JVC DLA-X7 _ αναβόσβημα

AVP

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Αγορασα σχετικα προσφατα, μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση, τον JVC DLA-X7 με ελαχιστες ωρες προβολης. Παρα το οτι ειμαι φοβερα ικανοποιημενος με την αξεπεραστη κινηματογραφικη ποιοτητα εικονας, εχω παρατηρησει τελευταια το εξης : κατα τη διαρκεια της προβολης ολοκαινουριας bluray disc ταινιας μεσω αμερικανικου region 1 bluray player (το οποιο δεν ειναι και ο,τι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα _ προκειται για το Panasonic DMB - BD871) που εχω συνδεδεμενο στην εισοδο hdmi 1, σε ακυρα χρονικα σημεια της ταινιας, η φωτεινοτητα ξαφνικα μειωνεται και επανερχεται στο κανονικο της, σε πολυ συντομα, τακτα αλλα και ατακτα διαστηματα δευτερολεπτων. Ειτε συμβαινει τα "αναβοσβηματα" αυτα εαν ειμαι τυχερος καποια στιγμη να σταματησουν, ειτε ο προβολεας στην χειροτερη των περιπτωσεων δεν ανταποκρινεται καθολου στο τηλεχειριστηριο του, μεχρι που φτανω στο σημειο να τον βγαλω εντελως απο την πριζα για να ξεκολλησει. Μετα πρεπει να τον ξανα ανοιξω για να μπορεσω να τον κλεισω παλι κανονικα, μιας και η θυρα του εχει μεινει ανοικτη. Υπαρχει περιπτωση το ολο προβλημα να δημιουργειται απο το blu ray player ? Μεσω του hdmi 2 που εχω συνδεδεμενο ενα western digital media player, με το οποιο παιζω διαφορα αρχεια hd ταινιων, δεν εχω παρατηρησει τετοια ζητηματα, τουλαχιστον μεχρι στιγμης. Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα λαμπας ? Ή μηπως θεμα εισοδου hdmi ? Υποψιν, προσφατα αγορασα και τα πολυ καλης ποιοτητας Wireworld Chroma 7 hdmi καλωδια, πραγμα που σημαινει οτι δεν ειναι προβλημα καλωδιων. Εχει καποιος ιδεα τι μπορει να συμβαινει και πως μπορει να διορθωθει το ολο θεμα ? Ευχαριστω
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς ήρθες!

Εχει καποιος ιδεα τι μπορει να συμβαινει και πως μπορει να διορθωθει το ολο θεμα ? Ευχαριστω
Με δοκιμές. Αλλαγή εισόδων, πηγών, καλωδίων θα δείξει τι απ' όλα φταίει.
 
  • Like
Reactions: AVP

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καλορίζικος φίλε μου. Χθες πέρασα μερικές ώρες με το rs3000 (nx9) κι έχω χάσει τα λόγια μου. Είναι εξωπραγματικός.
Πρέπει να γνωρίζεις ότι η jvc είχε πολλά θέματα hardware και μεγάλες καθυστερήσεις κατά τους πρώτους μήνες.
Κάποια απ' αυτά ξεπεράστηκαν μέσω firmware update. Συνεπώς 2 ερωτήσεις:

  1. Ποιο firmware φοράει ο προβολέας σου; Το τελευταίο είναι το 2.08 (το flashαρα χθες) και μπορείς να το βρεις εδω . Προσοχή στην εγκατάσταση.
  2. Δεύτερη ερώτηση. Στη συσκευασία θα βρεις την ημερομηνία κατασκευής του προβολέα σου. Ποιο μήνα είναι; Εναλλακτικά τα 5-6 πρώτα ψηφία του serial μπορούν να μας δείξουν το μήνα παραγωγής.
 
