Klipsch rp 150 m, την Γνώμη σας σαν κύρια ηχεία.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.003
Reaction score
8.045
Θέλω την γνώμη σας για ένα σύστημα, το οποίο θα συμπληρώνεται με AV τον Marantz sr 7013 και 2 sub svs 1000 sb. (Τα υπόλοιπα ηχεία ίδιας εταιρείας και σειράς, τα οποία ακόμη δεν έχουν αγορασθεί).

a. Επειδή ήδη υπάρχουν λέω να τα χρησιμοποιήσω. Όμως μπορείτε να αναφέρετε και κάποια επιλογή διαφορετική με δεδομένα: μέχρι 6,5 γούφερ και αποκλειστικά βασης. Κόστος όχι πάνω από 700-800 ευρώ. (Διότι υπολείπονται και υπόλοιπα ηχεία).

β. Διάβασα ένα τεστ για τα παραπάνω και αναφέρει κάποια tips. Με τα αγγλικά όμως δεν τα πάω καθόλου καλά, οπότε μπορείτε να μου αναφέρετε την ποιο σωστή ρύθμιση ως προς την θέση ακρόασης:

TIPS
These speakers perform best when toed in directly facing the main seat. Steeper toe in can be used for time-intensity trading due to the controlled directivity. Facing them straight out sounds rather poor.
While I haven’t included vertical off axis measurements, the design appears to have placed the axis midway between the woofer and tweeter (smack dab where the Klipsch logo is), so I would recommend placing the logo at ear height, rather than the tweeter. I found this gives the best sound.
Placement about 1-2′ from the rear wall seems to give the best bass response.
Overall, these are excellent speakers for both movies and music, and will remain a cornerstone of my system for quite awhile.


Εδώ το πλήρες τεστ.
Rp 150m

(σημείωση: Βάσει των πινάκων - γραφημάτων, ερωτώ: Μήπως υπολείπονται σε πρίμα? )
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.003
Reaction score
8.045
Όχι ακόμη θα πάρω το τελευταίο μοντέλο, στο άμεσο μέλλον. Για το καλακαιρινό σπίτι ετοιμάζομαι. Παιρνώ αρκετό χρόνο και εκεί.

Έτυχα ακρόασης σε σύστημα δικάναλο αποτελούμενο από μάραντζ βασικό μοντέλο δικάναλο και dali και μου φάνηκαν (τα dali) ανώτερα από τα klipsch....
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Τα τιπς λένε ότι πρέπει να τους δώσεις έντονη κλίση προς τη θέση ακρόασης, και να είναι το λογότυπο, και όχι το τουιτερ στο ύψος των αφτιων.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Όχι ακόμη θα πάρω το τελευταίο μοντέλο, στο άμεσο μέλλον. Για το καλακαιρινό σπίτι ετοιμάζομαι. Παιρνώ αρκετό χρόνο και εκεί.

Έτυχα ακρόασης σε σύστημα δικάναλο αποτελούμενο από μάραντζ βασικό μοντέλο δικάναλο και dali και μου φάνηκαν (τα dali) ανώτερα από τα klipsch....
Έγινε εναλλάξ ακρόαση με παρόμοιες ρυθμίσεις στον ίδιο χώρο και το διαπίστωσες αυτό?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.003
Reaction score
8.045
Ωραία ευχαριστώ.

Τώρα, αυτά τα διαγράμματα τι στοιχεία δείχνουν? Αξίζει να ασχοληθώ μαζί τους ή να πάω σε κάτι άλλο?
Βέβαια υπάρχει και το audissey οπότε θα αμβλυνθούν κάποια από τα μειονεκτήματα...

Στον 7009 που τα δοκίμασα σε pure direct, χωρίς φυσικά κάποια επεξεργασία (δεν ήθελα να χαλάσω την σχετική ρύθμιση) πρόσεξα ότι στα αυτιά μου, υπάρχει:
α. Μικρή έλλειψη στις ανώτερες συχνότητες,
β. Μικρή προβολή των μεσαίων συχνοτήτων.
γ. Χαμηλό παραπάνω από τα γούστα μου γύρω στα 80hz . (Διορθώνεται φυσικά αν δηλωθούν small και αποκοπή στα 80 hz ).
Έγινε εναλλάξ ακρόαση με παρόμοιες ρυθμίσεις στον ίδιο χώρο και το διαπίστωσες αυτό?
Όχι, σε εντελώς διαφορετικό χώρο και συνθήκες!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Όχι, σε εντελώς διαφορετικό χώρο και συνθήκες!
:idk: δεν μπορεί να είναι αντικειμενική η σύγκριση.

Θα σου έλεγα να μη πας σε κάτι μικρότερο από 6.5 woofer

Καλύτερα δλδ rp160
 
  • Like
Reactions: gid

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.003
Reaction score
8.045
Εντάξει, αυτό γίνεται, μπορώ να θέσω τα παρόντα σαν σαράουντ.
Όμως στην κατηγορία των κλιπσ δεν υπάρχει ανταγωνιστής? Τα svs λένε τπτ πχ?

Ή ακόμη και κάτι τέτοιο... dali
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Είχα τα 600m τα οποία ειναι θεωρητικά ο απόγονος του 160m.
Για τα ηχεία αυτά έχουν γραφτεί κατα καιρους ιδιαίτερα καλά λόγια (υποκειμενικές απόψεις) .
Στην πραγματικότητα όμως το σύνολο της rp σειράς δεν παρουσιάζει καλές μετρήσεις στη περιοχή του crossover. Επειδή δεν είμαι σε θέση να παραθέσω δικές μου αντικειμενικές μετρήσεις απλά το καταθέτω.

