Lyngdorf TDAI-1120 streaming amplifier

Μηνύματα
6.573
Reaction score
5.135





Roon Ready

2000 ευρώ

Specifications
Description: 2-channel streaming amplifier
Power rating: 2 x 120 W RMS @ 4Ohm / 2 x 60 W RMS @ 8Ohm
Digital inputs (Asynchronous): 2 x Coaxial (≤192kHz/24bit) 2 x Optical (≤96 kHz/24bit) 1 x HDMI (TV ARC)
Analog inputs: 1 x Phono Single Ended RCA (RIAA / 47kOhm 100pF), 1 x Analog Single Ended RCA (Max level: 4.0V = 0dBFS) 1 x Microphone input (XLR) for RoomPerfect™ calibration
Analog output: 1 x Stereo Analog RCA (75ohm-Max output level 4 Vrms)
Audio specifications: Frequency Response: ±0,5dB from 20 to 20,000 Hz, Total Harmonic Distortion: 0.05% max from 20 to 20,000 Hz, THD-N 1w/8ohm 0,04%, THD-N 1w/4ohm 0,04%
Media player: Internet Radio (vTuner), Spotify Connect, Roon ready, Chromecast built-in, DLNA Support (uPnP), AirPlay2, Bluetooth, Local file playback (USB)
Wireless connections: Bluetooth connectivity, Wi-Fi (802.11 n/ac)
Control interfaces: Intuitive input selector, Web-interface for setup and media player, Remote application for IOS and Android, IP control, CEC (HDMI), 1 x trigger input, 1 x trigger output, 1 x RJ45 Ethernet LAN connector, 1 x USB connectors (Type A)
Accessories included: RoomPerfect™ microphone, Microphone stand, Microphone cable, Optional accessory: IR remote control, rack mounting kit
Placement options: Freestanding
Dimensions (H x W x D): 10.1 x 30 x 26 cm (including connectors), 3.98 x 11.8 x 10.3 inches (including connectors)
Weight: 8 kg / 17.6 lb
Finish: Matte black
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Ωραίο φαίνεται, αν εχει και cross για sub θα είναι άλλη μια καλή επιλογή.

Και προφανως δεν ειναι τυχαίο που βγαίνουν όλο και περισσότερες δικάναλες συσκευές με ισοσταθμιση χώρου.

Δεύτερη παρόμοια συσκευή σε μια μέρα.

Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια που οι “αγνοί παρθένοι χαϊεντάδες” θεωρούσαν την ισοστάθμιση απαράδεκτη, και γράφανε εδώ μεσα π@π@ριές με το γνωστό υφάκι του “έμπειρου καλοστημένου”.

Σύντομα θα βάλουν όλοι ισοστάθμιση σπίτι τους, μόνο κάποιοι.....γραφικοί λαμπάτοι θα μείνουν για να μας θυμίζουν το παρελθόν.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Ωραίο φαίνεται, αν εχει και cross για sub θα είναι άλλη μια καλή επιλογή.

Και προφανως δεν ειναι τυχαίο που βγαίνουν όλο και περισσότερες δικάναλες συσκευές με ισοσταθμιση χώρου.

Δεύτερη παρόμοια συσκευή σε μια μέρα.

Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια που οι “αγνοί παρθένοι χαϊεντάδες” θεωρούσαν την ισοστάθμιση απαράδεκτη, και γράφανε εδώ μεσα π@π@ριές με το γνωστό υφάκι του “έμπειρου καλοστημένου”.

Σύντομα θα βάλουν όλοι ισοστάθμιση σπίτι τους, μόνο κάποιοι.....γραφικοί λαμπάτοι θα μείνουν για να μας θυμίζουν το παρελθόν.
Φαντάσου να βγουν και λαμπάτοι ολοκληρωμένοι με ενσωματωμένη ισοστάθμιση χώρου. Τα ύστερα του κόσμου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Ωραίο φαίνεται, αν εχει και cross για sub θα είναι άλλη μια καλή επιλογή.[...]
Εφόσον "φοράει" το RoomPerfect, τότε κάνει cross.

