JAZZ ALBUMS

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
.. δεν θα εβαζα τους σοφτ μασιν σε καποιο ειδος.. λογω των μελων τους.. ακούγονται ροκ με τζαζ στοιχεια .. αλλα ειναι πολυ περισσοτερο ευρεία ψυχεδέλεια.. και εξ ορισμου.
ομοίως το elevator over the hill - εχει στοιχεια τζαζ.. αλλα .. παμε στα υπολοιπα της Carla B.
γνώμη μου παντα, αλλα δεν ειμαι αρκετο καιρο στο ειδος..
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Ως συνηθως με τα live αλμπουμ το μπασσο χανει την τιμητικη του...


Το Night Train δεν παιζει καλα στα ψηλα και εχω δοκιμασει και διαφορες εκδοσεις-δισκου και CD.Μαλλον εφταιγε η μπομπινα.
Κορυφαίο και το Night Train και ωραιότατη η ακουστική του...... εδώ ακούμε Enrico Caruso που τραγουδούσε σε χωνί 120 χρόνια και ηχογραφήσεις του Furtwangler του 1938 και μένουμε εκστασιασμένοι.
.. δεν θα εβαζα τους σοφτ μασιν σε καποιο ειδος.. λογω των μελων τους.. ακούγονται ροκ με τζαζ στοιχεια .. αλλα ειναι πολυ περισσοτερο ευρεία ψυχεδέλεια.. και εξ ορισμου.
ομοίως το elevator over the hill - εχει στοιχεια τζαζ.. αλλα .. παμε στα υπολοιπα της Carla B.
γνώμη μου παντα, αλλα δεν ειμαι αρκετο καιρο στο ειδος..
Οι Soft machine κατατάσσονται στην Fusion η οποία είναι μείγμα Jazz Rock και έχει βεβαίως και στοιχεία ψυχεδέλειας σε άλλα άλμπουμς του είδους μέχρι και Heavy metal ακούμε όπως το Dark Magus του Miles Davis. Το Escalator over the hill ορίζεται ως jazz opera με στοιχεία Avant Garde και free jazz και θεωρείται κορυφαίο στο είδος του.
 
Last edited:


D

Deleted member 23222

Guest
Εγώ θα ξεφύγω λίγο από την πεπατημένη, και θα βάζω και μουσικούς που μου αρέσουν.
Για διάφορους λόγους.
Κι αυτό διότι ποτέ δεν αγόρασα κάτι, χωρίς να υπάρχει μουσικός που ήθελα να aκούσω.
Και από τις εκάστοτε συνεργασίες τους, πλάτυνε το εύρος όσων εκτιμώ και γνωρίζω.

Θα ξεκινήσω με τον "κύριο"...σε εισαγωγικά δυστυχώς,μιας και η απώλεια του με λύπησε ιδιαίτερα...
Τον είχα δει στον Λυκαβηττό. κάπου το 2000-2001
John_Abercrombie_KJAZ.jpg

 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Εγώ θα ξεφύγω λίγο από την πεπατημένη, και θα βάζω και μουσικούς που μου αρέσουν.
Για διάφορους λόγους.
Κι αυτό διότι ποτέ δεν αγόρασα κάτι, χωρίς να υπάρχει μουσικός που ήθελα να aκούσω.
Και από τις εκάστοτε συνεργασίες τους, πλάτυνε το εύρος όσων εκτιμώ και γνωρίζω.

Θα ξεκινήσω με τον "κύριο"...σε εισαγωγικά δυστυχώς,μιας και η απώλεια του με λύπησε ιδιαίτερα...
Τον είχα δει στον Λυκαβηττό. κάπου το 2000-2001
View attachment 146900
Αγαπημένος κι αυτός τον είχα ακούσει στο ωδείο του Φακανα πριν 12 χρόνια περίπου.
Το Timeless λατρεμένο....και όχι μόνο.
 




Μηνύματα
205
Reaction score
290
Πες το στον Robert Wyatt... αλλο το all that jazz και αλλο το ολα ειναι τζαζ..
Προσωπικά ακόμα και η Ηπειρωτική μουσική (μοιρολόγια κλπ) jazz είναι. Ο Robert Wyatt δεν ξέρω τι λέει, ότι και να ναι αυτό είναι σεβαστό.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Πες το στον Robert Wyatt... αλλο το all that jazz και αλλο το ολα ειναι τζαζ..
Δεν θέλω να χαλάσω την οπτική σου, αλλά ο κάθε αυτοσχεδιασμός, μπορεί να συνυπάρξει και εμπεριέχει jazz.

Τρανή απόδειξη, οι συνεγασίες μουσικών της παραδοσιακής μουσικής με τζαζίστες, εύκολα γιατί απλά...επικοινωνούν.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
... εν παση περιπτωση - οπως και οτι νομιζει ο καθενας, για μενα το ειδος ειναι Σαν Ρα και Κολεμαν (περα απο Μαιλς, Κολτρειν, Εβανς και τα υπολοιπα) η προσεγγιση μου, ο οδηγος μου στη παραδοσιακη :
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ψάξτε τώρα λίγο αυτήν εδώ...

