Mειωση αντηχησης.

Μηνύματα
56
Reaction score
19
Με φιλο που ειχε καταλληλο εξοπλισμο αλλα λιγο χρονο στην διαθεση του μετρησαμε τον χωρο κ ο RT60 σπο 400 εως 4000 hz ξεπερνα το 0,5 (απο 0,52 εως 0,63). Μπορειτε να μου πειτε συγκεκριμενα υλικα που πρεπει να βαλω για να τον μειωσω;
baloon between the 2 speakers.jpg table.jpg
Harbeth HL5 in room.jpg
 

Attachments



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Με φιλο που ειχε καταλληλο εξοπλισμο αλλα λιγο χρονο στην διαθεση του μετρησαμε τον χωρο κ ο RT60 σπο 400 εως 4000 hz ξεπερνα το 0,5 (απο 0,52 εως 0,63). Μπορειτε να μου πειτε συγκεκριμενα υλικα που πρεπει να βαλω για να τον μειωσω;
View attachment 247693 View attachment 247694
Υπαρχει μεριδα ακροατων - με βαση μελετες - η οποια απολαμβανει καλυτερα την ακροαση με τους χρονους που εχεις εσυ παρα με μειωμενους...

Εισαι σιγουρος οτι θελεις να τους μειωσεις;Ξερεις οτι θα σου αρεσει το αποτελεσμα;

Αν παρ'ολα αυτα προχωρησεις και δεν γνωριζεις,καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο διοτι ειναι ευκολο να χαλασεις την ακουστικη ενος χωρου!
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.854
Reaction score
77.452

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
View attachment 247759

Εν τω μεταξύ, βαργιεμαι.

View attachment 247760


Λες να πάμε μια από την αρχή;

View attachment 247761
Επ! Διαφωνώ! The majority of sound systems are passive due to cost an the fashion for systems to be SMALL.


Αφού τα συστήματα με ενεργά, στη πραγματικότητα αποτελούνται απο λιγότερα μηχανήματα, δεν στέκει αυτό που λέει ο τύπος! Ίδιο είναι να έχει κάποιος πηγές, προενισχυτή και ηχεία και ίδιο είναι να έχει όλα τα προαναφερθέντα συν τον τελικό; Ανακρίβεια κυρίες και κύριοι! Άσχιετος ο τύπος!
 

Μηνύματα
56
Reaction score
19
Υπαρχει μεριδα ακροατων - με βαση μελετες - η οποια απολαμβανει καλυτερα την ακροαση με τους χρονους που εχεις εσυ παρα με μειωμενους...

Εισαι σιγουρος οτι θελεις να τους μειωσεις;Ξερεις οτι θα σου αρεσει το αποτελεσμα;

Αν παρ'ολα αυτα προχωρησεις και δεν γνωριζεις,καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο διοτι ειναι ευκολο να χαλασεις την ακουστικη ενος χωρου!
Εκανα μετρησεις με ειδικο, βρηκαμε αυτα που ειπα αλλα κ μια πτωση των πριμων στο δεξι .Παντα ειχα την εντυπωση για αυξημενη αντηχηση κ επιβεβαιωθηκα .Οφειλεται στην πολυ ψηλη στεγη ,που φτανει τα 4,5 μ κ δεν μπορω να κανω κατι εκει.
 


Μηνύματα
56
Reaction score
19
Ευχαριστω για την απαντηση.Υπαρχει προμηθευτης της στην Ελλαδα;
Βασικά μπορείς να κάνεις, κρεμάς ακουστικά πάνελ σε μορφή "cloud" (google: acoustic cloud)
Ξερω, αλλα θελει ολοκληρη επιχειρηση κ δεν ξερω αν μπορει να το κανει καποιος στην περιφερεια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.453
Υπαρχει προμηθευτης της στην Ελλαδα;
Δεν ξέρω. Αλλά στέλνουν ταχύτατα και με εγγύηση -αν κάτι δεν έρθει σωστό το αλλάζουν αμέσως.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εκανα μετρησεις με ειδικο, βρηκαμε αυτα που ειπα αλλα κ μια πτωση των πριμων στο δεξι .Παντα ειχα την εντυπωση για αυξημενη αντηχηση κ επιβεβαιωθηκα .Οφειλεται στην πολυ ψηλη στεγη ,που φτανει τα 4,5 μ κ δεν μπορω να κανω κατι εκει.
Αφου θελεις να προχωρησεις,παρε τοτε μια γυναικα-φρεντλυ παραδειγματικη βοηθεια!

8-)

 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.571
Πρεπει οσο το δυνατον να εχεις ομοιογένεια στους χρονους.Αυτο που αντιλαμβάνεσαι και εσυ και ο καθενας ειναι να υπάρχουν μεγαλες διαφορες στις συχνοτητες.Καλυτερα να ειναι ποιο αργο ολο μαζι,αν δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. Το ψηλο ταβανι κανει διαφορα ειμαι και εγω παθων.
 

TGD

Μηνύματα
7.186
Reaction score
7.213
Πάντως υπάρχουν panel εκτυπώσιμα, οπότε μπορείς να να βάλεις ό,τι σχέδιο θέλεις επάνω.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.151
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top