Ανταγωνιστικό του SHD Power, θα έλεγα, αλλά είναι ακριβότερο με λιγότερη ισχύ. Από την άλλη είναι πιο lifestyle από στο Power, ίσως να στοχεύει σε διαφορετικό κοινό.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ωραίο φαίνεται, αν εχει και cross για sub θα είναι άλλη μια καλή επιλογή.

Και προφανως δεν ειναι τυχαίο που βγαίνουν όλο και περισσότερες δικάναλες συσκευές με ισοσταθμιση χώρου.

Δεύτερη παρόμοια συσκευή σε μια μέρα.

Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια που οι “αγνοί παρθένοι χαϊεντάδες” θεωρούσαν την ισοστάθμιση απαράδεκτη, και γράφανε εδώ μεσα π@π@ριές με το γνωστό υφάκι του “έμπειρου καλοστημένου”.

Σύντομα θα βάλουν όλοι ισοστάθμιση σπίτι τους, μόνο κάποιοι.....γραφικοί λαμπάτοι θα μείνουν για να μας θυμίζουν το παρελθόν.
Ασε μας ρε Αιρετικέ. :lolsign: :lolsign:
 


Μηνύματα
6.573
Reaction score
5.135
Ε και;
Δεν έχουμε όλοι ηχεία-τέρατα να οδηγήσουμε.
Ο Rega Brio που χρησιμοποιώ 2Χ50 είναι.
Λογικά θα είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση ο Lyngdorf 1120 με όλα του τα καλούδια.
 


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Σοβαρά τώρα πολύ καλή κίνηση. Σαν μικρό αδελφάκι του Lyngdorf TDAI 3400.
To μόνο πρόβλημα είναι όταν η ισοστάθμιση κλαδέψει ωφέλιμα dB τα 2x60W στα 8Ω δε θα φθάνουν ούτε για ζήτω.

Θα το έβλεπα πολύ θετικά αν είχε τουλάχιστον την διπλάσια ισχύ, ώστε με 2 δορυφόρους + 2 sub να μπορεί να δώσει
συν ένα καλύτερο dac.

Kατα βάθος χαίρομαι που επιτέλους οι ολοκληρωμένοι αρχίζουν να παίρνουν μια μορφή που κάποτε το συζητάγαμε σαν ιδανικό-φουτουριστικό σενάριο την ύπαρξη μιας συσκευής που θα μπορεί να τροφοδοτεί επαρκώς ηχεία να λειτουργεί ως player να ισοσταθμίζει κλπ.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Με γεια!!!

Ενδιαφέρομαι για εντυπώσεις ή και μετρήσεις απο την ισοστάθμιση.
Οταν το φτιάξεις γράψε δυο λογια.
 

Μηνύματα
6.573
Reaction score
5.135
«Τα παντελόνια που σου πήρα δώρο ήδη τα είδες, αφού τα δοκίμασες. Για σένα πήρες κάτι να βάλουμε κάτω από το δέντρο;»

«Ε, κάτι πήρα και για μένα, μην ανησυχείς»

:)
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66





Roon Ready

2000 ευρώ

Specifications
Description: 2-channel streaming amplifier
Power rating: 2 x 120 W RMS @ 4Ohm / 2 x 60 W RMS @ 8Ohm
Digital inputs (Asynchronous): 2 x Coaxial (≤192kHz/24bit) 2 x Optical (≤96 kHz/24bit) 1 x HDMI (TV ARC)
Analog inputs: 1 x Phono Single Ended RCA (RIAA / 47kOhm 100pF), 1 x Analog Single Ended RCA (Max level: 4.0V = 0dBFS) 1 x Microphone input (XLR) for RoomPerfect™ calibration
Analog output: 1 x Stereo Analog RCA (75ohm-Max output level 4 Vrms)
Audio specifications: Frequency Response: ±0,5dB from 20 to 20,000 Hz, Total Harmonic Distortion: 0.05% max from 20 to 20,000 Hz, THD-N 1w/8ohm 0,04%, THD-N 1w/4ohm 0,04%
Media player: Internet Radio (vTuner), Spotify Connect, Roon ready, Chromecast built-in, DLNA Support (uPnP), AirPlay2, Bluetooth, Local file playback (USB)
Wireless connections: Bluetooth connectivity, Wi-Fi (802.11 n/ac)
Control interfaces: Intuitive input selector, Web-interface for setup and media player, Remote application for IOS and Android, IP control, CEC (HDMI), 1 x trigger input, 1 x trigger output, 1 x RJ45 Ethernet LAN connector, 1 x USB connectors (Type A)
Accessories included: RoomPerfect™ microphone, Microphone stand, Microphone cable, Optional accessory: IR remote control, rack mounting kit
Placement options: Freestanding
Dimensions (H x W x D): 10.1 x 30 x 26 cm (including connectors), 3.98 x 11.8 x 10.3 inches (including connectors)
Weight: 8 kg / 17.6 lb
Finish: Matte black
βοηθηστε εναν αρχαριο, subwoofer συνδεεται;
 


