LUXURY HOME CINEMA

Μηνύματα
19
Reaction score
91
Γεια σε όλους τους fans,

Θα ήθελα και εγώ να παρουσιάσω το δικό μου Home Cinema, το οποίο χρησιμοποιείται κυρίως για θέαση ταινιών, ποδοσφαιρικών αγώνων και ακρόαση μουσικής. Βρίσκεται στον σχεδόν ''τρίτο όροφο'' της δυόροφης κατοικίας μας, σε μία μεγάλη σοφίτα.

Το μικρόβιο από μικρός, με αγορά '' διπλοκάσσετο'' όπως το ονομάζουμε εδώ στην Κύπρο, αργότερα τα πρώτα μου μικρά μεγάφωνα και receiver SANSUI και αργότερα με την μετακόμιση στο ιδιόκτητο μας σπίτι το όνειρο μεγάλωσε.

Ο χώρος είχε πάντοτε, εδώ και 20 χρόνια διάφορες χρήσεις σε σχέση με την μουσική και τις ταινίες. Ξεκινώντας με έναν DLP Davies που στην πορεία έγινε INFOCUS και μετά ένας BENQ W100 FULL HD αποτελούσαν την πηγή της μεγάλης εικόνας. Η κόρη μου, τώρα στα 18, δεν ξεκολλούσε από την θέαση της μεγάλης οθόνης. Πράγμα προτόγνωρο για παιδί πριν τόσα χρόνια. Μαγικές βραδυές για φίλους και συγγενείς που θαύμαζαν την μεγάλη οθόνη και τον ήχο.

Πριν περίπου ένα χρόνο, η σοφίτα σχεδόν πλημμύρισε μετά από μια τρομερή καταιγίδα, έτσι αποφάσισα να την ανακαινίσω και να την κάνω όσο πιο όμορφη μπορούσα. Έτσι έδωσα πρώτα σημασία στην εμφάνιση και μετά εάν περίσσευαν χρήματα θα άλλαζα τα μηχανήματα.

Ξεκινάμε λοιπόν με το πώς ήτανε πριν
prin.jpg




prin 2.jpg


και μετά

meta 1.jpg
meta 2.jpg
meta.jpg


Το σύστημα αποτελειται από


DENON AVR-X4300H
PANASONIC BLU RAY DMP-UB700
FRONT AND REAR SPEAKERS ELTAX
SURROUND AND ATMOS IN CEILING DEFINITIVE TECHNOLOGY
SUBWOOFER NUBERT-NW93 12 INCH

ολα μαζί σε ένα σύστημα ΑΤΜΟΣ 7.1.2.
Post automatically merged:

Και ακόμη ορισμένες φωτογραφίες

karekles.jpg
othoni.jpg
othoni.jpg
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Τα λογια ειναι περιττα. Να' σαι καλα να χαιρεσαι αυτο τον χωρο. Σε ζηλευω. Κατι τετοιο εχω κι εγω αλλά σε πολυ μικροτερο.


Χρειαζεσαι κι άλλα σαμπ.:)
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Γεια σε όλους τους fans,

Θα ήθελα και εγώ να παρουσιάσω το δικό μου Home Cinema, το οποίο χρησιμοποιείται κυρίως για θέαση ταινιών, ποδοσφαιρικών αγώνων και ακρόαση μουσικής. Βρίσκεται στον σχεδόν ''τρίτο όροφο'' της δυόροφης κατοικίας μας, σε μία μεγάλη σοφίτα.

Το μικρόβιο από μικρός, με αγορά '' διπλοκάσσετο'' όπως το ονομάζουμε εδώ στην Κύπρο, αργότερα τα πρώτα μου μικρά μεγάφωνα και receiver SANSUI και αργότερα με την μετακόμιση στο ιδιόκτητο μας σπίτι το όνειρο μεγάλωσε.

Ο χώρος είχε πάντοτε, εδώ και 20 χρόνια διάφορες χρήσεις σε σχέση με την μουσική και τις ταινίες. Ξεκινώντας με έναν DLP Davies που στην πορεία έγινε INFOCUS και μετά ένας BENQ W100 FULL HD αποτελούσαν την πηγή της μεγάλης εικόνας. Η κόρη μου, τώρα στα 18, δεν ξεκολλούσε από την θέαση της μεγάλης οθόνης. Πράγμα προτόγνωρο για παιδί πριν τόσα χρόνια. Μαγικές βραδυές για φίλους και συγγενείς που θαύμαζαν την μεγάλη οθόνη και τον ήχο.

