LG 55B9SLA OLED και 4Κ Stream

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι την αγορά της συγκεκριμένης τηλεόρασης. Διάβασα για την SLA και ειδα οτι γενικά δεν εχει διαφορά με αυτή του 2019 απλά αυτή ειναι του 2020 .

Ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα , θα προτιμουσα να την βάλω στο τοίχο, διαβασα για VESA 300x200 αλλά θα ήθελα να μπορώ να την στρίψω ή να της δωσω λιγη κλίση ωστε να βάζω ή να βγάζω καλώδια ή κάτι άλλο εαν χρειαστει. Θεωρείτε οτι θα ηταν καλή λύση να πάρω μια βάση απο αυτες που την μετακινουν και προς τα εξω και πανω κατω την τηλεοραση ή δεν ειναι αρκετα σταθερές ?
Το δεύτερο εχει να κάνει με τα αρχεια και τον τρόπο αναπαραγωγής. Εχω ταινιες 4κ οι οποιες βρίσκονται σε ενα παλιο Dlnik 320L το οποίο ακομα και με την 100αρα γραμμή οταν βάζω να τα στριμάρει (εστω και στην HD παλιοτερη τηλεοραση που εχω ) δεν τα παίζει ή κάνει Stutter.
Υποθέτω οτι το συγκεκριμένο NAS μηχανημα δεν εχει τη δυναμη επεξεργαστή και την ταχυτητα να κανει το on the fly transcode ? Γιαυτο και το θέμα?. Θα προτείνατε να πάρω ενα SYNOLOGY DS118 ας πουμε και να βάλω πάνω ενα μεγάλο δισκο σε χωρητικότητα και απο PLEX ή SMB ή DLNA να στριμάρω μέσα απο το μενού της τηλεόρασης ή να αγοράσω εναν External και να το συνδεσω με USB στην τηλεόραση (δεν νομιζω να εχει USB 3.0 η LG )?
Θα ήθελα να αποφύγω κάτι κοστοβόρο αλλά οκ εαν δεν γινεται και πρέπει να το πάρω για να γινει σωστα η δουλειά να το πάρω.
Διάβασα πως εαν θέλω ναναι ανοιχτο το PC γίνεται να τρέχω εκει Plex και το ίδιο και στην LG και να γινεται ετσι η δουλειά αλλά δεν ειναι οτι καλυτερο να πρεπει ναναι ανοιχτο το PC.
Σας ευχαριστω και σορρυ εαν καποια ειναι πολυ απλοικα απο τα ερωτηματα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Ως προς τις ταινίες (γιατί για βάσεις δεν ξέρω): Η συσκευή είναι όντως αρκετά παλιά και μπορεί να μην έχει αρκετή ισχύ για να αποκωδικοποιήσει τις νέες βαριές ταινίες. Θα υπέθετα όμως ότι η συγκεκριμένη τηλεόραση που σε ενδιαφέρει, μια χαρά θα τα καταφέρνει. Επομένως, δεν χρειάζεται να βάλεις το DLink να αποκωδικοποιεί την ταινία, αρκεί να τραβήξεις απλώς το αρχείο από την τηλεόραση και αυτή θα το παίξει.

Για να το επιβεβαιώσεις, αν μπορείς π.χ. σε κάποιο κατάστημα να δεις και να δοκιμάσεις την τηλεόραση, βάλε σε ένα στικάκι μια ταινία που σε ενδιαφέρει, βάλτο στην τηλεόραση, και δες αν θα παίξει.

Πώς συνδέεται αυτή τη στιγμή το DLink με την υπάρχουσα τηλεόραση;
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Ως προς τις ταινίες (γιατί για βάσεις δεν ξέρω): Η συσκευή είναι όντως αρκετά παλιά και μπορεί να μην έχει αρκετή ισχύ για να αποκωδικοποιήσει τις νέες βαριές ταινίες. Θα υπέθετα όμως ότι η συγκεκριμένη τηλεόραση που σε ενδιαφέρει, μια χαρά θα τα καταφέρνει. Επομένως, δεν χρειάζεται να βάλεις το DLink να αποκωδικοποιεί την ταινία, αρκεί να τραβήξεις απλώς το αρχείο από την τηλεόραση και αυτή θα το παίξει.

