Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

Iron Maiden. Ποιά 10ετία;

  • 1980-1990

    Votes: 29 76,3%
  • 1990-2000

    Votes: 3 7,9%
  • 2000-2010

    Votes: 0 0,0%
  • Τι λέτε ρε! Πάντα τα έσπαγαν και θα τα σπάνε! (Όλες οι 10ετίες)

    Votes: 6 15,8%

  • Total voters
    38

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Με αφορμή τα 30χρονα στους στο μουσικό προσκήνιο,ποιά δεκαετία τους θεωρείτε την καλύτερη και γιατί;
Και πιό αναλυτικοί να είστε δεν θα σας πάρουμε το κεφάλι:137:
 

Μηνύματα
3.791
Reaction score
2.955
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

1980 - 1990 για τις δισκάρες powrslave - somwhere in time και 7th son!
 

Μηνύματα
56
Reaction score
0
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για την πιο δημιουργικη δεκαετια των maiden.1980-90.
Για μενα καραδισκαρες ολες μεχρι το 7th son,που κατα την γνωμη μου ειναι και το ανωτερο τους σημειο.Μετα απο το fear of the dark αρχισαν να στερευουν απο εμπνευση σταδιακα.
Νομιζω οτι τους επηρεασε και η αποχωρηση του Dickinson και του Smith στα μεσα της δεκαετιας του 90.Με την επανοδο τους φανηκε οτι κατι ειχε χαθει,σε σχεση με τα παλια.
Αλησμονητος ο πανκοροκεντρολ ηχος και η ταχυτητα των 2 πρωτων δισκων με Paul Dianno και Clive Burr,που κατα την γνωμη μου ηταν καλυτερος ντραμερ απο τον υπεροχο Nicko MCBrain.

Καλυτερα να σταματησουν πριν φθηνηνουν κι αλλο.

Up the irons!
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.207
1980-1990 εννοείται..

Κυρίως τον δίσκο "somewhere in time" τον έχω ακούσει κοντά χίλιες φορές,ξέρω ακριβώς πως πάει η μουσική ακόμα και 8 χρόνια μετά που έπαψα να ακούω metal.

Και αν τύχει να τους γνωρίσεις στα 12 σου όπως εγώ θες να γίνεις σαν αυτούς όταν μεγαλώσεις,οπότε σου μένουν σίγουρα χαραγμένοι στο υποσυνείδητο..
 

Μηνύματα
6.907
Reaction score
5.786
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για την πιο δημιουργικη δεκαετια των maiden.1980-90.
Για μενα καραδισκαρες ολες μεχρι το 7th son,που κατα την γνωμη μου ειναι και το ανωτερο τους σημειο.Μετα απο το fear of the dark αρχισαν να στερευουν απο εμπνευση σταδιακα.
Νομιζω οτι τους επηρεασε και η αποχωρηση του Dickinson και του Smith στα μεσα της δεκαετιας του 90.Με την επανοδο τους φανηκε οτι κατι ειχε χαθει,σε σχεση με τα παλια.
Αλησμονητος ο πανκοροκεντρολ ηχος και η ταχυτητα των 2 πρωτων δισκων με Paul Dianno και Clive Burr,που κατα την γνωμη μου ηταν καλυτερος ντραμερ απο τον υπεροχο Nicko MCBrain.

Καλυτερα να σταματησουν πριν φθηνηνουν κι αλλο.