  • Like
Reactions: AVP

AVP

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Καλορίζικος φίλε μου. Χθες πέρασα μερικές ώρες με το rs3000 (nx9) κι έχω χάσει τα λόγια μου. Είναι εξωπραγματικός.
Πρέπει να γνωρίζεις ότι η jvc είχε πολλά θέματα hardware και μεγάλες καθυστερήσεις κατά τους πρώτους μήνες.
Κάποια απ' αυτά ξεπεράστηκαν μέσω firmware update. Συνεπώς 2 ερωτήσεις:

  1. Ποιο firmware φοράει ο προβολέας σου; Το τελευταίο είναι το 2.08 (το flashαρα χθες) και μπορείς να το βρεις εδω . Προσοχή στην εγκατάσταση.
  2. Δεύτερη ερώτηση. Στη συσκευασία θα βρεις την ημερομηνία κατασκευής του προβολέα σου. Ποιο μήνα είναι; Εναλλακτικά τα 5-6 πρώτα ψηφία του serial μπορούν να μας δείξουν το μήνα παραγωγής.
Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Θα πρεπει να κοιταξω το κουτι συσκευασιας για να σου πω, λογικα απο αυριο. Σχετικα με το firmware, δεν εχω γνωση για να ειμαι ειλικρινης, αλλα θα το κοιταξω και αυτο. Σ ευχαριστω και για το λινκ. Γενικα προκειται για θεμα που θελω να πιστευω οτι λυνεται...
Post automatically merged:

Καλώς ήρθες!



Με δοκιμές. Αλλαγή εισόδων, πηγών, καλωδίων θα δείξει τι απ' όλα φταίει.
Σ ευχαριστω πολυ
 

AVP

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Καλορίζικος φίλε μου. Χθες πέρασα μερικές ώρες με το rs3000 (nx9) κι έχω χάσει τα λόγια μου. Είναι εξωπραγματικός.
Πρέπει να γνωρίζεις ότι η jvc είχε πολλά θέματα hardware και μεγάλες καθυστερήσεις κατά τους πρώτους μήνες.
Κάποια απ' αυτά ξεπεράστηκαν μέσω firmware update. Συνεπώς 2 ερωτήσεις:

  1. Ποιο firmware φοράει ο προβολέας σου; Το τελευταίο είναι το 2.08 (το flashαρα χθες) και μπορείς να το βρεις εδω . Προσοχή στην εγκατάσταση.
  2. Δεύτερη ερώτηση. Στη συσκευασία θα βρεις την ημερομηνία κατασκευής του προβολέα σου. Ποιο μήνα είναι; Εναλλακτικά τα 5-6 πρώτα ψηφία του serial μπορούν να μας δείξουν το μήνα παραγωγής.
  • "Ποιο firmware φοράει ο προβολέας σου;"
Εψαξα μεσα στο ψηφιακο μενου αλλα δεν ειδα καποια ενδειξη για το firmware. Απο που φαινεται ?
  • "Εναλλακτικά τα 5-6 πρώτα ψηφία του serial μπορούν να μας δείξουν το μήνα παραγωγής"
Μιας και το κουτι του ειναι αποθηκευμενο σε παταρι, προτιμησα να κοιταξω serial no πισω στο σωμα του προβολεα, το οποιο ειναι : 175C0036. Φαινεται απο αυτο μηνος και ετος παραγωγης ?

"Πρέπει να γνωρίζεις ότι η jvc είχε πολλά θέματα hardware και μεγάλες καθυστερήσεις κατά τους πρώτους μήνες"
Αυτο δεν το ηξερα.

Θα περιμενω παντως να διαπιστωσω και με αλλες προβολες εαν εχω το ιδιο θεμα με το bluray player μεσα απο την εισοδο hdmi-2. Χθες που επαιξε ταινια για μια ωρα δεν ειδα κατι. Βεβαια ολο το σωμα του προβολεα θερμαινεται παρα πολυ και με τον ανεμιστηρα σε λειτουργια, κατι που ειναι φυσιολογικο φανταζομαι.

