Jethro Tull - Ο μύθος

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.543
τα κάτωθι είναι από γενικές γνώσεις και ψάξιμο , οπότε αδυνατώ να τα συνδέσω με κάποια links :

- πριν το this was , ( πρώτο lp ) , ήταν μία Live μπάντα , αλλά έπαιζαν τόσο δύσκολα και αντιεμπορικά , που κανένα club , δεν τους ήθελε για δεύτερη φορά , οπότε αυτοί άλλαζαν συνέχεια ονόματα και τους ξεγελούσαν . Το τελικό τους όνομα το σκαρφίστηκε ο μάνατζέρ τους , καθ΄ ότι δεν σήμαινε τίποτα συγκεκριμένο , οπότε ήταν δύσκολο να το θυμάται κάποιος .

- πάλι πριν το this was , o Anderson είχε κλείσει μόλις μερικούς μήνες που μάθαινε φλάουτο , ( φαινόμενο ο τύπος ; )

- ο Αnderson ήταν και είναι πλούσιος από οικογενειακές φάρμες , αλλά του άρεσε η μουσική

- για τον όγκο του συγκροτήματος , υπάρχουν σχετικά λίγες διασκευές από άλλους , λόγω δυσκολίας των συνθέσεών τους

- όταν ζητήθηκε από φλαουτίστα ωδείου , να παίξει σαν τον Ι.Α. , για να τζαμάρει μαζί με κάποιο γκρουπ σε διασκευή tull , αυτός απάντησε πως αδυνατεί , διότι ο Anderson , δεν παίζει αλλά τραγουδάει μέσα από το φλάουτο .
Και όντως , έχετε προσέξει κάποιους λαρυγγισμούς που βγάζει μαζί με το παίξιμό του ;


ΥΓ : ευχαριστώ τον Γιάννη Πετρίδη , που μου τους έμαθε
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Το τελικό τους όνομα το σκαρφίστηκε ο μάνατζέρ τους , καθ΄ ότι δεν σήμαινε τίποτα συγκεκριμένο , οπότε ήταν δύσκολο να το θυμάται κάποιος .
Jethro Tull ηταν ενας επιστήμονας/αγροτης που εζησε περι το 1700, και ανακαλυψε, μεταξυ αλλων λιγοτερο σημαντικών αγροτικων εργαλείων, το αροτρο. Οποτε είναι μυθος ότι το ονομα τους δεν σημαινει τιποτα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.543
Jethro Tull ηταν ενας επιστήμονας/αγροτης που εζησε περι το 1700, και ανακαλυψε, μεταξυ αλλων λιγοτερο σημαντκως αγροτικων εργαλείων, το αροτρο. Οποτε είναι μυθος ότι το ονομα τους δεν σημαινει τιποτα.
ok , και πάλι όμως δεν είναι κάτι γνωστό

ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
ok , και πάλι όμως δεν είναι κάτι γνωστό

ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία
φυσικα και είναι γνωστο, αν δεν ηταν, εγω πως λες να το ξερω? λες να εζησα το 1700 στην Βρετανια την προηγουμενη ζωη μου? :whistling::rolleyes:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.543
φυσικα και είναι γνωστο, αν δεν ηταν, εγω πως λες να το ξερω? λες να εζησα το 1700 στην Βρετανια την προηγουμενη ζωη μου? :whistling::rolleyes:
δηλ. το γνώριζαν οι φιλόμουσοι της εποχής ;
 


Μηνύματα
335
Reaction score
209
οι Tull είναι ένα εντελώς ξεπερασμένο μουσικό σχήμα, που ακούγεται ευχάριστα μονό από δεινοσαύρους -

μια και ανήκω (firmly) στην κατηγορία (ηλικιακά) θα αναφέρω τα εξής 2:
Stormwatch και Broadsword and the beast. Classic Prog και τα δυο.
(full albums στο utube)
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
οι Tull είναι ένα εντελώς ξεπερασμένο μουσικό σχήμα, που ακούγεται ευχάριστα μονό από δεινοσαύρους -

