Klipsch RP-280F βελτίωση.

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το RP-280 είναι ένα αρκετά ογκώδες ηχείο δαπέδου της klipsch. Το ύψος του φτάνει το 1,10 m, η πρόσοψη τα 27cm και το βάθος τα 42cm, ενώ το βάρος του φλερτάρει με τα 29 κιλά. Φοράει δύο 8ιντσες μονάδες και μία κόρνα, που φορτώνεται από tweeter τιτανίου της 1 ίντσας.

Η πρώτη μου επαφή μαζί του έγινε στο σπίτι του φίλου μου Κωνσταντίνου, πριν από αρκετούς μήνες. Οι εντυπώσεις μου από την ακρόαση του, οδηγούμενο από έναν Marantz AV, δεν ήταν ότι καλύτερο και σίγουρα απέχει αρκετά από τα γούστα μου.
Συγκεκριμένα είχε αρκετά καλό όγκο και δύναμη χαμηλά, αλλά το βαθύ χαμηλό δεν είναι αυτό που θα περίμενες από ηχείο με δύο 8ιντσα. Βέβαια η αρκετά υψηλή του ευαισθησία, άνω του μέσου όρου, δικαιολογεί απόλυτα κάτι τέτοιο.
Επιπλέον ήταν εμφανής μια τόνωση στην περιοχή λειτουργίας της κόρνας, πράγμα που γινόταν ενοχλητικό σε κάποιες περιπτώσεις με έντονο περιεχόμενο του κομματιού, και έκανε το άκουσμα λεπτοφυές. Κλασική συμπεριφορά για ηχείο της εταιρίας θα έλεγα.
Είναι σίγουρο πως τα 32 Hz χαμηλού (-3db) και τα 98 db ευαισθησίας, που αναφέρονται από την εταιρία, δεν επαληθεύονται στην πράξη.

Η συζήτηση περιστράφηκε από το τι δεν άρεσε στο φίλο μου από το συγκεκριμένο άκουσμα, αλλά και τι έβρισκε θετικό. Επίσης δοκιμάσαμε την τροφοδότηση του AV από εξωτερικό DAC σαν πηγή, που αν και οικονομικής κατηγορίας, έκανε διαφορά αισθητή.

Τέλος η κουβέντα ήρθε στην βελτίωση του και τι θα μπορούσα να αλλάξω σε αυτό, ώστε να προσεγγίζει τις προσδοκίες του ιδιοκτήτη.
Σημειωτέον πως ο Κωνσταντίνος έχει επαγγελματική ενασχόληση με τον ήχο και μπορεί να τεκμηριώσει τις εντυπώσεις του.
Του εξήγησα πως είναι απόλυτα λογικό, αναφερόμενοι σε ένα μεγάλο ηχείου δαπέδου δύο δρόμων με μονάδες 8ιντσών και κόστος περί τα 1400 ευρώ, να περιμένουμε πολλούς συμβιβασμούς από μέρους του κατασκευαστή. Αυτοί σίγουρα αφορούν και τα υλικά αλλά και την σχεδίαση. Στην ουσία, και βάση όσων προσφέρει η συγκεκριμένη κατασκευή, θα την χαρακτήριζα τίμια για τα δεδομένα του εμπορίου.
Αποφάσισε ο φίλος μου να προχωρήσουμε και με την πρώτη ευκαιρία θα μου τα έφερνε στο χώρο μου για την περαιτέρω <<ταλαιπωρία>> τους.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μια ωραία πρωία λοιπόν χτυπάει το τηλέφωνο και μου λέει.. Έλα ετοιμάσου στα φέρνω.
Η μεταφορά έγινε με τις συσκευασίες τους και το ξεφόρτωμα τους και το ξεπακετάρισμα ήθελε σίγουρα δύο άτομα.
Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να τα ακούσω στο χώρο μου με γνωστά συνοδά και μουσικό υλικό, πριν προχωρήσω στους όποιος ελέγχους.
Αυτό που συνηθίζω να κάνω σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να κρατάω μέχρι τέλους το ένα ηχείο <<μαμά>>. Έτσι γίνονται όλες οι τροποποιήσεις και αλλαγές μόνο στο ένα. Αυτό μέχρι και να ολοκληρωθεί το τελικό μοντάρισμα του ενός, για να μπορώ να βγάλω συμπεράσματα και συγκρίσεις του πριν και μετά.

