JVC DILA X30

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Καλησπερα πεδες εχω τον jvc x30 εδω και αρκετα χρονια τον εχω αλαξει μια φορα λαμπα και εδω και λιγο καιρο οταν τον αναβω μετα απο λιγα λεπτα σβηνει τι μπορει να εινε? και που να τον παω ? εγω παντως πιστευω οτι εχει βουλωσει το καναλι του αερα και δεν μπορει ο ανεμιστηρας να κρυωσει τη λαμπα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Δοκίμασες να καθαρίσεις το φίλτρο; Τους σωλήνες αέρα;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Καλημέρα. Σίγουρα έχει κάποιο ενδεικτικό που αναβοσβήνει δηλώνοντας την αιτία της διακοπής λειτουργίας. Ποιο είναι αυτό; Αν σταματάει λόγω υψηλής θερμοκρασίας το πρώτο που κοιτάμε είναι το (τα) φίλτρο αέρα. Τα εσωτερικά κανάλια ψύξης δεν φράζουν τόσο που να εμποδίζουν την ροή του αέρα ψύξης...Μετά είναι οι ανεμιστήρες, λειτουργούν καλά και στις ονομαστικές στροφές τους; Μήπως κάποιος από αυτούς έχει κολλήσει λόγω σκόνης ή χαλασμένων bearings/sleeves ;
Γιάννης
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Καλημέρα. Σίγουρα έχει κάποιο ενδεικτικό που αναβοσβήνει δηλώνοντας την αιτία της διακοπής λειτουργίας. Ποιο είναι αυτό; Αν σταματάει λόγω υψηλής θερμοκρασίας το πρώτο που κοιτάμε είναι το (τα) φίλτρο αέρα. Τα εσωτερικά κανάλια ψύξης δεν φράζουν τόσο που να εμποδίζουν την ροή του αέρα ψύξης...Μετά είναι οι ανεμιστήρες, λειτουργούν καλά και στις ονομαστικές στροφές τους; Μήπως κάποιος από αυτούς έχει κολλήσει λόγω σκόνης ή χαλασμένων bearings/sleeves ;
Γιάννης
Καλημερα σημερα το πρωι αναψα τον προβολεα ωστε να μπορεσω να παρω ενα μικρο video για δειτε πως αναβοσβηνουν τα λαμπακια περιμενα πανω απο μιση ωρα και δεν εσβηνε τον εχω στο υπογειο και πιστευω οτι εχει αρκετο κρυο τον ανεβασω λοιπον πανω και μετα απο ενα τεταρτο σβηνει αναβοσβηνε το πορτοκαλι της λαμπας και αναβαν τα δυο κοκκινα λαμπακια
[DOUBLEPOST=1557317137][/DOUBLEPOST]
Καλημερα σημερα το πρωι αναψα τον προβολεα ωστε να μπορεσω να παρω ενα μικρο video για δειτε πως αναβοσβηνουν τα λαμπακια περιμενα πανω απο μιση ωρα και δεν εσβηνε τον εχω στο υπογειο και πιστευω οτι εχει αρκετο κρυο τον ανεβασω λοιπον πανω και μετα απο ενα τεταρτο σβηνει αναβοσβηνε το πορτοκαλι της λαμπας και αναβαν τα δυο κοκκινα λαμπακια
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Κοίτα στην σελίδα 17-18 στο manual. Εκεί εξηγεί την σημασία του κάθε ενδεικτικού:
"LAMP Light on(orange) Lamp replacement is near(When accumulated lamp time has exceeded 2900 hours"
Στην σελίδα 18 επεξηγεί και τα άλλα δύο όπως και από τον ρυθμό των αναλαμπών την αιτία του προβλήματος. Ψάξτο λίγο...
Γιάννης
