Kia picanto_rio_hyundai i20 η κάτι άλλο;

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον σκύλο μου ( accent 2003) με κάτι μικρότερο και καινούργιο φυσικά. Είμαι ανάμεσα στα 3 παραπάνω καθαρά για λόγους αξιοπιστίας, με τον 1.200αρι τετρακυλινδρο κινητήρα των 84 ίππων. Το θέμα επιδόσεις δεν το βλέπω καν γιατί θα είναι για κοντινές αποστάσεις και μέσα στην πόλη. (επαρχία και όχι μεγαλούπολη με 1η και 2α, σούπερ μάρκετ, λα'ι' κη αγορά για αγγουρο καρπουζοπεπονα ντομάτες κτλ και καμιά κοντινή βολτούλα) . Ότι είναι 3κυλινδρο διαγράφεται από τα προς εξέταση αυτοκίνητα. Το κακό ειναι ότι δεν τα βγάζει σε ντίζελ. Θέλω την άποψη σας και γιατί όχι και για κάποιο άλλο αμάξι. Τα γαλλικά τρώνε πόρτα στην κουβέντα.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
το hyundai i10???? Θα πηγαινα σε αυτο,γιατι ειναι ολοφρεσκο μοντελο,ενω το i20 συντομα θα αλλαξει.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
το hyundai i10???? Θα πηγαινα σε αυτο,γιατι ειναι ολοφρεσκο μοντελο,ενω το i20 συντομα θα αλλαξει.
ότι έχει οθόνη στο κέντρο του ταμπλό που φτάνει μισό μέτρο προς τα επάνω, ούτε να το βλέπω δεν θέλω. Στο i20 θα έχω πολύ καλή τιμή μιας και θα περιμένω να τσιμπήσω ένα από τα τελευταία κοματια που θα έχουνε τον Σεπτέμβριο οποτε είναι και να έρθει το νέο μοντέλο, το οποίο στις φώτο που έχει στα ίντερνετια με χαλάει το εσωτερικό του αρκετά.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Θα έλεγα και το Suzuki Baleno για value for money λύση αλλά κατάργησαν το ατμοσφαιρικό μοτεράκι των 1.2 λιτρών ( ; ). Premium λύση σε όλα τα επίπεδα είναι το Fiesta με το νέο ατμοσφαιρικό 1.1 lt , 85hp αλλά λογικά θα πάει πολύ το μαλλί... Ούπς, είναι και τρικύλινδρο άρα άκυρον...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800

τα τελευταία χρόνια είναι πολύ αξιόπιστο και γιαυτό τα έχουν προτιμήσει πολλές εταιρίες ενοικίασης.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Θα έλεγα και το Suzuki Baleno για value for money λύση αλλά κατάργησαν το ατμοσφαιρικό μοτεράκι των 1.2 λιτρών ( ; ). Premium λύση σε όλα τα επίπεδα είναι το Fiesta με το νέο ατμοσφαιρικό 1.1 lt , 85hp αλλά λογικά θα πάει πολύ το μαλλί... Ούπς, είναι και τρικύλινδρο άρα άκυρον...
Baleno δεν έχει πλέον η suzuki
 




tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Σωστά, και για τα κόστη αντικατάστασης συσσωρευτών δεν μιλάει κανείς.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ηλεκτρικό γιατί δε κοιτάς;
Βάση της αρχικής πρότασης νομίζω ότι είναι πολύ πάνω από αυτό που θα ήθελε. Νομίζω το πιο οικονομικό ηλεκτρικό αυτή τη στιγμή είναι το skoda citigo στα 18000 με απόσυρση.

και θα πρέπει να βάλει κάτω πόσα χρόνια θα το κρατήσει, πόσα χιλιόμετρα κάνει κατά μέσο όρο και το κόστος φόρτισης όπως και το κόστος των μπαταριών (αν μιλάμε για πολλά χρόνια) σε toyota prius του 14 με 120000 χιλ το κόστος ήταν 4000€
αν αλλάζει κάποιος γρήγορα αυτοκίνητα στη πενταετία η πιο γρήγορα και βάση ετήσιων χιλιομέτρων τα ηλεκτρικά ακόμη δε συμφέρουν.

