IQOS


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Μετα απο πολλες προσπαθειες να γυρισω την αδερφη μου στο ατμισμα, και ολες με αποτυχια,ξαφνικα πριν 2 μηνες ηρθε απο την δουλεια μια μερα,με την εν λογω συσκευη,στα χερια.

2 μηνες δεν εχει ξανα καπνισει κανονικο τσιγαρο,και ειναι ενθουσιασμενη γιατι λεει την καλυπτει. Αυτο που δεν γλυτωσαμε ομως ειναι η μυρωδια που προκαλει,σαν κανονικο τσιγαρο.

Εγω που δοκιμασα δυο τζουρες απο αυτο μετα απο 5 χρονια στο ατμισμα,ηταν σαν να αναψα ξανα τσιγαρο στην γευση.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Το έχω from day 1 της παρουσίασής του.

"Καπνίζω" μέντα ΜΟΝΟ. Τα άλλα μου φαίνονται άχυρο. Δεν τα μπορώ.
Το έχω καραβολευτεί και δεν ξαναγύρισα στο τσιγάρο εδώ και 1,5 χρόνο περίπου.

Θετικα:
- Δεν έχει πίσσα.
- Δεν βρωμάει σαν το τσιγάρο.
- Δεν κάνει το στόμα μου αρβύλα αν τυχον κάνω πολλά τεμάχια.
- Φορτίζει γρήγορα.
- Παραγγέλνεις online και στα φέρνουν και σπίτι.
- Ξέχασα τί σημαίνει στάχτη.
- Μπορείς να κάνεις και τράκα :p

Αρνητικά:
- Κατά τα πρώτα -και μόνο πρώτα- λεπτά της θέρμανσης βρωμάει σαν κοπριά. Μιλάμε για σκ@τίλα.
- Ανα φόρτιση κάνεις μόνο ένα τεμάχιο. Μετά ξανά φόρτιση. Διάβασα όμως πως ετοιμάζεται επόμενη γενιά όπου θα μπορείς να κάνεις 10 τεμάχια ανα φόρτιση.
- Πολλές φορές τα τεμάχια/τσιγάρα είναι καραστουμπωμένα και άρα μπαίνουν με δυσκολία στη συσκευή. Κάποιες φορές μάλιστα σπάνε, άρα πάνε άχρηστα.
- Χρειάζεσαι 2 "πακέτα" (συσκευή φόρτισης και συσκευή/τσιγάρο) διότι αν μείνεις απο μπαταρία, μένεις και απο τσιγάρο.