Προσωπικά, τους αλλαξα αρκετές φορές θέση και αποστολή πριν τα πουλήσω, σε γενικές γραμμές δεν έμεινα ικανοποιημένος ούτε απο το δυναμισμό τους. Για κάθε τραγουδι που έπεζαν καλά υπήρχαν 2 που δεν μου άρεσαν. Κατέληξαν στο τέλος να εκτελουν χρεη surrounds...

Ετυχε και βρήκα ενα open box elac dbr62 σε καλή τιμή και το αγόρασα. Το ηχείο ειναι πραγματική αποκάλυψη για τα λεφτά του. Αν και ανηκει στην ίδια κατηγορια τιμής με τα rp 600m στα αυτία μου είναι η μέρα με τη νύχτα. Στην πραγματικότητα, μιας και για λίγο καιρό είχα και τα 2 στη διαθεση μου, δεν υπάρχει τραγουδι που στα αυτία μου να έπεξε καλύτερα στα elac dbr62.

Καθ Υπερβολη, σκέφτομαι να πουλήσω τα aria 936 και να αγοράσω και τη floor standing εκδοχη του!
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Όχι ακόμη θα πάρω το τελευταίο μοντέλο, στο άμεσο μέλλον. Για το καλακαιρινό σπίτι ετοιμάζομαι. Παιρνώ αρκετό χρόνο και εκεί.

Έτυχα ακρόασης σε σύστημα δικάναλο αποτελούμενο από μάραντζ βασικό μοντέλο δικάναλο και dali και μου φάνηκαν (τα dali) ανώτερα από τα klipsch....
τα chario τι εγιναν ?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.003
Reaction score
8.045
Το σύστημα παραμένει ως έχει. Όπως ανέφερα όλα τα παραπάνω προορίζονται για δεύτερο χώρο.
Τώρα ως προς τον 7009 δεν θεωρώ σκόπιμο την αλλαγή με τον μελλοντικό, αφού με ένα 5,2 που έχω δεν θα κερδίσω δα και κάτι από τις νέες βελτιώσεις! Ισχύς κλπ παραμένουν ίδια!Να έπαιζα με ένα atmos πχ, μάλιστα.

Πάμε για τα ηχεία τώρα! Πράγματι τα κλιπσ έχουν ιδιοτροπίες. Δύσκολα ηχεία. Υπάρχουν κομμάτια που τα παίζουν ονειρικά και με εντυπωσιακή πιστότητα! Όπως σε άλλα (μάλλον τα περισσότερα), κουράζουν, υπολείπονται, υστερούν ίσως! Μάλλον έχουν μία .... βινταζ... χροιά! Επίσης διαφωνώ ως προς τα δυναμικά με τον φίλο παραπάνω. Στον τομέα αυτόν τα πάνε μια χαρά.

Θα ζητήσω ακροάσεις από τις αναφερόμενες εναλλακτικές προτάσεις, πάντως και βλέπουμε!
Έχομε λοιπόν:
Elac
Dali
Focal
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και ο 7009 εχει atmos -auro3d

δεν εχω καταλαβει τι θελεις..!!!!

εχεις klipsch και chario για μπροστα ηχεια δλδ για δυο συστηματα....αυτα που θελεις που θα τα βαλεις..;
....για περιφερειακα ηχεια ;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.003
Reaction score
8.045
Θέλω σιγά σιγά να φτιάξω ένα σύστημα για το εξοχικό, διότι βρίσκομαι σε αυτό αρκετό από τον χρόνο μου.

Εδώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το σύστημα. Όλα είναι όπως γνωρίζεις, με την διαφορά της προσθήκης δεύτερου svs αντί του yamaha... O δε marantz παρά τα χρόνια του και τις γνωστές ταλαιπωρίες του, τα πάει μια χαρά! Έχω ένα υπέροχο περιφερειακό περιβάλλον που προσωπικά με ικανοποιεί απόλυτα.
Στον δεύτερο χώρο που σκέπτομαι τις παραπάνω αλλαγές, υπάρχουν ήδη:
Ένας C.A. 840, 2x120 βατ...
Ένα σετ Μ.Α. rs6 (με ήχο που προσωπικά δεν με καλύπτει και απλώς υπάρχει.... χωρίς να είναι συνδεδεμένο)
Το παραπάνω σετ klipsch rp 150m... σαν κύριο σύστημα ηχείων.
Για διαχείριση αρχείων ένα universal player Marantz με αρκετά συμπαθητικό ήχο,
Μία 50 lg, και ένα sub προσωπικής κατασκευής, όχι φυσικά τίποτα το αξιόλογο, απλώς βοηθά τα κλιπσ στο χαμηλό.

Ανέφερα, τα σχετικά με τον 7009 διότι θα μπορούσα να θέσω τον νέο Μαραντζ στο ''' καλό σύστημα''''' σαν πιο καινούργιο μηχάνημα, όμως βάσει των προδιαγραφών μου (αυστηρά 5,2), δεν θα προσθέσει και τίποτα! Εκεί ο χώρος, είναι άλλων προδιαγραφών, με πολλές δυνατότητες και άρα εκεί ο νέος AV θα μπορέσει να αξιοποιηθεί πολύ καλύτερα.
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.003
Reaction score
8.045
Μου αρέσει και εμένα αυτή η εταιρεία! Μέσα στις προτεραιότητες λοιπόν!
Σύμπτωση!!!

 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.575
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top