Up the irons!
:615:
 

Μηνύματα
7.251
Reaction score
1.252
Προφανώς 1980-1990! Όχι μόνο για τις δισκάρες που έβγαλαν τότε, αλλά και για τη μετριότητά τους τις επόμενες δεκαετίες. Μόνο αξιόλογο το Fear Of The Dark τη δεκαετία του 90 και χρυσές μετριότητες, δικαιολογία για την επανένωση από το 2000 μέχρι σήμερα!
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

H πρωτη δεκαετια βεβαια. Αν και υπηρχαν πολυ καλες στιγμες και στα Fear of the dark, Brave new world, οι υμνοι του παρελθοντος δεν εχουν επαναληφθει... Μακαρι να μπορεσουμε να ξανακουσουμε κατι μεγαλειωδες απο αυτους ξανα...
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

Παιδια η μπαντα στα καλυτερα τις ηταν την δεκαετια του 80, αλλα να μην ξεχναμε και τις φοβερες δουλειες που βγαλανε και μεσα στα 90.
Οτι και να κανει η μπαντα απο εδω και περα, απλως "RESPECT".Μην ξεχναμε κατι κομματια οπως "Pashendale" κλπ.
Παντα στην καρδια μας.
Up The Irons
 

Μηνύματα
159
Reaction score
12
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

εννοείται 80's-90's αλλά όχι μόνο!!!και εξηγούμαι!!!
δίσκάρες όπως τα παρακάτω ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ:
-Iron Maiden (1980)
-Killers" (1981)
-The Number Of The Beast (1982)
-Piece Of Mind (1983)
-Powerslave (1984)
-Somewhere In Time (1986)
-Seventh Son Of A Seventh Son (1988)

το ΚΑΚΩΣ ΚΑΤΑ ΕΜΕΝΑ λογοκριμένο άλμπουμ που έχει κομματάρες μέσα
-No Prayer For The Dying (1990)
[youtube]ns7tbK544Cw[/youtube]



Η δισκάρα
-Fear Of The Dark (1992)

Αλλά ακόμα και όταν ο Bruce "έφυγε" το
-The X-Factor(1995) έχει ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ ΜΕΣΑ!!!

Ποίος μπορεί να πέι ότι το Virtual XI" (1998) δεν έχει κομματάρες μέσα?ε?

ακόμα και το Dance Of Death (2003) έχει κομμάτια που δείχνουν την δυσκολία τους και την δημιουργική στιχουργική δύναμη του Harris αλλά και την μελωποίησή τους!!

ΑΡΑ ΟΙ MAIDEN είναι ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΙ και πάντα τα ακούσματά τους μας προσφέρουν ρίγη σε όλο μας το κορμί!

UP THE IRONS!!!;)
 

gor

Μηνύματα
71
Reaction score
3
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Οι Maiden είναι ένα συγκρότημα που συνεχίζει και παράγει ποιοτική, εγκεφαλική μουσική παρά το πέρασμα των δεκαετιών. Οι σημερινοί τριαντάρηδες φυσικό είναι να ταυτίζονται περισσότερο με τα κομάτια που πλαισίωσαν την εφηβεία τους. Όπως έχει πει και ο Harris σχετικά με το θέμα: "You can't beat someone's memories". Οι πιτσιρικάδες που αρχίσαν να τους ακούνε μετά το 2000 βρίσκουν "ύμνους" και "κοματάρες" και στο The X Factor, και στο Brave New World και στο A Matter of Life and Death, όσο και στα παλαιότερα. Όταν αυτοί οι πιτσιρικάδες γίνουν οι τριαντάρηδες του αύριο, τότε πραγματικά θα εδραιωθεί στο συλλογικό συνειδητό η διαχρονική τους αξία.

Τα Μυστικά της Σιδηράς Παρθένου
 

Μηνύματα
159
Reaction score
12
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

όποιος θέλει να το κατεβάσει δίχως ερωτήσεις και πολλά πολλά και ευχαριστούμε πολύ τον gor για την υπενθύμησή αυτού του βιβλίου κατεβάστε το απο εδώ: Τα Μυστικά της Σιδηράς Παρθένου download
 