Πριν περίπου ένα χρόνο, η σοφίτα σχεδόν πλημμύρισε μετά από μια τρομερή καταιγίδα, έτσι αποφάσισα να την ανακαινίσω και να την κάνω όσο πιο όμορφη μπορούσα. Έτσι έδωσα πρώτα σημασία στην εμφάνιση και μετά εάν περίσσευαν χρήματα θα άλλαζα τα μηχανήματα.

Ξεκινάμε λοιπόν με το πώς ήτανε πριν View attachment 142761



View attachment 142758

και μετά

View attachment 142771 View attachment 142772 View attachment 142773

Το σύστημα αποτελειται από


DENON AVR-X4300H
PANASONIC BLU RAY DMP-UB700
FRONT AND REAR SPEAKERS ELTAX
SURROUND AND ATMOS IN CEILING DEFINITIVE TECHNOLOGY
SUBWOOFER NUBERT-NW93 12 INCH

ολα μαζί σε ένα σύστημα ΑΤΜΟΣ 7.1.2.
Post automatically merged:

Και ακόμη ορισμένες φωτογραφίες

View attachment 142776 View attachment 142777 View attachment 142777
Πολύ ωραία την έκανες καλές ακροάσεις εύχομαι :hi:
Τι εφιάλτης ή πλημμύρα, :o έπαθαν ζημιά και τα μηχανήματα τότε?
Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος και τι ίντσες είναι η οθόνη?
Σε ζηλευω. Κατι τετοιο εχω κι εγω αλλά σε πολυ μικροτερο
Παρουσίαση που έχεις κάνει? δεν έχω δει κάπου :idk:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εχεις βάλει καλές βάσεις.

Παρακάτω:
Εχω πολλές απορίες.
  1. Τι κάνει το κεντρικό στο πάτωμα; :o
  2. Βλέπω πολλά και όμορφα treatments, και τα χαίρομαι :thumbsup:. Εχουν γίνει μετρήσεις πριν και μετα;
  3. Γιατι μόνο ενα σαμπ, και μικρούλι;
  4. Γιατι ανομοιογένεια στα ηχεία; Σχεδιάζεις αλλαγές με στόχο ομοιογένεια; (Ίδια εταιρία-ίδια σειρά)
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο!
Post automatically merged:

Και τα σαράουντ σου θέλουν κατέβασμα
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Ωραίος χώρος, μπράβο. Χάζευα το site της Nubert τώρα. Τι λέει σαν εταιρεία βρε παιδιά? Ωραία καλούδια έχει.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αισθητικά είναι πολύ όμορφος χώρος. Τα υλικά είναι Vicoustics? Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε μετρήσεις πριν και μετά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ωραίος Μπράβο.

Φρόντισε λίγο την οθόνη και τον ήχο σου και είσαι άρχοντας.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά!

Τελικά ποιά είναι αυτή η εταιρεία στην Πορτογαλία που ανέφερες στο άλλο thread, η οποία έκανε την μελέτη και την προμήθεια των υλικών;
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- εύγε , πολύ ωραίος χώρος επίσης . . . πες τους πως θα βάλεις ακόμα 3 sub ( κατάργησε και το παρόν εάν θές ) γιά επιβίωση στο forum

- ντύσε επίσης και το καλοριφέρ με κάτι ( τουλάχιστον κατά την θέαση ή ακρόαση )
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.385
Reaction score
93.952
Τι κάνει το κεντρικό στο πάτωμα; :o
Το θέλεις σε μια κοντή βάση ή ψηλά στο πάνω μέρος της οθόνης;
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Θέλω άλλη οθόνη.
Και ειδικά για τον συγκεκριμένο χώρο, θέλω ηχοπερατή.
Δεν έχουν καλή εικόνα λένε, σε σχέση με την "κανονική". Έτσι μου είπαν στο event της Trinnov.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top