KEF LS50

Μηνύματα
458
Reaction score
76
Βρε παιδιά, τι γίνετε με αυτά τα ηχεία όλοι προπαραγγελνουν χωρις να τα ακούσουν,
έχει ακούσει κανείς πουθενά τα ηχεία???
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: KEF LS50

Βρε παιδιά, τι γίνετε με αυτά τα ηχεία όλοι προπαραγγελνουν χωρις να τα ακούσουν,
έχει ακούσει κανείς πουθενά τα ηχεία???
Τα ακουσε ο...Ειδικος Τυπος:)
 

Μηνύματα
458
Reaction score
76
Απάντηση: KEF LS50

Χαχαχα ναι ο (ειδικός τύπος).. κ όμως έχουν γίνει πολλές....... κ η λίστα αναμονής είναι συνήθως ένας μήνας.. κάτι μου λέει όμως πως θα απογοητευτώ.. έχω ακούσει το πολύ (κοντινό του r100 και δεν!
 

Μηνύματα
350
Reaction score
236
μετα απο τοσο καιρο δεν βρεθηκε κανεις κατοχος να μας πει μια γνωμη;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
μετα απο τοσο καιρο δεν βρεθηκε κανεις κατοχος να μας πει μια γνωμη;
Δεν είμαι κάτοχος, αλλά μια άποψη μπορείς να διαβάσεις εδώ.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
μετα απο τοσο καιρο δεν βρεθηκε κανεις κατοχος να μας πει μια γνωμη;
εγω ειμαι "κατοχος"
τι θες να μαθεις?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
να ρωτησω κατι εγω vet?

εσυ σαν κατοχος, μπορεις να μου συγκρινεις τα kef με καποια αντιστοιχα ενεργα?
γινεται αυτη η συγκριση καταρχην?....εννοω ενα καλο ζευγαρι near field monitor vs kef...μου φαινεται οτι εχεις-ειχες ενεργα ηχεια?

το λεω γιατι ψαχνομαι να παρω δυο ηχεια για μουσικη μεσω pc και ενω ειμαι οπαδος του κλασσικου σεταπ (χωριστα κομματια), ακουσα ενα ζευγαρι ενεργα και με αρεσαν...ασε που γλιτωνεις και ενα σωρο καταστασεις με συνδεσεις-καλωδια κλπ κλπ

εχω ακουσει πολλους να ορκιζονται για τον ηχο των μικρων kef...

δεν ξερω βεβαια αν κανουν-αποδιδουν οπως πρεπει σε σεταπ υπολογιστη, δλδ με μικρη αποσταση μεταξυ τους και μεταξυ του ακροατη...σε οσα videos τα εχω δει (απο youtube κλπ), οι κατοιχοι τα ειχαν σε κλασσικη τποθετηση σε βασεις και με αρκετη αποσταση μεταξυ τους...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
@Gkat: απλά να διευκρινίσω ότι τα KEFLS50 μπορεί να τα χαρακτηρίζουν "μικρά", αλλά είναι ηχεία βάσης, δεν είναι ηχεία τα οποία μπορεί κάποιος να τα τοποθετήσει πάνω στο γραφείο του για να ακούει μουσική από υπολογιστή - σε αντίθεση με κάποια near field monitors τα οποία προορίζονται για τον σκοπό αυτό.

Θεωρώ ότι η σύγκριση μεταξύ ενός παθητικού και ενός ενεργού ηχείου είναι κομματάκι άστοχη - είναι τόσο διαφορετικά που είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Φυσικά, δεν αποκλείεται να τα συγκρίνει κάποιος, αλλά δεν γνωρίζω πόσο δόκιμη θα είναι αυτή η σύγκριση και πόσο χρήσιμα θα είναι τα συμπεράσματά της.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
@Gkat: απλά να διευκρινίσω ότι τα KEFLS50 μπορεί να τα χαρακτηρίζουν "μικρά", αλλά είναι ηχεία βάσης, δεν είναι ηχεία τα οποία μπορεί κάποιος να τα τοποθετήσει πάνω στο γραφείο του για να ακούει μουσική από υπολογιστή - σε αντίθεση με κάποια near field monitors τα οποία προορίζονται για τον σκοπό αυτό.
αυτο νομιζω και γω....απλα ηθελα να δω εαν υπαρχει περιπτωση να αποδωσουν οπως πρεπει, κατω απο διαφορετικο "σεταρισμα"...