ένα μικρό 1000αρι -1200αρι έχει μια μέση κατανάλωση περίπου 115 χιλιόμετρα με 10 euro βενζίνη στο 1.50€

Σήμερα παρέλαβα ένα παντάκι της γυναίκας, ήμουν ανάμεσα σε i10 - kia picando. όλα τα υπόλοιπα (renault - peugeot - citroen - toyota) είναι το ίδιο αυτοκίνητο όπως και τα (up - citigo - mii)
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Σουπερ το Panda, άνετο, πρακτικό, χώροι, κύληση. Το μοτεράκι των 1.2 λίτρων το 8βάλβιδο, αειθαλές, αξιόπιστο με ροπή και απόκριση από χαμηλά.
Εκ των τριών επιλογών του νήματος, θα προτιμούσα τη "φρεσκάδα" του πρόσφατου facelift του Rio.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Μιας και είμαι της παλιάς σχολής, θα προσέξατε ότι θέλω 4κυλινδρο και χωρίς τουρμπο. 🤔. Το αμάξι θα το έχω για τουλάχιστον 10 χρόνια να μην πω και 15.οποτε προσπαθώ να προλάβω ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ που δεν θα με τρέχει σε συνέργεια στο μέλλον και ας καίει και 1 λίτρο παραπάνω από το 3κυλινδρο τουρμπάκι που πάει σφαίρα, αλλά σφαίρα θα πάει και για αντικατάσταση μοτέρ στα 150.000 χλμ. Αν πάει και τόσο. Ξέρετε πόσο κοστίζει μια βάση μηχανής από 3κυλινδρο;;;;;;;;; υπολογίζω περίπου στα 10. 000χλμ βαριά κάθε χρονο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
για κοντινές αποστάσεις και μέσα στην πόλη. (επαρχία και όχι μεγαλούπολη με 1η και 2α, σούπερ μάρκετ, λα'ι' κη αγορά για αγγουρο καρπουζοπεπονα ντομάτες κτλ και καμιά κοντινή βολτούλα)
Η-λε-κτρι-κό.

Περιγράφεις μου φαίνεται το σμαρτ το ηλεκτρικό, ή το up της vw...

Αν είσαι επαρχία και έχεις δυνατότητα φόρτισης στο σπίτι, δεν έχει κανένα νόημα να κοιτάζεις κάτι άλλο.

Δεν ισχύουν αυτά που λέτε για τις μπαταρίες, ούτε πρόκειται για καινούρια τεχνολογία.

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου, πριν αποφασίσεις, να πας να οδηγήσεις αυτά τα δύο που είπα.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Η-λε-κτρι-κό.

Περιγράφεις μου φαίνεται το σμαρτ το ηλεκτρικό, ή το up της vw...

Αν είσαι επαρχία και έχεις δυνατότητα φόρτισης στο σπίτι, δεν έχει κανένα νόημα να κοιτάζεις κάτι άλλο.

Δεν ισχύουν αυτά που λέτε για τις μπαταρίες, ούτε πρόκειται για καινούρια τεχνολογία.

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου, πριν αποφασίσεις, να πας να οδηγήσεις αυτά τα δύο που είπα.
Ίσως μετά από 10 χρόνια και βλέπουμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Ποιό Panda ρε παιδιά. Ποιό Panda 🐼

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο φέρετρο σε κυκλοφορία.

0 🌟

Screenshot_20200720_162800.jpg
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Η-λε-κτρι-κό.
Δ Ε Ν μπορώ να περιμένουν να γεμίσουν τα μπαταριακα. Πρεπει να φουλαρω και να φύγω σε 2 λεπτά. Υπάρχουνε ασταθμητοι παραγοντες για τους οποίους πρέπει το αμάξι να γεμίζει ακόμα και με μπετόνι, σε ώρα ανάγκης που λέμε.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546

τα τελευταία χρόνια είναι πολύ αξιόπιστο και γιαυτό τα έχουν προτιμήσει πολλές εταιρίες ενοικίασης.
- μετά από δοκιμή όμως . . . θέλοντας να δώσουν λίγο on/off χαρακτήρα , χωλαίνει στην ανάρτηση ( πλέει σαν linn , michel κλπ )
 


Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Άντε. λίγο ακόμα θέλει!
Που λέει ο λόγος 10 η 15 χρόνια. Τα ηλεκτρικά είναι αρκετά νωρίς για εδώ στη χώρα μας. Αν σου χαλάσει βρες έναν που να ξέρει να στο φτιάξει.!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.571
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top