LG OLED 65 GX 6LA

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Νεος κατοχος της εν λογω τηλεορασης. Χτες παρελαβα, σημερα την κρεμασα!

Ας ξεκινησω ομως απο την αρχη. Πως εφτασα ως εδω.

Ο χωρος αποκλειστικα για το ηχοσυστημα. Συνολο 20 τ.μ. Καθομαι ομως με μετωπο προς την πλατια πλευρα του τοιχου (6 μ.) και ειμαι σε αποσταση περιπου 2,5 μ.

Δοκιμασα και προβολεα αλλα δεν ενθουσιαστηκα. Εγιναν συζητησεις εδω μεσα, πηρα υπ οψιν τα σχολια των και κατεληξα οτι στο συγκεκριμενο χωρο ειμαι για τηλεοραση. Αρα ξεκαθαρισε το τοπιο ως προς το μεσο θεασης.

Ποια τηλεοραση ομως? OLED 65΄ η καποια μεγαλυτερη αλλα μη OLED? Κι εδω επισης ξεκαθαρισε το τοπιο με συνοπτικες διαδικασιες. Logeo, Καστρουνης, και ΣΙΑ ηταν απολυτοι. OLED!! Κλειδωσε κι αυτο.

Καταστημα: Μετρητα δεν υπαρχουν, αρα αρχικα μονοδρομος ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ, χρονια πελατης δεν εχω κανενα προβλημα στις αγορες μου με το προγραμμα τραπεζικων δοσεων. Αυτη την φορα ομως στο ΠΛΑΙΣΙΟ μου εκαναν μια εξαιρετικη προσφορα για την ομοσταυλη SONY (2020 μοντελο). Οταν πηγα να το κανω με το προγραμμα ¨μηνα - μηνα¨ φανηκε αμεσως οτι το συγκεκριμενο προγραμμα το ΠΛΑΙΣΙΟ το εχει για το θεαθηναι. Ο υπαλληλος εδειχνε αμεσως οτι κατι δεν πηγαινε καλα και μου ελεγε αν για καποιο λογο δεν εγκριθει αν θα ηθελα να το κανω με καποιο αλλο τροπο πληρωμης. Του ειπα ορθα κοφτα οτι πληρω τις προυποθεσεις για το προγραμμα και μονο με αυτο θα προχωρησω στην αγορα. Εκαναν μιση ωρα να μου στειλουν υπαλληλο για την τυπικη διαδικασια. Οταν τελειωσαμε ρωτησα ποτε θα εχω απαντηση, μου ειπαν σε 20 λεπτα!! Καλο αυτο. Μετα απο δεκα λεπτα συμπτωματικα περασα απο τον υπαλληλο που εκανα τα χαρτια, και μου ειπε οτι αποριφθηκε το αιτημα!! Επιβεβαιωθηκα οτι ολα καλα με το ΠΛΑΙΣΙΟ αλλα οχι για τν εν λογω διαδικασια.

Την επομενη πηγα στον Κωτσοβολο. Η SONY ηταν ακριβη για τα δεδομενα μου. Ειχαν το περσινο μοντελο σε DEMO στα 2.100 ευρω. Μιλησα και με τον Καστρουνη. Ειχα και προσωπικα μια αποστροφη προς demo, μου εδωσε το οκ για την LG.

Μολις ειχαν κατεβασει την τιμη της εν λογω τηλεορασης απο 2.700 (την ειχα και γραπτη την προσφορα απο την προηγουμενη εβδομαδα), σε 2.200. ΕΚανα την διαδικασια. Εβαλα και το προγραμμα της πενταετους υποστηριξης. Ρωτησα ποτε θα εχω απαντηση? Μου ειπαν την επομενη μερα (πιο λογικο). Οντως την επομενη μερα με πηραν τηλεφωνο απο το καταστημα οτι εγκριθηκε το αιτημα μου. Και χτες μου την εφεραν στο σπιτι. Αγορα μαζι με την πενταετη εγγυηση 2.300 ευρω.
 


Μηνύματα
1.390
Reaction score
2.493
Καλορίζικη Βασίλη, εύχομαι (είμαι σίγουρος δηλαδή) να την ευχαριστηθείς στο μέγιστο !!!
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Απο την στιγμη που την παρελαβα, αρχισα το ξεπακεταρισμα.
1602682351757.png
Η πρωτη διαπιστωση ηταν το βαρος. Αρκετα βαρια. Περισσοτερη μεγαλη απο κοντα απ οτι εδειχνε στο καταστημα. Ηξερα οτι δεν θα τα καταφερνα μονος μου να την κρεμασω.