Αυτά.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Eιμαι μολις στην τεταρτη μερα και ακομη προσπαθω να το συνηθισω.Ομως συμφωνω με τα πλειστα που αναφερατε.Ενω εκανα 3-4 κανονικα τσιγαρα ως τωρα, σημερα δεν με τραβηξε οταν αναψα ενα απλα για να δω πως θα μου φανει.Πιστευω θα με βοηθησει να απαλλαγω απο το τσιγαρο.Εχω ακομη μερικες παρατηρησεις,θα αναφερθω σε 2-3 μερες διοτι ειναι ισως τα σημαντικοτερα πραγματα που με εντυπωσιασαν αυτες τις λιγες μερες.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δοκιμασα τα λαδια, ποτε δεν τα συμπαθησα… Με ενοχλουσαν και στο στομαχι τα περισσοτερα. Εκανα και 1-2 τσιγαρα την ημερα παραλληλα οσο τα χρησιμοποιουσα. Να διευκρινησω πως δεν προσπαθησα να κοψω το τσιγαρο με αυτόν τον τροπο απλα δοκιμασα κατι εναλλακτικο. Το IQOS το πηρε η γυναικα μου πριν 2 εβδομάδες… Όταν το δοκιμασα καταλαβα πως με αυτό μπορω ανετα να αντικαταστήσω το τσιγαρο. Πραγματι 4 μερες τωρα που το πηρα κι εγω δεν εχω κανει κανονικο τσιγαρο διοτι εχει την ιδια αισθηση και δεν με ''ξε-βολευει''. Τωρα για το πιθανο οφελος σε σχεση με το τσιγαρο θα δουμε εν καιρο.. Αυτό που εχει σημασια για την ωρα είναι πως η αλλαγη για εμενα που είμαι φανατικος καπνιστης ηταν ευκολη υποθεση. Αρνητικο είναι ο χρονος που διαρκει το τσιγαρο, στην αρχη με αγχωσε λιγο (ειχα συνηθισει από το στριφτο που το κρατουσα πολύ ωρα στο χερι) αλλα το ξεπερασα γρηγορα. Το πιο αρνητικο στοιχειο είναι η ελλειψη ποικιλίας σε γευσεις. Θα συμφωνησω με τον Gojakia που ειπε πως τα αλλα εκτος της μεντας είναι σαν αχυρο… Κι εγω μεντα μονο μπορω να απολαυσω για την ωρα. Και ηταν εντυπωσιακη η αλλαγη αν σκεφτεις πως πριν καπνιζα καπνο DRUM μπλε με χοντρο χαρτι (πρασινο). Αυτά..
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Κι εγὠ μὀνο μἐντα αντἐχω, και γενικἀ ὀτι εἰπε ο Γκοτζἀκλας.
Δε με πιἀνει ὀμως αν δεν κἀνω 3 στη σειρἀ. Μετἀ παὐση γιἀ καμιἀ ὠρα.
Μου τη σπἀει αφἀνταστα που δε μπορεἰς να παἰξεις με το τσιγἀρο, γιατἰ τελειὠνει ἠ στα 6 λεπτἀ, ἠ στις 14 τζοὐρες. Οπὀτε με το ἀγχος να προλἀβεις, ἐχεις το μυαλὀ σου στο ρολὀι.
Ἁσε που αν τραβἠξεις καμιἀ πολὐ βαθιἀ μακρὀσυρτη, μπλοκἀρει και σου ανἀβει κὀκκινο, οπὀτε το πετἀς και περιμἐνεις (μες στην τρελἠ χαρμἀνα) να φορτἰσει το επὀμενο.
Καμιἀ απολὐτως σχἐση με ἀτμισμα σαν εμπειρἰα, και χαὠδη διαφορἀ απὀ το στριφτὀ με το οποἰο ἐχεις ἀπειρες δυνατὀτητες.
Μὀνο ὀσοι καπνἰζουν απὀ πακἐτο (και χαλαρἀ) μποροὐν να ελπἰζουν σ᾽αυτὀ.
Γιἀ τους αθερἀπευτους θεριακλἠδες παραεἰναι μεντασιὀν, μαϊμοὐ, γκἐικο
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Eλπιζω μονο να βγαλουν στο μελλον συσκευή που να σου δινει λιγο περισσοτερο χρονο ανα τσιγαρο. Δεν με απασχολει τοσο η φορτιση ανα τσιγαρο αλλα η διαρκεια του κάθε τσιγαρου… Αν με τη νεα συσκευή μπορω να κανω όπως λενε 10 τσιγαρα χωρις φορτιση αλλα η διαρκεια του κάθε τσιγαρου είναι η ιδια όπως τωρα 10-12 τζουρες η' 4-5 λεπτα, εμενα δεν θα με καλυψει και παλι…
[DOUBLEPOST=1541176999][/DOUBLEPOST]
Κι εγὠ μὀνο μἐντα αντἐχω, και γενικἀ ὀτι εἰπε ο Γκοτζἀκλας.
Δε με πιἀνει ὀμως αν δεν κἀνω 3 στη σειρἀ. Μετἀ παὐση γιἀ καμιἀ ὠρα.
Μου τη σπἀει αφἀνταστα που δε μπορεἰς να παἰξεις με το τσιγἀρο, γιατἰ τελειὠνει ἠ στα 6 λεπτἀ, ἠ στις 14 τζοὐρες. Οπὀτε με το ἀγχος να προλἀβεις, ἐχεις το μυαλὀ σου στο ρολὀι.
Ἁσε που αν τραβἠξεις καμιἀ πολὐ βαθιἀ μακρὀσυρτη, μπλοκἀρει και σου ανἀβει κὀκκινο, οπὀτε το πετἀς και περιμἐνεις (μες στην τρελἠ χαρμἀνα) να φορτἰσει το επὀμενο.
Καμιἀ απολὐτως σχἐση με ἀτμισμα σαν εμπειρἰα, και χαὠδη διαφορἀ απὀ το στριφτὀ με το οποἰο ἐχεις ἀπειρες δυνατὀτητες.
Μὀνο ὀσοι καπνἰζουν απὀ πακἐτο (και χαλαρἀ) μποροὐν να ελπἰζουν σ᾽αυτὀ.
Γιἀ τους αθερἀπευτους θεριακλἠδες παραεἰναι μεντασιὀν, μαϊμοὐ, γκἐικο
Μαζι σου... Η αλλαγη όμως απαιτει και συμβιβασμούς... Μην με κανεις να παω να ψωνισω καπνο παλι… :o:o:lolsign:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Το είχα για οκτώ μήνες.
Το έκοψα και το γύρισα πάλι στο τσιγάρο, γιατί μου προκάλεσε προβλήματα υγείας, ενώ διαπίστωσα ότι προκάλεσε αντίστοιχα σε φίλο.
Είναι δική μου θεώρηση, δεν έχω ιατρική γνωμάτευση που να το στηρίζει φυσικά, απλά όταν το έκοψα (το iqos), όλα καλά...όταν ξαναδοκίμαζα...σκ@τά!!:p

