JAZZ

D

Deleted member 23222

Guest
Δύσκολο να γράψει κάτι κανείς...για τη πληρέστερη μουσική του δρόμου...γιατί για μένα jazz, σημαίνει ,αλητεία,δρόμος,περιοδείες, ποτό,ψυχή,έμπνευση,αυτοσχεδιασμός...ζωή!!
Άπειρες τάσεις διαφορετικά γούστα,άπειρες ηχογραφήσεις,ανεξάρτητες παραγωγές...
Σκοπός μου είναι να ανταλλάξουμε απόψεις και κυρίως ακουστικές εντυπώσεις από κάτι που ακούσαμε,που αξίζει τον κόπο να αγοράσουμε...
Προσωπικά ακούω από be bop των 50's έως jazz rock και από free μέχρι ethnic jazz.
Tέσσερις από τους πάμπολλους καλλιτέχνες ξεχωρίζω:
1.Charles Mingus
2.John Coltrane (60's)
3.Steve lacy
4.Αrchie Shepp
Aκούω απόψεις ,τάσεις,εμπειρίες...για να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον...
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση: JAZZ

Δύσκολο να γράψει κάτι κανείς...για τη πληρέστερη μουσική του δρόμου...γιατί για μένα jazz, σημαίνει ,αλητεία,δρόμος,περιοδείες, ποτό,ψυχή,έμπνευση,αυτοσχεδιασμός...ζωή!!
Άπειρες τάσεις διαφορετικά γούστα,άπειρες ηχογραφήσεις,ανεξάρτητες παραγωγές...
Σκοπός μου είναι να ανταλλάξουμε απόψεις και κυρίως ακουστικές εντυπώσεις από κάτι που ακούσαμε,που αξίζει τον κόπο να αγοράσουμε...
Προσωπικά ακούω από be bop των 50's έως jazz rock και από free μέχρι ethnic jazz.
Tέσσερις από τους πάμπολλους καλλιτέχνες ξεχωρίζω:
1.Charles Mingus
2.John Coltrane (60's)
3.Steve lacy
4.Αrchie Shepp
Aκούω απόψεις ,τάσεις,εμπειρίες...για να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον...
Βρεσύ, πήρες φόρα μου φαίνεται... :142:
Μα, τι θέματα είναι αυτά που ανοίγεις? :138:
Χωρίς παρεξήγηση, και με εξαίρεση τα "πρώιμα" έργα τους,
και με εξαίρεση τον Steve Lacy που πρέπει να τον θυμηθώ,
τους υπόλοιπους 3 που αναφέρεις πραγματικά τους αντιπαθώ σφόδρα... :136:
Και ειδικά ο Coltrane --ΙΜΗΟ-- θεωρώ ότι είναι ότι πιο υπερεκτιμημένο στην τζαζ...
Τον βρίσκω, απλά, καταθλιπτικό...
Οσο για το... όψιμο προσωπικό του στυλ...
(το ονομάζω "φιδιές" από τις "σαξοφωνιές" που τράβαγε μέχρι τελευταίο μόριο αέρα στα πλεμόνια του)...
...άσε καλύτερα... Μόνο τα πρώτα εργα του ακούω...
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: JAZZ

Βρεσύ, πήρες φόρα μου φαίνεται... :142:
Μα, τι θέματα είναι αυτά που ανοίγεις? :138:
Χωρίς παρεξήγηση, και με εξαίρεση τα "πρώιμα" έργα τους,
και με εξαίρεση τον Steve Lacy που πρέπει να τον θυμηθώ,
τους υπόλοιπους 3 που αναφέρεις πραγματικά τους αντιπαθώ σφόδρα... :136:
Και ειδικά ο Coltrane --ΙΜΗΟ-- θεωρώ ότι είναι ότι πιο υπερεκτιμημένο στην τζαζ...
Τον βρίσκω, απλά, καταθλιπτικό...
Οσο για το... όψιμο προσωπικό του στυλ...
(το ονομάζω "φιδιές" από τις "σαξοφωνιές" που τράβαγε μέχρι τελευταίο μόριο αέρα στα πλεμόνια του)...
...άσε καλύτερα... Μόνο τα πρώτα εργα του ακούω...
Έχουμε ένα thread για ξένη μουσική...αλλά δεν μιλάμε παρά αποσπασματικά...
Σκοπός μου είναι από τα δέκα πράγματα που θα ακουστούν-προταθούν,να πάρει κάποιος κάποια ιδέα να αγοράσει κάτι...