Εδω να σημειωσω οτι το συγκεκριμενο μοντελο ειναι ιδιο με το "C" με μονη διαφορα οτι η G προοριζεται για να κρεμαστει στον τοιχο. Εχει ενσωματωμενη την βαση στη συσκευασια. Πως ομως κρεμιεται?

Ξεκινησα με το yu tube. Βρηκα αυτο το βιντεακι αρκετα χρησιμο .
Διαβασα και το εντυπο που ειχε η συσκευασια. Οποτε ξεκινησα. Πρωτα απ ολα βαζεις σκετη την βαση στον τοιχο. Σημειωτεον οτι η βαση της τηλεορασης ειναι παρα πολυ καλη. Μπορεις να μετακινεις την τηλεοραση προς τα εξω περιπου εως 8-10 ποντους και την μετακινει και σε γωνια αριστερα - δεξια. Βοηθαει να περνας καλωδια κι εκ των υστερων.

Σημερα φωναξα ενα φιλο μου, και σηκωσαμε την τηλεοραση την βαλαμε στη βαση και τελος! Ηταν τελικα πιο ευκολο απ οτι φανταζομουν.

1602682351757.png 1602682353401.png
IMG_20201014_150422.jpg
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Λιγα πραγματα ακομη για την τοποθετηση.
Σε μια προσφατη εξοδο με τον Κωστα EAR, μου επισημανε την σημασια να ειναι τοποθετημενη χαμηλα η τηλεοραση.

Παρολο που προσπαθησα γι αυτο, το πανω μερος της τηλεορασης ειναι στο υψος 1.5 μετρο. Ενδεχομενως ο Κωστας θα την ηθελε ενα κλικ πιο κατω. Ωστοσο οταν ειμαι καθιστος ειναι πολυ ξεκουραστα ετσι οπως την βλεπω, οποτε δεν σκαω για το λιγο πιο κατω.

Ωστοσο τωρα αλλαξα την θεση των μηχανηματων ηχου κι αυτο μου δημιουργησε μπελαδες. Τα μηχανηματα μεταφερθηκαν σε αλλο τοιχο. Πως ομως μετακινεις την metrik με την arvus με τοσα καλωδια πανω τους? Σημαδεψα με χαρτακι τα καλωδια, ομως μου επεσαν δυο (μαλλον ζοριστηκαν) και μετα τα εβαλα λαθος. Οποτε εχασα τον ηχο!

Και τωρα πως φωναζεις τον Κωστα? Μεχρι τωρα τον ξεγελουσαμε με μπυρες. Τωρα που το γυρισε σε ουισκυ 25ετιας την κατσαμε την βαρκα!!
Αλήθεια ???Και ίδιο επεξεργαστή έχει με την C9?
Οι φετινες C - G ειναι ιδιες κι αλλαζει μονο η βαση στηριξης.
Καλορίζικη Βασίλη, εύχομαι (είμαι σίγουρος δηλαδή) να την ευχαριστηθείς στο μέγιστο !!!
Σ ευχαριστω Αντωνη.
Νομιζω πολυ εξυπνο αυτο που εκανε η LG με το καδρο ζωγραφικης. Οταν δεν παιζει εχεις ενα πολυ μορφο καδρο που αλλαζει θεμα συνεχως.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Τωρα θ αλλαξει θεση και το κεντρικο ηχειο.
IMG_20201014_170320.jpg

Η μια βαριαντα ειναι πανω απο το σαμπ. Η δευτερη πανω απο την τηλεοραση. IMG_20201014_170320.jpg
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Οσον αφορα την ποιοτητα της εικονας.

Οι δοκιμες μου σε πρωτη φαση εγιναν σε 4Κ με την ταινια "The.Call.of.the.Wild.2020" και σε 1080 p με την ταινια Midway.2019. Επισης λιγες σκηνες απο τον αρχοντα των δαχτυλιδιων.

Γενικα παντα οτι τηλεοραση και να επαιρνα στην αρχη δεν επαιζε καλα. Τα χρωματα απειχαν αρκετα απο τις δυνατοτητες της τηλεορασης. Χρειαζοταν αυτο που λεμε "στρωσιμο".

Ειναι πρωτη φορα που μενω ενθουσιασμενος με την πρωτη ματια. Ειμαι επισης σιγουρος οτι πολλοι θα σταματουσαν εδω. Ισως καποια ψιλορυθμιση απ αυτες που δινουν ετοιμες στο ιντερνετ και τελος. Η τηλεοραση δειχνει να παιζει παρα πολυ καλα out of the box.

