JVC ή F&U (ρητορική ερώτηση...)

Μηνύματα
363
Reaction score
47
Ημουν στο Κωτσόβολο για άσχετο λόγο και χαζεύοντας τις τηλεοράσεις ειδα τις εξής:
JVC LT55V752
F&U FLS55223

Και δε θα το πιστέψετε, μπορει να είναι και η πρώτη φορά που συμβαίνει στο χωρο των consumer electronics: είναι ΙΔΙΕΣ. Μπρος, πισω και πλαγίως. Μα, ακριβώς, ε; Αλλα με 150 ευρώ διαφορά προς τα πάνω η "επώνυμη" και 200hz λιγότερα (αυτό άραγε πως προκύπτει;)
 

Μηνύματα
29.226
Reaction score
23.259
ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΕΣ ΜΕ

ΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ.

ΘΥΜΙΖΩ ΤΙΣ ΤΟΜΣΟΝ-ΣΑΒΑ-ΝΟΡΔΜΕΝΤΕ ΚΛΠ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΕΣ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΟΠΩΣ ΜΠΟΣ-ΖΗΜΕΝΣ-ΠΙΤΣΟΣ ΠΟΥ

ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ.

ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ.

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.

ΟΙ ΜΠΟΣ ΚΑΙ ΖΗΜΕΝΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ ΑΠΟ

ΤΙΣ ΠΙΤΣΟΣ.

ΜΑΡΚΕΣ ΦΑΣΟΝ ΤΙΣ ΛΕΜΕ ΣΥΝΗΘΩΣ.
 



Μηνύματα
793
Reaction score
440
Απο φιλο ηλεκτρονικο η φ&υ εχουν πανελ λτζι με κινεζικα ηλεκτρονικα ιδια με των τουρμπο χ οι οποιες ομως εχουν και πανελ κινεζικα.Και εγω εχω μια φ&υ και ειμαι ευχαριστημενος.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
15
Παντως παλαιοτερα που εψαχνα για τηλεοραση 32'' η F U κ μια αλλη ''φτηνη'' υστερουσαν φανερα σε εικονα διπλα διπλα με τις αλλες. Ειχα δωσει κοντα στα 50 Ε παραπανω κ πηρα μια LG τελικα.
 

Μηνύματα
363
Reaction score
47
Η ερώτηση ηταν όντως ρητορική (btw η F&U σε καποια μοντέλα μια χαρα value for money ειναι για δευτεροτρίτη τηλεόραση, ή ακόμα και πρωτη αν θελει καποιος μεγάλη αλλα δεν εχει τα χρήματα). Ομως εδώ έχουμε ενα μια ελληνική μάρκα και μια γιαπωνέζικη (τάξε μου) της οποίας τα δικαιώματα εχει πάρει κάποιος (νομίζω Τουρκία) και βγάζουν τα ίδια πράγματα, αλλα σε άλλη τιμή. Πχ το επίσημο σάιτ της JVC δεν εχει τέτοιο μοντέλο. Οποιος λοιπόν δώσει τα 150 παραπάνω μάλλον την έχει πατήσει...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
H JVC δεν αγοράστηκε από την Kenwood και έχουν γίνει ένα πλέον;

To βρήκα τώρα στην Wikipedia:

Victor Company of Japan, Ltd (日本ビクター株式会社 Nippon Bikutā Kabushiki-gaisha?), TYO: 6792, usually referred to as JVC,[2] is a Japanese international consumer and professional electronics corporation based inYokohama, Japan. Founded in 1927, the company is best known for introducing Japan's first televisions, and for developing the Video Home System (VHS) video recorder.

From 1953 to 2008, Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. was the majority stockholder in JVC. In 2008, JVC merged with Kenwood Corporation to create JVC Kenwood Holdings.

https://en.wikipedia.org/wiki/JVC
 

Μηνύματα
363
Reaction score
47
Αλλο γίνεται: μια εταιρία "αγοράζει" το ΣΗΜΑ μονο για συγκεκριμένες χωρες και βγάζει προϊόντα ασχετα με τη "κανονική" εταιρία. Απο φασόν συνήθως εργοστάσια...
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Παντως για την ιστορια οι F&U και JVC που αναφέρετε, φορανε πανελ Vestel. (εκ Τουρκιας). Αν ιφισταται η να ανεβει το budget κατα 50€ αξιζει καποια πιο επωνυμη επιλογη. Πχ το ''διδυμο'' των Κορεατων που πλακωνεται συνεχως εχει παρουσιασει 32αρια σε πολυ χαμηλες τιμες
 

Μηνύματα
229
Reaction score
80
Και δίνουν εγγύηση αντικατάστασης για πάνω από 5 pixel καμένα ή κολημμένα. Είναι και από την τουρκιά επομένως μακριά.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.227
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top