"Χθες πέρασα μερικές ώρες με το rs3000 (nx9) κι έχω χάσει τα λόγια μου. Είναι εξωπραγματικός"
Ζηλευω αν και βεβαια η τιμη του γυρω στα 15.000 ευρω, για μενα εντελως απλησιαστη.

Κατι ακομα : το καλωδιο που εχω της Chroma 7 λογω της ποιοτικης του κατασκευης ειναι σχετικα "βαρυ" για τα 2 μετρα μηκος και εχω μια μικρη ανησυχια μηπως επηρεαζει την εισοδο hdmi ετσι οπως φευγει και κρεμεται απο πισω μεχρι να καταληξει στο bluray player. Υπαρχει καποιος τροπος να το στερεωσω καπου ή το αφηνω ετσι ? Παντως με τα γνωστα tie wraps, δεν νομιζω οτι γινεται κατι.

Ευχαριστω και παλι
Post automatically merged:

Καλώς ήρθες!



Με δοκιμές. Αλλαγή εισόδων, πηγών, καλωδίων θα δείξει τι απ' όλα φταίει.
θα τα δοκιμασω ολα φιλε σε ευχαριστω
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
  • "Ποιο firmware φοράει ο προβολέας σου;"
Εψαξα μεσα στο ψηφιακο μενου αλλα δεν ειδα καποια ενδειξη για το firmware. Απο που φαινεται ?
  • "Εναλλακτικά τα 5-6 πρώτα ψηφία του serial μπορούν να μας δείξουν το μήνα παραγωγής"
Μιας και το κουτι του ειναι αποθηκευμενο σε παταρι, προτιμησα να κοιταξω serial no πισω στο σωμα του προβολεα, το οποιο ειναι : 175C0036. Φαινεται απο αυτο μηνος και ετος παραγωγης ?

"Πρέπει να γνωρίζεις ότι η jvc είχε πολλά θέματα hardware και μεγάλες καθυστερήσεις κατά τους πρώτους μήνες"
Αυτο δεν το ηξερα.

Θα περιμενω παντως να διαπιστωσω και με αλλες προβολες εαν εχω το ιδιο θεμα με το bluray player μεσα απο την εισοδο hdmi-2. Χθες που επαιξε ταινια για μια ωρα δεν ειδα κατι. Βεβαια ολο το σωμα του προβολεα θερμαινεται παρα πολυ και με τον ανεμιστηρα σε λειτουργια, κατι που ειναι φυσιολογικο φανταζομαι.

"Χθες πέρασα μερικές ώρες με το rs3000 (nx9) κι έχω χάσει τα λόγια μου. Είναι εξωπραγματικός"
Ζηλευω αν και βεβαια η τιμη του γυρω στα 15.000 ευρω, για μενα εντελως απλησιαστη.

Κατι ακομα : το καλωδιο που εχω της Chroma 7 λογω της ποιοτικης του κατασκευης ειναι σχετικα "βαρυ" για τα 2 μετρα μηκος και εχω μια μικρη ανησυχια μηπως επηρεαζει την εισοδο hdmi ετσι οπως φευγει και κρεμεται απο πισω μεχρι να καταληξει στο bluray player. Υπαρχει καποιος τροπος να το στερεωσω καπου ή το αφηνω ετσι ? Παντως με τα γνωστα tie wraps, δεν νομιζω οτι γινεται κατι.

Ευχαριστω και παλι
Post automatically merged:


θα τα δοκιμασω ολα φιλε σε ευχαριστω
Κοίταξε την εικόνα για να δεις που θα βρεις την έκδοση firmware

IMG_0279.jpg


Είσαι σίγουρος ότι διάβασες σωστά το serial number; Ο κανόνας είναι:

Πάρε τα 2 πρώτα ψηφία κι αφαίρεσε 5. Θα βρεις τον μήνα παραγωγής.
Πάρε το 3 ψηφίο και πρόσθεσε 5. Θα βρεις αντίστοιχα το έτος.
Εμένα για παράδειγμα το serial ξεκινάει από 114...
Κι όντως 11-5=6, 4+5=9 ο προβολέας κατασκευάστηκε 06/2019.
Κι εγώ της wireworld καλώδιο χρησιμοποιώ και μάλιστα 9μ (wireworld ultraviolet 7).
Δεν θα το έλεγα και πολύ πρακτικό, αλλά περνάει σήματα σε μέγιστο bandwidth.
Γνωρίζεις φυσικά ότι είναι ενεργό, συνεπώς κατευθυντικό. Γράφει ποια άκρη πάει στον προβολέα και ποια στο player.
 
