KRK Rokit RP10-3 G4 αξιζουν ??

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!
Μπαίνω κατευθείαν στο ζουμί. Τα εν λογω ηχεια αξίζουν; Τα βρήκα στο νακα σήμερα 399€/ τεμάχιο και σκεφτομαι την αγορά τους μαζί με 1 sub για αρχή, το 10αρι της Krk, (μετά μπορεί να μπει και δεύτερο). θα μπουν στο σαλόνι το οποίο είναι γυρω στα 50τμ (ενιαιος χώρος μαζί με κουζίνα), ο χώρος ακρόασης είναι στα 2,5 μέτρα. Οι σταθμες κατά 90% θα είναι περιορισμένες λόγω πολυκατοικίας. Κυρία είδη μουσικής θα είναι rock, jazz, blues και άντε και τίποτα mainstream της συντρόφου μια στο τόσο. Αυτή την στιγμή όπως καλώς και αντικειμενικώς θα πουν οι ειδημονες του φόρουμ, δεν ακούω μουσική... στο σαλόνι έχω ένα χειροποίητο λαμπατο 2x3.5 βατ και ηχεια μονοδρομα fostex 126en (4,5 ίντσες) που σίγουρα δεν κάνουν για τέτοιο χώρο, όποτε ή θα πάνε σε δωμάτιο ή για αποθήκευση. Πηγή έχω ένα raspberry. Από ισοσταθμιση δεν γνωρίζω αλλά διαβάζοντας θα μάθω... τα εν λόγω ηχεια μαζί με το 10αρι σαμπ της κρκ βγαίνουν κοντά 1100€, αξίζει η αγορά του ή να κινηθω προς άλλη μάρκα πχ jbl 308p, Yamaha Hs8 μαζί με τα ομόσταυλα σαμπ του; το ποσο των χρημάτων που μπορω να διαθέσω είναι μαξ μέχρι 1200€.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!
Μπαίνω κατευθείαν στο ζουμί. Τα εν λογω ηχεια αξίζουν; Τα βρήκα στο νακα σήμερα 399€/ τεμάχιο και σκεφτομαι την αγορά τους μαζί με 1 sub για αρχή, το 10αρι της Krk, (μετά μπορεί να μπει και δεύτερο). θα μπουν στο σαλόνι το οποίο είναι γυρω στα 50τμ (ενιαιος χώρος μαζί με κουζίνα), ο χώρος ακρόασης είναι στα 2,5 μέτρα. Οι σταθμες κατά 90% θα είναι περιορισμένες λόγω πολυκατοικίας. Κυρία είδη μουσικής θα είναι rock, jazz, blues και άντε και τίποτα mainstream της συντρόφου μια στο τόσο. Αυτή την στιγμή όπως καλώς και αντικειμενικώς θα πουν οι ειδημονες του φόρουμ, δεν ακούω μουσική... στο σαλόνι έχω ένα χειροποίητο λαμπατο 2x3.5 βατ και ηχεια μονοδρομα fostex 126en (4,5 ίντσες) που σίγουρα δεν κάνουν για τέτοιο χώρο, όποτε ή θα πάνε σε δωμάτιο ή για αποθήκευση. Πηγή έχω ένα raspberry. Από ισοσταθμιση δεν γνωρίζω αλλά διαβάζοντας θα μάθω... τα εν λόγω ηχεια μαζί με το 10αρι σαμπ της κρκ βγαίνουν κοντά 1100€, αξίζει η αγορά του ή να κινηθω προς άλλη μάρκα πχ jbl 308p, Yamaha Hs8 μαζί με τα ομόσταυλα σαμπ του; το ποσο των χρημάτων που μπορω να διαθέσω είναι μαξ μέχρι 1200€.
Ολα αυτά καλά είναι, τίμια για τα χρήματα τους.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!
Μπαίνω κατευθείαν στο ζουμί. Τα εν λογω ηχεια αξίζουν; Τα βρήκα στο νακα σήμερα 399€/ τεμάχιο και σκεφτομαι την αγορά τους μαζί με 1 sub για αρχή, το 10αρι της Krk, (μετά μπορεί να μπει και δεύτερο). θα μπουν στο σαλόνι το οποίο είναι γυρω στα 50τμ (ενιαιος χώρος μαζί με κουζίνα), ο χώρος ακρόασης είναι στα 2,5 μέτρα. Οι σταθμες κατά 90% θα είναι περιορισμένες λόγω πολυκατοικίας. Κυρία είδη μουσικής θα είναι rock, jazz, blues και άντε και τίποτα mainstream της συντρόφου μια στο τόσο. Αυτή την στιγμή όπως καλώς και αντικειμενικώς θα πουν οι ειδημονες του φόρουμ, δεν ακούω μουσική... στο σαλόνι έχω ένα χειροποίητο λαμπατο 2x3.5 βατ και ηχεια μονοδρομα fostex 126en (4,5 ίντσες) που σίγουρα δεν κάνουν για τέτοιο χώρο, όποτε ή θα πάνε σε δωμάτιο ή για αποθήκευση. Πηγή έχω ένα raspberry. Από ισοσταθμιση δεν γνωρίζω αλλά διαβάζοντας θα μάθω... τα εν λόγω ηχεια μαζί με το 10αρι σαμπ της κρκ βγαίνουν κοντά 1100€, αξίζει η αγορά του ή να κινηθω προς άλλη μάρκα πχ jbl 308p, Yamaha Hs8 μαζί με τα ομόσταυλα σαμπ του; το ποσο των χρημάτων που μπορω να διαθέσω είναι μαξ μέχρι 1200€.
Θανο τι καμπινα εχεις στα φοστεξ? ανεβασε καμμια φωτο να δουμε...... Τον ηχο που παιρνεις απο εναν καλο λαμπατο με ενα fullrange δεν θα τον παρεις απο τα ενεργα. Αλλα θα παρεις αλλα πολλα και ωραια που δεν εχεις τωρα.
Οταν ακουσα τα KRK (τα 8αρια ομως) στον Νακα τα ακουσα σε αντιπαραβολη με Yamaha μεταξυ αλλων και σε δευτερολεπτα αποφασισα και πηρα τα Yamaha. Για την τιμη τους τα HS8 ειναι οτι καλυτερο. Βεβαια καλυτερα λιγο ηταν τα Neumann αλλα μιλαμε για αλλη κατηγορια τιμης. Απο την αλλη τα KRK θα σου δωσουν 10", dsp ικανοτητες και αλλα λιγοτερο σημαντικα. Για sub στα Yamaha πηρα τα Templor 10. Best buy στην κατηγορια τιμης παιζουν χωρις αντιπαλο.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
KRK πακετο. Ηχεια και σαμπ το δωδεκανιντσο. Αυτο που ενδεχομενως θα χρειαστεις ενα dac. Το raspberry ειναι πολυ καλο, το μονο μελανο σημειο ειναι οτι δεν εχει xlr.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Στο τέλος θα το κάνουμε το club με τα KRK όπως είπε χαριτολογώντας ο Κώστας σε άλλο thread :p
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
τα ηχεια είναι ακριβώς αυτά εδώ
https://www.avsite.gr/forum/threads/frugal-horns-mk-3.143852/

