luxman da-200 wasapi/asio drivers?

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Εχει κανεις δουλεψει το συγκεκριμενο dac?
το αναγνωριζει το λειτουργικο αλλα στον jriver αρχικα δεν εδινε επιλογη για asio αλλα μονο wasapi και direct sound. Απο αυτα δουλευει μονο το direct sound ενω στο wasapi δειχνει να παιζει αλλα δεν ακουγεται.
Το σαιτ της Lux λεει οτι δεν χρειαζεται driver,, ομως εγκατεστησα τον οδηγο που δινει για τα αλλα της dac.

Τωρα υπαρχει επιλογη asio αλλα δεν δουλευει. Μονο direct sound παλι...
Παραξενο. Αν εχει κανεις τη λυση...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Να υποθέσω πως τα windows το βλέπουν σαν usb audio device? Αν κρίνω από την ηλικία της συσκευής το usb receiver μπορεί να δεχτεί μόνο 16bit 44.1Khz σήμα, αν προσπαθείς να δώσεις με wasapi κάτι διαφορετικό δε θα παίξει. Το ίδιο θα συμβεί αν έχεις επιλέξει στον player κάποιο upsampling. Να δοκιμάζεις με wasapi event κι όχι push.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Όχι, το βλέπει σαν luxman spdif device.

Παίζει μέχρι 96 από usb θεωρητικά, αλλά δοκιμάζω έως 192 με upsampling από τον driver και παίζει... μου φαίνεται μάλιστα καλύτερο.
Άλλωστε έχω δοκιμάσει στο παρελθόν πολύ παλιότερα dac με χαμηλές αναλύσεις και δεν είχα θέματα με τη usb.
Κατι άλλο γίνεται...
 


Μηνύματα
634
Reaction score
575
Δηλαδή παίζει 192 khz και το δείχνει στην οθόνη?
οχι στην οθονη λεει 96, οσο ειναι το οριο της usb. Ο player δινει 192 και το ντακ το υποστηριζει μεχρι εκει. Απο εκει και πανω δεν παιζει τα αρχεια. Αυτα με το direct sound. Αν βαλω wasapi παιζει μεχρι 96 απο τον player. Αλλα δεν βγαινει ηχος ετσι κι αλλιως...
 

Μηνύματα
302
Reaction score
117
Από media player και spdif σε input opt στο da 200 δεν θα έπρεπε να παίζει και να βλέπεις στην οθόνη 192 khz
Έτσι δίνουν τα spec του luxman.
Ψηφιακά μέχρι 192 khz.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Αν ειχε optical ο υπολογιστης μου θα το δοκιμαζα... μεσω usb παιζω.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Το γραφω γιατι ειναι παραξενο κι ισως βοηθηθει καποιος αλλος.
Η ρυθμιση buffering στο μενου device settings του jriver ηταν στα 500 milliseconds, οπως επαιζε και το ifi.

Το εβαλα στα 100 και δουλευει το wasapi.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.456
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top