Είναι καλή εναλλακτική του καπνίσματος, (μέχρι και κιλά παίρνεις), αλλά...θα συμβούλευα να το χρησιμοποιείτε με μέτρο!!
Οι συσκευές πλήρως αναξιόπιστες, με βαριά χρήση, χρειάστηκα πέντε (5) σε οκτώ μήνες!!!

ΥΓ1. Όταν το σταμάτησα, είχα στοκ από τσιγάρα τουλάχιστον...500 ευρώ, αλλά κατάφερα και τα πούλησα στο 70% περίπου...:D

ΥΓ2. Τελικά ισχύει το "να έχουμε την υγειά μας να καπνίζουμε"...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το είχα για οκτώ μήνες.
Το έκοψα και το γύρισα πάλι στο τσιγάρο, γιατί μου προκάλεσε προβλήματα υγείας, ενώ διαπίστωσα ότι προκάλεσε αντίστοιχα σε φίλο.
Είναι δική μου θεώρηση, δεν έχω ιατρική γνωμάτευση που να το στηρίζει φυσικά, απλά όταν το έκοψα (το iqos), όλα καλά...όταν ξαναδοκίμαζα...σκ@τά!!:p

Είναι καλή εναλλακτική του καπνίσματος, (μέχρι και κιλά παίρνεις), αλλά...θα συμβούλευα να το χρησιμοποιείτε με μέτρο!!
Οι συσκευές πλήρως αναξιόπιστες, με βαριά χρήση, χρειάστηκα πέντε (5) σε οκτώ μήνες!!!

ΥΓ1. Όταν το σταμάτησα, είχα στοκ από τσιγάρα τουλάχιστον...500 ευρώ, αλλά κατάφερα και τα πούλησα στο 70% περίπου...:D

ΥΓ2. Τελικά ισχύει το "να έχουμε την υγειά μας να καπνίζουμε"...
Με τι τροπο σε επηρεασε αν επιτρεπεται? Για να ξερουμε τι σημαδια να προσεχουμε κι εμεις οι καινούριοι στο αθλημα?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το είχα για οκτώ μήνες.
Το έκοψα και το γύρισα πάλι στο τσιγάρο, γιατί μου προκάλεσε προβλήματα υγείας, ενώ διαπίστωσα ότι προκάλεσε αντίστοιχα σε φίλο.
Είναι δική μου θεώρηση, δεν έχω ιατρική γνωμάτευση που να το στηρίζει φυσικά, απλά όταν το έκοψα (το iqos), όλα καλά...όταν ξαναδοκίμαζα...σκ@τά!!:p

Είναι καλή εναλλακτική του καπνίσματος, (μέχρι και κιλά παίρνεις), αλλά...θα συμβούλευα να το χρησιμοποιείτε με μέτρο!!
Οι συσκευές πλήρως αναξιόπιστες, με βαριά χρήση, χρειάστηκα πέντε (5) σε οκτώ μήνες!!!

ΥΓ1. Όταν το σταμάτησα, είχα στοκ από τσιγάρα τουλάχιστον...500 ευρώ, αλλά κατάφερα και τα πούλησα στο 70% περίπου...:D

ΥΓ2. Τελικά ισχύει το "να έχουμε την υγειά μας να καπνίζουμε"...
Σαν τι προβληματα υγειας? Στις λιγες μερες που το χρησιμοποιω,ο βηχας σχεδον εξαφανιστηκε και με εξαιρεση τα φλεματα της πρωτης μερας, και αυτα εχουν ελαττωθει δραματικα.Κοιμαμαι χωρις να σφυριζει ο λαιμος και εχω την εντυπωση (θα το επιβεβαιωσω αυτο) οτι και η αρτηριακη πιεση εχει χαμηλωσει ??? !!!
 

D

Deleted member 23222

Guest
Με τι τροπο σε επηρεασε αν επιτρεπεται? Για να ξερουμε τι σημαδια να προσεχουμε κι εμεις οι καινούριοι στο αθλημα?
Είχα σοβαρά προβλήματα αστάθειας, όταν άλλαζα θέση πχ έβγαινα από το αυτοκίνητο και σηκωνόμουν όρθιος...έχανα τον κόσμο...
Δεν ήταν ίλιγγος, τίποτα δεν στριφογύριζε, ένοιωθες σαν να ήσουν μια φουσκωτή κούκλα που κάποιος σου τράβηξε την βαλβίδα του αέρα και γινόσουν ένας νοητός σβώλος στο έδαφος...
Κρατούσε περίπου ένα με δύο λεπτά, και μου ήταν αδύνατο να δω, να σκεφθώ, απλά ήθελα να καθίσω για να μη λιποθυμήσω...