Μηνύματα
72
Reaction score
33
Έκλεισε πριν λίγες μέρες ένας μήνας που έχω στην κατοχή μου το συγκεκριμένο μηχάνημα και είπα να γράψω λίγο τις αρχικές εντυπώσεις μου

Πριν περίπου ένα χρόνο (το σύστημα μου ήταν: Network player Marantz NA6005, ενισχυτής Marantz PM6005 και ηχεία Monitor Audio Silver RX6), ο player έπαθε μια βλάβη (είχα γράψει σε σχετικό thread εδώ) και αχρηστεύτηκε - προσωρινά χρησιμοποιούσα ένα mi box

Κοιτώντας για αντικατάσταση του streamer και βλέποντας ότι αυτοί που μου άρεσαν ήταν πολύ ακριβοί (δεν μου πάει να δώσω 1000 + για ένα streamer), άρχισα να κοιτάω τα all-in-one τα οποία δεν είναι πολύ πιο ακριβά από τους σκέτους streamer σε κάποιες περιπτώσεις. Μετά έμπαιναν και άλλες παράμετροι (όπως πχ room correction) αφού το σύστημα μου είχε κάποια θεματάκια στο χώρο μου, οπότε οι επιλογές ήταν πολλές, και η καθεμία είχε τα θετικά και τα αρνητικά της.

Ο χώρος μου: περίπου 30τμ (με καναπέ, τραπεζαρία, γραφείο στον ιδιο χώρο) και απόσταση ακρόασης (από τον καναπέ) περίπου 2.20μ - βεβαίως ακρόαση και από άλλες θέσεις όχι μόνο αυτή. Από είδη κυρίως jazz, rock, blues και λίγο κλασική. Ακούω μουσική από NAS (UpNP), Spotify, Internet Radio και καμιά φορά και κάποιο CD (αν και σπάνια αφού όλα τα έχω ψηφιοποιημένα)

Να μην τα πολυλογώ, πήρα τον TDAI-1120 (λίγο τυχαία αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία), δεν θα μπω σε λεπτομέρειες περί τίνος πρόκειται αφού μπορει να τα βρει κανείς στο ιντερνετ, θα πω απλά τις εντυπώσεις μου.

Εμφάνιση/features
  • Υποκειμενικό βεβαίως αλλά μου αρέσει το minimal στυλ του. Ανοίγοντας τον, μπορείς να διαλέξεις κάποιο από τα presets μέσω του επιλογέα source και να παίξεις χωρις χρηση remote ή κινητου
  • Είναι πολύ μικρός και πανάλαφρος, 30cm πλάτος, 3.3 κιλά βάρος, χωράει και σε ράφια μικρά
  • To volume φωτίζεται και υπάρχει επιλογή για ρύθμιση της φωτεινότητας.
  • Chromecast built-in : χρησιμο πχ για πλατφόρμες όπως soundcloud κλπ
  • UPNP: αν και ειναι κατι στανταρ γενικά, καποιοι δεν το δεν το υποστηρίζουν ( πχ οι NAD βασίζονται σε folder sharing). Το software εχει δικό του Upnp player οπότε δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις καποιο εξωτερικό πρόγραμμα
  • Εχει και tidal connect (πέρα από spotify connect προφανώς) αλλά δεν το χρησιμοποιώ, είναι και roon ready (επίσης δεν το χρησιμοποιώ)
  • η είσοδος ARC μια χαρά για τη σύνδεση με την τηλεόραση