Συνδυασμός ακροάσεων και μετρήσεων αρχικά, με ταυτόχρονη προσπάθεια να εξομαλύνω την έντονη περιοχή της κόρνας. Αφού την έφερα σε ένα ικανοποιητικό σημείο, προχώρησα στον σχεδιασμό της αντικατάσταση των υλικών του κροσόβερ με πολύ υψηλότερης ποιότητας, καθώς και της εσωτερικής καλωδίωσης.
Πριν την όποια επέμβαση μετρήθηκαν τα δύο ηχεία αλλά και τα μεγάφωνα ξεχωριστά για την περίπτωση κάποιας υπολειτουργίας.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το αρχικό κύκλωμα διαχωρισμού του ηχείου είναι το παρακάτω:
image.jpg

Ο κλάδος των χαμηλών είναι δεύτερης τάξης ενώ των υψηλών τέταρτης. Κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο λόγο της συχνότητας διαχωρισμού που είναι οι 1700 Hz, και κάτι λιγότερο θα ταλαιπωρούσε την κόρνα.
Βλέπουμε τους μέτριους ΜΚΤ πυκνωτές στον κλάδο της κόρνας με τιμές 6,2 και 10 μF καθώς και το πολύ χαμηλής ποιότητας, για την συγκεκριμένη εφαρμογή, πηνίο των woofers με τιμή 1,3 mH.

Για πυκνωτές στον κλάδο της κόρνας επελέγησαν οι εξαιρετικοί Clarity Cap σειρά ESA. Λόγο του αρκετά μεγαλύτερου όγκου των καινούριων πυκνωτών, αλλά και της τροποποίησης του κροσόβερ, η παραπάνω πλακέτα, που βρίσκεται πίσω από τις μπόρνες, αποφάσισα να την χρησιμοποιήσω μόνο για την κόρνα.
Ξηλώθηκαν λοιπόν όλα τα <<περιττά>> υλικά και κράτησα μόνο τα δύο πηνία αέρος προς τη γη, προκειμένου να σχηματιστεί η 4η τάξη, καθώς και την εν σειρά στο δεύτερο αντίσταση των 4,5 Ωμ. Αυτά δεν επηρέαζαν το σήμα και είναι απολύτως αποδεκτά για το σημείο.
Εδώ είναι ότι απέμεινε από την πλακέτα, ενώ αφαιρέθηκαν στη συνέχεια και οι κόλλες που ήταν σε αφθονία.
131659840_231730951655787_7554519528344987692_n.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Παρακάτω φαίνεται η τροποποιημένη-βελτιωμένη πλακέτα, που πλέον φιλοξενεί μόνο τον κλάδο των υψηλών συχνοτήτων.
Λόγο του ότι δεν υπάρχει εμπορικός πυκνωτής με χωρητικότητα 6,2 μF, έγινε παραλληλισμός δύο χωρητικοτήτων για την δημιουργία του.

131662601_219671866339552_6375666313266619446_n.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Χίλια Μπράβο @PeterMeni που ανοίγεις ένα τέτοιο θέμα βελτιώσεων για τους λάτρεις Klipsch ηχείων και όσους ενδιαφέρονται για καλύτερες ηχητικές αποδόσεις, με βάζεις και εμένα σε σκέψεις,
και αν δε κάνω λάθος βελτιώσεις Klipsch έκανε και ο Αργύρης.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Αν δεν υπάρχουν περιορισμοί αισθητικής φύσεως,
η τοποθέτηση του κρος εξωτερικά hardwired
δίνει το κάτι παραπάνω.
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν δεν υπάρχουν περιορισμοί αισθητικής φύσεως,
η τοποθέτηση του κρος εξωτερικά hardwired
δίνει το κάτι παραπάνω.
Συζητήθηκε με τον ιδιοκτήτη και δεν συμφώνησε. Άλλωστε η στερέωση των υλικών έγινε με μεγάλη προσοχή όπως φαίνεται.
 
