KODA KD-255A για σαλόνι; Αν ναι, τι επιπλέον χρειάζομαι;

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Καλησπέρα!
Θέλω να καλύψω στερεοφωνικά ένα μεγάλο σαλόνι (δεν ξέρω να σας πω ακριβή τμ), αλλά είναι μεγάλο και δεν έχω εμπιστοσύνη να βάλω home στερεοφωνικό ενισχυτή. Σίγουρα πάντως θα βάλω δύο main ηχεία με διπλό 8ιντσο woofer το καθένα. Το budget είναι πολύ χαμηλό, δεν μιλάμε για highεντιές :p

Σκεφτόμουν για τον KODA KD-255A αλλά με προβληματίζει το τι ενδιάμεσα μηχανήματα χρειάζεται να του βάλω.
Ας πούμε θα χρειαστώ ένα equalizer; Και τι θα χρειαστώ για να κάνει επιλογή source; Κάτι πιο συμμαζεμένο υπάρχει;
Ουσιαστικά 3 πηγές θα βάλω: ένα κομμάτι ραδιοφώνου, ένα cd κι ένα για bluetooth receiver.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Καλησπέρα!
Θέλω να καλύψω στερεοφωνικά ένα μεγάλο σαλόνι (δεν ξέρω να σας πω ακριβή τμ), αλλά είναι μεγάλο και δεν έχω εμπιστοσύνη να βάλω home στερεοφωνικό ενισχυτή. Σίγουρα πάντως θα βάλω δύο main ηχεία με διπλό 8ιντσο woofer το καθένα. Το budget είναι πολύ χαμηλό, δεν μιλάμε για highεντιές :p

Σκεφτόμουν για τον KODA KD-255A αλλά με προβληματίζει το τι ενδιάμεσα μηχανήματα χρειάζεται να του βάλω.
Ας πούμε θα χρειαστώ ένα equalizer; Και τι θα χρειαστώ για να κάνει επιλογή source; Κάτι πιο συμμαζεμένο υπάρχει;
Ουσιαστικά 3 πηγές θα βάλω: ένα κομμάτι ραδιοφώνου, ένα cd κι ένα για bluetooth receiver.
50watt στο 8Ωμ βγάζει,τι περιμενεις σε απόδοση σε σχέση με τους HIFI?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Η χαμηλή ισχύς των 2Χ50 watts και η μικρή τροφοδοσία του 255, δεν αρκούν για μεγάλο χώρο. Πρέπει να πας στον 266Α.
Επιπλέον, επειδή μιλάμε για τελικό ενισχυτή, θέλεις προενίσχυση για επιλογή πηγής και ρύθμιση στάθμης.
Θα σου έκανε και κάποιος μίκτης, που συνήθως βρίσκεται σε χαμηλότερη τιμή σαν μεταχειρισμένος.
https://www.xe.gr/hlektronika/konsoles-epaggelmatikoy-ixou|ad-599015098.html
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Με τα ιδια χρηματα βρισκεις μτχ ολοκληρωμενο με μεγαλυτερη ισχυ,καλυτερο ηχο και χωρις να χρειαζεται να παρεις προενισχυτη κλπ.
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Oops, νόμιζα ότι ήταν 2x100W RMS, όχι 2x50W.
ok για να την μπλέξω με τα επιπλέον μηχανήματα (μικτές κτλ) κι αφού ο συγκεκριμένος έχει μικρή ισχύς, θα στραφώ σε ολοκληρωμένο home. :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Oops, νόμιζα ότι ήταν 2x100W RMS, όχι 2x50W.
ok για να την μπλέξω με τα επιπλέον μηχανήματα (μικτές κτλ) κι αφού ο συγκεκριμένος έχει μικρή ισχύς, θα στραφώ σε ολοκληρωμένο home. :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Για να πας στα 2Χ120 watts RMS υπάρχει ο 266Β. Ηχητικά, οι ενισχυτές αυτοί βάζουν τα γυαλιά σε πολλούς Hi-fi πολλαπλάσιας τιμής.
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Ναι τον είχα δει και τον 266B, αλλά νόμιζα ότι ο 255Α θα με κάλυπτε και δεν το έψαξα πολύ.