Streamer/software:
  • Από τη στιγμή που μιλάμε (και) για streamer, πολύ σημαντικό είναι το software: Υπάρχουν δύο τρόποι που μπορείς να τον διαχειρίζεσαι: μέσω app στο κινητο/ταμπλετ αλλά και μέσω web interface (μεσω browser). Η δεύτερη περίπτωση είναι ένα υπερ-σύνολο του app. Δηλαδή έχει ό,τι και το app (χειρισμό, επιλογή εισόδων, volume, UPNP client κλπ) αλλά έχει και όλο το επιπλέον administration κομμάτι που δεν υπάρχει στο app (setup room perfect, subwoofers, inputs, outputs κλπ). Είναι πολύ βολικό πχ όταν είσαι στο PC και δεν χρειάζεται να πιάσεις το κινητό αφού τα έχεις όλα σε ένα tab του browser
  • To interface είναι πολύ responsive, πχ αλλαγή από σταθμό σε σταθμό σε περίπου 1-1.5 sec (μου φαίνεται σαν να γίνεται ακαριαία σε σχέση με το πόσο έπαιρνε στο marantz - αλλα οκ ηταν και αρκετα παλιο)
  • Έχει 10 μνήμες στις οποίες μπορεις να αποθηκεύσεις πέρα από ιντερνετικους σταθμούς και playlists/albums από spotify/nas)
  • Κάθε input (και τα presets λογίζονται σαν inputs) εχει δικά του settings. Πχ έχει sensitivity - χρήσιμο όταν πχ ενας σταθμός ή ενα input ακούγεται πιο σιγα από τα άλλα - αυξάνεις το sensitivity ώστε στις αλλαγες να μη χρειαζεται να δυναμώνεις ενταση
  • Βγαίνουν αρκετά συχνά software updates

Ενισχυτής:
  • Η πρώτη εντύπωση (σε σύγκριση με τον marantz pm6005): πιο ξεκούραστος, λες και έχει φύγει κάτι που κάπως με ενοχλούσε στον ήχο. Το μπάσο καθαρό, χωρίς (σχεδόν καθόλου) μπουμαρισματα, έχω την αίσθηση ότι ακούω πολλές λεπτομέρειες. Και σε χαμηλές εντάσεις επίσης. Κανένα πρόβλημα οδήγησης για τα ηχεία μου.

RoomPerfect
  • Άργησα να το σετάρω, μόλις εδώ και λίγες μέρες το έκανε, πέρασα σχεδόν ένα μήνα χωρίς: Το setup πολύ εύκολο, χωρίς τη χρήση υπολογιστή (stand, μικρόφωνο, καλώδιο στη συσκευασία). Μετά από κάποιες ακροάσεις (και σε όχι πολύ δυνατές εντάσεις) φοβερή διαφορά δεν κατάλαβα - κάνοντας switch ανάμεσα σε Bypass/Focus position/Global position, ακούω μεν κάποιες διαφορές αλλά δεν τις νιώθω τόσο σημαντικές. Εξομαλύνει κάποια θεματάκια, φεύγει τυχόν μουντάδα σε κάποια σημεία, εξομαλύνει κάποια ίχνη μπουμαρίσματος, νιώθω να ξεχωρίζουν κάπως καλύτερα τα όργανα αλλά η αλλαγή δεν είναι δραματική. Ίσως όπως έχω πει να φταίει και το γεγονός ότι, τα όποια θεματάκια είχα παλιότερα (marantz) με μπουμαρίσματα κλπ είχαν σχεδόν εξαφανιστεί με αυτό τον ενισχυτή και ο ήχος ήταν ούτως ή άλλως πιο καθαρός/ξεκούραστος.