  • Like
Reactions: AVP

AVP

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Κοίταξε την εικόνα για να δεις που θα βρεις την έκδοση firmware

View attachment 136588

Είσαι σίγουρος ότι διάβασες σωστά το serial number; Ο κανόνας είναι:

Πάρε τα 2 πρώτα ψηφία κι αφαίρεσε 5. Θα βρεις τον μήνα παραγωγής.
Πάρε το 3 ψηφίο και πρόσθεσε 5. Θα βρεις αντίστοιχα το έτος.
Εμένα για παράδειγμα το serial ξεκινάει από 114...
Κι όντως 11-5=6, 4+5=9 ο προβολέας κατασκευάστηκε 06/2019.
Κι εγώ της wireworld καλώδιο χρησιμοποιώ και μάλιστα 9μ (wireworld ultraviolet 7).
Δεν θα το έλεγα και πολύ πρακτικό, αλλά περνάει σήματα σε μέγιστο bandwidth.
Γνωρίζεις φυσικά ότι είναι ενεργό, συνεπώς κατευθυντικό. Γράφει ποια άκρη πάει στον προβολέα και ποια στο player.
------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Είσαι σίγουρος ότι διάβασες σωστά το serial number;"

Πιστευω πως ναι, επισυναπτω σχετικη φωτο απο το πισω μερος του προτζεκτορα, δες τη κ εσυ κ πες μου αν κανω καπου λαθος. Ποιο ειναι το ετος και ο μηνας ?

"Κι εγώ της wireworld καλώδιο χρησιμοποιώ και μάλιστα 9μ (wireworld ultraviolet 7).
Δεν θα το έλεγα και πολύ πρακτικό, αλλά περνάει σήματα σε μέγιστο bandwidth.
Γνωρίζεις φυσικά ότι είναι ενεργό, συνεπώς κατευθυντικό. Γράφει ποια άκρη πάει στον προβολέα και ποια στο player."

Οχι, δεν το γνωριζα και ομολογω οτι ειναι αρκετα τεχνικα σημεια τα οποια μου διαφευγουν. Αυτο τι σημαινει περι κατευθυντικου που επισημαινεις ? οτι ενδεχεται να εχω κανει λαθος στη συνδεση και να εχω βαλει το καλωδιο "αναποδα" απο το bluray player στον προτζεκτορα ? Επισυναπτω σχετικες φωτογραφιες και απο τις δυο (2) καταληξεις του καλωδιου. Δεν υπαρχει καμια ενδειξη για αυτο που λες. Χανω κατι ?

Επισυναπτω και φωτογραφιες απο ολες τις καρτες του ψηφιακου μενου. Οπως θα διαπιστωσεις δεν φαινεται καπου το firmware. Καποια γνωμη και για αυτο ?

Για την ωρα εχω αρχισει να ψιλοκαταληγω οτι το προβλημα με το αναβοσβημα, το οποιο παρατηρησα παλι σε ενοχλητικο βαθμο χθες βραδυ με το που εβαλα bluray disc, 99% συνδεεται για καποιο λογο με το bluray player. O projector αρχισε παλι στα 5 πρωτα λεπτα φωτιστικες διακυμανσεις, στη συνεχεια παλι κολλησε και αναγκαστικα παλι και τον εβγαλα απο την πριζα. Εβαλα αμεσως μετα ταινια απο το Western Digital media player, με το οποιο δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα για 90 λεπτα προβολης. Δεν ξερω γενικα ποια ειναι η γνωμη σου για ολο αυτο.