Παντως οπως και ναχει, ειναι πολυ νωρις για να εκτιμηθει σωστα η ποιοτητα της εν λογω τηλεορασης. Θα επανελθω μετα απο καμμια εβδομαδα οταν θα εχει γραψει καποιες ωρες η τηλεοραση και οταν φυγει ο αρχικος ενθουσιασμος.

Παρολαυτα... και η LG θελει τον Καστρουνη της!
Οταν με το καλο ανεβει Θεσσαλονικη, πρεπει να προλαβουμε τον Κωστα που θα τον εχει εσωκλειστο για 10 μερες. Ετοιμαζω επιτροπη υποδοχης με 9 κοριτσια μαζορετες. :biggrin: (νομιζω οτι βαζω γκολ απο τα αποδυτηρια!)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Μεγειές!
Να το κάνεις το calibration όταν ανέβει ο Μανώλης επάνω.
Αξίζει.

Προσωπικά δεν έχω δει τηλεόραση που να μην παίρνει τουλάχιστον 15% βελτίωση σε σχέση με τα presets της καθώς και όποια απόπειρα... χρήστη να κάνει ρυθμίσεις κόπυ πάστε από το διαδίκτυο, ή χειρότερα, με το μάτι.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Μελανο σημειο.

Περιμενα να δω αν θα εχει στη συσκευασια το καλωδιο hdmi 2.1.
Τζιφος

Μπαινω στο σκρουτζ να δω τι παιζει. Υπαρχουν λιγα καταστηματα που το εμπορευονται με τιμες ακριβες. Για την ακριβεια επειδη χρειαζομαι περιπου 4 μ, οι τιμες ξεκινουν απο τα 60 ευρω και υπαρχει ενα μονο καλωδιο που κοστιζει περιπου 15 ευρω. Παραδοση μετα απο 10 μερες!! :o
Μεγειές!
Να το κάνεις το calibration όταν ανέβει ο Μανώλης επάνω.
Αξίζει.

Προσωπικά δεν έχω δει τηλεόραση που να μην παίρνει τουλάχιστον 15% βελτίωση σε σχέση με τα presets της καθώς και όποια απόπειρα... χρήστη να κάνει ρυθμίσεις κόπυ πάστε από το διαδίκτυο, ή χειρότερα, με το μάτι.
Το πρωτο καλιμπραρισμα που μου εκανε ο Μανωλης ηταν σ εναν OPTOMA 82. Εξαιρετικος προβολεας. Καταλαβαινα οτι κατι δεν πηγαινε καλα, κυριως στις εικονες των προσωπων. Ο προβολεας απογειωθηκε μετα το καλιμπραρισμα. Φυσικα κι εδω υπαρχουν καποια ορια. Ευτυχως ο Μανωλης ειναι ειλικρινεστατος, σου λεει μεχρι που φτανουν οι δυνατοτητες του μηχανηματος.
 
Last edited:


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Μελανο σημειο.

Περιμενα να δω αν θα εχει στη συσκευασια το καλωδιο hdmi 2.1.
Τζιφος

Μπαινω στο σκρουτζ να δω τι παιζει. Υπαρχουν λιγα καταστηματα που το εμπορευονται με τιμες ακριβες. Για την ακριβεια επειδη χρειαζομαι περιπου 4 μ, οι τιμες ξεκινουν απο τα 60 ευρω και υπαρχει ενα μονο καλωδιο που κοστιζει περιπου 15 ευρω. Παραδοση μετα απο 10 μερες!! :o


Το πρωτο καλιμπραρισμα που μου εκανε ο Μανωλης ηταν σ εναν OPTOMA 82. Εξαιρετικος προβολεας. Καταλαβαινα οτι κατι δεν πηγαινε καλα, κυριως στις εικονες των προσωπων. Ο προβολεας απογειωθηκε μετα το καλιμπραρισμα. Φυσικα κι εδω υπαρχουν καποια ορια. Ευτυχως ο Μανωλης ειναι ειλικρινεστατος, σου λεει μεχρι που φτανουν οι δυνατοτητες του μηχανηματος.
Τα digitus που linkάρεις δεν πολυπιστεύω πως μπορούν να περάσουν UHD @ 120Hz @ HDR.
Μακάρι να με βγάλει ψεύτη, αλλά είναι πολύ φτηνοκατασκευές, καλώδια και "καλωδιάρες" έχουν αποτύχει σε high bandwidth tests.