Πίστεψα ότι είχα καρδιά, διότι ψάχνοντας ανακάλυψα ότι αυτά τα συμπτώματα ΜΠΟΡΕΙ και να θεωρηθούν συγκοπικά...
Άρχισα να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς, με πολές εξετάσεις όπου δεν μου βρήκαν τίποτα...
Έτυχε κάποιος φίλος και μου ανέφερε ότι ζαλιζόταν με το iqos , αυτός ένιωθε να μουδιάζει το ...τριχωτό της κεφαλής του, και έτσι αποφάσισα να το σταματήσω και να καπνίσω πούρα, μπας και δεν ξαναπέσω στο τσιγάρο...αλλά τελικά γύρισα στα παλιά, απλώς καπνίζω ελαφρά τσιγάρα γιατί το (πολύ) Marlboro μου έφερε πλέον μόνιμο βήχα...

Σε μια εβδομάδα, ίσως και λιγότερο τα συμπτώματα έβαιναν μειούμενα μέχρι που εξαφανίστηκαν εντελώς...
[DOUBLEPOST=1541178289][/DOUBLEPOST]
Σαν τι προβληματα υγειας? Στις λιγες μερες που το χρησιμοποιω,ο βηχας σχεδον εξαφανιστηκε και με εξαιρεση τα φλεματα της πρωτης μερας, και αυτα εχουν ελαττωθει δραματικα.Κοιμαμαι χωρις να σφυριζει ο λαιμος και εχω την εντυπωση (θα το επιβεβαιωσω αυτο) οτι και η αρτηριακη πιεση εχει χαμηλωσει ??? !!!
Είναι όντως απολύτως ευεργετικό στο αναπνευστικό!!!

Για την πίεση δεν μπορώ να το επιβεβαιωσω, γιατί εγώ πήρα ασυναίσθητα (αρκετά) κιλά...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Είχα σοβαρά προβλήματα αστάθειας, όταν άλλαζα θέση πχ έβγαινα από το αυτοκίνητο και σηκωνόμουν όρθιος...έχανα τον κόσμο...
Δεν ήταν ίλιγγος, τίποτα δεν στριφογύριζε, ένοιωθες σαν να ήσουν μια φουσκωτή κούκλα που κάποιος σου τράβηξε την βαλβίδα του αέρα και γινόσουν ένας νοητός σβώλος στο έδαφος...
Κρατούσε περίπου ένα με δύο λεπτά, και μου ήταν αδύνατο να δω, να σκεφθώ, απλά ήθελα να καθίσω για να μη λιποθυμήσω...

Πίστεψα ότι είχα καρδιά, διότι ψάχνοντας ανακάλυψα ότι αυτά τα συμπτώματα ΜΠΟΡΕΙ και να θεωρηθούν συγκοπικά...
Άρχισα να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς, με πολές εξετάσεις όπου δεν μου βρήκαν τίποτα...
Έτυχε κάποιος φίλος και μου ανέφερε ότι ζαλιζόταν με το iqos , αυτός ένιωθε να μουδιάζει το ...τριχωτό της κεφαλής του, και έτσι αποφάσισα να το σταματήσω και να καπνίσω πούρα, μπας και δεν ξαναπέσω στο τσιγάρο...αλλά τελικά γύρισα στα παλιά, απλώς καπνίζω ελαφρά τσιγάρα γιατί το (πολύ) Marlboro μου έφερε πλέον μόνιμο βήχα...

Σε μια εβδομάδα, ίσως και λιγότερο τα συμπτώματα έβαιναν μειούμενα μέχρι που εξαφανίστηκαν εντελώς...
Ευχαριστω για την απαντηση…. Ελπιζω να μην μου συμβει γιατι χαρηκα που ξεμπλεξα από το "στομα τσαρουχι" αλλα είναι καλο να ειμαστε υποψιασμένοι... Κατι τετοια μικροσυμπτωματα ειχα στο παρελθον με τις συσκευες ατμισματος… Δεν το εψαξα ποτε αλλα όταν σταματησα την χρηση, σταματησαν και οι ενοχλήσεις...
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ευχαριστω για την απαντηση…. Ελπιζω να μην μου συμβει γιατι χαρηκα που ξεμπλεξα από το "στομα τσαρουχι" αλλα είναι καλο να ειμαστε υποψιασμένοι... Κατι τετοια μικροσυμπτωματα ειχα στο παρελθον με τις συσκευες ατμισματος… Δεν το εψαξα ποτε αλλα όταν σταματησα την χρηση, σταματησαν και οι ενοχλήσεις...
Δεν θα σε αποθαρρύνω από τη χρήση του.
Εγώ κατανάλωνα 2,5 πακέτα ημερησίως, απλά πλέον φοβήθηκα τόσο πολύ που δεν σκέφτομαι να το ξαναρχίσω...