Σ ευχαριστω παρα πολυ και παλι για τον χρονο σου
 

Attachments


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Α καλά! Νομίζω πως πρέπει να με δει γιατρός!!!! Γράφεις ξεκάθαρα ότι πήρες τον x7 κι εγώ καταλαβαίνω τα δικά μου και νομίζω ότι πήρες τον N7 τον 4k! :o:roflmao:
Γι' αυτό και τα σχόλια μου για τον rs3000!!!
Σωστά διάβασες το serial number, ο προβολέας είναι του 12/2010 και φυσικά δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κατά την παραγωγή του η jvc.
Ενδέχεται το καλώδιο σου να είναι passive, οπότε και δεν παίζει ρόλο η κατευθυντικότητα. Σου παραθέτω φώτο από το αντίστοιχο active που έχω:

20190904_220136.jpg


Σου έχω μαρκάρει την ένδειξη "to tv" για τη σωστή τοποθέτηση του.
Κάποιες ερωτήσεις:
Το player το συνδέεις σε διαφορετική θύρα του jvc απ' ότι το western digital;
Ποιο bluray player είναι;
 

AVP

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Α καλά! Νομίζω πως πρέπει να με δει γιατρός!!!! Γράφεις ξεκάθαρα ότι πήρες τον x7 κι εγώ καταλαβαίνω τα δικά μου και νομίζω ότι πήρες τον N7 τον 4k! :o:roflmao:
Γι' αυτό και τα σχόλια μου για τον rs3000!!!
Σωστά διάβασες το serial number, ο προβολέας είναι του 12/2010 και φυσικά δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κατά την παραγωγή του η jvc.
Ενδέχεται το καλώδιο σου να είναι passive, οπότε και δεν παίζει ρόλο η κατευθυντικότητα. Σου παραθέτω φώτο από το αντίστοιχο active που έχω:

View attachment 136717

Σου έχω μαρκάρει την ένδειξη "to tv" για τη σωστή τοποθέτηση του.
Κάποιες ερωτήσεις:
Το player το συνδέεις σε διαφορετική θύρα του jvc απ' ότι το western digital;
Ποιο bluray player είναι;
"Α καλά! Νομίζω πως πρέπει να με δει γιατρός!!!!"
χαχαχα, δεν πειραζει

Σ ευχαριστω για το ξεκαθαρισμα με τη φωτο που μου εστειλες, τελικα ειχες δικιο αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να το παρατηρουσα και δεν θυμαμαι και καποια συγκεκριμενη υποδειξη απο το κουτι του καλωδιου που εχω ακομα στα χερια μου. Οντως υπαρχει και στο δικο μου καλωδιο η ενδειξη για "to tv" και ετσι οπως θυμαμαι αρχικα, οπως το ειχα βαλει πισω στο bluray player, πρεπει να ειχε μπει με την σωστη κατευθυνση απο το player προς τον projector (to tv) Τελος παντων θα επιχειρησω να το ξαναβαλω να δω μπας και αλλαξει κατι.

"Το player το συνδέεις σε διαφορετική θύρα του jvc απ' ότι το western digital;"
ναι φυσικα, στη εισοδο hdmi 1 συνδεω το bluray και στη εισοδο hdmi 2 συνδεω το western digital ή το αντιστροφο (γενικα ειναι και τα δυο συνδεδεμενα σε μια απο τις 2 θυρες του projector)

"Ποιο bluray player είναι;"
Το bluray player ειναι region 1 και το ειχα παρει πριν 5 χρονια περιπου απο amazon αμερικης με κοστος μονο 150 ευρω περιπου. Ηταν το πιο απλο και οικονομικο που ειχα καταφερει τοτε να βρω μονο και μονο γαι να μπορω να παιζω τη συλλογη ταινιων μου η οποια ειναι ολη αμερικανικα bluray discs region 1. To μοντελο ειναι το PANASONIC DMP-BD 871 και αν εξαιρεσω την καλη αποδοση αναπαρωγης με την καλη ποιοτητα μαυρων και χρωματων που διακρινει την Panasonic, γενικα προκειται για φτηνη κατασκευη και σε γενικες γραμμες μοντελο της πλακας. Αν ειχα τωρα την οικονομικη δυνατοτητα θα επαιρνα το Panasonic DP-UB9000 με την προυποθεση οτι ηταν region free.

