JVC JL-A20 Σταυρούλας

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Υπαρχει ολο το vintage συστηματακι στο πατρικο της σταυρουλας και θελουμε μα παρουμε το πικαπ.... ειναι αυτο και σε πολυ καλη κατασταση... IMG_20180318_134035.jpg
IMG_20180318_134021.jpg
Υπαρχου και καμια 40ρια δισκοι... θα πρεπει να του κανω κατι καποια αναβαθμηση ή να του αλλαξω κατι; δεν εχω ιδεα δεν ειχα ποτε πικαπ...
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Υπαρχει ολο το vintage συστηματακι στο πατρικο της σταυρουλας και θελουμε μα παρουμε το πικαπ.... ειναι αυτο και σε πολυ καλη κατασταση... View attachment 92262
View attachment 92263
Υπαρχου και καμια 40ρια δισκοι... θα πρεπει να του κανω κατι καποια αναβαθμηση ή να του αλλαξω κατι; δεν εχω ιδεα δεν ειχα ποτε πικαπ...
Για σιγουριά θα πάρεις μια καινουργια βελόνα και εάν ο ενισχυτής δεν εχει είσοδο phono ενα οικονομικό phonostage.καλό θα ήταν να το πας και για εναν ελεγχο ρυθμίσεων!
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Μάλλον θα χρειαστείς τοποθέτηση καινούριας κεφαλής και ρυθμίσεις.
Πριν αγοράσεις όμως σιγουρέψου οτι το πικαπ παιζει.Το συνδέεις στο phono του ενισχυτη.
Ότι άλλο χρειαστείς πες μας
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Υπαρχει ολο το vintage συστηματακι στο πατρικο της σταυρουλας και θελουμε μα παρουμε το πικαπ.... ειναι αυτο και σε πολυ καλη κατασταση... View attachment 92262
View attachment 92263
Υπαρχου και καμια 40ρια δισκοι... θα πρεπει να του κανω κατι καποια αναβαθμηση ή να του αλλαξω κατι; δεν εχω ιδεα δεν ειχα ποτε πικαπ...
Παρτο
Καθάρισέ το, γυάλισέ το, βάλε και ενα δίσκο να γυρνάει γύρω γύρω, πανέμορφο ....και σύνδεσε Spotify να παίζει στα ηχεία.

:D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η κεφαλή ειναι Shure αν βλέπω καλά;
Γράφει κάπου τον τύπο της;
Ενδεχομένως να χρειάζεσαι μόνο αλλαγή βελόνας και όχι όλης της κεφαλής.
Για δες το και πες μας.

Και μη δίνεις σημασία στις εξυπνάδες του @Dimifoot ...:tongue:
Και αυτός ακούει από πικάπ, αλλά δεν το παραδέχεται γιατί του κάνει bullying ο @costas EAR ο οποίος επίσης έχει πικαπ...go figure!:p
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Καθάρισέ το, γυάλισέ το, βάλε και ενα δίσκο να γυρνάει γύρω γύρω, πανέμορφο ....
Σεμεδακι θα χρειαστω...;
[DOUBLEPOST=1521476411][/DOUBLEPOST]Θα την δω τη κεφαλη.. δεν το εχω φερει σπιτι ακομα... ελεγα να σας ρωτησω πρωτα... ειναι παντως ολοκαινουργιο και δεν εχει αλλαχθει τιποτα απο πανω του... γιατι πρεπει να αλλαζουμε τις κεφαλες;
[DOUBLEPOST=1521476561][/DOUBLEPOST]
Και μη δίνεις σημασία στις εξυπνάδες του @Dimifoot ...:tongue:
Και αυτός ακούει από πικάπ, αλλά δεν το παραδέχεται γιατί του κάνει bullying ο @costas EAR ο οποίος επίσης έχει πικαπ...go figure!:p
Και σιγουρα το εχουν συνδεσει στον ενισχυτη με bluetooth εε....; :):p
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
γιατι πρεπει να αλλαζουμε τις κεφαλες;
Ξέρω γω;
Στο αμάξι γιατί πρέπει να αλλάζουμε λάστιχα;;)
[DOUBLEPOST=1521481618][/DOUBLEPOST]
Δυο φορές το χρόνο :D
Το γρατζουνάς το αυλάκι εεε;
(έστω και δγυο φορές το χρόνο)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι, ναι λέμε, ναι
Αλλά ψηφιακά :roflmao:
Ρε όπως και να το βαφτίσεις, παραμένει πικάπ!
Για να μην πω για τον κολλητό σου που χρησιμοποιεί για άλλοθι, πως το περνάει από τη μετρικ πρώτα...!:D
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Sodoma and gamora...:o
Πολυ καλα λοιπον... κανονιστε παλι να μου κοψετε κανα κουστουμι για ανακοπη...:D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Sodoma and gamora...:o
Πολυ καλα λοιπον... κανονιστε παλι να μου κοψετε κανα κουστουμι για ανακοπη...:D
Μη φοβάσαι βρε....με 200..300..400..500
..θα τη βγάλεις καθαρή!:p