Έλεγα μήπως μάζευα λεφτά για μεταχειρισμένο Technics SE-A900S M2 & SU-C800U M2 που ίσως με λίγη καλή διάθεση να τον δώσει κάποιος στα 280 ευρώ. Επαρκούν πιστεύω τα 2x70W RMS του.

Με τον 266B το θέμα είναι ότι ανεβαίνει το κόστος γιατί θα θέλει προενισχυτές και equilizer συν ότι θα πρέπει να βρω πολύ γερές ηχοστήλες. Για ηχεία θα έψαχνα μεταχειρισμένα για Koda EX-566F σε μαύρο (αυτά τα ηχεία τα είχα κάποτε σε καφετιά, αλλά η αδελφή μου για την οποία προορίζεται το σύστημα θέλει μαύρα ηχεία και σίγουρα όχι επαγγελματικά).
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Ναι τον είχα δει και τον 266B, αλλά νόμιζα ότι ο 255Α θα με κάλυπτε και δεν το έψαξα πολύ.

Έλεγα μήπως μάζευα λεφτά για μεταχειρισμένο Technics SE-A900S M2 & SU-C800U M2 που ίσως με λίγη καλή διάθεση να τον δώσει κάποιος στα 280 ευρώ. Επαρκούν πιστεύω τα 2x70W RMS του.

Με τον 266B το θέμα είναι ότι ανεβαίνει το κόστος γιατί θα θέλει προενισχυτές και equilizer συν ότι θα πρέπει να βρω πολύ γερές ηχοστήλες. Για ηχεία θα έψαχνα μεταχειρισμένα για Koda EX-566F σε μαύρο (αυτά τα ηχεία τα είχα κάποτε σε καφετιά, αλλά η αδελφή μου για την οποία προορίζεται το σύστημα θέλει μαύρα ηχεία και σίγουρα όχι επαγγελματικά).
Ο ισοσταθμιστής είναι εντελώς άλλο κομμάτι, μπορεί να συνδυαστεί με οτιδήποτε, χωρίς να είναι απαραίτητο.
Το σετ της Technics που σκέφτεσαι, εκτός του ότι είναι αρκετά παλιό, είναι κάτω του μετρίου ηχητικά.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Δεν ξέρω πόσα λεφτά διαθέτεις,ο χώρος σου μπορεί να είναι μεγάλος αλλά θεωρώ ότι δε θα ακούς απο 15m απόσταση!!
Οταν μιλάμε για ενισχυτή επίσης θεωρώ ότι ξεκινάμε πρωτα απ το κατα το δυνατόν καλύτερη ποιότητα ηχου στο μπάτζετ που κινούμαστε.
Δεν ξέρω λέω πάλι πόσα λεφτά διαθέτεις,αλλα ση χαμηλή κατηγορία τιμής στη θέση σου θα έπαιρνα με κλειστα μάτια τον NAD C316 BEE V2 η τον C316BEE,αν η τσεπη σου αντεχει για τον C326BEE πάρτον με κλειστα ματια.
Μην ψαρώνεις με τα watt μονο,ειναι απίστευτο πως αποδίδουν τα μηχανάκια της NAD που απεδειδεγμένα εστειλαν στον ταφο πολλους 100ρηδες κατά καιρούς.
Μηχανηματα που δεν εχουν αντιπαλο στα λεφτα τους,θα τα εχεις χρονια,ακομα και στις τσιτες δεν παραμορφωνουν καθολου.
Τα EQ ειναι πεταμενα λεφτα και δεν ξερω γιατι το θες?
Αργοτερα βρισκεις εναν μεταχειρισμενο NAD τελικο ,τον κουμπωνεις πανω αν δεν σε φτανουν τα γκαζια αφου πρωτα παιξεις με τους ολοκληρωμενους και ξενοιάζεις δια παντός.
Ολα τα άλλα που κοιτας ειναι παιχνιδια.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top