δλδ και ως ηχεια για ακροαση μεσω pc, αλλα και αργοτερα, σε τυχον μεταφορα τους σε μεγαλυτερο χωρο και με ενισχυτη, να με καλυπταν και εκει...ενω με τα ενεργα, θα ειχα περιορισμους ως προς το χωρο που θα καλυπταν, αφου ουσιαστικα ειναι φτιαγμενα τα περισσοτερα, για near field ακροασεις...παντα σε νορμαλ κατηγοριες τιμων...

εαν μπορουσαν τα kef να παιξουν αυτον τον "διπλο" ρολο με επιτυχια, φυσικα και θα τα επελεγα νομιζω...ενισχυτης υπαρχει αλλωστε

με τα kef βεβαια, στη περιπτωση καλυψης μεγαλυτερου χωρου, θα επρεπε να μπει στο παιχνιδι και σαμπ...
αλλα αυτο θα ισχυε και με το μικρο ενεργο, αν καλουνταν να παιξει σε μεγαλυτερο χωρο...δε ξερω βεβαια αν το ενεργο θα τα καταφερνε εκει οσο το kef, αφου ενα nearfield ηχειο εχει περιορισμους...

σιγουρα θα καταλαβες οτι συγκρινω το kef με το adam f7 που σκεφτομαι να παρω...
 

Μηνύματα
350
Reaction score
236
εγω ειμαι "κατοχος"
τι θες να μαθεις?
Vet, o Gkat έκανε αρκετές από τις ερωτήσεις που θαθελα να κάνω σε κάτοχο των ls50
Άλλες ερωτήσεις μου θα ήταν πόσο χώρο μπορούν να καλύψουν, αν τα έχεις δοκιμάσει με sub, πως συγκρινονται με τα atc ή με τα quad που έχεις (στο μετρό φυσικά που μπορεί να γίνει σύγκριση). Παίζουν σε χαμηλές εντάσεις; Αξίζουν τα χρήματα τους; Σε απογοήτευσαν σε κάτι;

Μου έκανε πάντως εντύπωση το πόσο λίγο έχουν περιγράψει το ηχείο οι κάτοχοι στο forum όταν κυκλοφορούν διθυραμβικές κριτικές από reviewers.


ΥΓ Και τέλος μια προσωπική ερώτηση που αν θες απαντάς: ποια ενεργά ηχεια σκέφτεσαι να πάρεις; (Είχες δοκιμάσει τα lipinski αν θυμάμαι καλά;)


Φιλικά
Βασίλης
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
τα κεφ ειναι εξαιρετικά ηχεία, με τρομερό λόγο απόδοσης/τιμής.
το μεγαλο τους σχεδιαστικό πλεονέκτημα είναι η ομόκεντρη μονάδα.
η ομοιόμορφη διασπορά των μονάδων με το σταδιακο "βύθισμα" off axis δημιουργούν εξαιρετική εικόνα, ενώ σε near field ακροάσεις η σκηνή είναι απίστευτα σταθερή.
σε κανονικές αποστάσεις, 2-2,5 μετρα, η εικονα παραμένει εξαιρετική, αλλά οι πρώτες αντανακλάσεις πρέπει να ελεχθούν.
το ηχειο ειναι φτιαγμενο να παιζει χωρις σαμπ. το πορτ του σε συνδυασμο με μικρη αποσταση απο τον πισω τοιχο μπορει να δωσει αρκετο και καλα ελεγχομενο χαμηλο. κατεβαινει ανετα ποιο χαμηλα απο τα quad! αλλα το σφιχτό χαμηλο των quad ειναι ... αλλού...
δεν τα έχω παλέψει πολυ με σαμπ, αλλα πιστεύω πως δύσκολα θα επιτευχθει σωστό "δέσιμο".
μου αρεσουν πολυ σκέτα.
είναι το μονο μικρό ηχείο που θα επαιρνα, αν δεν έπαιρνα κάποιο απο τα νέα εξαιρετικά μικρά ενεργά.
το επόμενο σκαλί σε δίδρομα παθητικά είναι τα joseph audio pulsar και τα lipinski l707a, και τα δυο γυρω στα 8000.

