Joint DIY

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Από εκεί και πέρα σίγουρα παίζει ρόλο το μεράκι του καθενός.
Κάποιος μπορεί να θεωρεί ευκολότερο το να επιτύχει τους στόχους του σε έναν ενισχυτή από ότι να επιτύχει τους στόχους του σε ένα ηχείο.

Ένας μερακλής-επιπλάς θα μερακλώσει με τις καμπίνες του. Δύσκολα όμως να καταφέρει κάτι με το κολλητήρι (εάν δεν του αρέσει κιόλας όσο οι ξυλουργικές εργασίες.)
Ένας μερακλής ηλεκτρολόγος-μηχανικός, μπορεί να τη βρίσκει με τα Xover… αλλά από γυαλόχαρτο… άστο καλύτερα.


*** μετά από αυτά πιστεύω ότι εξήγησα γιατί θεωρώ ότι για ιδιοκατασκευή ενός εξαιρετικού 3δρομου θέλουμε ολόκληρη παρέα :)

Η ιδέα είναι πολύ ενδιαφέρουσα και πραγματοποιήσιμη. Μπορούμε να το κάνουμε και να παίζει στο προσεχές High End Show, (αν το AVSite θα έχει δωμάτιο)… Μπορεί να είναι παθητικό, αυτοενισχυόμενο ή ακόμη και ενεργό. Διαλέξτε ένα ηχείο της αγοράς, οποιουδήποτε κόστους, την απόδοση του οποίου θα θέλατε να επιτύχουμε, ή ακόμη και να ξεπεράσουμε.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Συμφωνώ απόλυτα. Να στηθεί ένα σύστημα με μέγιστο κόστος, συσκευών και καλωδιώσεων, 3 χιλιάδες ευρώ για παράδειγμα για να δούμε τι ψάρια πιάνει...

Ότι θα πέσει πολύ κλάμα είναι σίγουρο...
τώρα ποιοι θα κλαίνε και γιατί δε ξέρω...
 

Μηνύματα
111
Reaction score
0
Συμφωνώ απόλυτα. Να στηθεί ένα σύστημα με μέγιστο κόστος, συσκευών και καλωδιώσεων, 3 χιλιάδες ευρώ για παράδειγμα για να δούμε τι ψάρια πιάνει...

Ότι θα πέσει πολύ κλάμα είναι σίγουρο...
τώρα ποιοι θα κλαίνε και γιατί δε ξέρω...
Ο Marxδεν έλεγε ότι στο κόστος πρέπει να προσθέτουμε και τις ανθρωποώρες (δεν είμαι οικονομολόγος) ?
χαχαχα!

Στο diyφοβάμαι ότι μιλάμε για κόστος των κυρίως υλικών και μόνον. Λ.χ. κανείς δεν υπολογίζει στην τιμή το κόστος της ξυλόκολλας, των χρωμάτων, του εξοπλισμού μετρήσεων, των ακίδων και αποροφητηρών κ.ο.κ.

Γενικά στο dyiσυνήθως κλέβουμε :116:

Λέμε ότι το τάδε Xoverμας κόστισε τόσα, αλλά το ότι πληρώσαμε τα μαλλιοκέφαλα μας για μετρητικά το ξεχνάμε …

Κ.Κ. εσένα σε τι πιάνει το χέρι σου καλύτερα? Είχα την εντύπωση στο χειρουργείο.. :613:
Όποτε μην ξεχάσουμε να σε βάλουμε να τα ανοίξεις όλα…
Και αυτό μεράκι είναι και χρειάζεται :)




Τεσπα, το μόνο σίγουρο είναι ότι κανείς δεν θα κλάψει! Ειδικά όσοι καταλαβαίνουν τι πληρώνουν και τι ακούνε.
Ούτε στόχος θα ήταν να κλάψουνε μανούλες :)
Προς θεού!
Ο μόνος στόχος ενός τέτοιου εγχειρήματος θα ήταν η συνεργασία με άλλους χομπίστες.-
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Κάτσε μάστορη γιατί δεν κάταλαβα....

Να στηθεί σντούδιο του avsite????
Ππππςςςςςςςςςςς.... Νά τα....αυτά ειναι....

3000 γιούροζ....????
Ποιός τα δίνει αυτά βρε? Έχουμε επιχορήγηση απο την ευρωπαική ένωση?

Πάντως αν στηθεί donation account για το σντούδιο αυτό.... Εγώ βάζω. (όσα μπορώ έτσι?) Δεν είμαι και μισθωτός να ούμε....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Η ιδέα είναι πολύ ενδιαφέρουσα και πραγματοποιήσιμη. ..... Διαλέξτε ένα ηχείο της αγοράς, οποιουδήποτε κόστους, την απόδοση του οποίου θα θέλατε να επιτύχουμε, ή ακόμη και να ξεπεράσουμε.

Επειδή σου αρέσουν τα δύσκολα, Magnepan 3.6R, ενεργό κατά προτίμηση, συνδυασμένο με σαμπ, ενσωματωμένο στο ηχείο (αν θες). 4 δρόμων υλοποίηση.


