JAZZ ALBUMS

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Ας ξεκινήσουμε να μοιραζόμαστε τα ακούσματά μας για το αγαπημένο μας είδος. Αλλά και να κάνουμε και προτάσεις σε φίλους που θέλουν να ξεκινήσουν να ακούν το αγαπημένο μας είδος μουσικής. Προτείνω να ξεφύγουμε από τα γνωστά 10-20 κλασικά και όχι γιατί τα σνομπάρουμε αλλά γιατί τα ξέρουμε όλοι μας λίγο-πολύ.
Post automatically merged:

Και ξεκινάμε με το εξαιρετικό άλμπουμ του πιανίστα Joachim Kühn ‎– Cinemascope το οποίο δεν έχει βγει σε cd και υπάρχει μόνο σε lo και mp3 και flac.
R-1904131-1367157029-9735.jpeg.jpg
 
Last edited:








D

Deleted member 23222

Guest
Ας ξεκινήσουμε να μοιραζόμαστε τα ακούσματά μας για το αγαπημένο μας είδος. Αλλά και να κάνουμε και προτάσεις σε φίλους που θέλουν να ξεκινήσουν να ακούν το αγαπημένο μας είδος μουσικής. Προτείνω να ξεφύγουμε από τα γνωστά 10-20 κλασικά και όχι γιατί τα σνομπάρουμε αλλά γιατί τα ξέρουμε όλοι μας λίγο-πολύ.
Post automatically merged:

Και ξεκινάμε με το εξαιρετικό άλμπουμ του πιανίστα Joachim Kühn ‎– Cinemascope το οποίο δεν έχει βγει σε cd και υπάρχει μόνο σε lo και mp3 και flac. View attachment 145915
Χμμμ...

Νομίζω ότι έχεις αντικρουόμενα "θέλω"....

Ενώ δηλαδή οι δίσκοι που προτείνονται, θα είναι ένα ωραίο πάτημα για να ασχοληθεί ο μυημένος, ο αρχάριος θέλει τελείως διαφορετική αντιμετώπιση...
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Χμμμ...

Νομίζω ότι έχεις αντικρουόμενα "θέλω"....

Ενώ δηλαδή οι δίσκοι που προτείνονται, θα είναι ένα ωραίο πάτημα για να ασχοληθεί ο μυημένος, ο αρχάριος θέλει τελείως διαφορετική αντιμετώπιση...
Προτείνω ότι μου αρέσει από όλο το φάσμα της Jazz από ragtime έως free.....
Aς μπει ο αρχάριος που ενδιαφέρεται και να μας ρωτήσει από που θα ξεκινήσει και να του προτείνουμε.
Τι να αρχίσουμε πάλι με Kind of Blue, Τhe Black Saint and the Sinner Lady κλπ θεωρώ άσκοπο.....
 

D

Deleted member 23222

Guest
Προτείνω ότι μου αρέσει από όλο το φάσμα της Jazz από ragtime έως free.....
Aς μπει ο αρχάριος που ενδιαφέρεται και να μας ρωτήσει από που θα ξεκινήσει και να του προτείνουμε.
Τι να αρχίσουμε πάλι με Kind of Blue, Τhe Black Saint and the Sinner Lady κλπ θεωρώ άσκοπο.....
Συμφωνώ!!
Κατά τη γνώμη μου πάντα, ο αρχάριος πρέπει να μας πει περίπου τα ακούσματα του.

Η jazz έχει πολλά για πολλούς...άλλωστε δεν γνωρίζω κάποιον φίλο της που να αρέσκεται στα πάντα από τα...30s μέχρι σήμερα...
Post automatically merged:

Nα κάτι ίσως καλό για αρχάριο, μια και είδα Bill Evans...
dol-oscar-peterson-trio-night-train.jpg

Post automatically merged:

Αν αγαπά τη soul-gospel

ATTICA BLUES.jpg

Post automatically merged:

Ή την κλασική...

egberto gismonti.jpg
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Παραγωγη του 2012. Θα αρεσει και σε νεοκοπους φιλους της τζαζ.
Οι δυο γερολυκοι στο τελος της μεγαλης τους διαδρομης
διασκευαζουν σπιριτσουαλς με μοναδικο τροπο.
Απλες μελωδιες, ομορφια, λιτοτητα και πνευματικοτητα.
Κατι σαν αποσταγμα...

charliehaden_hankjones_comesunday_mt.jpg
 

D

Deleted member 23222

Guest
Οι πέντε πρώτοι δίσκοι των Soft Machine, είναι must για τους ροκάδες wanna be jazzmen.
Όταν ακούσουν και εκτιμήσουν και τον πέμπτο, Θα έχει ολοκληρωθεί η βασική «εκπαίδευση» τους... :)

Μετά θα ψάχνουν για δίσκους του Elton Dean να τους θυμίσει κάτι από τη μαγεία που έμαθαν....

Και θα ανταμειφθούν!!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ως συνηθως με τα live αλμπουμ το μπασσο χανει την τιμητικη του...


Το Night Train δεν παιζει καλα στα ψηλα και εχω δοκιμασει και διαφορες εκδοσεις-δισκου και CD.Μαλλον εφταιγε η μπομπινα.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Οι πέντε πρώτοι δίσκοι των Soft Machine, είναι must για τους ροκάδες wanna be jazzmen.
Όταν ακούσουν και εκτιμήσουν και τον πέμπτο, Θα έχει ολοκληρωθεί η βασική «εκπαίδευση» τους... :)

Μετά θα ψάχνουν για δίσκους του Elton Dean να τους θυμίσει κάτι από τη μαγεία που έμαθαν....

Και θα ανταμειφθούν!!
Αναλόγως τους ροκάδες. Οι Allman brothers στο θρυλικό At Fillmore East γράφουν ότι επηρεάστηκαν από το Kind of Blue. Οι ροκάδες που έχουν ακούσει Zappa, Hendrix ίσως και King Crimson έχουν ακούσει ήδη jazz. Επίσης όλη η κλασική fusion της δεκαετίας του '70 θα τους έκανε.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Αναλόγως τους ροκάδες. Οι Allman brothers στο θρυλικό At Fillmore East γράφουν ότι επηρεάστηκαν από το Kind of Blue. Οι ροκάδες που έχουν ακούσει Zappa, Hendrix ίσως και King Crimson έχουν ακούσει ήδη jazz. Επίσης όλη η κλασική fusion της δεκαετίας του '70 θα τους έκανε.
Εννοείται ότι κάθε πρόταση είναι απολύτως ενδεικτική και αδύνατο να συμπεριλάβει κάθε επιλογή.
Επίσης το αξιολογικό κριτήριο ενός μουσικού, είναι πολλές φορές διαφορετικό από αυτό ενός απλού ακροατή.
 


Μηνύματα
205
Reaction score
290
Εννοείται ότι κάθε πρόταση είναι απολύτως ενδεικτική και αδύνατο να συμπεριλάβει κάθε επιλογή.
Επίσης το αξιολογικό κριτήριο ενός μουσικού, είναι πολλές φορές διαφορετικό από αυτό ενός απλού ακροατή.
Συμφωνώ απολύτως, η ουσία είναι να μοιραζόμαστε απόψεις για την μουσική που αγαπάμε. Η μουσική άλλωστε είναι υποκειμενική. Οι Soft machine είναι κορυφαίοι και πρωτοπόροι της fusion.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top