LG 65UK6100

Μηνύματα
32
Reaction score
2
Καλησπέρα στην παρέα! Δυστυχώς μετά από κεραυνό ‘εκλαψα’ και τις δυο τηλεοράσεις του σπιτιού μου...
στο σαλόνι μου είχα μια 46αρα Samsung σειρά 6 του 2013. Από πριν γίνει η ζημιά σκεφτόμουν για αγορά μεγαλύτερης. Η χρήση που κάνω εκτός από tv είναι Netflix και Ps4.
Η εν λόγω τηλεόραση δεν έχει πουθενά αξιολογήσεις από όσο έχω δει και ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας. Σε ένα κατάστημα που πήγα με παρέπεμψαν αυτομάτως σε ανώτερο μοντέλο με 100αρι πάνελ όπως μου είπαν μιας και αυτό δεν έχει. Αμέσως μετά όμως πάμε στα 1300€...
Θα ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ γιατί με τα χαρακτηρίστηκα δεν το κατέχω και πολύ
Ευχαριστώ Εκ των προτέρων
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ό,τι πληρώσεις παίρνεις. :)
Αν δεν είχα παραξενιές με την ομοιογένεια της εικόνας θα την έπαιρνα χωρίς σκέψη, με επέκταση εγγύησης.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
καλημερα.
Όταν λες ομοιογένεια εικόνας τι εννοείς ;

Αυτό. Το μεσημέρι θα γράψω περισσότερα γιατί είμαι με το κινητό.

uh6100-uniformity-large.jpg
 

Μηνύματα
32
Reaction score
2
Αυτό που κάνει σαν σύννεφο λες λογικά.
Αυτό το είχε και η Samsung μου από την πρώτη μέρα που την πήρα και στην αρχή έφαγα μια παγωμάρα αλλά μετά το συνήθισα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Αυτό που κάνει σαν σύννεφο λες λογικά.
Αυτό το είχε και η Samsung μου από την πρώτη μέρα που την πήρα και στην αρχή έφαγα μια παγωμάρα αλλά μετά το συνήθισα.
Όσο πιο μεγάλο είναι το πάνελ, τόσο πιο αισθητή είναι η ανομοιομορφία. Σε μονόχρωμες σκηνές π.χ. ουρανός, γίνεται ενοχλητική. Η συνήθεια που λες είναι μεγάλο ατού. :)
Όποιος συνηθίζει δεν γκρινιάζει και δεν ψειρίζει.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
2
Πιστεύεις ότι αυτό μόνο είναι το αδύνατο σημείο της συγκεκριμένης τηλεόρασης ;
Πάντα μιλάω σε σχέση τιμής - ποιότητας
Καταλαβαίνω ότι δεν είναι δυνατόν να είναι ισάξια με μια των 1300 ευρώ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
New Πιστεύεις ότι αυτό μόνο είναι το αδύνατο σημείο της συγκεκριμένης τηλεόρασης ;
Και της ακριβότερης. ;)

Με τμήμα της διαφοράς βάλε κάτι για τους κεραυνούς.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
2
Όποτε πιστεύεις ότι δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά μια των 1300€.. πας για μεγάλα νούμερα για να κανείς κάτι
Ναι σίγουρα θα βάλω γιατί έπαθα κ άλλες ζημιές εκτός από τις τηλεοράσεις μου
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Όποτε πιστεύεις ότι δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά μια των 1300€.. πας για μεγάλα νούμερα για να κανείς κάτι
Ναι σίγουρα θα βάλω γιατί έπαθα κ άλλες ζημιές εκτός από τις τηλεοράσεις μου
Ο εμπειρικός κανόνας για τον μη χαϊεντά είναι ότι αγοράζουμε το μάξιμουμ μέγεθος σε ίντσες που μας επιτρέπει η τσέπη μας. Τις μικροελλείψεις θα τις συνηθίσουμε, το μικρό μέγεθος δεν χωνεύεται.

Τα περισσότερα Hz του πάνελ (100/120 αντί 50/60) χρησιμεύουν για την αποφυγή του 3:2 pulldown που δημιουργεί stutter και για τη δυνατότητα πιο εξελιγμένου frame interpolation για πιο ομαλή κίνηση.

Ένα τελευταίο που πρέπει να γνωρίζεις για τη συγκεκριμένη (και άλλες) LG TV είναι η χρήση πάνελ RGBW που έχει χειρότερη απόδοση χρωμάτων από μία RGB 4K TV.

Το παρακάτω βίντεο εξηγεί τι συμβαίνει. Απλά είναι υπερβολικό γιατί προέρχεται από την ανταγωνίστρια Samsung.

 
Last edited:

Μηνύματα
32
Reaction score
2
Μαλιστα... εχεις δίκιο αυτό με τις ιντσες είναι η βασική μου προυπόθεση. τωρα μολις ειχα παει σε ενα ακομα μεγαλο καταστημα ηλεκτρονικων και κλασικά ο πωλήτης μου την έβγαλε κάτω του μετρίου και απο τα 899 πήγαμε στα 1300 (samsung ue65mu6402) και μετα απο εκει πήγαμε σε QLED στα 1500 με μια έκπτωση να πάει 1400 μοντέλο του 17 στην samsung qe65q6fa .
πάντος πραγματικά η Q έκανε τεράστια διαφορά σε φωτηνότητα και σε χρώματα με ολες τις άλλες , αλλά και τα 500 ευρω διαφορά απο το αρχικο μου μπάτζετ ειναι πολυ μεγαλο νουμερο.
επίσης σκέφτομαι οτι εκει τις βλέπω την μια διπλα στην άλλη και είναι πολυ αισθητές οι διαφορές..ισως στο σαλόνι μου ειναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.
[DOUBLEPOST=1529414981][/DOUBLEPOST]Επίσης η Q ηταν και πολυ πιο λεπτή και ειχε μονο ενα καλώδιο που κατέληγε σε ενα πανελάκι για την σύνδεση των συσκευων.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Q έκανε τεράστια διαφορά σε φωτηνότητα και σε χρώματα με ολες τις άλλες
Ρυθμισμένες έχουν πολύ μικρότερη διαφορά.
Η υψηλή φωτεινότητα σε non HDR υλικό δεν είναι επιθυμητή.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καλησπέρα, εγώ στην θέση σου για αυτές τις ίντσες θα πήγαινα σε καλύτερη τηλεόραση. Είναι πολλές φορές που το φτηνό καλήγει να είναι ακριβό.
Λόγω μεγάλης επιφάνειας θα έχεις έντονο clouding το οποίο θα είναι ορατό εαν σου αρέσει να βλέπεις εικόνα πολύ φωτεινή και με το backlight στο τέρμα.

Τώρα σχετικά με τα μεγάλα καταστήματα όλες οι τηλεόρασεις παίζουν σε dynamic mode οπότε δεν μπορείς να καταλάβεις ποια είναι η καλύτερη. Επίσης για να συγκρίνεις δυο τηλεοράσεις θα πρέπει και οι δύο να έχουν την ίδια φωτεινότητα λευκού σε διαφορετική περίπτωση η ποιο φωτεινή θα έχει και καλύτερη εικόνα και ποιο λαμπρά χρώματα.
Η lg εαν θυμάμαι καλά φορά panel στα 60 hz που δεν είναι και ότι καλύτερο.
Εγω θα έλεγα να κοιτάξεις και κάποιες άλλες τηλεοράσεις όπως Sony εκτός από τις Lg και Samsung.
[DOUBLEPOST=1529419450][/DOUBLEPOST]
Επίσης η Q ηταν και πολυ πιο λεπτή και ειχε μονο ενα καλώδιο που κατέληγε σε ενα πανελάκι για την σύνδεση των συσκευων.
Αυτό το έχει ώστε δέκτες αι λοιπά να μην επηρεάζονται θερμικά από το panel. Το καλώδιο σύνδεσης είναι ένα είδος οπτικής ίνας και εχει συγκεκριμένο μήκος. Αυτό σε περιορίζει σχετικά με την τοποθετηση των δυο επι μερους συσκευών ενω διατίθεται μεγαλύτερο μήκος σαν εξτρα ανταλλακτικό με το αντίστοιχο κόστος.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
2
Για την συγκεκριμένη ποια είναι η γνώμη σας ; qe65q6fa Samsung
Ισχύει ότι το φθηνό καταλήγει να είναι ακριβό και γ αυτό είπα να ανέβω λίγο. Στην παραπάνω ίσως έχω μια ακόμα καλύτερη έκπτωση γ αυτό και το σκέφτομαι
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Λόγω μεγάλης επιφάνειας θα έχεις έντονο clouding το οποίο θα είναι ορατό εαν σου αρέσει να βλέπεις εικόνα πολύ φωτεινή και με το backlight στο τέρμα.
Οι άλλες δεν θα έχουν, ή δεν θα έχουν τόσο Μανώλη;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
To clouding είναι και θέμα τύχης. Αν και δεν υπάρχει LED TV με τέλεια ομοιομορφία, κάποια μοντέλα έχουν καλύτερη συμπεριφορά. Είναι επίσης συχνό να υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε διαφορετικές παρτίδες του ίδιου μοντέλου.

Οι τηλεοράσεις που είναι edge-lit είναι πιο ευαίσθητες σε τέτοια προβλήματα λόγω σχεδιασμού. Πολύ σημαντικός παράγοντας είναι το πόσο σωστά έχει "κουμπώσει" το πάνελ στο σασί της TV. Η παραμικρή διαφορά στην τοπική πίεση έχει σημαντική επίπτωση στην ομοιομορφία. Γι' αυτό και τα μεγάλα πάνελ είναι πιο επιρρεπή.

Συχνά, το έντονο clouding αντιμετωπίζεται σε αξιοσημείωτο ποσοστό με ελάχιστο στρίψιμο των βιδών στο πίσω μέρος της συσκευής, ειδικά όταν υπάρχει flashlighting, όταν δηλαδή οι γωνίες είναι φωτεινές σαν να εκπέμπει ένας φακός προς το κέντρο της οθόνης.

Οι εταιρείες δεν θεωρούν το clouding πρόβλημα, εκτός κι αν είναι ακραία έντονο. Και το τι θεωρείται ακραίο ποικίλει σε μεγάλο βαθμό γι' αυτό και δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Το σπαστικό είναι ότι μπορεί να τύχει να πάρει μία τηλεόραση με σχεδόν άψογο πάνελ ένας παππούς που δεν βλέπει καλά και θέλει μία συσκευή για να βλέπει ΕΡΤ, και σε έναν απαιτητικό θεατή ταινιών να κάτσει το κελεπούρι που θα του σπάσει τα νεύρα.
 


Μηνύματα
32
Reaction score
2
Παιδιά ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας και την ενημέρωση
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top