Για να το επιβεβαιώσεις, αν μπορείς π.χ. σε κάποιο κατάστημα να δεις και να δοκιμάσεις την τηλεόραση, βάλε σε ένα στικάκι μια ταινία που σε ενδιαφέρει, βάλτο στην τηλεόραση, και δες αν θα παίξει.

Πώς συνδέεται αυτή τη στιγμή το DLink με την υπάρχουσα τηλεόραση;
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Στην επίσης παλιά τηλεόραση που έχω,μια 32αρα Samsung HD (γιαυτο και μετα απο τοσα χρονια αποφασισα να παρω καινουργια) εχω βαλει ενα Amazon Fire stick. Αυτο εχει PLEX , Κοdi κτλ αλλά και VLC απο το οποιο διαβαζει SMB που υπαρχουν στο δικτυο.Κανω browse και μου παιζει τις ταινιες,αλλα τις 4κ ...οχι. Δεν τις παιζει καν ή φερνει μια εικονα και μενει ακινητηενω ο χρονος τρεχει ή ακουω μονο ηχο κτλ.
Δοκίμασα με Plex απο PC, οκ εκει τις παιζει με εξαιρεση καποιες που αργει ή φορτωνει κτλ.Ενω φυσικα θελει και ανοιχτο το PC.
Γιαυτο δν ξέρω σε τι λύση να καταφύγω ώστε να μην έχω θέμα, να πάρω ένα δίσκο σε στυλ External HDD με Power και να του βαζω ταινιες 4k εκει και με USB να τον συνδεεω στην LG,θα τις παιζει ετσι ? Θα τα παιζει ετσι να υποθεσω ? Απλα οκ θα εχω το μειονεκτημα της μεταφορας,συνδεση με PC φορτωμα και ξανα συνδεση TV.
Γτ η λύση με NAS ειναι πιο ευκολη αλλα κ αρκετα πιο κοστοβορα.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
516
Για την βάση να σου πω ότι έχω πάρει αυτή https://www.lg.com/us/tv-audio-video-accessories/lg-OTW420B
για την lg55b7 και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος.
Βγαινει και προς τα έξω, γυρνά και προς τα κάτω και από σταθεροτητα είναι βράχος (αν και οι τηλεοράσεις πλέον δεν είναι και τόσο βαριές).
Ηταν λίγο ακριβή βέβαια αλλά τα αξιζει και με το παραπάνω.
Ελπιζω να βοήθησα.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Για την βάση να σου πω ότι έχω πάρει αυτή https://www.lg.com/us/tv-audio-video-accessories/lg-OTW420B
για την lg55b7 και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος.
Βγαινει και προς τα έξω, γυρνά και προς τα κάτω και από σταθεροτητα είναι βράχος (αν και οι τηλεοράσεις πλέον δεν είναι και τόσο βαριές).
Ηταν λίγο ακριβή βέβαια αλλά τα αξιζει και με το παραπάνω.
Ελπιζω να βοήθησα.
Νασαι καλά για την απάντηση, τις ειχα δει και εγω αλλα οντως μου φανηκαν ακριβές, αλλά εαν είναι σταθερες και ποιοτικα καλές αυτο μετρά.
Εαν θελεις να αγορασεις καποια σαν αυτη πως την παραγγελνεις,απο οτι βλεπω δεν εχει reseller Ελλαδα ή κανω λαθος; Πως την αγορασες ;
 

Μηνύματα
407
Reaction score
516
Από Κωτσόβολο, φυσικα δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτη όποτε έγινε παραγγελία στην Lg και όταν ήρθε πήγα και την πήρα. Αλλά αυτό πριν από τρία χρόνια, τώρα δεν ξέρω τι ισχύει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top