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Καλημερα σημερα το πρωι αναψα τον προβολεα ωστε να μπορεσω να παρω ενα μικρο video για δειτε πως αναβοσβηνουν τα λαμπακια περιμενα πανω απο μιση ωρα και δεν εσβηνε τον εχω στο υπογειο και πιστευω οτι εχει αρκετο κρυο τον ανεβασω λοιπον πανω και μετα απο ενα τεταρτο σβηνει αναβοσβηνε το πορτοκαλι της λαμπας και αναβαν τα δυο κοκκινα λαμπακια
[DOUBLEPOST=1557317137][/DOUBLEPOST]
Κοίτα στην σελίδα 17-18 στο manual. Εκεί εξηγεί την σημασία του κάθε ενδεικτικού:
"LAMP Light on(orange) Lamp replacement is near(When accumulated lamp time has exceeded 2900 hours"
Στην σελίδα 18 επεξηγεί και τα άλλα δύο όπως και από τον ρυθμό των αναλαμπών την αιτία του προβλήματος. Ψάξτο λίγο...
Γιάννης
καλησπερα στο μενου του προβολεα γραφει lamp 650 hours το μανουαλ δεν ξερω που βρισκεται τον ανοιξα παλι και εβησε μετα απο 3 λεπτα πιος μπορει να τον κοιταξει? υπαρχει καπιος μαστορας?
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Καλησπέρα και καλές γιορτές, έχει φτάσει ο προβολέας στις 650 ώρες και έλεγα να τον φρεσκαρω με μια καινούρια λαμπιτσα . Διαβάζω στο site της jvc στην Ελλάδα για γνήσια λάμπα με βάση τρίτου κατασκευαστή . Γνωρίζει κάποιος αν υπολείπεται σε σχέση με την απολύτως αυθεντική? Έχει αλλάξει κανένας λάμπα κρατοντας την αρχική βάση ? Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
240
Reaction score
49
Δεν έχεις αδικο και εμένα
λίγες μου φαίνονται . Είναι πρωτη λάμπα αγορασμενος πρώτο χέρι εδώ και 8 χρόνια περίπου. Τελευταία παρατήρησα πτώση στην φωτεινότητα σχεδόν απότομα . Σκέφτηκα μήπως θέλει και καθαρισμό..
Οπότε ανεξάρτητα από τις ώρες τι άλλο μπορεί να ευθύνεται για την πτώση στη φωτεινότητα ? Το μόνο που έχω καθαρίσει είναι το φίλτρο όπως λέει το μανουαλ .
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Δεν έχεις αδικο και εμένα
λίγες μου φαίνονται . Είναι πρωτη λάμπα αγορασμενος πρώτο χέρι εδώ και 8 χρόνια περίπου. Τελευταία παρατήρησα πτώση στην φωτεινότητα σχεδόν απότομα . Σκέφτηκα μήπως θέλει και καθαρισμό..
Οπότε ανεξάρτητα από τις ώρες τι άλλο μπορεί να ευθύνεται για την πτώση στη φωτεινότητα ? Το μόνο που έχω καθαρίσει είναι το φίλτρο όπως λέει το μανουαλ .
Η ξαφνική πτώση στην φωτεινότητα νομίζω ότι ήταν στα χαρακτηριστικό της σειράς.

Πόσο σου είπαν εδώ για την λάμπα;
Βρίσκω την original lamp/original housing με €211 + ΦΠΑ

και original lamp/ συμβατό housing με €160 τελική
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Είχαν θέμα οι λάμπες του x30. Θυμάμαι είχα πάρει μια με flap από πίσω. Κάπου εδώ μέσα πρέπει να υπάρχουν και φωτογραφίες.
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Το eco mode protection δεν το βλέπω σαν λειτουργία στον προβολέα . Τιμή δεν ρώτησα αλλά υπολογίζω στα 450. Η πρώτη λάμπα είναι oem για αυτό και πιο φθηνή.
Είχανε θέμα οι λάμπες που φορούσαν από τον κατασκευαστή η αυτές που αγοραζες για αλλαγή ?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.488
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top