Επειδή ταξιδεύω σχετικά συχνά όπου είμαι αναγκασμένος να μην καπνίζω για περίπου 12 ώρες, έχω τα πιπάκια της nicorette, τα οποία είναι εξαιρετικά, γιατί δεν έχεις καμία έλλειψη νικοτίνης και θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να κόψεις το τσιγάρο σχετικά αναίμακτα...αλλά ομολογώ ότι εμένα μου αρέσει το γ@μημένο το τσιγάρο...δεν ξέρω για πόσο, αλλά μου αρέσει...>:(
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
...αλλά ομολογώ ότι εμένα μου αρέσει το γ@μημένο το τσιγάρο...δεν ξέρω για πόσο, αλλά μου αρέσει...>:(
Σε ολους μας αρεσει γμτ.Παντως δεν περιμενα να με βοηθουσε τοσο πολυ και αμεσα το iqos.Δεν προσεξα ως τωρα τουλαχιστον καποια συμπτωματα αλλα θα το εχω υπ οψιν τωρα που το ανεφερες.Για το θεμα της πιεσης ουτε γω βεβαια ειμαι σιγουρος,απλα αυτη την εντυπωση εχω με τις τελευταιες μετρησεις.

Μια ερωτηση σε αυτους που προτιμησαν την μεντα.Πως και την βρισκετε προτιμοτερη απο τις αλλες γευσεις? Ειναι η μονη που δεν δοκιμασα και με βαζετε σε σκεψεις.Αρχισα να την βρισκω με το κοκκινο (sienna label),αλλα θα την δοκιμασω και αυτην........και για τα κιλα θα το εχω υπ οψιν........χαχαχα ειδα κι επαθα να χασω αρκετα.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
marydaughter αυτό που έπαθες είναι επειδή δεν σταμάταγες να "ρουφάς".

Ακόμα και σκέτες ανάσες ρουφηχτές να πάρεις, στο τέλος ζαλίζεσαι.
Δεν ξέρω πώς "ρούφαγες" το heat αλλά με 2.5 πακέτα την ημέρα είμαι σχεδόν σίγουρος πως οφείλεται σε αυτό.
 



Μηνύματα
277
Reaction score
254
Εμπειρια απο το glo κανεις? 16/10 βγηκε στην αγορα λεει ο φιλος gstriftos. Ποιος θα κανει ενα review?

www.nobacco.gr/el/glo-trial-page

Έως και 30 επαναλαμβανόμενες χρήσεις, με μία μόνο φόρτιση.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Πιστεύω ότι σαν το iqos που δεν έχει ούτε κλικ ούτε κλακ και απλά τραβάς τη τζούρα σου δεν θα είναι.Συν το πιάσιμο του iqos που είναι stick.Σ'αυτόν τον τομέα πιστεύω ότι το iqos δεν παίζεται!

Δε μας λέει η σελίδα του glo πόσο θα διαρκεί το κάθε τσιγάρο!
 

D

Deleted member 23222

Guest
marydaughter αυτό που έπαθες είναι επειδή δεν σταμάταγες να "ρουφάς".

Ακόμα και σκέτες ανάσες ρουφηχτές να πάρεις, στο τέλος ζαλίζεσαι.
Δεν ξέρω πώς "ρούφαγες" το heat αλλά με 2.5 πακέτα την ημέρα είμαι σχεδόν σίγουρος πως οφείλεται σε αυτό.
Το πιο πιθανό είναι αυτό που λες.
Ρούφαγα τόσα, όσα και κανονικά τσιγάρα, οπότε...
Και συνήθως αυτά τα συμπτώματα μου εμφανίζονταν αργά τα απογεύματα, (ποτέ πρωί), όταν είχα ρουφήξει τον Βεζούβιο...

ΥΓ.Αρκετές φορές δεν είχα καν υπομονή να περιμένω να ξαναφορτίσει και είχα δεύτερο μηχανάκι ετοιμοπόλεμο...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top