Μηνύματα
184
Reaction score
5
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Οι Maiden είναι ένα συγκρότημα που συνεχίζει και παράγει ποιοτική, εγκεφαλική μουσική παρά το πέρασμα των δεκαετιών. Οι σημερινοί τριαντάρηδες φυσικό είναι να ταυτίζονται περισσότερο με τα κομάτια που πλαισίωσαν την εφηβεία τους. Όπως έχει πει και ο Harris σχετικά με το θέμα: "You can't beat someone's memories". Οι πιτσιρικάδες που αρχίσαν να τους ακούνε μετά το 2000 βρίσκουν "ύμνους" και "κοματάρες" και στο The X Factor, και στο Brave New World και στο A Matter of Life and Death, όσο και στα παλαιότερα. Όταν αυτοί οι πιτσιρικάδες γίνουν οι τριαντάρηδες του αύριο, τότε πραγματικά θα εδραιωθεί στο συλλογικό συνειδητό η διαχρονική τους αξία.

Υψηλά νοήματα για κάποιους... :107::107::107:
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

Το αποτέλεσμα του poll μιλάει από μόνο του. Αν και δεν ακούω heavy metal, απλά παρακολουθώ την μουσική πολλά χρόνια τώρα, από εμένα έχουν τον απόλυτο σεβασμό μου και πιστεύω και εγώ ότι η καλύτερη δεκαετία τους είναι η '80-'90 και συγκεκριμένα η '82-'92.
Τα υπόλοιπα από τους fun της μπάντας.
 

Μηνύματα
83
Reaction score
0
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

Το final frontier πως σας φάνηκε? νομίζω ότι είναι αρκετά καλό (σε σημεία)
 

Μηνύματα
287
Reaction score
37
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

1st decade και με αδυναμία στο Fear Of The Dark.

ΥΓ: Για το X-Factor όλοι ήταν έτοιμοι να το κράξουν και τελικά οι περισσότεροι το ακουγαν κρυφά....και εγώ μέσα! :105:
 

Μηνύματα
184
Reaction score
5
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

ΥΓ: Για το X-Factor όλοι ήταν έτοιμοι να το κράξουν και τελικά οι περισσότεροι το ακουγαν κρυφά....

Αφού ρε Θεμη είναι δισκάρα !!!! Σκοτεινή και Μυστηριώδης :125::125::125:
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

Αν και ψήφισα ότι πάντα τα σπάνε (γιατί πάντα έχουν κάποια καλά κομμάτια σε όλους τους δίσκους τους) δεν μπορώ να αγνοήσω ότι στη συνείδηση των περισσοτέρων μας έχει κυριαρχήσει η περίοδος 1980-90. Δίσκοι όπως το Piece of mind και το Somewhere in time δεν ξαναφτιάχνονται εύκολα.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
0
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για την πιο δημιουργικη δεκαετια των maiden.1980-90.
Για μενα καραδισκαρες ολες μεχρι το 7th son,που κατα την γνωμη μου ειναι και το ανωτερο τους σημειο.Μετα απο το fear of the dark αρχισαν να στερευουν απο εμπνευση σταδιακα.
Νομιζω οτι τους επηρεασε και η αποχωρηση του Dickinson και του Smith στα μεσα της δεκαετιας του 90.Με την επανοδο τους φανηκε οτι κατι ειχε χαθει,σε σχεση με τα παλια.
Αλησμονητος ο πανκοροκεντρολ ηχος και η ταχυτητα των 2 πρωτων δισκων με Paul Dianno και Clive Burr,που κατα την γνωμη μου ηταν καλυτερος ντραμερ απο τον υπεροχο Nicko MCBrain.

Καλυτερα να σταματησουν πριν φθηνηνουν κι αλλο.

Up the irons!
Τα ειπες ολα ως εχουν φίλε μου :107: Συμφωνα και επαυξάνω :602::602:
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Iron Maiden.Ποιάς δεκαετίας;

ψηφισα δεκαετια '80-'90 γιατι τοτε μεγαλουργησαν

ΑΛΛΑ οτι εκαναν μετα εχει και αυτο τη χαρη του και παντα ηταν ιδιαιτερη στιγμη η κυκλοφορια νεου δισκου τους
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.751
Μηνύματα
2.874.722
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top