μια και ανήκω (firmly) στην κατηγορία (ηλικιακά) θα αναφέρω τα εξής 2:
Stormwatch και Broadsword and the beast. Classic Prog και τα δυο.
(full albums στο utube)
Φίλε Bedouin, δεν κατάλαβα καλα αυτα τα 2 albums τους τα προτείνεις για ακρόαση απο την δισκογραφια τους η τι ακριβώς? :idk:
Όσο για το σχόλιο περί δεινοσαυρισμου, δεν θα διαφωνήσω, αλλα οι Jethro Tull ηταν ειναι και θα ειναι δια παντός ενα τεράστιο group. Το οτι η μουσικη τους εχει ξεπεραστεί ειναι μια άλλη ιστορία και φυσιολογική εξέλιξη, όπως και το ίδιο θα γίνει με τα σημερινά πρωτοποριακά συγκρινόμενα με αλλα που θα βγουν σε 50 χρονια. Αυτο όμως δεν μειώνει την αξία τους ουτε μειώνει την ευχαρίστηση σε ακρόαση. Και φυσικα ειναι μια πόρτα για νέους να μυηθούν σε κλασσικά Rock ακούσματα. Κανεις δεν μπορει να μυηθει στον μαγικο κοςμο της μουσικής ξεκινώντας να ακούει π.χ. John Cage. Άσε που εχουν και 2-3 albums που μια χαρα στέκονται ακομα και σημερα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.:thumbsup:
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
δεν μπορώ να δω από που έρχεται η σύγκριση με τον John Cage (of all people)!?!?!?!
Steven Wilson μηπως?

Έστω - τα 2 albums που ανέφερα παραπάνω Classic Prog και τα δυο...

......

Άλλα για να σοβαρευτω ολοκληρώνωντας ;), τα top 4 Tull για μένα :
Aqualung (με μεγαλη απόσταση) και Minstreal in the Gallery

χάχα - δεν έχει 4, παρότι 2, 3 κομμάτια ακομα αξίζουν (We Used To Know, Bungle, Thin Ice ...)
όλα τ' άλλα είναι missable
 
Last edited:

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
δεν μπορώ να δω από που έρχεται η σύγκριση με τον John Cage (of all people)!?!?!?!
Steven Wilson μηπως?

Έστω - τα 2 albums που ανέφερα παραπάνω Classic Prog και τα δυο...
Φίλε Bedouin δεν έκανα καμμια σύγκριση με Cage, απλως ανέφερα οτι κανεις νέος στον χώρο δεν μπορει να μυηθεί ξεκινώντας να ακούει πχ Cage, με Tull όμως μπορει.
Όσο για τα 2 albums, πραγματικά κατ'εμε ειναι απο τα χειρότερα τους και η αρχή της πτώσης, πολυΜέτρια και τα δυο, αν και ενδιάμεσα τυς κατόρθωσαν και έβγαλαν ενα ακομα χειρότερο, ίσως και το χειρότερο της καριέρας τους, το ανεκδιήγητο "A".
Τι να το κανεις όμως, τους συγχωρείς τα παντα, μιας και μεχρι το 1979, με εξαίρεση 1-2 albums, κυκλοφορούσαν το ενα κομψοτέχνημα μετα το αλλο.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
δεν ξέρω αν τους άκουγες τότε, άλλα φοβάμαι ότι μετά από 40 χρόνια ελπίζω να έχεις ξεπεράσει το στάδιο της μύησης…


όσο για σήμερα, υπάρχουν άπειρα γκρουπάκια τουλάχιστον ισότιμα με τους Tull, νέες μουσικές, νέες εκφράσεις, νέες ιδέες κτλ., που καθιστούν τους Tull μουσειακό είδος.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
δεν ξέρω αν τους άκουγες τότε, άλλα φοβάμαι ότι μετά από 40 χρόνια ελπίζω να έχεις ξεπεράσει το στάδιο της μύησης…


όσο για σήμερα, υπάρχουν άπειρα γκρουπάκια τουλάχιστον ισότιμα με τους Tull, νέες μουσικές, νέες εκφράσεις, νέες ιδέες κτλ., που καθιστούν τους Tull μουσειακό είδος.
Ποιο στάδιο μύησης....εδω έχουμε φτάσει στο στάδιο σήψης....:lolsign:

Για την σημερινή μουσικη, ουτε συζήτηση, το εχω πει άπειρες φορές ειναι απίστευτο το ποςο πολλή και καλη μουσικη βγαίνει σημερα, πραγματικά απίστευτο. Η μια έκπληξη διαδέχεται την άλλη σε καθημερινή βάση στην κυριολεξία. Εγω βγάζω το καπέλο στις νέες γενιές, πραγματικά υποκλίνομαι.