Ακόμα και αν χρειαστεί να αλλάξεις κεφαλή και όχι μόνο βελόνα, υπάρχουν αρκετές αξιοπρεπείς κεφαλές mm στην κατηγορία 50-100ευρώ.
Δεν ξέρω όμως αν ο ενισχυτής σου έχει phono stage ή θα χρειαστεί να αγοράσεις εξωτερικό.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Μη φοβάσαι βρε....με 200..300..400..500
..θα τη βγάλεις καθαρή!:p

Ακόμα και αν χρειαστεί να αλλάξεις κεφαλή και όχι μόνο βελόνα, υπάρχουν αρκετές αξιοπρεπείς κεφαλές mm στην κατηγορία 50-100ευρώ.
Δεν ξέρω όμως αν ο ενισχυτής σου έχει phono stage ή θα χρειαστεί να αγοράσεις εξωτερικό.
Θα εχει... ο καινούργιος... ολα ειναι ακομα υπο κατασκευή αυτη η στηγμη...ακομα και το σαλονι... στα τελειωματα ειμαστε....
[DOUBLEPOST=1521483080][/DOUBLEPOST]
Θα εχει... ο καινούργιος... ολα ειναι ακομα υπο κατασκευή αυτη η στηγμη...ακομα και το σαλονι... στα τελειωματα ειμαστε....
Οταν ερθει η ωρα να μου πειτε και ποιος ειναι καλος πικαπάς...για να το παω....:p
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Υπαρχει ολο το vintage συστηματακι στο πατρικο της σταυρουλας και θελουμε μα παρουμε το πικαπ.... ειναι αυτο και σε πολυ καλη κατασταση... View attachment 92262
View attachment 92263
Υπαρχου και καμια 40ρια δισκοι... θα πρεπει να του κανω κατι καποια αναβαθμηση ή να του αλλαξω κατι; δεν εχω ιδεα δεν ειχα ποτε πικαπ...
Κάνε του ένα σέρβις και πούλα το, έτσι και αλλιώς τα vintage είναι και της μόδας...πούλα και τα βινύλια -και αυτό είναι της μόδας..τουλάχιστον 8-10 ευρώ το ένα- και πάρε κανένα dac να ακούς μουσική ανέξοδα...και καλύτερα μάλλον
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Κοιτα μόνο μη πάρεις ενεργά ηχεία στο τέλος..:D
Μπα... μαλλον αυτο το σεναριο δεν θα παιξει...
[DOUBLEPOST=1521484626][/DOUBLEPOST]
Κάνε του ένα σέρβις και πούλα το, έτσι και αλλιώς τα vintage είναι και της μόδας...πούλα και τα βινύλια -και αυτό είναι της μόδας..τουλάχιστον 8-10 ευρώ το ένα- και πάρε κανένα dac να ακούς μουσική ανέξοδα...και καλύτερα μάλλον
Το διαβασα στη σταυρουλα... αυτη ειναι πολυ κακη ιδεα.... εβγαλε κυνοδοντες....:cautious:
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Μπα... μαλλον αυτο το σεναριο δεν θα παιξει...
[DOUBLEPOST=1521484626][/DOUBLEPOST]
Το διαβασα στη σταυρουλα... αυτη ειναι πολυ κακη ιδεα.... εβγαλε κυνοδοντες....:cautious:
Καλά όταν θα θες 25 ευρώ να πα΄ρεις ένα βινύλιο από το Public (και να είναι και στραβό) τότε θα το ξανασκεφτεί...
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Μπα... μαλλον αυτο το σεναριο δεν θα παιξει...
[DOUBLEPOST=1521484626][/DOUBLEPOST]
Το διαβασα στη σταυρουλα... αυτη ειναι πολυ κακη ιδεα.... εβγαλε κυνοδοντες....:cautious:
Τι σου έλεγα?:p
Κράτα το πικάπ,κάνε το καθάρισμα που επιβάλεται,δοκίμασε αν παίζει και μπορεί να χρειάζεται μόνο μια βελόνα.Στο εύχομαι.
Μετά βάζεις τα δισκάκια σου και κανεις το κέφι σου.τίποτα άλλο.;)

