klipsch rf280 Vs Jbl studio 590

Τι πιστεύεται ειναι καλύτερο


  • Total voters
    24
  • Poll closed .
Μηνύματα
319
Reaction score
128
Καλησπέρα καλησπέρα μετά και από τα τελευταία κομμάτια που έχω πάρει θέλω να διαλέξω μεταξύ τον δύο ηχείων για την διασφάλιση μου στο μέλλον του ήχου

Jbl
VS
Klipsch

Θελω να πάω για τα παραπάνω μοντέλα λόγο τιμής τα klipsch έτρεξα αθηνα και τα άκουσα και ειναι πολύ όμορφα αλλά τα jbl δεν βρίσκω... αλλά θέλω και την γενικότερη ιδέα γνώση σας

Αυτά τα ηχεία θα είναι τα τελευταία που θα πάρω για αρκετά χρόνια οπότε πρέπει να κάνω καλή αγορά

Χώρος 23 τμ
setup χωρίς subwoofer
ανοιχτός σε ιδέες

Ευχαριστώ και καληνύχτα
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Μήπως εννοείς klipsch rp280 f;
Πάντως σε αυτά τα λεφτά μάλλον το καλυτερo από τα klipsch είναι το rf7 iii που από Γερμανία βγαινει στο διχιλιαρο. Για το jbl δε μπορώ να σε βοηθήσω.
 


Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.573
Η χρήση τους είναι για μουσική από ότι καταλαβαίνω,οπότε εγώ θα σου έλεγα να πας σε Dali zensor 7. Βέβαια και τα τρία μοντέλα έχουν mibdass-woofers αρκετά μεγάλα για τον χώρο σου, και μπορεί να σου δημιουργήσουν προβλήματα με μπουμαρισμα και συντονισμους. Τι μουσική ακούς;
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Μια ένσταση για αμφότερα τα μοντέλα που ανέφερες. Και τα δύο μοντέλα ειναι ηχεία για μεγαύτερουςν χώρους, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα στα 23τμ να διεγείρουν τα προβλήματα του χώρου και να έχεις ανεπιθύμτητα φαινόμενα όπως ενίσχυση του χαμηλού, ουρές χαμηλού και τονική ανισορροπία. Το καλύτερο είναι πάντα το κατάλληλο.
Μείνε στις επιλογές σου απλά ρίξε μια ματιά στα μικρότερα αδερφάκια των ηχείων που πρότεινες, από τις ίδιες σειρές.
 
Last edited:

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας

Μια ένσταση για αμφότερα τα μοντέλα που ανέφερες. Και τα δύο μοντέλα ειναι ηχεία για μεγαύτερουςν χώρους, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα στα 23τμ να διεγείρουν τα προβλήματα του χώρου και να έχεις ανεπιθύμτητα φαινόμενα όπως ενίσχυση του χαμηλού, ουρές χαμηλού και τονική ανισορροπία. Το καλύτερο είναι πάντα το κατάλληλο.
Μείνε στις επιλογές σου απλά ρίξε μια ματιά στα μικρότερα αδερφάκια των ηχείων που πρότεινες, από τις ίδιες σειρές.
οσο για τον χώρο τα ηχεία αγοράζονται για μελλοντική χρήση στην ουσία κάνω μια επένδυση για το μέλλον και ναι έχω μια καλή ιδέα από προβλήματα χώρου.... οπότε υπομονή

Καλημέρα.

Παρακαλώ, το «πιστεύεται» με «έψιλον» αφού απευθύνεται σε εμάς.

Ευχαριστώ.
Για βοήθεια σε ηχεία ήρθα οχι για ορθογραφικό μάθημα.. Αλλά και πάλη.. θα το θυμάμαι..
Η χρήση τους είναι για μουσική από ότι καταλαβαίνω,οπότε εγώ θα σου έλεγα να πας σε Dali zensor 7. Βέβαια και τα τρία μοντέλα έχουν mibdass-woofers αρκετά μεγάλα για τον χώρο σου, και μπορεί να σου δημιουργήσουν προβλήματα με μπουμαρισμα και συντονισμους. Τι μουσική ακούς;
Γενικά δεν έχω κάποιο είδος ότι μου αρέσει ακουστικά το ακούω.. το Mid bass σίγουρα είναι ένα θετικό γιατί και εγώ έβλεπα κάτι παραπονακια ότι η μέτριες λείπουν από αυτά τα ηχεία οσο για τον χώρο είπα παραπάνω

Η σειρά Studio 5 της JBL έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και 3-4 χρόνια.
Σίγουρα είναι θέμα αυτό και σε άποψη ανταλλακτικών αλλά βρήκα stock από φίλο καινούργια

