LG 49UJ634V και ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Εδώ και μερικούς μήνες έχω εγκαταστήσει την LG 49UJ634V στο πατρικό μου και είμαι γενικά ευχαριστημένος.

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με το ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ και συγκεκριμένα με τον αναμεταδότη των ξενόγλωσσων προγραμμάτων (TV5, BBC, DW, ΡΙΚ), τα οποία ενώ έχουν κανονικά εικόνα, συνήθως δεν έχουν φωνή ή πιο σπάνια ο ήχος κάνει διακοπές. Όλες οι ρυθμίσεις έχουν ελεγχθεί και είναι εντάξει, όπως και το σήμα. Στο ίδιο σπίτι υπάρχει και άλλη τηλεόραση LG η οποία παίζει κανονικά.

Έχει κάποιος καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μια panasonic στο σαλόνι και μια Samsung στο δωμάτιο. Η δεύτερη είναι από τις τελευταίες καθοδικού σωλήνα μοντέλο το 2006. Αφού έγιναν όλοι οι πιθανοί έλεγχοι και επιλογές στον ήχο της panasonic διαπίστωσα ότι ανάλογα με τον συντονισμό η θα έχω σπασίματα στην εικόνα του πακέτου ερτ ή θα έχω σπασίματα στην φωνή των ξενόγλωσσων. Σπύρο θα ρωτήσω έναν γνωστό rf expert (καταφιώτικα) και θα ενημερώσω.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Η ευαισθησία του δέκτη ευθύνεται για το πρόβλημα.
Το κανάλι 36, περιλαμβάνει τα 4 ξενόγλωσσα στους 594Mhz δοκίμασα χειροκίνητο συντονισμό δεν λύθηκε το πρόβλημα.
Διαπίστωσα ότι υπάρχουν δυο σημεία εκπομπής Χορτιάτης και Φιλίππειον τα οποία μας καλύπτουν όμως δεν βρίσκω διαφορετικές συχνότητες εκπομπής.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top