  • Like
Reactions: PPG


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό το μαυρο ειναι το πηνιο των χαμηλών; Και απουσιάζει ο πυκνωτής των χαμηλών;
Η φωτογραφία αφορά μόνο το κύκλωμα διαχωρισμού της κόρνας. Για τα woofers έγινε καινούρια κατασκευή.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ta δυο γουφερ παιζαν ιδιες συχνοτητες;θα παιζουν ιδιες;
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις... που λένε!
Η αρχική μου πρόταση ήταν να γίνει το ηχείο τρίδρομο. Αυτό γιατί οι 1,7 KHz είναι οριακή συχνότητα διαχωρισμού και για τα 8ιντσα και για τη κόρνα.
Αυτό θα γινόταν με την προσθήκη ή θόλου ή 5ιντσου καθαρά mid. Ο θόλος θα έπαιζε από 700-3000 Hz και το mid από 400-2500 Hz.
Θα κατασκευάζονταν μια ξεχωριστή καμπίνα στην αισθητική της υπάρχουσας, με ίδιο πλάτος και βάθος, που θα τοποθετείτο επάνω στο ηχείο με αποσβεστικά και με κλίση προς τον ακροατή. Το κροσόβερ βέβαια θα ήθελε σχεδίαση εξ αρχής. Απορρίφθηκε λόγο αρκετά υψηλού κόστους.
Μετά συζητήθηκε και η αλλαγή του κροσόβερ σε 2,5 δρόμων, αλλά δεν...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ολα ειναι θεμα κοστους και ποσο αξιζει , γιαυτο το 2,5 μου δειχνει ποιο vfm αλλα για πες...
Αυτο το κατω μεγαφωνο να παιζει μεσαιες με τετοια αποσταση απο τουιτερ ...
΄΄ολα μεσα΄΄ ειναι να βαρανε για μπουγιο ειναι :laugh:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ολα ειναι θεμα κοστους και ποσο αξιζει , γιαυτο το 2,5 μου δειχνει ποιο vfm αλλα για πες...
Αυτο το κατω μεγαφωνο να παιζει μεσαιες με τετοια αποσταση απο τουιτερ ...
΄΄ολα μεσα΄΄ ειναι να βαρανε για μπουγιο ειναι :laugh:
Ισχύει ως ένα βαθμό αλλά μας σώνει η απόσταση ακρόασης...;)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Σωστο και αυτο ,παλι ομως θα '' εικονιζει'' η ορθοτερη σχεδιαστικη επιλογη καλυτερα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.527
Ολα ειναι θεμα κοστους και ποσο αξιζει , γιαυτο το 2,5 μου δειχνει ποιο vfm αλλα για πες...
Αυτο το κατω μεγαφωνο να παιζει μεσαιες με τετοια αποσταση απο τουιτερ ...
΄΄ολα μεσα΄΄ ειναι να βαρανε για μπουγιο ειναι :laugh:
Δίκιο έχεις.

Ωστόσο, φτηνά δε γίνεται, γιατί ένα επιπρόσθετο πηνίο στο κάτω γουφερ θα το έκανε 3ης τάξης και θα άλλαζε τη φάση του σε σχέση με το επάνω, δηλαδή δε δουλεύει έτσι, θα ήθελε ένα επιπρόσθετο κρος 2ης τάξης για το κάτω γουφερ, με χαμηλότερη συχνότητα αποκοπής, δηλαδή πολύ μεγάλο πηνίο δηλαδή ακριβό.

Επίσης το 2ης τάξης είναι μάλλον η φτηνή σχεδιαστική επιλογή, γιατί με τέτοια γουφερ θα έπρεπε να μιλάμε για 4ης τάξης κρος, περισσότερα υλικά, ακριβότερα.

Φαντάσου 2 διαφορετικά κρος 4ης τάξης χαμηλών, μιλάμε για 4 ογκώδη πηνία χοντρού σύρματος, μεγάλου βάρους, μεγάλου κόστους..

Το 2ης χαμηλά και 4ης ψηλά μαμά κρος, έγινε για λόγους κόστους, προσωπικά θα έβαζα 4ης τάξης και στους δύο κλάδους, με αποτέλεσμα η καλύτερη αποκοπή στα γουφερ να δώσει ομαλότερο άθροισμα από αυτούς, λιγότερη επέκταση των γουφερ πολύ ψηλά, και καλύτερη συμπεριφορά στην χρονική ευθυγράμμιση των δύο δρόμων.

Επίσης, θα άλλαζα και τα πηνία του κλάδου υψηλών, δε τα κόβω για πολύ χαμηλής αντίστασης, και θα έπρεπε να είναι το ένα κάθετο στο άλλο κι όχι έτσι παράλληλα. Βεβαίως είναι αυξημένο το κόστος για κάθε εξάρτημα, αν θες υψηλές προδιαγραφές.

Πρακτικά, ένα κρος 4ης τάξης 2 δρόμων (πόσο μάλλον 2,5-3 δρόμων) με πολύ υψηλής ποιότητας υλικά, προσεγγίζει εύκολα το συνολικό κόστος αυτών των ηχείων, οπότε δεν μπορείς να κινηθείς έτσι, είναι παράλογο.

Η τελευταία δική μου προσπάθεια με υλικά κρος υψηλής ποιότητας για 3-δρομη σχεδίαση, ξεπέρασε σε κόστος τα 2,5 χιλιάρικα.. τα πολύ χαμηλής αντίστασης πηνία φόιλ της γκοερτζ-αλφακορ, είναι πολλά κιλά χαλκός και πολλά λεφτά..