Να σε δω να τεντώνεις μύλαρ και να λιώσω!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Τώρα βαλτός είσαι; Θα καθόμαστε να τανάμε μύλαρ καλοκαιριάτικα. Πες κανένα ηλεκτροδυναμικό ηχειάκι...
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Ακόμη πιο μικρό; Κάτι σαν τον Αίολο ή την Αθηνά; Ό,τι θέλετε...



 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Τον αίολο ε;Αν είναι σαν το xanadu κυκλωματικα θα κάνουμε μεγάλες χαρές.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ψηφίζω VR4 αλλά σε πιο όμορφη version. Αυτό είναι σαν τον ET γκαστρωμένο.
Μην ξεχνάτε ότι πρέπει να έχουμε και τα κατάλληλα συνωδά. :137:

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Να ξέρετε μόνον ότι για κάτι σα το Arrakis θέλουμε 8 15ιντσα, που μόνο γι' αυτά θέλουμε κάπου 5 χιλιάρικα...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ο Marxδεν έλεγε ότι στο κόστος πρέπει να προσθέτουμε και τις ανθρωποώρες (δεν είμαι οικονομολόγος) ?
χαχαχα!

Στο diyφοβάμαι ότι μιλάμε για κόστος των κυρίως υλικών και μόνον. Λ.χ. κανείς δεν υπολογίζει στην τιμή το κόστος της ξυλόκολλας, των χρωμάτων, του εξοπλισμού μετρήσεων, των ακίδων και αποροφητηρών κ.ο.κ.

Γενικά στο dyiσυνήθως κλέβουμε :116:

Λέμε ότι το τάδε Xoverμας κόστισε τόσα, αλλά το ότι πληρώσαμε τα μαλλιοκέφαλα μας για μετρητικά το ξεχνάμε …

Κ.Κ. εσένα σε τι πιάνει το χέρι σου καλύτερα? Είχα την εντύπωση στο χειρουργείο.. :613:
Όποτε μην ξεχάσουμε να σε βάλουμε να τα ανοίξεις όλα…
Και αυτό μεράκι είναι και χρειάζεται :)




Τεσπα, το μόνο σίγουρο είναι ότι κανείς δεν θα κλάψει! Ειδικά όσοι καταλαβαίνουν τι πληρώνουν και τι ακούνε.
Ούτε στόχος θα ήταν να κλάψουνε μανούλες :)
Προς θεού!
Ο μόνος στόχος ενός τέτοιου εγχειρήματος θα ήταν η συνεργασία με άλλους χομπίστες.-
Θα υπολογίσουμε την εργατοώρα προς 30 ευρώ και όλα τα υλικά μέσα συμφωνούμε?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Μήπως πρέπει να σκεφτούμε σε
τι χώρο θα παίζουν τα ηχεία?
Μήπως τα τέσσερα 8 ιντσα βουίζουν σε μικρών διαστάσεων δωμάτιο?
Προτείνω κολόνα με 2 6,5 άρια το πολύ. Έχω κάτι κατά νου...

Επίσης να ορίσουμε μέγιστο κόστος και πως θα το διαθέσουμε στη κάθε συσκευή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ας καταθέσουν οι DIYERS τι μπορεί να διαθέσει ο καθένας και πως μπορούμε να τα συνδυάσουμε.
Από πηγή τι?
Βινύλιο, CD ή και τα δύο?
Άντε και βραχίονα ιδιοκατασκευή μας βλέπω να έχουμε...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Άμα θέτε, παίζει και 802D, μιας που έχω εύκαιρα τα σχέδια τούτες τις μέρες... :116:

 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Μήπως πρέπει να σκεφτούμε σε
τι χώρο θα παίζουν τα ηχεία?
Μήπως τα τέσσερα 8 ιντσα βουίζουν σε μικρών διαστάσεων δωμάτιο?
Πολύ σωστή παρατήρηση! Θα τα βάλουμε στο lobby που έχει άπλα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Αν δε μπορείς να κοντράρεις μεμβράνη, η λύση που προτείνω είναι κάτι σα το 801. Ώστε να έχει ως στόχο το πολύ καλό μόνιτορ.

Γιατί να μη ξεκινήσεις φυσικά κάτι από το "0", χωρίς ανάγκη για μίμηση κάποιου ηχείου?

Αν είναι για θέμα "κόντρας" και εμφάνισης, δε ξέρω αν έχει νόημα.

Ψηφίζω σε ηλεκτροδυναμικό ένα 12' γούφερ (αν και καλύτερα μεγαλύτερο) και ένα δίδρομο δορυφόρο τύπου 801 ή 802. ίδια δεν είναι αυτά τα δυό?

Η ιστορία με τα 24 12' ανα κανάλι ούτε για λόγους εντυπωσιασμού δε παίζει. ! και να σφυρίζει κλέφτικα με >130db, οκ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.561
Μηνύματα
2.865.629
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top