Και για να κλείσω και την συζήτηση για τους Tull, ως μεγάλος fan τους, θεωρώ καλυτερο τους album το "Stand Up", ενα πανδαισιακο ποπ κομψοτέχνημα που Τόλμησε να εκμοντερνοποιησει την παραδοσιακή μεχρι τοτε φολκ σε τετοιο σημείο που ποτε ξανα δεν θα ηταν ίδια. Και τα κατάφερε.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
Το αν εσύ (κι εγώ βέβαια) δεν εχεις την διαθεση να επενδύσεις στην ραπ, ηλεκτρονική, nu metal, post-grunge, και ένα σωρό άλλες που παίζουν σήμερα δεν έχει να κάνει τίποτα με το γεγονός ότι (με το ίντερνετ) υπαρχει τέτοιο cross-pollenation (διασταυρώσεις) όσο ποτέ άλλοτε στη μουσική (popular ή όχι).
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.543
οι Tull είναι ένα εντελώς ξεπερασμένο μουσικό σχήμα, που ακούγεται ευχάριστα μονό από δεινοσαύρους -

μια και ανήκω (firmly) στην κατηγορία (ηλικιακά) θα αναφέρω τα εξής 2:
Stormwatch και Broadsword and the beast. Classic Prog και τα δυο.
(full albums στο utube)
- χμμμμμμ , δεν θα συμφωνήσω με το ξεπερασμένο , ειδικά τα δύο πρώτα άλμπουμ , είναι πλέον κλασικά blues/rock , καλά επίσης και τα δύο που προτείνεις

φιλικά πάντα
 

Μηνύματα
603
Reaction score
1.375
Οτι πιο πολυτροπο,πολυθεματικο, πολυεπιπεδο,πολυστιλιστικο,φαντασμαγορικα και δαιμονια ευρηματικο ......εβγαλε το ροκενρολλ........Απο εναν κατοχο του συνολου τηs δισκογραφιαs μαζι με τα προσωπικα του.....Και να φανταστειτε οτι στην αρχη τηs καριεραs τουs ,οι μανατζερ ζητουσαν απο τον MΕΓΑΛΟ Ιan Anderson να αφησει κατα μεροs το φλαουτο ,διοτι δεν ταιριαζε σε μια blues μπαντα και να κατσει στο βαθοs παιζονταs συνοδευτικο πιανο ,με τουs προβολειs να πεφτουν στον Mick Abrahams..........Δοξα το θεο....Αξιωθηκα να τον δω απο κοντα και να του σφιξω το χερι ,αφου μου υπογραψε δυο βινυλια που ειχα κουβαλησει στο αρχαιο ωδειο τηs Πατραs ,το καλοκαιρι του 2007.....Κυριοs .....Αριστοκρατηs οπωs η μουσικη του.
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Παιδιά πήρα σε βινύλιο χθες το collection 20 years 5lps σε άριστη κατάσταση από το bazaar vinyl is back μόνο 30€. Είχα και σε cd το 30 years. Είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα και έχω δει τον Ian μια φορά στο Ηρώδειο και άλλη μια στον Λυκαβηττό. Τι να πεις για αυτή την μπάντα
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
οι Tull είναι ένα εντελώς ξεπερασμένο μουσικό σχήμα, που ακούγεται ευχάριστα μονό από δεινοσαύρους -

μια και ανήκω (firmly) στην κατηγορία (ηλικιακά) θα αναφέρω τα εξής 2:
Stormwatch και Broadsword and the beast. Classic Prog και τα δυο.
(full albums στο utube)

σορρυ αλλα εδω κανεις λαθος ειμαι 18 ακουω jethro tull και ξερω κι αλλα παιδια ιδια ηλικια παλι που ακουν ( aqualung κορυφαιο )
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
^
το ότι τους ακούς εσύ στα 18 δεν σημαίνει ότι δεν είναι απολύτως ξεπερασμένοι. Είναι απλά μιά ένδειξη στο πόσο δυνατή ήταν η βρετανική βιομηχανία της Ροκ των eighties. Ιδιαίτερα σε χώρες όπως η δική μας. Τίποτα παραπάνω.
 

Μηνύματα
424
Reaction score
566
Οι Jethro Tull δεν ηταν ,ουτε ειναι ,ουτε θα αποτελεσουν ποτε μια ξεπερασμενη μπαντα για τον εξης λογο.
"TΟO OLD TO RNR TΟO YOUNG TO DIE'' Οποιος καταλαβε καταλαβε......
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.552
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top