Law Abiding Citizen (2009)

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
[IMGL]http://img2.pict.com/07/86/58/1859831/0/lawabidingcitizenver5xlg2009.jpg[/IMGL]
Σκηνοθεσία: ΓΚΑΡΙ ΓΚΡΕΙ
Σενάριο: ΚΟΥΡΤ ΓΟΥΙΜΕΡ
Ηθοποιοί: ΤΖΕΡΑΡΝΤ ΜΠΑΤΛΕΡ , ΤΖΕΙΜΙ ΦΟΞ , ΒΑΙΟΛΑ ΝΤΕΙΒΙΣ , ΚΟΛΜ ΜΙΝΙ

Ελληνική Πρεμιέρα : 29/10/2009

Ο Κλάιντ Σέλτον (Τζέραρντ Μπάτλερ) είναι ένας καλός οικογενειάρχης του οποίου η γυναίκα και η κόρη δολοφονούνται άγρια κατά τη διάρκεια μίας ληστείας στο σπίτι τους. Όταν οι δολοφόνοι συλλαμβάνονται, την υπόθεση αναλαμβάνει ο Νικ Ράις (Τζέιμι Φοξ), ένας φιγουρατζής εισαγγελέας της Φιλαδέλφειας.

Ο Νικ προτείνει σε έναν από τους υπόπτους μία ελαφριά ποινή, με αντάλλαγμα να καταθέσει εναντίον του συνενόχου του. Περνούν δέκα χρόνια. Εκείνος που γλύτωσε τη φυλακή βρίσκεται νεκρός και ο Κλάιντ Σέλτον παραδέχεται ότι τον σκότωσε. Στη συνέχεια στέλνει τελεσίγραφο στον Νικ: ή θα προσπαθήσει να "διορθώσει" την αδικία που υπέστη η οικογένειά του ή "παίκτες - κλειδιά" στην υπόθεση θα βρεθούν νεκροί.

Ο Σέλτον θα κάνει πράξη τις απειλές του, ενορχηστρώνοντας από το κελί του μία σειρά από διαβολικές δολοφονίες που δεν μπορεί κανείς ούτε να προβλέψει, ούτε να σταματήσει. Ο φόβος κυριεύει την Φιλαδέλφεια καθώς οι στόχοι του Σέλτον δολοφονούνται άγρια ο ένας μετά τον άλλο και οι αρχές είναι ανίκανες να τον σταματήσουν.

Μόνο ο Νικ μπορεί να βάλει τέλος στους σκοτωμούς και για να το κάνει αυτό πρέπει να σκεφτεί πιο γρήγορα από τον πανέξυπνο αντίπαλό του, αλλά και να βάλει τον εαυτό του σε ένα ατέρμονο συναγωνισμό μυαλού και θέλησης, όπου ακόμα και το παραμικρό στραβοπάτημα οδηγεί στο θάνατο. Καθώς η δική του πλέον οικογένεια βρίσκεται στο στόχαστρο του Σέλτον, ο Νικ παλεύει με το χρόνο και έχει απέναντί του έναν δύσκολο αντίπαλο που βρίσκεται πάντα ένα βήμα μπροστά από αυτόν.




Το official trailer:

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
156
Reaction score
0
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

Υπέρ-Αυτοδικία
του zerVo
Για κάτι άλλο ήμουν προετοιμασμένος. Το τρέιλερ έφτιαξε τέτοιες προσδοκίες μέσα μου, που πίστεψα πως θα δω μια περιπέτεια παλιάς κοπής, από εκείνες που λάτρευα κάποτε με τον Stallone ή τον Charles Bronson στον κεντρικό ρόλο του εκδικητή. Άντε έστω μια επανάληψη του Hard To Kill, της τελευταίας αξιοπρεπούς στιγμής του Steven Seagal, πριν από καμιά εικοσαριά χρόνια. Θα μου πεις από την άλλη μεριά, τόσες περιπτώσεις μοναχικών εκδικητών έχεις παρακολουθήσει, ας το πάμε και λίγο παραπέρα το θέμα. Το ζήτημα είναι, πως ενώ σε κάθε περίπτωση, ο θεατής ταυτίζεται με εκείνον που παίρνει στα χέρια του τον νόμο, υποστηρίζοντας κατά συντριπτικό ποσοστό το στιγμιαίο κράτημα του ζυγού της Θέμιδας, στο Law Abiding η κατάσταση ξεφεύγει σε τέτοιο βαθμό που, τελικά ο ήρωας του, από το μέσον και μετά, χαρακτηρίζεται σαν ένας κοινότυπος ψυχοπαθής σίριαλ κίλερ.
http://lessthanzervo.blogspot.com/2009/10/review-law-abiding-citizen.html
 


Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

Βλεπεται παρα πολυ ευχαριστα (αν και οντως υποσχεται πιο πολλα απο αυτα που προσφερει).
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

Εχω να διασκεδάσω έτσι με ταινία απο το "Στοίχημα του Σλέβιν".
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

Ευρηματική και πολύ ενδιαφέρουσα ταινία.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
118
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

To χειροτερο φιναλε ταινιας που εχω δει τα τελευταια χρονια. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ!
 

Μηνύματα
129
Reaction score
0
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

Εντάξει το φινάλε, δεν είναι κακό. Απλά πιστεύω πως όλοι θα θέλαμε να ολοκληρώσει το "εργο" του ο Σέλτον.
 

Μηνύματα
909
Reaction score
333
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

η ταινια κοροιδευει την νοημοσηνη μας
απολυτο 0

.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.220
Reaction score
27.781
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

Αν πρέπει να κρίνω από το ποστ του eriserida και του stellios είμαι χαμένος.
Αν ήξερα ηλικίες θα έβγαζα κάποιο συμπέρασμα ίσως.
Αλλά οι εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις μόνο μπέρδεμα προκαλούν.
Όπως συμβαίνει σχεδόν σε όλα.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
0
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

Η ταινία ξεκίνησε κ α τ α π λ η κ τ ι κ ά μέχρι που η Κυρία αναφώνησε
"Δεν μπορεί ένας μόνο άνθρωπος να τα βάζει με το HOMELAND SECURITY, TH CIA, TO FBI" κλπ

Κάπου εκεί η ταινία μετατράπηκε σε b-movie του εαυτού της και ο mastermind πρωταγωνιστής το γύρισε σε Ροζ Πάνθηρα.

Λες και κόπηκε το τέλος από τη λογοκρισία και μπάλωσαν ένα άλλο που τους βόλευε.

Κρίμα
 

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

Μεχρι ενα σημειο η ταινια τα πηγαινε πολυ καλα, μετα σαν να βιαζονταν να την τελειωσουν με ολες τις αρνητικες συνεπειες.
Τελικο συμπερασμα: δεν χανεις τον χρονο σου αλλα μετρια ταινια.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Νομοταγής πολίτης - Law Abiding Citizen (2009)

μου αρεσε πολυ η ταινια απο αυτες που δεν θελεις να τελειωσουν.. και το φιναλε που λενε μερικοι μπορει να σε αφηνει λιγο ανικανοποιητο αλλα ηταν ακρως συγκινητικο..ηθελα πολυ παντως να τα τιναξει αυτος ο δικηγορος:107:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.687
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top