Τα Supra από κάτω πιθανότατα θα την κάνουν την δουλειά, αλλά εν τη προκειμένη θα προτιμούσα ένα hybrid ή pure Optical HDMI cable ( π.χ. Celerity για pure, RuiPro για Hybrid ) που δεν θα έχει θέμα με το bandwidth που απαιτείται για uncompressed 4k120Hz HDR signal transmission. ( και σαν optical δεν έχουν και τα θέματα με τα μεγάλα μήκη που έχουμε στα αμιγώς χάλκινα κα(υ)λώδια )
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Προς το παρων αμτιμετωπιζω κι αλλο προβλημα. Οταν συνδεω το SONY UBP 700 μου βγαζει μηνυμα αυδυναμο σημα και δεν το παιζει. Με το ιδιο καλωδιο βαζω το OPPO 103 και παιζει. Παω το Σονυ στην αλλη τηλεοραση και παιζει κανονικα
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Τα digitus που linkάρεις δεν πολυπιστεύω πως μπορούν να περάσουν UHD @ 120Hz @ HDR.
Μακάρι να με βγάλει ψεύτη, αλλά είναι πολύ φτηνοκατασκευές, καλώδια και "καλωδιάρες" έχουν αποτύχει σε high bandwidth tests.

Τα Supra από κάτω πιθανότατα θα την κάνουν την δουλειά, αλλά εν τη προκειμένη θα προτιμούσα ένα hybrid ή pure Optical HDMI cable ( π.χ. Celerity για pure, RuiPro για Hybrid ) που δεν θα έχει θέμα με το bandwidth που απαιτείται για uncompressed 4k120Hz HDR signal transmission. ( και σαν optical δεν έχουν και τα θέματα με τα μεγάλα μήκη που έχουμε στα αμιγώς χάλκινα κα(υ)λώδια )
Supra? Ειδες την τιμη απο κατω? Θα μας παρει με τις ντοματες ο ...Λεανδρος!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Supra? Ειδες την τιμη απο κατω? Θα μας παρει με τις ντοματες ο ...Λεανδρος!
Για αυτό ανέφερα τα άλλα καλώδια ( όχι ότι είναι πολύ φθηνά, αλλά είναι κοντά στο 1/3 του Supra το RuiPro :D )
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Παντως σε πρωτη φαση θα παρω το φθηνο.
Το καλο καλωδιο 2.1 θα δειξει καλυτερη εικονα η καποιο αλλο οφελος εχει η τιβι? Σημειωτεον παιχνιδια δεν μ ενδιαφερουν καθολου.
 

Μηνύματα
6.524
Reaction score
5.101
Καλορίζικη Βασίλη!
Κατά σύμπτωση κι εγώ το ίδιο ακριβώς μοντέλο έχω στο καλάθι για άμεση αγορά!

Η βάση τοίχου που περιλαμβάνεται στη συσκευασία βλέπω δεν δίνει κλίση προς τα κάτω.
Δεν τη γλυτώνω επομένως την αγορά μιας universal βάσης τοίχου.

Στα 2300 με το πρόγραμμα μήνα-μήνα πόσο ακριβώς θα σου βγει το συνολικό ποσό που θα δώσεις μαζί με τα έξοδα και το επιτόκιο;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Παντως σε πρωτη φαση θα παρω το φθηνο.
Το καλο καλωδιο 2.1 θα δειξει καλυτερη εικονα η καποιο αλλο οφελος εχει η τιβι? Σημειωτεον παιχνιδια δεν μ ενδιαφερουν καθολου.
Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, ουσιαστικά δεν έχεις ανάγκη το HDMI 2.1
Στην περίπτωση αυτή, αν θες κάτι ποιοτικό, παίρνεις ένα Inakustik premium 2-3μ πόσα χρειάζεσαι και είσαι άρχοντας.

Το HDMI είναι ψηφιακό μέσο, packet based, δεν μπορείς να πάρεις καλύτερη ή χειρότερη εικόνα μεταξύ διαφορετικών καλωδίων.
Είτε θα παίζει εικόνα, είτε όχι ( δεν θα συγχρονίζει καθόλου ή θα συγχρονίζει αλλά θα κάνει πηδηματάκια ή θα έχεις χιόνια ή macroblocks στην εικόνα, είτε θα κόβεται και επανέρχεται ο ήχος ).
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.739
Παντως σε πρωτη φαση θα παρω το φθηνο.
Το καλο καλωδιο 2.1 θα δειξει καλυτερη εικονα η καποιο αλλο οφελος εχει η τιβι? Σημειωτεον παιχνιδια δεν μ ενδιαφερουν καθολου.
Τι ακριβώς θα το κάνεις το hdmi 2.1; Έχεις καμιά πηγή;
Premiun certified καλώδιο 2.0b πάρε. Έχει πολλά φθηνά.
Αν ντε και καλά θέλεις 2.1 πάρε κάτι τέτοιο.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top