Παντως και χθες που ξαναεβαλα ταινια μεσω του Western Digital media player (το οποιο το συνεδεσα στο hdmi 1, γιατι ειχα αποσυνδεσει εντελως το bluray player) δυστυχως ειχα και παλι μετα απο 90 περιπου λεπτα συνεχους αναπαραγωγης το γνωστο αναβοσβημα στην φωτεινοτητα της εικονας το οποιο μετα απο 5 περιπου λεπτα σταματησε απο μονο του και η προβολη συνεχιστηκε κανονικα μεχρι τελους.

Υπαρχει περιπτωση να μην εχει να κανει τελικα με το καλωδιο και την μοναδα αναπαραγωγης και να ειναι θεμα υπερεθερμανσης του προτζεκτορα, η οποια να φερνει ως αποτελεσμα φωτιστικες διακυμανσεις ?
ή μηπως φταει σαν hardware για καποιο λογο η μια απο τις θυρες hdmi.
Μηπως εχει να κανει με εντονες φωτιστικες διακυμανσεις της ιδιας της ταινιας οι οποιες "μπερδευουν" τον προβολεα ?
Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω.

Αν μπορεις πες μου και για το firmware σε σχεση με τις τελευταιες φωτο που σου ειχα στειλει.

Thanks again
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Άρα το πρόβλημα στο παρουσίασε ανεξάρτητα απ' το ποια πηγή χρησιμοποιείς;
Επόμενο βήμα να δεις αν αλλάζει συμπεριφορά ο προβολέας ανάλογα με την θύρα hmi του προβολέα που χρησιμοποιείς.
 
  • Like
Reactions: AVP

AVP

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Άρα το πρόβλημα στο παρουσίασε ανεξάρτητα απ' το ποια πηγή χρησιμοποιείς;
Επόμενο βήμα να δεις αν αλλάζει συμπεριφορά ο προβολέας ανάλογα με την θύρα hmi του προβολέα που χρησιμοποιείς.
Μιλησα χθες με τεχνικο της επισημης αντιπροσωπειας JVC D-ILA. Οπως του περιεγραψα το προβλημα, μου ειπε οτι το πιο πιθανο να ειναι θεμα λαμπας, η οποια δεν εχει στανταρ χρονο ωρων. Με την πρωτη ευκαιρια θα το παω εκει για να κανει μια διαγνωση και μαλλον να αγορασω μια καινουρια λαμπα. Εχω σχεδον αποκλεισει πλεον και τα καλωδια και τις θυρες hdmi ως πιθανες αιτιες.

Ευχαριστω και παλι
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Και η λάμπα γιατί είναι εντάξει με τον Media Player? πολύ επιλεκτική, ή δεν φταίει η φουκαριάρα!
 
  • Like
Reactions: AVP


AVP

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Και η λάμπα γιατί είναι εντάξει με τον Media Player? πολύ επιλεκτική, ή δεν φταίει η φουκαριάρα!
αυτο ειναι τελικα το θεμα, οτι δεν ειναι η αξιοτιμη λαμπα επιλεκτικη.. παρατηρησα το ιδιο αναβοσβημα και με το Western Digital..
Post automatically merged:

Οι λάμπες σε καινούριο Χ7 δεν έχουν κάποιο χρόνο εγγύησης;
o projector ειναι μοντελο του 2011.. ποση εγγυηση να εχει πια..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top