(οσο για μενα...
από εδώ και πέρα θα αγοράζω μόνο ενεργά....
τρίδρομα τουλάχιστον...
με ψηφιακό x-over και dsp...)
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
(οσο για μενα...
από εδώ και πέρα θα αγοράζω μόνο ενεργά....
τρίδρομα τουλάχιστον...
με ψηφιακό x-over και dsp...)
:drinks:
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Να σε ρωτησω κατι εγω vet? τι παραπανω θα παρεις από τα ενεργα σε σχεση με τα Quad?
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Να σε ρωτησω κατι εγω vet? τι παραπανω θα παρεις από τα ενεργα σε σχεση με τα Quad?
ωραία ερώτηση, εύκολη απάντηση.
έκταση χαμηλά και ψηλά και κυρίως δυναμικά.
τα quad ειναι το ηχείο που αποτελεί το τελος του δρόμου για πολλούς στην αναζήτηση ηχείων.
είναι ουσιαστικά μονόδρομο, δεν εχει x-over, είναι απολυτα ομοιογενές, οπότε στο θεμα ομοιογένεια είναι καλύτερο ακόμα και απο τα ενεργά με ψηφιακό κροσ.
η απόλυτα μικρή του παραμόρφωση το ιδανικό step response και η δίπολη του φύση το κάνουν ΜΟΝΑΔΙΚΟ στο ευρος των συχνοτητων του με την καλυτερη, ανεξαρτητου κοστους ηχειου, μεσαια περιοχη που υπαρχει.
η τοποθετηση παιζει ρολο.
η αλλαγη για λογους αναγκης στην χωροταξια του σαλονιου μου και η νεα τους θεση φορτιζαν τον χωρο μου με μη ικανοποιητικο αποτελεσμα χαμηλα. ουσιαστικα μετα τα 60hz εσβηναν.



αυτο ειναι θεμα χώρου και οχι μονο ηχείων, αλλα ο συνδυασμος τους ειναι αυτό που ακούμε.

η λύση του dsp χαμηλά δείχνει να δουλεύει με τα νεα ηχεία.
τα δυναμικα και η έκταση ενός συμβατικού πολύδρομου με ενεργή πολυενίσχυση είναι αξεπέραστα.
τα μεσαια των quad μου λείπουν απίστευτα. φωνές και μουσική δωματιου μικρα συνολα, στα quad ...τα θελωωωω...
τι να κανω...
(linkwitz θα πει καποιος... μαλλον δικιο εχει....)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Όπως;


http://www.soundonsound.com/sos/jul11/articles/psi-a17m-a21m.htm

In short, these speakers are extraordinary and deliver a level of performance and accuracy that vanishingly few two‑way designs can match, and which would shame a great many three‑way offerings. There is no denying that they are expensive, but the cost is comparable to the few other monitors of similar performance and size. Auditioning is highly recommended for serious high‑end monitoring applications. .


τιμή τα a17m σε ευρωπαικα μαγαζια οσο κανουν τα ls50 μαζι με ενα ζευγαρι ncore απο πισω...

(ευτυχως δεν τα φερνει η athensproaudio αλλιως θα μου το κολαγε και εμενα το παρατσουκλι ο ζιζικ...)
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
και για τους κολημενους που θεωρουν το sound on sound περιοδικο "επαγγελματικο" και τα ηχεια "για επαγγελματιες" παρτε και ενα review απο το ευαγγελιο σας.. για τα μικρα...

PSI Audio A14-M got its first US review !

Steven Stone from the Absolue Sound reviewed our A14-M model and loved it !
Here a couple of key quotes from the article :

"The A 14Ms are as dimensionally accurate as any speaker I’ve enjoyed on my desktop, and may actually offer the most specific imaging of anything I’ve recently reviewed"

"The A 14M system throws up a huge soundstage, bigger than most speakers, while also maintaining the proper spatial relationships between elements in the mix."

"To find a speaker/amplifier combination that is comparable in sonic quality I had to move up to the Joseph Audio Pulsars ($7000/pr.) driven by the Bel Canto M1000 II amplifiers ($5000/pr.)"

"When it comes to the three D’s—dynamics, dispersion, and depth recreation—the PSI A 14Ms excel. If they’re used in a desktop environment I’ve heard only a few systems that can achieve the same level of overall fidelity, and those that can are substantially more expensive. I only wish I could have had J. Gordon Holt over to hear the A 14Ms. He would have listened, and then smiled."

http://www.hifiplus.com/articles/psi-audio-a-14m-active-powered-loudspeaker-tas-212/
A14-M review in The Absolute Sound - April 2011
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.536
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top