Μήπως εννοείς klipsch rp280 f;
Πάντως σε αυτά τα λεφτά μάλλον το καλυτερo από τα klipsch είναι το rf7 iii που από Γερμανία βγαινει στο διχιλιαρο. Για το jbl δε μπορώ να σε βοηθήσω.
αχαχαχα άμα είχα αυτά τα λεφτά θα πήγαινα εκει φίλε μου αλλά 1000 ευρώ θα διαθέσω λίγο πολύ για αυτά και ναι τα rp280f ελεγα
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
όποια και να πάρεις καλορίζικα!!! Κάτοχος rp280f σε 25 τετραγωνικά χώρο. Θα σε καλύψουν και με το παραπάνω ιδικά στις χαμηλές τους νομίζεις ότι έχεις sub. Αν σε κουράσει βάλε τα όσο πιο μακριά από τοίχους γίνετε. και θα δεις ότι δε θα χρειαστεί ιδικά για μουσική να ασχοληθείς με ρυθμίσεις.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
όποια και να πάρεις καλορίζικα!!! Κάτοχος rp280f σε 25 τετραγωνικά χώρο. Θα σε καλύψουν και με το παραπάνω ιδικά στις χαμηλές τους νομίζεις ότι έχεις sub. Αν σε κουράσει βάλε τα όσο πιο μακριά από τοίχους γίνετε. και θα δεις ότι δε θα χρειαστεί ιδικά για μουσική να ασχοληθείς με ρυθμίσεις.
χμμμ θα το έχω στον νου μου επειδή είμαι μπασοκεφαλος ήθελα να πάω για τα jbl es100 αλλά φοβάμαι ότι άμα κάψει κανένα driver κλαφτα Χαράλαμπε δεν βρίσκεις ανταλλακτικά.. Για αυτό πάω σε άλλες επιλογές
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
1400-Array-Front-Image.png

απο τα ελαχιστα που ηξερα (τωρα μπορει να εχουν αλλαξει)

(αμφιβαλω)
σε ολες τις μικρες σειρες βρισκεις....
απο εδω και πανω κανεις οτι και εγω (περιμενεις τηλεφωνο για την διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων)
και μιλαω για τον προηγουμενο αντιπροσωπο,......τωρα δεν ξερω αν αλλαξε συμπεριφορα η jbl
αλλα απο εδω και πανω ουτε με ταμα εβρισκες ανταλλακτικα....
οχι μονο στην ελλαδα......(και στην νεα υορκη) ανικανοτητα διαθεσεις ανταλλακτικων
(στις μικρες σειρες τα παντα ολα διαθεσιμα ).......
 



Μηνύματα
319
Reaction score
128
από τα demo που ακούω τα klipsch είναι ποιό ξεκάθαρα με τον ηχώ τους και αρκετά δυναμικά. και η μεγαλύτερη ευαισθησία τους είναι ένα + για μελλοντικό λαμπατο

τα jbl ο ήχος όπως μπορώ να τον περιγράψω είναι μουσικός δηλαδή πολύ βαθύς και όμορφος ποιό "μουσικός" πως να το πω ρε παιδί μου...

τα klipsch σου λένε πολλές αλήθειες
τα jbl σε κοιμίζουν και χαλαρώνουν με την μουσικότητα τους...

είμαι σε αδιέξοδο
Τι είδους έρευνα έκανες?
Ρώτησες την αντιπροσωπεία?
Όχι αλλά να σου πω αφού είδα τα 590 δεν νομίζω να πάω στα Es100
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Πάντως σε αυτά τα λεφτά μάλλον το καλυτερo από τα klipsch είναι το rf7 iii που από Γερμανία βγαινει στο διχιλιαρο. Για το jbl δε μπορώ να σε βοηθήσω.
+ 1 για τα rf7-iii . . . αναλόγως συνοδών ( ''ακούνε'' πολύ σε αυτά ) και χώρου , θα μπορούσαν να είναι και το τέλος της ηχητικής διαδρομής ή έστω ένα μακροχρόνιο ''διάλειμμα'' . . . τα συγκεκριμένα jbl , επίσης δεν τα έχω ακούσει
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
από τα demo που ακούω τα klipsch είναι ποιό ξεκάθαρα με τον ηχώ τους και αρκετά δυναμικά. και η μεγαλύτερη ευαισθησία τους είναι ένα + για μελλοντικό λαμπατο

τα jbl ο ήχος όπως μπορώ να τον περιγράψω είναι μουσικός δηλαδή πολύ βαθύς και όμορφος ποιό "μουσικός" πως να το πω ρε παιδί μου...

τα klipsch σου λένε πολλές αλήθειες
τα jbl σε κοιμίζουν και χαλαρώνουν με την μουσικότητα τους...
Σε μια σύντομη ακρόαση το πιο "εντυπωσιακό" ηχείο έχει πάντα το πλεονέκτημα στην αισθηση του ακροατή, σε σχέση με ένα πιο even ηχειο. Οι επι μακρόν ακροάσεις είναι πιο ουσιαστικές ως προς την εξαγωγή πιό έγκυρων συμπερασμάτων.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- προσοχή στην ωμική αντίσταση των klipsch , μπορεί να είναι ευαίσθητα αλλά η αντίστασή τους συνήθως πέφτει στα 3,4ohm γύρω στους 135 κύκλους οπότε χρειάζονται ενισχυτές με αποθέματα . . . ει δυνατόν να διπλασιάζουν την ισχύ τους ανά υποδιαίρεση της ωμικής αντίστασης του φορτίου που ''βλέπουν'' ( ηχείο )
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το 7III θελει χαλαρα 300 βατακια για να αρχισει να σοβαρευει.....
απο εκει και μετα κοπαναει ηχεια πολαπλασιας αξιας........
αν του ρειξεις σκ@τα , skατα θα ακουσεις....
δεν συγχωρουν ,..
.δεν ωραιοποιουν.......
οτι χωσεις περνεις...........
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
το 7III θελει χαλαρα 300 βατακια για να αρχισει να σοβαρευει.....
απο εκει και μετα κοπαναει ηχεια πολαπλασιας αξιας........
αν του ρειξεις σκ@τα , skατα θα ακουσεις....
δεν συγχωρουν ,..
.δεν ωραιοποιουν.......
οτι χωσεις περνεις...........
Όλα τα σοβαρά ηχεια ειναι ετσι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.426
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top