JAZZ ALBUMS

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569

Tonbrucket (συνεχεια τον E.S.T. Esbjörn Svensson Trio -και γενικοτερα το label act-για φρεσκο πραμα)
οχι καθαρη τζαζ, αλλα crossover.
-
@promytheus, γνωριζω αλλα δεν επισερχομαι περισσοτερο για την ωρα. Η Τζαζ θελει δεκαετιες. Η Ματανα μου ακουγεται μπλουζ στο 2πλο 10ιντσο.. οποτε την εχω συνδιασει αλλιως, ειχε ερθει περσυ? γι αυτο μου την εμαθαν ολοι ?χαχαχαχα cheers!
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Θελω μια συλλογη , album θα ειναι, ετοιμη playlist σε spotify / tidal θα ειναι δεν ξερω...απο (μονο) ηρεμα , χαλαρωτικα , ταξιδιαρικα κομματια :)

Δηλαδη κατι σαν τα παρακατω .Εχετε καποια ιδεα ?


 

D

Deleted member 23222

Guest
Θελω μια συλλογη , album θα ειναι, ετοιμη playlist σε spotify / tidal θα ειναι δεν ξερω...απο (μονο) ηρεμα , χαλαρωτικα , ταξιδιαρικα κομματια :)

Δηλαδη κατι σαν τα παρακατω .Εχετε καποια ιδεα ?


Έβαλες ως δείγμα δύο "διαφορετικά" πράγματα.

Το πρώτο σου δείγμα είναι απόλυτα bluesy ενώ το δεύτερο, μια πιο τυπική μπαλάντα.

Ως μπαλάντες, (με διάφορα, και blues στοιχεία ) θα βρεις πολλές συλλογές, με αυτόν τον τίτλο στο searching.

Επίσης ψάχνοντας για "jazz blues" θα βρεις κάποια που ίσως σε ενδιαφέρουν.

Απέφυγε πιο "πιασάρικα" terms στο searching ,γιατί θα είναι ξενέρωμα σε σχέση με τα δύο όμορφα κομμάτια που ανέβασες...
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Θελω μια συλλογη , album θα ειναι, ετοιμη playlist σε spotify / tidal θα ειναι δεν ξερω...απο (μονο) ηρεμα , χαλαρωτικα , ταξιδιαρικα κομματια :)

Δηλαδη κατι σαν τα παρακατω .Εχετε καποια ιδεα ?


Μιλάμε γενικά για τεράστια δισκογραφία σε αυτά τα είδη. Θα σου πρότεινα να ψάξεις για συλλογές cool jazz, smooth jazz να κοιτάξεις την δισκογραφική ECM στα το 80% πιστεύω ότι είναι αυτό που θέλεις. Επίσης Chet Baker, Miles Davis μέχρι το τέλος της cool περιόδου του από το 52 έως το 1965, Bill Evans (τον πιανίστα), Oscar Peterson, Sonny Criss......
 





Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Θελω μια συλλογη , album θα ειναι, ετοιμη playlist σε spotify / tidal θα ειναι δεν ξερω...απο (μονο) ηρεμα , χαλαρωτικα , ταξιδιαρικα κομματια :)

Δηλαδη κατι σαν τα παρακατω .Εχετε καποια ιδεα ?



Προσωπική μου λίστα. Μπορείς να έχεις πρόσβαση αν έχεις λογαριασμό spotify.
 













Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top