Το ότι διαφωνείς με τα γούστα μου είναι θεμιτό!!!
Η jazz είναι η πιο πλουραλιστική μουσική που υπάρχει...
και αυτό είναι το ζητούμενο...να προτείνεις κάτι που μπορεί να αρέσει σε μένα...δεν έχει νόημα να σε πείσω ή να με πείσεις!!!
Φιλιά
Βαγγέλης
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: JAZZ

.............
Οσο για το... όψιμο προσωπικό του στυλ...
(το ονομάζω "φιδιές" από τις "σαξοφωνιές" που τράβαγε μέχρι τελευταίο μόριο αέρα στα πλεμόνια του)...
...άσε καλύτερα... Μόνο τα πρώτα εργα του ακούω...
Ο Coltrane είναι ο καλύτερος τενόρος σαξοφωνίστας που πέρασε...
Είναι από τους ελάχιστους που πέρα από πληρέστατος συνθέτης,διαμόρφωσε στυλ παιξίματος απόλυτα προσωπικό...με πολλούς μιμητές (π.χ Charles lloyd)...αυτό από μόνο του τον κατατάσσει στα ιερά τέρατα του χώρου...είτε τον γουστάρει κανείς ,είτε όχι...
Η μοναδικότητα και η συνθετική ικανότητα αποτέλεσε κριτήριο για την επιλογή των ανωτέρω...αλλά ήδη ξέχασα τον Thelonius Monk!!
 


D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: JAZZ

Ένας επίσης λόγος που ξεκίνησα τα ποστ για τη τζαζ,είναι γιατί πιστεύω,άσχετα αν με κράζουν κάποιοι που εκτιμώ,ότι λεπτομέρειες που αποδίδονται από ένα καλό σύστημα,την κάνουν απολαυστική και ξεκούραστη...(όπως και την κλασσική),περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο είδος...
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: JAZZ

Steve Lacy (Για να θυμηθείς Νικόλα...το avatar μου)
το καλύτερο σοπράνο σαξόφωνο που έχω ακούσει...
Δίσκοι του δυστυχώς,για την ώριμη περίοδο του,βρίσκει κανείς από εξωτερικό...
[YOUTUBE]ocNsHpG5T10[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση: JAZZ

Ένας επίσης λόγος που ξεκίνησα τα ποστ για τη τζαζ,είναι γιατί πιστεύω,άσχετα αν με κράζουν κάποιοι που εκτιμώ,ότι λεπτομέρειες που αποδίδονται από ένα καλό σύστημα,την κάνουν απολαυστική και ξεκούραστη...(όπως και την κλασσική),περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο είδος...
Η "δική μου τζαζ"...:
http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=1141401&postcount=10612
Το ίδιο, ξέχασα να γράπσω τότε, ισχύει και για όλα τα ηλεκτρικά
πιάνα, keyboards, κ.λπ...

:137:
 




D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: JAZZ

Stan Getz?
Ίσως λίγο γλυκανάλατος για τα γούστα μου...εξαίσιος μουσικός,βασική επιρροή του Garbarek...
Έχεις κάτι να προτείνεις?
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: JAZZ

Ευάγγελε:
Τι εστί JAZZ για μένα:

Αlbert Μangelsdorff: Ant steps on an elephant's toe

[YOUTUBE]4taN2rIDfj0[/YOUTUBE]

http://www.youtube.com/watch?v=4taN2rIDfj0

:137:
Ο Αlbert Μangelsdorff είναι καταπληκτικός μουσικός...έχω ένα live του με τον Lacy...αλλά δεν θα το βρείς εύκολα...
Τυχόν σόλο ηχογραφήσεις του δεν έχω...
Ο Jaco είναι ο Paganini του ηλεκτρικού μπάσσου...για αυτό σου άρεσε Νικόλα...ροκίζει ο ήχος του...κρίμα που χάθηκε από τα ναρκωτικά πολύ νέος...
 

Μηνύματα
7.208
Reaction score
1.199
Τι να πω... Αν τον βρίσκεις γλυκανάλατο, προφανώς δεν προτείνω ότι έχει να κάνει με bossa nova! Έχω ένα υπέροχο δισκάκι όπου συναντιέται με τον (μάλλον) αγαπημένο μου τρομπετίστα, Dizzy Gilespie. Νομίζω λέγεται Diz and Getz και είναι της Verve, κυκλοφορεί και στα "δωρεάν", ρίχτου μια ακρόαση!
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Re: JAZZ

Τι να πω... Αν τον βρίσκεις γλυκανάλατο, προφανώς δεν προτείνω ότι έχει να κάνει με bossa nova! Έχω ένα υπέροχο δισκάκι όπου συναντιέται με τον (μάλλον) αγαπημένο μου τρομπετίστα, Dizzy Gilespie. Νομίζω λέγεται Diz and Getz και είναι της Verve, κυκλοφορεί και στα "δωρεάν", ρίχτου μια ακρόαση!
Αν εννοείς αυτό
ναι είναι πολύ καλό...τυχαίνει να το έχω...
Φυσικά και να προτείνεις ότι πιστεύεις για καλό!!! αυτό είναι το νόημα...
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: JAZZ

Γενικά για να ακούσει κανείς πρώτη φορά Jaco Pastorius,αν και αντιπαθώ τα κάθε best off..προτείνω αυτό
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: JAZZ

Μόλις θυμήθηκα μια πιο πρόσφατη αγορά μου...
Καταπληκτική free για τους λάτρεις...αλλά με ένα rhythm section...!! ανοίγει νέους ορίζοντες...
Roy Brooks
Έχει κανείς κάτι άλλο από αυτόν...?
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: JAZZ

Και κάτι πιο εύπεπτο αλλά εξαίρετο...και αξεπέραστο στους αιώνες των αιώνων...αμήν!!
[YOUTUBE]rdptCicZZkI[/YOUTUBE]
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.710
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top