Η μεγαλύτερη ευαισθησία της κόρνας δεν έχει διορθωθεί πλήρως από το μαμά κρος, χάριν της δήθεν υψηλής ευαισθησίας, αλλά αυτό εύκολα στρώνει με μεγαλύτερη αντίσταση σε σειρά με την κόρνα, ώστε να πέσει 2-3 ντεσιμπέλ τουλάχιστον, ενώ ένα μικρό πηνίο σε σειρά θα μπορούσε να δώσει και μια κλίση στην απόκρισή της, ώστε να μην είναι "τσιριχτή", αλλά παλεύεται αυτό με οφ αξις τοποθέτηση, γιατί στις 30° είναι πολύ καλύτερο από ον αξις, δηλαδή τυπικά το βάζεις να βαράει ευθεία, χωρίς κλίση, αν δε μπορείς να εφαρμόσεις ταργκετ κερβ.


ΥΓ. Με το κόστος μιας πλάτης φιούζιον να είναι πλέον πολύ βατό, και με ενσωματωμένες δυνατότητες DSP για κρος και ισοσταθμιση, εκτιμώ πως πλέον δεν έχει νόημα το κυνήγι μαγισσών σε παθητικά κρος. Βάλε μια πλάτη, κάντο ενεργό, δώσε τα σημεία κρος που θες, δώσε και διόρθωση, έτοιμο.
Έτσι κι αλλιώς θα ήθελες λεφτά για ενισχυτικά, για οδήγηση, τα δίνεις σε τέτοια πλάτη, ξηλώνεις και το παθητικό κρος, και τέλος.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το 2ης χαμηλά και 4ης ψηλά μαμά κρος, έγινε για λόγους κόστους, προσωπικά θα έβαζα 4ης τάξης και στους δύο κλάδους, με αποτέλεσμα η καλύτερη αποκοπή στα γουφερ να δώσει ομαλότερο άθροισμα από αυτούς, λιγότερη επέκταση των γουφερ πολύ ψηλά, και καλύτερη συμπεριφορά στην χρονική ευθυγράμμιση των δύο δρόμων.

Επίσης, θα άλλαζα και τα πηνία του κλάδου υψηλών, δε τα κόβω για πολύ χαμηλής αντίστασης, και θα έπρεπε να είναι το ένα κάθετο στο άλλο κι όχι έτσι παράλληλα. Βεβαίως είναι αυξημένο το κόστος για κάθε εξάρτημα, αν θες υψηλές προδιαγραφές.
Εδώ κάνεις λάθος και στα δύο...
Το τι κλίση παίρνουμε τελικά έχει να κάνει και με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του εκάστοτε μεγαφώνου. Πέραν του κυκλώματος διαχωρισμού, τα συγκεκριμένα 8ιντσα αποκόπτουν μια χαρά σε τέτοια συχνότητα ώστε δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον.

Τα πηνία του κλάδου των υψηλών κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και ακόμα και κροσόβερ από την αρχή να έστηνα δεν θα έβαζα κάτι διαφορετικό.
Αρχικά η διατομή του σύρματος υπερ-αρκεί μιας και εδώ δεν μας ενδιαφέρει η DCR αλλά η συνολική συμπεριφορά του φίλτρου.
Το δεύτερο μάλιστα πηνίο έχει εν σειρά μια τεράστια αντίσταση των 4,5 Ωμ & 10 Watts, οπότε και οποιοδήποτε χοντρό σύρμα μόνο σπατάλη είναι και θα έπρεπε να αυξηθεί η τιμής της αντίστασης.
Επίσης σε αυτεπαγωγές της τάξης των 0,15 και 0,3 mH δεν υπάρχει επηρεασμός για σχετικά κοντινή τοποθέτηση, όπως ισχύει σε μεγαλύτερα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Οι περισσότεροι που έχουμε αυτά τα ηχεία τα βάζουμε να τέμνονται πίσω από το κεφάλι μας.

Σε συνδυασμό με target curve βελτιώνεται πολύ η κατάσταση.

Υπάρχει αρκετή βύθιση στο σημείο cross το οποίο βελτιώνεται εύκολα με eq.

Αλλά αν μπορεί κάποιος να το βελτιώσει χωρίς eq είναι το ιδανικό.

Σε συνομιλία μου με κάποιον πολύ σχετικό σε τέτοια θέματα μου είχε προτείνει αναστροφή της φάσης της κόρνας και το ντύσιμο του wave guide εσωτερικά με κάποιο απορροφητικό υλικό.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.479
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top