3.772
Reaction score
2.921
Απάντηση: iphone...το όνομα της αποτυχίας...

αφού ο κόσμος γουστάρει angry birds και χοντρά απαίσια άσπρα ακουστικά που πληγιάζουν το αυτί.
Α, και dicking stations.

Εγώ πάλι ,θέλω συσκευές ,που λύνονται χωρίς ειδικές βεντούζες , για να αλλάζω δίσκους, μνήμες και μπαταρία , τουλάχιστον!
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Μάλιστα. Μου αρέσουν πολύ αυτά τα αντικειμενικά κριτήρια:
Αγοράζουν πολλοί, άρα είναι καλό.
Γιό μαν, δώσε και σε μένα ένα iphone.
Ουάου, the best λέμε, το δικό σου τι χρώμα είναι; :114:

...
Χμμμ....Δηλαδή το office που το χρησιμοποιούν όλοι είναι η καλύτερη πλατφόρμα επειδή το έχουν...όλοι ενώ το iphone που "το αγοράζουν πολλοί" είναι απλά μία περιστασιακή μόδα.
Και για μισό λεπτό...πολλά χρόνια κρατάει η μόδα...Πάνε καμια 4άρα που παρουσιάστηκε το πρώτο...

Σαν τα all star θα γίνει ένα πράμα...:135:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: iphone...το όνομα της αποτυχίας...

αφού ο κόσμος γουστάρει angry birds και χοντρά απαίσια άσπρα ακουστικά που πληγιάζουν το αυτί.
Α, και dicking stations.
Ψίτ...Λίγα τα λόγια σου για το angry birds.Έχω φάει πολλές ώρες...
 


Μηνύματα
476
Reaction score
298
Αν δεν υπηρχε το iphone τα πραγματα θα ηταν εντελως διαφορετικα στο χωρο. Μια συσκευη ηρθε και εφερε αντικειμενικα τα πανω κατω και ο ανταγωνισμος ακομα τρεχει και δε φτανει. Και λογος που δε φτανει ειναι γιατι εστιαζουν στις απολυτες επιδοσεις του hardware και οχι στο λειτουργικο.

Καληνυχτες απο μενα κ το αιφονι μ' : ))
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.823
Reaction score
83.847
Απάντηση: iphone...το όνομα της αποτυχίας...

Ό,τι έχει ο ...άλλος είναι μάπα! :114:
 


Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.078
Κρυφά μέσα μου θέλω κι εγώ αιφόνι και αι ποντ για να ακούω μουσική. Ακουστικά έχω τα μικρά μου, δε χειάζομαι της απλ.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: iphone...το όνομα της αποτυχίας...

Μα κι εμείς,επειδή τα ακουστικά της Apple είναι σχετικά ευαίσθητα και λεπτεπίλεπτα χρησιμοποιούμε κυριώς 3ων κατασκευαστών!:126:
Οπως έλεγε και ο αείμνηστος Steve Jobs:The soul is in the software!:615:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.870.429
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top