Matana_roberts_05N1480.jpg

Γράφει στην Constellation, κι έχει παίξει με τους God Speed You Black Emperor...μεταξύ άλλων.
Κατεβάστε δίσκους της (ιδιαίτερα τα Coin Coin projects) κι ακούστε την αφηρημένα κι επανειλημμένα φυσικά...όλο και πιο πολύ θα σας τραβά την προσοχή, δεν ξέρω πως αλλιώς προσεγγίζεται αυτή η μουρλή...:)
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Ψάξτε τώρα λίγο αυτήν εδώ...

View attachment 146929
Γράφει στην Constellation, κι έχει παίξει με τους God Speed You Black Emperor...μεταξύ άλλων.
Κατεβάστε δίσκους της (ιδιαίτερα τα Coin Coin projects) κι ακούστε την αφηρημένα κι επανειλημμένα φυσικά...όλο και πιο πολύ θα σας τραβά την προσοχή, δεν ξέρω πως αλλιώς προσεγγίζεται αυτή η μουρλή...:)
Πολύ καλή ήλθε και πέρσι στο ΣΓΤ. To chicago project το έχω σε cd.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Πολύ καλή ήλθε και πέρσι στο ΣΓΤ. To chicago project το έχω σε cd.
Μπράβο σου!!!, εγώ την ανακάλυψα πρόσφατα και εντελώς τυχαία, ψάχνοντας με τον γνωστό τρόπο...(από τον έναν μουσικό στον άλλον κλπ κλπ)
Μόνο ηλεκτρονικά την έχω, άλλωστε έχω πάψει να ψωνίζω cd εδώ και κάποια χρόνια...
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Μπράβο σου!!!, εγώ την ανακάλυψα πρόσφατα και εντελώς τυχαία, ψάχνοντας με τον γνωστό τρόπο...(από τον έναν μουσικό στον άλλον κλπ κλπ)
Μόνο ηλεκτρονικά την έχω, άλλωστε έχω πάψει να ψωνίζω cd εδώ και κάποια χρόνια...
Είχε πολύ καλές κριτικές στο coin coin one κι είχε συμπεριληφθεί στα καλλίτερα jazz albums της χρονιάς.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
....και οι Land of kush, και ο Colin Stetson στην ιδια εταιρια εχουν αριστουργηματα. Εγω βρισκω πιο spiritual τους πρωτους, και τον δευτερο νο1 παιχτη του βαρυτονου (σαξοφωνου) εσεις μπορει να τα δειτε τζαζ.
 


Μηνύματα
205
Reaction score
290
Για να πάμε σε πιο "παραδοσιακά" ακούσματα πάμε σε έναν όχι τόσο γνωστό οργανίστα.
Baby Face Willette - Face to Face
Με την συμμετοχή του Grant Green στην κιθάρα ως sideman.
Baby-Face-Willette-Face-To-Face-album-cover-web-optimised-820.jpg.jpg

....και οι Land of kush, και ο Colin Stetson στην ιδια εταιρια εχουν αριστουργηματα. Εγω βρισκω πιο spiritual τους πρωτους, και τον δευτερο νο1 παιχτη του βαρυτονου (σαξοφωνου) εσεις μπορει να τα δειτε τζαζ.
Για εμένα και ο Glen Gould τζαζ είναι.......
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
Για εμένα και ο Glen Gould τζαζ είναι.......
Τωρα καταλαβαινω τι λες... ισως στο ανεπισημο μερος της υποθεσης. Εχει να κανει και πως το προσεγγιζει ο καθενας.
Αν βαλεις, αν δεν βαλεις ταμπελα, αν το κανεις για περιγραφη, ή οχι, στο προφορικο ή στο γραπτο λογο.
.... Free Jazz , Avant Garde ακουω και πειραματικη και αυτοσχεδιαστικη κατα κυριο λογο, το ευαγγελιο κατα Evan Parket, Brotzman και επειτα, δηλαδη αλλου τυπου πανκ.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Τωρα καταλαβαινω τι λες... ισως στο ανεπισημο μερος της υποθεσης. Εχει να κανει και πως το προσεγγιζει ο καθενας.
Αν βαλεις, αν δεν βαλεις ταμπελα, αν το κανεις για περιγραφη, ή οχι, στο προφορικο ή στο γραπτο λογο.
.... Free Jazz , Avant Garde ακουω και πειραματικη και αυτοσχεδιαστικη κατα κυριο λογο, το ευαγγελιο κατα Evan Parket, Brotzman και επειτα, δηλαδη αλλου τυπου πανκ.
Ακριβώς φίλτατε είναι θέμα προσεγγίσεως. Πριν πέντε χρόνια περίπου είχα πάει σε ένα κουαρτέτο εγχόρδων baroque και κατάλαβα έναν μουσικό διάλογο μεταξύ των οργάνων που θύμιζε τζαζ. O Evan Parker, Paul Dunmall, Anthony Braxton κλπ μου αρέσουν πολύ, αντιθέτως ο Brotzmann όσο κι αν προσπάθησα πλην machine gun καθόλου.
Εγώ ακούω και όλο το φάσμα της τζαζ πλην λάτιν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.181
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top