Και κάποια αρνητικά
  • Έλλειψη οθόνης - μπορει αισθητικά να είναι ωραίος αλλα μια οθόνη που να δειχνει τι παιζει, έστω και σε text, θα την ήθελα
  • Έχει μόνο ένα line out: αυτό σημαίνει ότι είτε θα την ορίσεις σαν tape out (για να βαλεις πχ headphone amp, όπως έχω κάνει τωρα) είτε θα συνδεσεις sub(s)... όχι και τα δύο μαζί. Αλλά μικρό το κακό αφου ακούω ελάχιστα από ακουστικά μέσω αυτού, όταν το κάνω είναι από τον υπολογιστή
  • Δεν εχει remote control - είναι εξτρα. Αρχικά έλεγα ότι θα το πάρω οπωσδήποτε, τώρα το σκέφτομαι.
  • Μόνο 10 presets, θα μπορούσε και περισσότερα.


Σκέφτομαι κάποια στιγμή, κυρίως από περιέργεια, να δοκιμάσω και έναν subwoofer εφόσον έχει τόσο καλό integration. Ξέρω ξέρω ότι 2 είναι καλύτερα (και 4 ακόμη καλύτερα) αλλά δεν γίνεται να πάω εκεί απευθειας σε καμία περίπτωση (και για πρακτικούς λόγους χώρου και βεβαίως και για λόγους κόστους), όταν έρθει η ώρα θα ζητήσω γνώμες…
 
Last edited:

Μηνύματα
6.573
Reaction score
5.135
Χωρίς δύο σαμπ ούτε κατά το ήμισυ δεν χαίρεσαι τον Lyngdorf. Εκτός του ότι τον ζορίζεις κι αυτόν αλλά και τα ηχεία σου να παίζουν full-range.

Και με τη διαύγεια που έχει ο Lyngdorf, φοβάμαι μην είναι κόντρα ξύρισμα τα Monitor Audio. Δοκίμασες φαντάζομαι τις επιλογές voicing, aλλά όπως και να'χει, οι διαφορές είναι μικρές, ενώ με σαμπ θα γλυκάνει το σύμπαν. Βάλε έστω ένα μικρό, όπως το KEF στο παρακάτω βίντεο. Παρεμπιπτόντως, μια χαρά τα λέει ο Darko εδώ:

 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Χωρίς δύο σαμπ ούτε κατά το ήμισυ δεν χαίρεσαι τον Lyngdorf. Εκτός του ότι τον ζορίζεις κι αυτόν αλλά και τα ηχεία σου να παίζουν full-range.

Και με τη διαύγεια που έχει ο Lyngdorf, φοβάμαι μην είναι κόντρα ξύρισμα τα Monitor Audio. Δοκίμασες φαντάζομαι τις επιλογές voicing, aλλά όπως και να'χει, οι διαφορές είναι μικρές, ενώ με σαμπ θα γλυκάνει το σύμπαν. Βάλε έστω ένα μικρό, όπως το KEF στο παρακάτω βίντεο. Παρεμπιπτόντως, μια χαρά τα λέει ο Darko εδώ:

Ναι, αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ sub, τα έχω δει και είναι στα πλάνα μου να πάρω κάποια στιγμή ένα sub για δοκιμή
Όσο για τον Kef είναι μικρός μόνο στο μέγεθος... Απο τιμή πλησιάζει την τιμή του lyngdorf.... Όποτε θα προτιμούσα κάτι με πιο γήινη τιμή...
Οι subwoofers της lyngdorf τι λένε άραγε; (οχι ότι είναι φτηνοί βέβαια) αλλά υποθέτω το integration τους θα είναι ακόμη καλύτερο εφόσον υπάρχουν σαν standard επιλογές στο configuration
 

Μηνύματα
6.573
Reaction score
5.135
Μόνο ως ολοκληρωμένο σύστημα δορυφόρων-σαμπ θα είχε νόημα, lyngdorf on-wall ηχεία και lyngdorf “boundary woofer” που ανεβαίνει μέχρι
τα 800Hz.

Με τις κλασικές στήλες-ηχεία και χωρίς σαμπ δεν ξεδιπλώνει τις χάρες του το μηχάνημα.

 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Οκ δεν σκέφτομαι για αλλαγή ηχείων σε lyngdorf on-walk.
Εσύ τον έχεις ακόμη τον ενισχυτή; Με τι ηχεία/subs?

Κάτι σε πιο φτηνό από πχ svs sb-1000 pro αξίζει να κοιτάξω; Αξίζει κάποιος φτηνοτερος;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top