Τα είχα πάρει από τον τον @Bellos πριν 2-3 χρονια. Όσο σε δωμάτιο ήταν μια χαρά Και τα χάρηκα πολύ. Έχουν ιδιαίτερο ήχο και μου αρέσει. Όμως υπάρχουν και πολλοι συμβιβασμοί στο σύστημα. Στο σαλόνι όμως είναι αστα να πάνε( μόνο μεσαία ακούω). Ο συγκεκριμένος ενισχυτης η αλήθεια είναι ότι καλύτερα τα πάει με τη jazz. Σε ροκιες Pink Floyd, bad company, zz top κτλ ψιλοχάνει την μπάλα και αυτό είναι περισσότερο αντιληπτο στον σαλονι που είναι μεγαλύτερος ο χώρος.

όσον αφορα για το raspberry έχω βρει διαθεσιμο από εξωτερικό το hifiberry dac pro xlr. Θα κάνει αυτό δουλειά;
 
Last edited:


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
τα ηχεια είναι ακριβώς αυτά εδώ
https://www.avsite.gr/forum/threads/frugal-horns-mk-3.143852/

Τα είχα πάρει από τον τον @Bellos πριν 2-3 χρονια. Όσο σε δωμάτιο ήταν μια χαρά Και τα χάρηκα πολύ. Έχουν ιδιαίτερο ήχο και μου αρέσει. Όμως υπάρχουν και πολλοι συμβιβασμοί στο σύστημα. Στο σαλόνι όμως είναι αστα να πάνε( μόνο μεσαία ακούω). Ο συγκεκριμένος ενισχυτης η αλήθεια είναι ότι καλύτερα τα πάει με τη jazz. Σε ροκιες Pink Floyd, bad company, zz top κτλ ψιλοχάνει την μπάλα και αυτό είναι περισσότερο αντιληπτο στον σαλονι που είναι μεγαλύτερος ο χώρος.

όσον αφορα για το raspberry έχω βρει διαθεσιμο από εξωτερικό το hifiberry dac pro xlr. Θα κάνει αυτό δουλειά;
Ανυπομονώ να προβείς στην αγορά τους και να μας πεις εντυπώσεις και τις διαφορές με αυτά που έχεις.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
όσον αφορα για το raspberry έχω βρει διαθεσιμο από εξωτερικό το hifiberry dac pro xlr. Θα κάνει αυτό δουλειά;
Δες εδώ:

Δεν είναι κακό αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Ανεβαίνει βέβαια και το κόστος Δεν είναι απαραίτητο πάντως να αγοράσεις I2C DAC επειδή έχεις Raspberry.

Δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλεύει και ένα USB DAC.
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Σε αντίθεση με τα ΗS8, τα 10αρια ΚΡΚ είναι σχεδιασμένα και για midfield και συνεπώς καταλληλότερα για την απόσταση ακρόασης που λες(2,5m), τουλάχιστον στα χαρτιά. Από εντάσεις είσαι υπερκαλυμμένος, ειδικά αν μιλάμε για απεριποίητο χώρο. Το μόνο στο οποίο θα σου επιστήσω την προσοχή είναι το γεγονός ότι θα έχεις αντιληπτό Hiss στην απόλυτη ησυχία, ακόμα και στα 2 μέτρα, χωρίς να είναι απαραίτητα ενοχλητικό.
Tέλος, σχετικά με sub, τα ηχεία κατεβαίνουν ιδιαίτερα χαμηλά σε σημείο που αν δεν έχεις ιδιαίτερη ευελιξία στην τοποθέτησή του ή δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις 2 sub κ ισοστάθμιση θα σου έλεγα ού μπλέξεις. Ισα ίσα που σε αυτήν την περίπτωση, προσωπικά, θα διέθετα απλά όλο το μπάτζετ για ηχεία ένα σκαλί ποιο πάνω όπως πχ τα adam a77x, που έπαιζαν κάποια στιγμή κ σε αγγελία μέσα στο φορουμ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top