ΥΓ. Εγώ πάω μοναστηράκι,μεταχειρισμένα από 1 ευρω,Αυτα από μένα...
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Οκ.. το θεμα πωλησης του δεν παιζει με τιποτα... το πολυ πολυ να μεινει εκει που βρίσκεται...
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
To συγκεκριμένο turntable το είχα για πολλά πολλά χρόνια και θα το μόνο που θα πω είναι ότι είναι απίστευτα σκληρό καρύδι αν και από τα εμπορικά μοντέλα της εταιρείας και καμία σχέση με τα "τέρατα" της σειράς QL. Για semi-auto έχει αξιοπρεπέστατη κατασκευή. Αν είναι συντηρημένο και ρυθμισμένο σωστά και αντίστοιχη απόδοση. Το μόνο που θα χρειαστεί αν το δοκιμάσατε και είναι είναι μάχιμο να του κάνετε ένα service. Πρέπει να αφαιρέσετε το πλατό δες το manual ή αν δεν το έχετε μπορείτε να το βρείτε μαζί με το service manual εδώ https://www.vinylengine.com/library/jvc/jl-a20.shtml ή δείτε αυτό


Θα χρειαστεί σίγουρα ένα καλό εσωτερικό καθάρισμα. Συνιστώ ένα σπρέι πεπιεσμένου αέρα και κάποιο πινελάκι με μαλακιά τρίχα. Ο οδηγός του ιμάντα θα χρειαστεί σίγουρα καθάρισμα από παλαιότερες λιπάνσεις (αν ποτέ έχουν γίνει) και εκ νέου λίπανση. ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ και ΕΛΑΧΙΣΤΗ λίπανση θα χρειαστούν και οι άξονες των γραναζωμάτων (δώστε σημασία στο ελάχιστη και μόνο στα μεταλλικά μέρη) καθώς τα μετακινούμενα μέρη είναι από αγνώστου ταυτότητας σκληρό πλαστικό που δεν μπορώ να ορκιστώ για τις ανοχές τους σε λιπάνσεις. Το μόνο σίγουρο είναι να χρειάζεται και αλλαγή ιμάντα. Με λίγη έρευνα στο δίκτυο θα βρείτε. Η Shure που έχει πάνω σίγουρα δεν είναι η μαμά κεφαλή. Ερχόταν στην Ελλάδα με την JVC DT-Z1S ή την 4DT-Z1S που έφεραν αποσπώμενες βελόνες και μπορούσαν να αντικατασταθούν και με third party compatible βελόνες το ίδιο φυσικά ισχύει και για την Shure που έχει τώρα. Αν όχι είναι πολύ εύκολο να την αλλάξεις και με πλήθος επιλογών. Η Νagaoka, Audio Techica και πολλές άλλες θα του έρθουν μια χαρά. Αν υπάρχει κόλλημα με την αυθεντικότητα τότε μπορείς να βρεις ίσως στο δυαδίκτυο μια JVC Χ1. Δε το συστήνω καθώς είναι δύσκολο να βρεθεί σε άψογη κατάσταση και όταν βρίσκονται κοστίζουν κάπου στα 200 ευρόπουλα :(.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top